Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 03:55:40 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Aπορια  (Αναγνώστηκε 6782 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 06, 2014, 02:47:54 μμ »

Με αφορμη προσφατη συζητηση περι των νομισματων του 1935 θελω να κανω μια 'αφελη' ισως ερωτηση. Οι μητρες καθε  νομισματος οταν αυτο αποσυρεται απο την κυκλοφορια, καταστρεφονται? Αν οχι, ποιος διασφαλιζει οτι καποιος μπορει να μη κοβει και τωρα νομισματα? Δηλαδη , κατι παρτιδες οπως 5λεπτα 1895-94, δραχμες 1910, ταληρα 1930, αυτα πως στην ευχη παρουσιαστηκαν μετα απο 100 χρονια ετσι ξαφνικα? Μηπως το βρωμικο μυαλο μου επεξεργαζεται απιθανα σεναρια ή ολα αυτα μπορει να εχουν μια βαση? Μηπως στα υπογεια των τραπεζων υπαρχει ακομα στοκ και διατιθεται ανα πασα στιγμη σε 'γνωστους'? Και ενα τελευταιο, κανονικα η κατοχη αυτων των μητρων δεν ειναι παρανομη και θα επρεπε να καταστρεφονται?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2014, 03:22:59 μμ »

Στον διεθνη χωρο γινονται καμια φορα πωλησεις παλιων μητρων σε συλλεκτες νομιμα, με την προυποθεση αυτες να εχουν αχρηστευτει και να μην μπορουν να λειτουργησουν,συνηθως με ενα σταυρωτο βαθυ "κοψιμο" στην επιφανεια τους.
Θεωρητικα οι μητρες φυλασονται απο το κρατος για το οποιο κοπηκαν τα νομισματα ( συνηθως στα υπογεια η σε χωρους ασφαλειας του αρμοδιου υπουργειου η σε νομισματικα μουσεια) η αν αυτο δεν ειναι εφικτο,καταστρεφονται.
Κατα καιρους ομως, σκανε μυτη (ενω δεν θα επρεπε) και μητρες ατοφιες και λειτουργικες σε χερια ιδιωτων ,χωρις αυτο να σημαινει οτι τις εχουν για να τις χρησιμοποιησουν, συνηθως τις κατεχουν για συλλεκτικους λογους.
Χωρις να ειμαι σιγουρος, εχω την εντυπωση οτι στην χωρα μας δεν ειναι παρανομο να κατεχεις μητρα, παρανομο ειναι να την χρησιμοποιησεις... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
 Το φαινομενο που αναφερεις, δεν εξηγειται κατ αναγκη οτι καποιος εχει τις μητρες και κοβει , συνηθως προκειται για "παρτιδες" η "μασουρια" που ηταν κρυμμενα για πολυ-πολυ καιρο στα ντουλαπια καποιου-ων σχετικου με το αθλημα, που καποια στιγμη ξεφορτωνουν...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 06, 2014, 03:28:37 μμ »

Σ ευχαριστω για την απαντηση....ειμαι πολυ δυσπιστος για ολα πια...δηλαδη μετα απο 120 χρονια ξαφνικα αρχισαν να βγαινουν τα νομισματα και οχι μετα απο πχ 20-30 χρονια? Στο αλλο το φορουμ γραφτηκε οτι υπαρχουν χιλιαδες ακυκλοφορητες δραχμες 1910. Απλα πλεον σκεφτομαι τα παντα. Στα γραμματοσημα παλι με την υπαρχουσα τεχνολογια φανταζομαι οτι ειναι πανευκολο να βγουνε τα ιδια. Μα πως ειναι δυνατον εκεινα τα χρονια πριν το 1900 που φανταζομαι δεν υπηρχε συλλεκτισμος ακομα (οπως ειναι τωρα τουλαχιστον) να υπαρχουν κυριολεκτικα χιλιαδες στοκ....
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2014, 03:43:47 μμ »

χωρις να ειμαι σιγουρος για αυτο που θα γραψω..... φανταζομαι οτι ενα νομισμα που κοβεται τωρα ακομα και με την ιδια σωστη μητρα του τοτε,  ειναι εφικτο να το καταλαβεις  λογο κραματος μεταλλου.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 06, 2014, 03:54:41 μμ »

Φιλε μου heretoic (δεν εχω συγκρατησει το ονομα σου) προφανως υπηρχε συλλεκτισμος πριν 100 χρονια! Απο αρχαιοτατων χρονων υπαρχει σαν ασχολια και μαλιστα θεωρειται το χομπυ των βασιλιαδων.

Τωρα περι χιλιαδων ακυκλοφορητων δραχμων του 1910? Χιλιαδων? Λιογο υπερβολικο ακουγεται. Δεν ειναι και τα 5λεπτα του 95 η τα μονολεπτα του 78 που τοτε να φυλαχθηκαν ενα, δυο η τρια μασουρια δεν τρεχει και τιποτα καθως η αξια τους δεν ηταν και τοσο μεγαλη.

Φιλικα Στελιος.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2014, 04:05:40 μμ »

Απο φημες ο χωρος αλλο τιποτα, το αν αληθευουν η οχι ειναι αλλο θεμα,παντως δεν ειναι τοσο απιθανο οσο ακουγεται, καποιος να ειχε φυλαξει απο καποιο νομισμα μερικα μασουρακια, ευτελους η μικρης  αξιας τοτε,(η και μεγαλυτερης), πολλοι ανθρωποι φυλουσαν πραγματα και πριν την αναπτυξη του συλλεκτισμου.
Μπορει να τα φυλαξαν και οι απογονοι σαν ενθυμιο απο τον παππου κλπ και καποια στιγμη να επεσαν στα χερια καποιου παλιου εμπορου νομισματων  η σαραφη και να τα καταχωνιασε γνωριζοντας οτι τον συμφερει να τα φυλαξει για τα γεραματα του και να τα δωσει οταν ερθει η ωρα.
Δεν λεω για το συγκεκριμενο νομισμα, γενικα μιλαω, παραδειγματα παντως υπαρχουν, οχι για χιλιαδες κοματια φυσικα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 06, 2014, 04:17:43 μμ »

Το 'χιλιαδες' το ειπανε στο αλλο φορουμ, εγω δε γνωριζω σχετικως τιποτα. Ειναι απιθανο ομως καποιος να εχει τις μητρες και να κοβει κομματια? Πως το αποκλειουμε αυτο?
Η ενσταση μου ειναι οτι δε γινεται 120 χρονια μετα και τωρα να τα εβγαλαν στη φορα, λογικα αν καποιοι  τα φυλαξαν, εχουν περασει 3 γενιες απο τοτε...θα επρεπε να ειχανε εμφανιστει.
Πολλα παραξενα βλεπω τα τελευταια χρονια
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 06, 2014, 05:45:02 μμ »

μακαρι να εχει μασουρια απο ολα να παρουμε φτηνα και εμεις οι πτωχοι κανενα ακυκλ νομισμα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:03:20 μμ »

Δε το  βλεπω με αυτο το σκεπτικο. Στην τελικη, οκ αν υπαρχουν, αρκει να υπαρχουν οντως απο τοτε και οχι να εχουμε αλλες ιστοριες. Αν ειναι καποιοι να εχουν μητρες και να κοβουν τοτε παιρνουμε και κινεζικα και ησυχαζουμε.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:13:49 μμ »

κανεις δεν κοβει νομισματα , απλα υπαρχουν πολλα λαγωνικα που τα ξετρυπωνουνε απο εκει που ειναι κρυμενα και υπαρχουνε πολοι χαζοι κληρονομοι  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:15:25 μμ »

Αυτά που βγήκαν είναι κρατημενα απο τοτε.  Τα 5 λεπτά του 1895 δε που βγήκαν ήταν από δυο μήτρες.  Οσο για τις μήτρες του 1935 αυτές υπάρχουν, μαζί με αυτές των δοκιμίων του 1935 σε χρηματοκιβώτιο του δημοσιου.  Παλιές μήτρες όμως δεν κόβουν καλά νομίσματα.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:23:36 μμ »

dpodaras επειδη η γνωμη σου εχει σημασια.....θελω να σε ρωτησω 2 πραγματα. Τι εννοεις οτι παλιες  μητρες δε κοβουν <καλα> νομισματα και αν οι μητρες νομισματων πχ δραχμη 1910 καταστραφηκαν ή οχι.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 06, 2014, 07:46:16 μμ »

Παρότι και γω πιστεύω πως είναι παλιά τα νομίσματα, είναι πράγματι περίεργο πως κρατήθηκαν τόσα χρόνια καταχωνιαμένα αυτά τα νομίσματα, παρότι τα χρόνια που πέρασαν ήταν περισσότερο δύσκολα και τότε θα ήταν πιό απαραίτητο να εξαργυρωθούν, περάσαμε μικρασιατική καταστροφή, προσφυγιά κατοχή που τόσος κόσμος πέθανε από την πείνα και να βγαίνουν σήμερα.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 07, 2014, 09:31:50 μμ »

dpodaras επειδη η γνωμη σου εχει σημασια.....θελω να σε ρωτησω 2 πραγματα. Τι εννοεις οτι παλιες  μητρες δε κοβουν <καλα> νομισματα και αν οι μητρες νομισματων πχ δραχμη 1910 καταστραφηκαν ή οχι.
Οι μήτρες σκουριαζουν.  Σκουριασμένες μήτρες δεν κόβουν brilliant νομίσματα.  Για να επαναφέρεις μήτρα θελει πολύ μεγάλη επεξεργασία και κοστος.  Νομίσματα ακυκλοφόρητα ξεχάστηκαν σε πολλά υπόγεια τραπεζών.  Πολλές παρτίδες έχουν βρεθεί έτσι.  Μην σου φαίνεται παράξενο.
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 07, 2014, 09:38:41 μμ »

Kαμια ανησυχια αν δεν εχει  ξεπεραστει το τιραζ κοπης.
Οταν το πιασουμε βλεπουμε   Γλώσσα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences