Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 12:20:07 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ξενα αναμνηστικα νομισματα  (Αναγνώστηκε 13701 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 15, 2014, 02:30:49 μμ »

Οι περισσοτεροι φανταζομαι θα εχετε δει στο διαδικτυο ενα πληθος αναμηνηστικων ασημενιων νομισματων.

Καποια μαλιστα απο αυτα ειναι ιδιαιτερα εμφανισιμα με περιτεχνα σχεδια αλλα και χρωματα.
Καποια αλλα ειναι <δεμενα> με ημιπολιτιμους λιθους, κομματια πετρας ή ακομη και κομματια μετεωριτων ή και πετρωματων ηφαιστιων.
Αλλα παλι φερουν τρισδιαστατες εικονες.
 Απιστευτα πραγματα σκαρφιζονται οι εταιριες και φυσικα οι τιμες ειναι τσουχτερες αφου οι κοπες ειναι περιορισμενες και τα θεματα ιδαιτερα και παγκοσμιου ενδιαφεροντος.
Εχω μαλιστα παρατηρησει οτι πιθανον αυτα τα κομματια να μην αφηνονται απο τους ιδιους τους πωλητες να φυγει εστω και ενα σε χαμηλοτερη  τιμη ωστε να κρατηθει το πραγμα στο υψος του........

Θα ηθελα λοιπον την αποψη σας για αυτα τα αναμφισβητητα  ομορφα κομματια.
Κατα ποσο πιστευετε οτι αξιζει να ασχοληθει κανεις , ή κατα ποσο διακαιολογουν την αξιας τους .
Καθε κριση και αποψη επι του θεματος θα ειναι χρησιμη

Ευχαριστω
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2014, 02:36:08 μμ »

Να παρθεσω και ενα προσφατο αποκτημα μου ωστε να υπαρχει αποψη στο περιπου .........

$5 Silver Coin Cook Islands 2013 - Chelyabinsk Meteorite
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 15, 2014, 02:58:22 μμ »

Παράθεση
Θεοί μεν γαρ μελλόντων, άνθρωποι δε γιγνομένων, σοφοί δε προσιόντων αισθάνονται.
Φιλόστρατος, Τα ες τον Τυανέα Απολλώνιον, VIII, 7

Σίγουρα οι εποχές αλλάζουν και μαζί τους αλλάζει και η καθημερινότητά μας. Και τα νομίσματα αλλάζουν.

Όσοι μπορέσουν να προτείνουν λύσεις που θα αντέξουν στον χρόνο, θα μείνουν στην ιστορία. Οι υπόλοιποι θα ξεχαστούν μαζί με τα νομίσματά τους.

Κάποια νομίσματα σε σχήμα κιθάρας μάλλον έχουν ήδη ξεχαστεί. Το αυστραλιανό ζευγάρι "τρύπας και μπαλώματος" μάλλον έμεινε στην ιστορία.

Προσωπικά δεν με τραβάνε τα επιπλέον υλικά στα νομίσματα. Ούτε καν ο χρωματισμός. Θεωρώ ότι είναι απλά μόδα.

Με βάση τη λογική ότι ένα αναμνηστικό/συλλεκτικό νόμισμα πρέπει σε κάθε περίπτωση να μοιάζει με νόμισμα (δηλαδή κέρμα), πιστεύω ότι τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις είναι απλώς υπερβολές.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2014, 07:28:02 μμ »

H απάντηση στην παράθεση είναι όλα τα λεφτά. Τα σέβη μου  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 15, 2014, 09:32:33 μμ »

Ευχαριστω sac  για την αποψη, σου και  χαιρομαι που δεν τυγχανω της αντιμετωπισης του< μπραβο και ζητω> οπως συμβαινει συχνα
Ειναι γεγονος οτι οι συλλεκτες ειμαστε λιγο μπερδεμενοι ανθρωποι.
Δεν μπορω φυσικα να συγκρινω ενα χαλκινο Γιωργακι με τα εν λογο σε <αξια>.
Θα συμφωνησω οτι ενα θερμομετρο δεν εχει καμια δουλεια να βρισκεται μεσα σε ενα νομισμα

Anders Celsius Coin. ......


Ουτε ενας λιθος διπλα στο παλατι .

$2 Silver Coin Niue Island 2014 - 2$ Winter Palace Saint Petersburg


Μπορει να ειναι περιτα ομως δεν παυουν να ειναι συμαπαθητικα.
Απλα προσπαθω κι εγω να καταλαβω ποια ειναι μοδα και ποια εχουν πραγματικη αξια λογω περιορισμενου αριθμου κοπης, που ισως τα κανει περιζητητα στο μελλον.
Αλλωστε αν το καλοσκεφτεις ο καθε λογης συλλεκτης μαζευει ενα καρο χαζα και αχρηστα πραγματα που αλλοι δεν θα τα πληρωναν ουτε για αστειο Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2014, 09:41:44 μμ από coll » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2014, 10:03:16 μμ »

Ευχαριστω sac  για την αποψη, σου και  χαιρομαι που δεν τυγχανω της αντιμετωπισης του< μπραβο και ζητω> οπως συμβαινει συχνα
Μου άρεσε αυτό, χεχε...

Μπορει να ειναι περιτα ομως δεν παυουν να ειναι συμαπαθητικα.
Απλα προσπαθω κι εγω να καταλαβω ποια ειναι μοδα και ποια εχουν πραγματικη αξια λογω περιορισμενου αριθμου κοπης, που ισως τα κανει περιζητητα στο μελλον.
Αλλωστε αν το καλοσκεφτεις ο καθε λογης συλλεκτης μαζευει ενα καρο χαζα και αχρηστα πραγματα που αλλοι δεν θα τα πληρωναν ουτε για αστειο Σαρκασμός
Προφανώς, το 99% είναι "αηδίες". Ποιο είναι όμως το 1% που θα αντέξει στον χρόνο, είναι μια ενδιαφέρουσα ερώτηση.

Παίρνω παράδειγμα τα ολογράμματα. Επειδή έχουν χρηστική αξία (δυσκολεύουν την παραχάραξη) δεν είναι απίθανο να ενσωματωθούν στα νομίσματα κυκλοφορίας. Επομένως μπορεί να καθιερωθούν και στα αναμνηστικά. Αυτό εννοώ να "μοιάζουν" με νομίσματα.

Για τον ίδιο λόγο πιστεύω ότι τα "περίεργα" σχήματα μόνο ως εξαίρεση θα εμφανίζονται. Το κυπριακό τάλαντο στέκει (ως εξαίρεση). Το σχήμα της Αυστραλίας ΟΚ. Το σχήμα της Ελλάδας... δεν νομίζω...

Το antique finish μου αρέσει. Τα επιπλέον υλικά δεν μου αρέσουν.

"Καινοτομίες" κάθε είδους πάντα θα εμφανίζονται. Η "τρύπα στις δεκάρες" ήταν μια φοβερή μόδα στην εποχή της, αλλά φαίνεται να πέρασε. Μπορεί και η μόδα των διμεταλλικών να περάσει και αυτή.

Άλλη ερώτηση είναι αν θα ζούμε για να μάθουμε ποιος έχει δίκιο...

-----------------------------------------------------------------------------

H απάντηση στην παράθεση είναι όλα τα λεφτά. Τα σέβη μου  Χαμόγελο
Επίσης μου άρεσε... Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 15, 2014, 10:18:57 μμ »

Έχω και αυτό στη συλλογή μου. Γυρνάς τον δίσκο και διαβάζεις την ισοτιμία του κάθε εθνικού νομίσματος.

Μάλλον δεν το ξέρουν και πολλοί. Όλα αυτά τα gadgets μάλλον "αηδίες" είναι.

Για αυτό πιστεύω ότι μόνο (ή κυρίως) "φυσιολογικά" στοιχεία θα αντέξουν στον χρόνο.

Και πάλι, τι είναι "φυσιολογικό" σε ένα νόμισμα, δεν είναι μικρή συζήτηση.

(η άλλη πλευρά έχει τη γνωστή "θείτσα", δεν χρειάζεται να την ανεβάσω...)
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 15, 2014, 10:31:13 μμ »

 Δεν ειναι ασχημο θα ελεγα.
Δεν ξερω φυσικα αν θα ζω να δω τι θα κανουν οι εν λογο  ουγγιες αλλα να σου πω την αληθεια  δεν με νοιαζει κιολας καθως δεν ανηκω στην κατηγορια των< αρρωστων>.
Που σημαινει οτι η αγορα θα γινει μετα το ψαρεμα ,το χαρτζιλικη των παιδιων ,τα φροντηστηρια, την   εκδρομη, την ταβερνα με παρεα ,τον καθημερινο καφε, ακομα και μετα την αγορα χαμπεργκερ.
Πραγματα με ουσια δηλαδη.
Απλα ειχα την απορια αν αξιζει να δωσει κανεις 25 ευρω για μια φιλαρμονικη ή 150 για 1$ των  Niue  Ιsland  αφου και τα δυο δεν τρωγονται  Στριφογύρισμα ματιών

Υ.Σ Ναι οι  τρυπες σε δεκαρες ειναι λιγο αχρηστες . Και εγω τις προτιμω σε 50αρες  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2014, 10:32:51 μμ »

H απάντηση στην παράθεση είναι όλα τα λεφτά. Τα σέβη μου  Χαμόγελο

Τώρα θα ρίξω και μια φοβερή φιλοσοφία και θα φταις εσύ...

Όποιος φοβάται τις προκλήσεις του μέλλοντος, ψάχνει "ασφαλές" καταφύγιο στο παρελθόν. Και αυτό ονομάζεται φονταμενταλισμός.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 16, 2014, 04:47:37 πμ »

Υπαρχει αγορα για τα συγκεκριμενα ,γιαυτο και συνεχιζουν να εκδιδονται απο πολλα νομισματοκοπεια.
Κανουν συμφωνια με μικρα κρατιδια η κρατη και τους δινουν ονομαστικη αξια στο τοπικο νομισμα, αρα "τυπικα" ειναι νομισματα και οχι διακοσμητικα αντικειμενα η μεταλλια.
Ουσιαστικα βεβαια ειναι διακοσμητικα αντικειμενα, που οπως ειπα απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο.
Το μικρο μινταζ ειναι μονοδρομος ,αλλιως δεν θα λειτουργουσε με κερδη το ολο συστημα.
Απο αποψη αντοχης στον χρονο, το βλεπω χλωμο, με πολυ λιγες εξαιρεσεις, που ομως δυσκολα θα τις ξεχωρισει καποιος απο την αρχη.
Ας πουμε το Μογγολικο με τον λυκο, δεν θυμαμαι χρονια,το ειχαν σηκωσει και εδω στο φορουμ, ανακυρηχθηκε νομισμα του ετους τοτε και η τιμη του πηγε κανα χιλιαρικο..
Εγω, να πω την αμαρτια μου, εχω λιγα απο δαυτα, ας πουμε αυτο με τον μετεωριτη που σηκωσες, την λεοπαρδαλη 2013 του Καμερουν και μερικα ακομα.
Ομως ΔΕΝ τα θεωρω μερη της συλλογης μου, απο επενδυτικη αποψη δε ειναι μαλλον χλωμο να παρεις ποτε πισω τα λεφτα σου, ειναι ενα "καπριτσιο", ενα "γουστο", οχι κατι που αξιζει να ασχοληθει καποιος συστηματικα για να μονταρει συλλογη απο δαυτα..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:53:32 πμ »

Υπαρχει αγορα για τα συγκεκριμενα ,γιαυτο και συνεχιζουν να εκδιδονται απο πολλα νομισματοκοπεια.
Κανουν συμφωνια με μικρα κρατιδια η κρατη και τους δινουν ονομαστικη αξια στο τοπικο νομισμα, αρα "τυπικα" ειναι νομισματα και οχι διακοσμητικα αντικειμενα η μεταλλια.
Ουσιαστικα βεβαια ειναι διακοσμητικα αντικειμενα, που οπως ειπα απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο.
Το μικρο μινταζ ειναι μονοδρομος ,αλλιως δεν θα λειτουργουσε με κερδη το ολο συστημα.
Απο αποψη αντοχης στον χρονο, το βλεπω χλωμο, με πολυ λιγες εξαιρεσεις, που ομως δυσκολα θα τις ξεχωρισει καποιος απο την αρχη.
Ας πουμε το Μογγολικο με τον λυκο, δεν θυμαμαι χρονια,το ειχαν σηκωσει και εδω στο φορουμ, ανακυρηχθηκε νομισμα του ετους τοτε και η τιμη του πηγε κανα χιλιαρικο..
Εγω, να πω την αμαρτια μου, εχω λιγα απο δαυτα, ας πουμε αυτο με τον μετεωριτη που σηκωσες, την λεοπαρδαλη 2013 του Καμερουν και μερικα ακομα.
Ομως ΔΕΝ τα θεωρω μερη της συλλογης μου, απο επενδυτικη αποψη δε ειναι μαλλον χλωμο να παρεις ποτε πισω τα λεφτα σου, ειναι ενα "καπριτσιο", ενα "γουστο", οχι κατι που αξιζει να ασχοληθει καποιος συστηματικα για να μονταρει συλλογη απο δαυτα..
+1.000!!!
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:19:13 πμ »

ειναι ευχάριστο να γίνεσαι φταίχτης δημιουργίας φιλοσοφημάτων, ιδιαιτέρως αν είναι κι επιτυχημένα σαν το ανωτέρω  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2014, 05:58:15 μμ »

Θα γίνω πάλι "κακός".....

Αν μαζευει καποιος π.χ. τυχαια κερματα ευρω που παιρνει ρεστα απο το ψιλικακι ,μπορει μεν να κανει κατι που του αρεσει,αλλα δεν ειναι συλλεκτης.
Απλως μαζευει κερματα.

Πιστοποιητικό Κοινωνικών Φρονημάτων έχω δει. Και ξέρω πώς εκδιδόταν.

Πιστοποιητικό Συλλέκτη δεν έχω δει και δεν μπορώ να καταλάβω πώς εκδίδεται.

Ομως ΔΕΝ τα θεωρω μερη της συλλογης μου

Πιστοποιητικό Γνησιότητας νομίσματος έχω δει.

Πιστοποιητικό Συλλεκτικότητας νομίσματος... όπου να 'ναι, θα εμφανιστεί και αυτό.

Εφόσον το έχεις προμηθευτεί με "ελεύθερη βούληση" είναι μέρος της συλλογής σου, θες δεν θες. Αλλιώς, εγώ είμαι ο Μέγας Ναπολέων.

(Πήρα προαγωγή. Από δούκας σε αυτοκράτορας...)
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:01:29 μμ »

Υπαρχει αγορα για τα συγκεκριμενα ,γιαυτο και συνεχιζουν να εκδιδονται απο πολλα νομισματοκοπεια.
Κανουν συμφωνια με μικρα κρατιδια η κρατη και τους δινουν ονομαστικη αξια στο τοπικο νομισμα, αρα "τυπικα" ειναι νομισματα και οχι διακοσμητικα αντικειμενα η μεταλλια.
Ουσιαστικα βεβαια ειναι διακοσμητικα αντικειμενα, που οπως ειπα απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο.
Το μικρο μινταζ ειναι μονοδρομος ,αλλιως δεν θα λειτουργουσε με κερδη το ολο συστημα.
Απο αποψη αντοχης στον χρονο, το βλεπω χλωμο, με πολυ λιγες εξαιρεσεις, που ομως δυσκολα θα τις ξεχωρισει καποιος απο την αρχη.
Ας πουμε το Μογγολικο με τον λυκο, δεν θυμαμαι χρονια,το ειχαν σηκωσει και εδω στο φορουμ, ανακυρηχθηκε νομισμα του ετους τοτε και η τιμη του πηγε κανα χιλιαρικο..
Εγω, να πω την αμαρτια μου, εχω λιγα απο δαυτα, ας πουμε αυτο με τον μετεωριτη που σηκωσες, την λεοπαρδαλη 2013 του Καμερουν και μερικα ακομα.
Ομως ΔΕΝ τα θεωρω μερη της συλλογης μου, απο επενδυτικη αποψη δε ειναι μαλλον χλωμο να παρεις ποτε πισω τα λεφτα σου, ειναι ενα "καπριτσιο", ενα "γουστο", οχι κατι που αξιζει να ασχοληθει καποιος συστηματικα για να μονταρει συλλογη απο δαυτα..

Πολυ σωστη αποψη.
Αν και καποια ειναι αρρωστια (πλην θαυματα της τεχνολογιας )μαλλον σοφη η τελευταια παραγραφος.

Υ.Σ Σας ευχαριστω
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 17, 2014, 11:29:54 πμ »

Υπαρχει και κατι που λεγετε Αυτοκριτικη!!!!ποσες φορες δεν εχουμε πει?τωρα αυτο!!!γιατι το Αγορασα?Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences