Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 04:45:04 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ξενα αναμνηστικα νομισματα  (Αναγνώστηκε 13703 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:40:41 μμ »

Τι ψαχνεις να βρεις;;;;;;
Το να θελει καποιος να βοηθησει με το να βρισκει τον μπελα του ειναι συνηθες φαινομενο.
Εξαρταται με το ποιους συναναστρεφεσαι.
Συνηθως ο σοφοτερος κανονας (που δεν τηρουμε παντα) ειναι........<κανε την παλαβη>

Αντε καλη σου μερα

Χμμμμ..... να σου πω την αμαρτία μου, αισθανόμουν λίγο άσχημα για τις φασαρίες που έχω δημιουργήσει εδώ. Αλλά τώρα μου πέρασε.

Από την άλλη, όμως, έτσι όπως το θέτεις, είναι σαν να μου λες "Καν' τα όλα ###### και θα 'χεις και δίκιο".

Πάντως, τέτοιος κίνδυνος δεν υπάρχει, γιατί καυγάδες στήνω μόνο όταν πιστεύω ότι έχω κάτι να κερδίσω από τον καυγά. Όταν έχω συμφέρον, δηλαδή.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:19:30 μμ »

Δεν ξερω ισως δεν ημουν κι εγω σαφης sac.(Μαλλον μοιαζουμε σε αυτο) Σαρκασμός
Το αυτονοητο  ειπα(χωρις να το συγκεκριμενοποιησω) οτι δηλαδη το να προσπαθεις να< ανοιξεις τα ματια καποιου> ειναι ευχης εργο αλλα και  ευεργετικο αλλα ταυτοχρονα δημιουργει προστριβες.
Παντα θα υπαρχουν πραγματα που δεν πρεπει να λεγονται.

Σχετικα με την αναφορα σου περι πνε διαχωρησα την θεση μου γιατι δεν καταλαβα καν σε τι αναφερεσαι, ουτε ποιο πραγμα ειναι το επιληψιμο. Αναποφασιστικότητα
Η πνε προπωθει τον συλλεκτισμο με τα καλα και τα καλα αλλα και τα κακα του, αφου ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα. Νομιζω ολοι ή σχεδον ολοι τα γνωριζουμε.
Ασχετο αλλα ειναι καπως σαν να επιτιθεσαι στον μπακαλη της γειτονιας γιατι αγοραζει κατι 5 και το πουλα 7,ο φουκαρας  με προσπαθες και περικοκλαδες. Τι να κανει δηλαδη ρε φιλε;;;;
Απο κει και περα δεν υπαρχει λογος για κανενα καυγα με κανενα.
Απλα ευγενως αποψεις ανταλλασουμε.

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:59:05 μμ »

Μάλλον παρανόησες και την αντίληψή μου και τα κίνητρά μου. :-)

Καταρχήν δεν προσπαθώ να ανοίξω τα μάτια των άλλων. Αφού εγώ δεν έχω καταλάβει τι γίνεται, πώς να προσπαθώ κάτι τέτοιο.

Στην πραγματικότητα εδώ και δυο-τρεις μέρες άρχισα να καταλαβαίνω... αυτό που έψαχνα. Λέω στο άλλο τόπικ για την αλλοτρίωση.

Έλεγα και πριν ότι τα συμφέροντα είναι μία πτυχή του θέματος/προβλήματος. Μία άλλη πτυχή είναι τα ψώνια και οι νεόπλουτοι. Μία τρίτη πτυχή είναι η αλλοτρίωση. Μάλλον υπάρχουν κι άλλες, δεν πιστεύω ότι έχω πλήρη εικόνα του ζητήματος. Για αυτό ψάχνομαι.

Από εκεί και πέρα, βγαίνει ο Α και μου λέει "έτσι είναι, μην το ψάχνεις αλλιώς". Όχι, θα το ψάξω όσο γουστάρω εγώ. Βγαίνει ο Β και μου λέει "γιατί συνέχεια διαφωνείς", "γιατί τρολάρεις", "γιατί γράφεις για να γράφεις" κλπ. Μέχρι και "συναισθηματικό πιτσιρικά" με είπε κάποιος για να με "ταπώσει".

Να πάνε να πηδηχτούνε, το λέω ευθέως. Εγώ θα το ψάξω όσο γουστάρω. Συμφωνείς;

Συμπληρώνω: Πράγματι αισθανόμουν άσχημα που έμπλεκα σε προστριβές. Τώρα όμως σιγουρεύτηκα ότι δεν φταίω εγώ, αλλά αυτοί που μου λένε... τα παραπάνω. Αν μου τα ξαναπούνε, θα ξέρω να τους πω "κοιτάχτε τη δουλειά σας και μην ασχολείστε με μένα".

---------------------------------------------------------------------------

Πάμε παρακάτω:
ουτε ποιο πραγμα ειναι το επιληψιμο. Αναποφασιστικότητα
Επιλήψιμο είναι το ανήθικο.

Με τα υπόλοιπα που λες διαφωνώ σε όλα, εκτός από τον μπακάλη. Τα αφήνω όμως για άλλη φορά, γιατί δεν γίνεται όλλα μαζί.

--------------------------------------------------------------

Επιπλέον, θεωρώ φυσιολογικό να εκφράζω την απέχθειά μου για κάποια πράγματα. Δεν μπορεί ο Γ να απαιτεί να του ζητήσω άδεια ή πιστοποίηση για να γίνω συλλέκτης. Μήπως πρέπει και να βαφτιστώ; Ή να δηλώσω τρεις φορές δημόσια "λα Αλάχ ίλα Αλάχ γουα Μουχάμαντ ραζούλ Αλάχ";
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2014, 09:31:20 μμ από sac » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 19, 2014, 02:29:02 μμ »

Οχι δεν θεωρω οτι φταις για τους καβγαδες (τουλαχιστον οσο εχω παρακολουθησει εγω)
Απλα υπαρχει η λογικη της μαζα και της συμπνοιας για καποια γενικως αποδεκτα standars που <μας κανουν καλο> Σαρκασμός.

Το προβλημα ξερεις ποιο ειναι;;
Ειναι οτι εγω ΔΕΝ   εχω παρακολουθησει ολες τις συζητησεις σου απο δω κι απο κει κατι που μαλλον το θεωρεις δεδομενο.
Συνεπως γνωριζω το οτι το επιληψιμο ειναι ταυτοσημη εννοια με το ανηθικο αλλα δεν εχω ιδεα για τι πραγμα μιλας .
Γενικως και μπαχαλο υπαρχει , και νεοπολουτοι και κατευθυνσεις . Ομως πραγματικα δεν εχω καταλαβει το προβλημα σου.

Τι θες να πεις <δεν εχω καλαβει τι γινεται>;;


By the way πες μου την αποψη σου (και οποιος αλλον αν επιθυμει) και κουτακια και πιστοποιητικα και απ ολα!!!!!
Το βγαζω ομως βιντεο για να φανει καλυτερα!!!!!!! Στριφογύρισμα ματιών

Papallones Exòtiques 3D - Papilio machaon
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 19, 2014, 02:39:33 μμ »

Σχετικά με την πεταλούδα: Ένα νόμισμα πρέπει να μοιάζει με νομίσμα. όπως λέει και ο Σταματόπουλος να μπορείς να το βγάλεις από την κάψουλα και να το βάλεις στο πορτοφόλι (άσχετα αν δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνεις).  Δηλαδή, το καταψηφίζω (sic).

--------------------------------------------------------------------------------

Σχετικά με το τι έψαχνα να βρω: Αντιγράφω απαρακάτω (και συγγνώμη για τις επαναλήψεις). Τα έχω γράψει εδώ: http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=15146.msg197340#msg197340 σελ. 13

Σημείωση: Είναι πολύ "εκλαϊκευμένα" όπως τα γράφω, με την ελπίδα να καταλάβουν περισσότεροι. Η "εκλαϊκευση" σίγουρα είναι σε βάρος της ακρίβειας.

Και ολοκληρώνω λέγοντας ότι όλα αυτά τα κατάλαβα αυτή την εβδομάδα. Αν έχω δίκιο ή όχι (και πόσο δίκιο), θα δείξει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 02:48:22 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 19, 2014, 02:41:01 μμ »

Αυτό που βλέπω εγώ δεν είναι μόνο το συμφέρον ή μόνο τα ψώνια. Συμφέροντα είναι φυσιολογικό να υπάρχουν (φυσιολογικό δεν σημαίνει και σωστά, αλλά αυτά τα είπαμε και είπατε). Τα ψώνια... δικό τους πρόβλημα...

Το μεγαλύτερο κομάτι της συζήτησης βλέπω ότι αφορά την αλλοτρίωση. Όποιος δεν ξέρει τι είναι η αλλοτρίωση, τον παρακαλώ να κοιτάξει μια εγκυκλοπαίδεια κλπ, για οικονομία χρόνου και χώρου.

Η λογική "έτσι είναι, πάπου προς πάπου" με απλά λόγια.
_ Γιατί αυτό είναι έτσι;
_ Γιατί έτσι μας είπαν οι παλιότεροι συλλέκτες.
_ Και πώς οι παλιότεροι συλλέκτες κατέληξαν σε αυτά τα συμπεράσματα;
_ Έτσι τους είχαν πει οι παλιότεροι από αυτούς.

Σαν να λέμε:
_ Γιατί νηστεύουμε;
_ Γιατί έτσι μάθαμε από τους παλιότερους.

_ Γιατί ψηφίζουμε τον Ψ;
_ Γιατί πάντα στην οικογένειά μας τον Ψ ψηφίζαμε, πάπου προς πάπου.

(Το να κρατάμε τις παραδόσεις σε κάποια θέματα καλό είναι και σωστό. Αλλά όχι παντού. Όχι στην πολιτική, για παράδειγμα.)

Σχετικό είναι και το "επειδή έτσι κάνουν και οι άλλοι". Όποιος θέλει να καταλάβει, θα καταλάβει.

Φυσικά, δεν εννοώ ότι ό,τι έκαναν οι παλιότεροι ή ό,τι κάνουν και οι άλλοι είναι όλα λάθος. Εννοώ ότι δεν είναι "Κοράνι" (sic).

Να συμπληρώσω γιατί το ξέχασα, ότι εκτός από το παραδοσιακό "ιερατείο" του συλλεκτισμού, υπάρχουν και οι "καινοφανείς" προφήτες (τύπου Μορμόνοι, Ιεχωβάδες) που εμφανίζονται κι αυτοί στην πιάτσα.

Διεκδικούν μερίδιο των συλλεκτών, όχι μόνο για να πουλήσουν την πραμάτεια τους, αλλά και για να αυξήσουν το "ποίμνιό" τους και να πάρουν και οι ίδιοι αξία σαν άνθρωποι.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 19, 2014, 02:48:00 μμ »

 <Ενα νομισμα πρεπει να μοιαζει με νομισμα> φανταζομαι δεν το ακουσες απο τους παλαιοτερους Σαρκασμός
Πισω σου κανει νομιζω

http://www.ebay.com/itm/Andorra-2013-Swallowtail-Butterfly-3D-Colour-Silver-Coin-Proof-/360686540050?pt=US_World_Coins&hash=item53fa97d512
Σε ολα αυτα που γραφεις παραπανω υπαρχει μια λογικη απλη απαντηση-κριση που σου λυνεις νομιζω το προβλημα

Τι σε νοιαζει και γιατι σκοτιζεσαι τι λενε οι αλλοι. Κανε οτι αγαπας εσυ και ασε τους αλλους να κανουν το δικο τους. Ισχυει για τον καθενα και νομιζω τα πολλα λογια ειναι φτωχεια.
Αν καποιος θελει να μιμειται αλλους ειναι προβλημα του και οχι δικο σου
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 19, 2014, 02:54:51 μμ »

Θα σου απαντήσω αστειευόμενος.

Ας πούμε ότι θέλεω να γράψω βιβλίο για τους συλλέκτες και γυρνάω τα φόρα και προσπαθώ να πιάσω κουβέντα :-)

Σοβαρά τώρα, δεν έχω κάποιον "φιλανθρωπικό" σκοπό. Δεν προσπαθώ να βοηθήσω τους νέους ή... κάποιους. Για τον ευατό μου το κάνω. Γιατί ειμαι περίεργος, γιατί μου αρέσει η κουβεντούλα, η φιλοσοφία κλπ...



Δεν με πείθεις....
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 19, 2014, 02:58:22 μμ »

To ειχα ψιλιαστει φιλε Σαρκασμός

Αντε καλη σου μερα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 19, 2014, 03:21:55 μμ »

Σχετικά με τους καυγάδες:

Για κάποιον καιρό την είχα κοπανήσει από το παρόν φόρουμ, γιατί.. είχα μπλέξει σε μια συζήτηση με μπράβους, χουλιγκάνους και κάτι τέτοια. Μου τη βάρεσε και έφυγα (για δεύτερη φορά).

Μετά από καιρό, διαβάζω:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=15103.0

Και διαβάζω και αυτή την απάντηση:
Μαθε λοιπον φιλε, οσο σκληρο και να σου ακουστει, και επειδη αγνοεις προφανως και τα βασικα, πως το τι ειδους συλλεκτης τελικα ειναι ο καθε ενας, ειναι κατι που κρινεται απο τους αλλους συνοδοιπορους του στον ιδιο χωρο, οχι απο τον ιδιο, και φυσικα κρινεται απο τους αλλους συλλεκτες και συνοδοιπορους του αφου λαβουν υποψιν οχι μονο την γνωση του συλλεκτη στο πεδιο που ασχολειται αλλα φυσικα λαμβανοντας υποψιν και την ποιοτητα, εκταση, σπανιοτητα, πληροτητα και στησιμο της συλλογης του.
Τα υπολοιπα ολα τα ψευτο - "φιλοσοφικα" αυτα εγω τα ακουω "τσαμπα και βερεσε" που λεει και ο λαος...


Ε, μου την έδωσε. Ρε, α πάενε από δω, που θα κρίνεις εσύ, ή οποιοσδήποτε άλλος, τι συλλέκτης είναι ο ένας και ο άλλος...

Και έρχεται και το αποκορύφωμα:
Αν μαζευει καποιος π.χ. τυχαια κερματα ευρω που παιρνει ρεστα απο το ψιλικακι ,μπορει μεν να κανει κατι που του αρεσει,αλλα δεν ειναι συλλεκτης.
Απλως μαζευει κερματα.

Ρε, α πάενε κι εσύ, μαζί με τον άλλον, που θέλεις να κρίνεις ποιος είναι συλλέκτης και ποιος δεν είναι...

------------------------------------------------------------------------

Θα μου πεις: Και γιατί προσπαθείς να βοηθήσεις τον Doctor2010 (που ξεκίνησε το θέμα); Σου απαντώ: Ακριβώς γιατί, δεν ξέρω. Θα ρωτήσω τον ψυχαναλυτή μου με πρώτη ευκαιρία και θα σου πω.

Σίγουρα όμως εγώ δεν κάνω κάτι κακό. Αν κάποιος κάνει κάτι κακό (τονίζω το αν), είναι οι άλλοι δύο. Από τη στιγμή που δεν κάνω τίποτα κακό, γιατί να αναρωτηθώ γιατί το κάνω...

-----------------------------------------------------------------------------

Συμπηρωματικά:
εχω δει και αξιολογησει πληθωρα συλλογων απο αρχαριες μεχρι και πολυ προχωρημενες


Ίσα, ρε μόρτη, που θα σε βάλουμε και κεχαγιά στα... φρύδια μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 03:42:38 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 19, 2014, 03:33:04 μμ »

Sac
Οντως ειναι ανηθικο,
Συνεπως γνωριζω το οτι το επιληψιμο ειναι ταυτοσημη εννοια με το ανηθικο αλλα δεν εχω ιδεα για τι πραγμα μιλας .
Εδώ με μπέρδεψες. Νόμιζα ότι είχαμε συμφωνήσει ποιο πράγμα είναι ανήθικο.

----------------------------------------------------------------------------------

Και ένα αστειάκι ακόμα:
<Ενα νομισμα πρεπει να μοιαζει με νομισμα> φανταζομαι δεν το ακουσες απο τους παλαιοτερους Σαρκασμός
Δεν ήξερα ότι το λένε και οι "παλιοί". Τώρα που το έμαθα, θα πρέπει να το ξανασκεφτώ, μήπως είναι λάθος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 03:44:56 μμ από sac » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 19, 2014, 04:07:05 μμ »

Μαλιστα.
Εχεις προβλημα και μαλιστα μεγαλο.
Ο μονος λογος που μπαινεις εδω ειναι για καβγαδες και σουσουρο.
ΚΑΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΣΤΙΣ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΤΟΣΟ ΠΕΙΣΜΩΝΕΙΣ ΣΑΝ ΥΣΤΕΡΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΑ.
ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΡΙΣΕΙ.
Το "αιντε παενε απο εδω" να το πεις στα παιδια σου η στην γυναικα σου, οχι σε εμενα πανηλιθιε ΜΑΚΑΚΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΠΡΗΞΕΙ ΟΛΟΝΩΝ ΤΑ ΟΥΜΠΑΛΑ.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 19, 2014, 04:28:25 μμ »

Ρε, α πάενε στη δουλειά σου, ρε....
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 19, 2014, 04:49:39 μμ »

Εκνευριζεσαι η οχι ακουγοντας την αληθεια, εμμενω πληρως στις αποψεις μου και δεν με ακουμπας καθολου, να εισαι σιγουρος. Εισαι πολυ λιγος συλλεκτικα για να εχεις αποψη με βαρος, αυτη ειναι η γνωμη μου. Ανυπαρκτος για την ακριβεια.

Θελεις δεν θελεις, σου αρεσει η οχι, τον συλλεκτη τον κανει και παντα τον εκανε και θα τον κανει η συναρτηση των τριων παρακατω πραγματων:

1. Η σοβαρη γνωση που πρεπει να εχει στο πεδιο που ειδικευεται.
2. Το σοβαρο στησιμο και το σοβαρο περιεχομενο της συλλογης του.
3. Το χρημα που διαθετει για αυτην. Αρκετο και χωρις πολυ σκεψη.

Απο " μπλα-μπλα" φαινεται να πηγαινεις καλουτσικα αλλα απο συλλογη ειναι εμφανες πως οχι και τοσο...
Καθεσαι σαν μπεμπης ολη μερα και κλαιγεσαι, ξελαριγκιαζεσαι σαν μωρο σε ενα ιντερνετικο φορουμ προσπαθωντας να πεισεις σαν κακομαθημενος και "υπερμετρα συναισθηματικος πιτσιρικας" που σου ειπα και εχθες, προχθες.. Σου ταιριαζει γαντι...

Κοιταξε λοιπον να φτιαξεις μια συλλογη αξιωσεων γιατι πολυ δειχνει να σε τσουζει το οτι απεχεις πολυ απο αυτο και ειναι εμφανεστατο ΚΑΙ το πως απεχεις αιωνες απο αυτο ΚΑΙ το πως πολυ σε τσουζει το οτι απεχεις πολυ απο αυτο, οτι και να λες τωρα εσυ εκει καημενε μου, οπως και να προσπαθεις να τα μπαλωσεις με τα "μπλα-μπλα" σου...

Απο "αμπελοφιλοσοφιες" καλουτσικα τα πας ... Απο συλλογες ομως; Μαλλον δεν το εχουμε και πολυ εκει, ε; ..  Σαρκασμός

Βρες τροπο να το φτιαξεις λοιπον αυτο γιατι σε χαλαει πολυ φιλαρακο...

Φιλικα,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 05:22:22 μμ από Helios » Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 19, 2014, 05:01:01 μμ »

3. Το χρημα που διαθετει για αυτην. Αρκετο και χωρις πολυ σκεψη.

Ίσα ρε, που θα σου "διαθέσω" και χρήμα...

edit Σαν ψάρια "τσιμπήσατε" και οι δύο...

edit2 μην ξεχάσετε να με αφορίσετε, όπως κάνουν οι παπάδες σε αυτές τις περιπτώσεις...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences