Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 07:37:33 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ταξινομηση συλλογης ??  (Αναγνώστηκε 11587 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Μάιος 30, 2014, 03:28:26 μμ »

φιλοι μου,θα ηθελα να συζητησουμε λιγο διαφορους τροπους και προτασεις ταξινομησης των συλλογων μας..

πχ.τα νομισματα πως θεωρειται οτι ειναι καλυτερα να ταξινομουνται?ας μιλησουμε για τα ελληνικα..σιγουρα ανα περιοδο, αλλα απο εκει και περα? ανα αξια και μετα χρονολογικα η το αντιθετο?δηλαδη ολα τα δεκαλεπτα στην σειρα,μετα τα 20λεπτα κ.ο.κ.? η ολα τα νομισματα της χχχχ χρονολογιας απο την μικροτερη στην μεγαλυτερη αξια?

και σε τι ''συσκευασια''?μιλαω κατα κυριο λογο για τα χαρτονακια 2χ2.. επισης σχετικα με τις πληροφοριες που μπορει να ακολουθουν το νομισμα..στο χαρτονακι η σε καποιο αλλο χαρτι??

για τα ξενα (μιας και δεν μαζευω κατι συγκεκριμενο) θα μπορουσαν να ταξινομηθουν ανα χωρα και ανα αξια..η αν εχετε καποια αλλη προταση..

μετα παμε για τα χαρτια,που νομιζω ειναι ευκολη υποθεση,και μετα τα γραμματοσημα..

παρακατω σας παραθετω μερικες φωτο απο μια πολυ καλη ιδεα σχετικα με τις πληροφοριες που ακολουθουν τα νομισματα..


(φωτο απο τον βασιλη)
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 30, 2014, 03:37:34 μμ »

Για τον φίλο μας το Κώστα Χαμόγελο Χαμόγελο

http://i61.tinypic.com/5njcc7.jpg
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2014, 03:38:31 μμ »

Για τον φίλο μας το Κώστα Χαμόγελο Χαμόγελο

http://i61.tinypic.com/5njcc7.jpg


thank you bill!!! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 30, 2014, 03:39:41 μμ »


Κώστα να σαι καλά,θα δοκιμάσω να την ανεβάσω και εδώ να δω πως φαίνεται Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 30, 2014, 03:40:46 μμ »

Πιστεύω ότι φαίνεται καλύτερα η όχι Απορία

Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 30, 2014, 03:41:43 μμ »

για μενα το καλυτερο ειναι τα χωρισεις ανα περιοδους και μετα χρονολογικα και αξια.
π.χ γεωργιο και ξεκινας με τα 1869 1 λεπτο, 2 λεπτα, 5 λεπτα, 10 λεπτα.μετα την αμεσως επομενη χρονολογια
1870 1,5,10 λεπτα και παει λεγοντας!για μενα ειναι πιο ομορφο ετσι και τουλαχιστον ετσι το κανω εγω!
ωστε με αυτον τον τροπο ανοιγοντας το αλμπουμ βλεποντας τα κενα ξερω κατευθειαν που εχω τρυπες! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 30, 2014, 03:42:01 μμ »

Κώστα πολύ όμορφα τα έχεις.Νομίζω αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος φύλαξης κι έτσι τα έχουμε οι περισσότεροι.Η μόνη μου διαφορά απο σένα είναι οτι σε κάθε χαρτονάκι έχω γράψει και κάποιες απαραίτητες πληροφορίες για κάθε νόμισμα αλλά αυτό έχει λίγο περισσότερο κόπο.Επίσης συμφωνώ απόλυτα και με τη Δώρα .Ανα περιόδους πρώτα και μετά με χρονολογίες είναι το καλύτερο.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2014, 03:47:17 μμ »

για μενα το καλυτερο ειναι τα χωρισεις ανα περιοδους και μετα χρονολογικα και αξια.
π.χ γεωργιο και ξεκινας με τα 1869 1 λεπτο, 2 λεπτα, 5 λεπτα, 10 λεπτα.μετα την αμεσως επομενη χρονολογια
1870 1,5,10 λεπτα και παει λεγοντας!για μενα ειναι πιο ομορφο ετσι και τουλαχιστον ετσι το κανω εγω!
ωστε με αυτον τον τροπο ανοιγοντας το αλμπουμ βλεποντας τα κενα ξερω κατευθειαν που εχω τρυπες! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

και εγω ετσι πιστευω οτι ειναι καλυτερα..πιο ''οργανωμενα''..οι υπολοιποι τι πιστευετε?

Κώστα πολύ όμορφα τα έχεις.Νομίζω αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος φύλαξης κι έτσι τα έχουμε οι περισσότεροι.Η μόνη μου διαφορά απο σένα είναι οτι σε κάθε χαρτονάκι έχω γράψει και κάποιες απαραίτητες πληροφορίες για κάθε νόμισμα αλλά αυτό έχει λίγο περισσότερο κόπο.Επίσης συμφωνώ απόλυτα και με τη Δώρα .Ανα περιόδους πρώτα και μετά με χρονολογίες είναι το καλύτερο.

σπυρο δεν ειναι δικη μου φωτο..την πηρα απο το φορουμ της numista νομιζω..τι πληροφοριες εχεις βαλει?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2014, 03:49:36 μμ »

για μενα το καλυτερο ειναι τα χωρισεις ανα περιοδους και μετα χρονολογικα και αξια.
π.χ γεωργιο και ξεκινας με τα 1869 1 λεπτο, 2 λεπτα, 5 λεπτα, 10 λεπτα.μετα την αμεσως επομενη χρονολογια
1870 1,5,10 λεπτα και παει λεγοντας!για μενα ειναι πιο ομορφο ετσι και τουλαχιστον ετσι το κανω εγω!
ωστε με αυτον τον τροπο ανοιγοντας το αλμπουμ βλεποντας τα κενα ξερω κατευθειαν που εχω τρυπες! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

και εγω ετσι πιστευω οτι ειναι καλυτερα..πιο ''οργανωμενα''..οι υπολοιποι τι πιστευετε?

Κώστα πολύ όμορφα τα έχεις.Νομίζω αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος φύλαξης κι έτσι τα έχουμε οι περισσότεροι.Η μόνη μου διαφορά απο σένα είναι οτι σε κάθε χαρτονάκι έχω γράψει και κάποιες απαραίτητες πληροφορίες για κάθε νόμισμα αλλά αυτό έχει λίγο περισσότερο κόπο.Επίσης συμφωνώ απόλυτα και με τη Δώρα .Ανα περιόδους πρώτα και μετά με χρονολογίες είναι το καλύτερο.

σπυρο δεν ειναι δικη μου φωτο..την πηρα απο το φορουμ της numista νομιζω..τι πληροφοριες εχεις βαλει?

Κώστα απλά ότι πληροφορίες βλέπεις αριστερά του άλμπουμ εγώ τις έχω γράψει επάνω σε κάθε χαρτονάκι .Δηλάδή ότι αφορά το νόμισμα που βρίσκεται σε αυτό εννοώ με μαρκαδοράκι για cd.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 30, 2014, 03:54:35 μμ »

επισης πως σας φαινονται τα παρακατω χαρτονακια?βολευουν περισσοτερο απο τα 2χ2? και θα μπορουσαν να κανουν την δουλεια των εξτρα σελιδων με τις πληροφοριες?
καθως και το καταλληλο αλμπουμακι...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 30, 2014, 04:01:48 μμ »

καλη ιδεα ειναι και ο διαφορετικος χρωματισμος του μελανιου σχετικα με το τι περιλαμβανει..δηλαδη μπλε για τα ακυκλοφορητα,πρασινα για τα χαμηλοτερης καταστασης,και κοκκινο για τα σφαλματα!η μπλε για τα κοινα,πρασινο για τα προυφ και κοκκινο για σφαλματα..αλλα ψαχνω εναν τροπο να ειναι και ομορφα αισθητικα..θα μπορουσα να φτιαξω στον η/υ σε αυτοκολλητο χαρτι αλλα θελει πολυ δουλεια μετα να κοψεις το κενο κτλ κτλ κτλ...για αυτο σκεφτηκα την ιδεα με την εξτρα σελιδα η με τα μεγαλα χαρτονακια,ωστε να φτιαξω απλα ετικετες στον υπολογιστη...  Απορία Απορία
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 30, 2014, 08:00:44 μμ »

Στις πληροφορίες του νομίσματος στην μπροστινή πλευρά τα γενικά του νομίσματος (κράτος - μονάδα , σύνθεση ,πχ Au, περιεκτικότητα  0,900, βάρος διάμετρος πάχος και αριθμός ΚΜ. Στην πίσω πλευρά πληροφορίες απόκτησης  ημερομηνία, από που  πόσο  και ποσότητα έκδοσης νομίσματος. Έτσι έχεις πλήρη ταυτότητα του νομίσματος, κατά τα λοιπά για τα Ελληνικά που όλοι ελπίζουμε μια μέρα να τα συμπληρώσουμε όπως πρότειναν οι προηγούμενοι.
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 31, 2014, 02:14:03 μμ »

Με είχε απασχολήσει πολύ στο παρελθόν το πως να ταξινομήσω τη συλλογή μου.
Τελικά κατέληξα ανα περίοδο απο το πιο παλιό προς το νεότερο και απο τη μεγαλύτερη αξία προς τη μικρότερη. Στην αριστερή σελίδα υπάρχουν πληροφορίες, έτος, αξία, τιράζ, διάμετρος, βάρος και αναλογία υλικών κατασκευης πχ χαλκός, ασήμι κτλ. για το κάθε νόμισμα ξεχωριστά.



Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 31, 2014, 02:14:34 μμ »

2
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 31, 2014, 02:16:47 μμ »

3
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences