Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 04:04:40 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αγιο κωσταντινατο  (Αναγνώστηκε 21503 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 26, 2013, 05:00:44 μμ »

Κυριοι δεν με καταλαβατε.
Σας ειπα δεν θελω να πεισω κανεναν, εμπειριες μεταφερω.
Δεν με νοιαζει τι γινετε στην Ιταλια η στην Κινα εμενα με νοιαζει το τι βλεπω εγω καθε χρονο.
Το ποια θρησκεια ειναι η αληθηνη η ποιος ειναι ο αληθινος θεος ειναι αλουνου παπα ευαγγελιο.
Και θα συμφωνησω με τον Κυριο γιωργο σ'αυτο που ειπε (Οσοι θελουν να πιστευουν ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ!! Οσοι παλι προβληματιζωνται καλα κανουν και προβληματιζωνται!!)
Νικο μου εγω δεν μιλησα για ολα τα Κωνσταντινατα γενικος,ουτε ειπα οτι ειναι τεκμηριομενο κατι,εγω ειπα οτι ο αγιος Κωνσταντινος οταν βρηκε το Τιμιο σταυρο (και το ξαναλεω ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ και δεν ξερω αν ειναι αληθεια) τα ρινισματα τα εριξε στον λιωμενο χρυσο.Γιαυτα και μονο τα νομισματα μιλαω εγω και οχι για ολα τα αλλα.
Δεν ειπα ποτε οτι αυτο εχει γινει στα σιγουρα,για μενα μυθος ειναι αλλα εχει σκεφτει καποιος αν οντως αυτα το νομισματα ειναι υπαρκτα.


Λευτερη μου καταλαβαινω.. μη νομιζεις.. πιστευω! μου εχει πει η μητερα μου που εχει ερθει στους Λειψους για την Παναγια του Χαρου κι εχω και μια εικονα σε φωτο.. ελπιζω καποια στιγμη να ερθω! Χαμόγελο
απλα το συγκεκριμενο δεν ισχυει! και σου λεω.. κωνσταντινατα πανω στον μυθο αυτο.. θα ακουσεις τα σκυφωτα... και μαλιστα.. κωνσταντινατα λενε και τα ασημενια, και αυτα απο ηλεκτρο (κραμα ασημιου και χρυσου), και τα χαλκαργυρα και τα χαλκινα!

ακομα και να ηθελε να το κανει και να γινοταν... δεν θα υπηρχε μαγελυτερη προσβολη....
το χρημα ηταν και ειναι παντα κατι αμαρτωλο... φερνει αμαρτιες κτλ... σε παει στον κακο τον δρομο κτλ... γι αυτο και πολλοι αγιοι ή ασκητες.. τα αποχωριζωνταν.... το χρημα και τα χρηματοκοπτικα εργαστηρια, οι "τραπεζες" κτλ.. ηταν οι ναοι του θεου Μαμωνα!!

σκεψου ομως και ποσοι ειδωλολατρες θα τα επιαναν στα χερια τους.. ή τι κακομεταχειρηση θα ειχαν!! σκεψου ενα τετοιο νομισμα να πληρονωταν ο δολοφονος για να σκοτωσει εναν ανθρωπο... (οι καιροι ηταν σκληροι και ασχημοι!!), οτι καποιος θα λαδωνε καποιον για να εχει ευνοια και να αδικησει αλλο... καποιος θα το εκλεβε.. αλλος θα πληρωνε μια πορνη για να εχει ερωτικη περιπτυξη... χαμος!! θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο λοιπον;; θα ηταν ασεβεια!

παντα αναφερομαι στο αν ισχυε οκ;; σκεψου... οτι ακομα και τα πριονιδια.. ηταν μερος του τιμιου ξυλου! ηταν και ειναι το μεγαλυτερο ιερο κειμηλιο μας!! το μικροτερο πριονιδι.. δεν επαυε να αντιπροσωπευει το τιμιο ξυλο!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2013, 05:10:47 μμ από NMS » Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 26, 2013, 05:15:36 μμ »

Εγω ειμαι απιστος, αρα αμαρτωλος, θα παω σηγουρα στην κολαση ,τουλαχιστον θα εχει μπουζουκια και θα καλοπερναμε μαζη με τον Γιωργο εαν θελησει να με κανει παρεα θα βρουμε και..............κ..........τσικουδια με μηλα απο αχλαδια? Απορία Απορία
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 26, 2013, 05:31:21 μμ »

Εαν νομιζεις οτι στην κολαση θα εχει μπουζουκια εισαι γελασμενος,,,,τιποτα κολομπαρα ,καταγωγια θα εχει με τιποτα πορνες σαν την κακια συμφορα με ενα πισινο σαν το νταλουζ και θα ριχνετε ξυλα στην φωτια 28 ωρες το 24ωρο,,,,,,
οταν κατι παθαινουμε και ποναμε πολυ ωχ παναγιτσα μου λεμε δεν λεμε σατανα δωσε κι αλλο πονο δεν με νοιαζει,,,
Φιλικα Τομ
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 26, 2013, 06:16:04 μμ »

Εγω ειμαι απιστος, αρα αμαρτωλος, θα παω σηγουρα στην κολαση ,τουλαχιστον θα εχει μπουζουκια και θα καλοπερναμε μαζη με τον Γιωργο εαν θελησει να με κανει παρεα θα βρουμε και..............κ..........τσικουδια με μηλα απο αχλαδια? Απορία Απορία


Γλέντι ρωμέικο-Γιώργος Ζαμπέτας


 Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 26, 2013, 06:19:45 μμ »

+100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Καταγράφηκε
kat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 26, 2013, 07:58:18 μμ »

Mας ψεκαζουν ! ειναι σιγουρο...
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:25:54 μμ »

Ελα solferino περασμενα-ξεχασμενα. Εγω για θεματα θρησκειας δεν ξαναγραφω γιατι δεν βρισκουμε ακρη Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:38:22 μμ »

ρε παιδια.. το θεμα δεν εχει να κανει με την θρησκεια αλλα με ενα μυθο που εχει μεινει μεχρι σημερα..
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:43:20 μμ »

Τα όρια της θρησκείας είναι τόσο δυσδιάκριτα, ώστε όλοι σχεδόν οι πόλεμοι έχουν γίνει στο όνομά της Λύπη
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:52:31 μμ »

Εγω ειμαι απιστος, αρα αμαρτωλος, θα παω σηγουρα στην κολαση ,τουλαχιστον θα εχει μπουζουκια και θα καλοπερναμε μαζη με τον Γιωργο εαν θελησει να με κανει παρεα θα βρουμε και..............κ..........τσικουδια με μηλα απο αχλαδια? Απορία Απορία

και ενα ανεκδοτακι για να χαλαρωσουμε!!

Ένας γνωστός πολιτικός χάνει την ζωή του από ατύχημα, όταν η ψυχή του φτάνει στον ουρανό, εκεί τον περιμένει ο Άγιος Πέτρος:
- Σήμερα θα αποφασίζεις αν θα πας στον παράδεισο ή στην κόλαση.....

- Κανένα πρόβλημα, αποφάσισα, θέλω να πάω στον παράδεισο.
- Συγνώμη, και να θέλω δεν μπορώ να σε αφήσω έτσι απλά. Πρώτα θα πρέπει να περάσεις μια μέρα στην κόλαση και μία στον παράδεισο, και μετά από αυτό θα αποφασίζεις που θα πας.
Παρά το γεγονός ότι ο πολιτικός ήταν πειστικός και γλυκόλογος, ο Άγιος Πέτρος τήρησε τον κανονισμό.
Άνοιξε την πόρτα και μπήκε στο ασανσέρ ο πολιτικός και κατέβηκε κάτω στην κόλαση.
Όταν μπήκε βρήκε ένα τεράστιο γήπεδο του γκολφ και τους συναδέλφους του πολιτικούς, τον πλησίασαν αμέσως για να τον χαιρετήσουν.
Έπαιξαν ένα παιχνίδι και με χαμόγελο μιλούσαν για τις ημέρες που πλούτιζαν εις βάρος των φορολογουμένων. Στη συνέχεια εμφανίζεται ο διάβολος, ο πρόεδρος του συλλόγου για να τους ξεναγήσει στην λέσχη και να δειπνήσουν μαζί. Αστακός, χαβιάρι και σαμπάνια. Τόσα καλά πέρναγε που δεν είχε προσέξει ότι ήρθε η ώρα για το χωρισμό. Η πόρτα του ασανσέρ ανοίγει, και ο πολιτικός πήγε στον παράδεισο.
Ολόκληρη την μέρα πέρασε με χαρούμενες ψυχές παίζοντας άρπα και πηγαίνοντας από σύννεφο σε σύννεφο.
Ήρθε η στιγμή που ο πολιτικός έπρεπε να αποφασίσει.
Δεν περίμενε την ερώτηση, και ήδη άρχισε να μιλά:
- Ο παράδεισος είναι όμορφος, αλλά νομίζω ότι η κόλαση είναι καλύτερη για εμένα.
Όταν επέστρεψε βρήκε ένα έρημο γεμάτο με σκουπίδια και τους φίλους του να ψάχνουν για τροφή.
Τότε είδε τον διάβολο και τον ρώτησε:
- Δεν καταλαβαίνω, εχτές εδώ ήταν ένα γήπεδο γκολφ και είχαμε φαγοπότι, σήμερα τι έγινε;
- Χθες ήταν η προεκλογική εκστρατεία, σήμερα ψήφισες.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
panagiotispm
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 26, 2013, 09:06:29 μμ »

διαβασα ολα οσα ειπατε ,αλλα δεν ειναι μυθος νομιζω το οτι το συγκεκριμενο εβγαζε λαμψη απο πληθος χρωματων που φωτιζε ολο το δωματιο.δεν νομιζω επισης ο προπαππους να δουλευε τον παππου μου και ουτε καθεξης.τελος παντον ολα καλα οσοι θελουν πιστευουν.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 26, 2013, 09:32:31 μμ »

Παναγιωτη.. δεν μιλαμε αν δουλευε ο προπαππους σου τον παππου σου! το πιστευαν τοτε αλλα δεν παει να πει οτι ηταν και αληθεια! εδω πριν 500 χρονια που λεει ο λογος.. πιστευαν οτι η Γη ειναι επιπεδη (ασχετα να οι αρχαιοι ελληνες ειχαν πει οτι ειναι στρογγυλη...), ή πιστευαν οτι η Γη ειναι το κεντρο του συμπαντος... ενω τωρα ξερουμε οτι ειμαστε μια τελεια απο τις παρα πολυ μικρες...
Πολλα τετοια λαθη... τα πιστευαν τοσο θερμα που σκοτωναν γι αυτα!!

αλλα ας παμε πισω στα νομισματα.....

αν δεις το τι πιστευαν.. και πολλες φορες ακομα υπαρχουν και εχουν μεινει καποια.. θα παθεις πλακα!

πολυ παλια.. νομιζω κατα τον 30ετη πολεμο.. ενας στρατιωτης σωθηκε απο το βολι γιατι χτυπησε πανω σε ενα ταλερ που ειχε πανω του τον Αγιο Γεωργιο! το ολο θεμα πηρε τετοια εκταση που πιστευαν οτι αν ειχες τετοιο νομισμα πανω σου.. ο Αγιος Γεωργιος σε προστατευε και δεν σε επιανε βολι!!!

τον μεσαιωνα οταν θεριζε η πανουκλα... υπηρχαν ειδικα νομισματα που πιστευαν οτι εδιωχνε την πανουκλα και δε σε επιανε!! αλλα νομισματα επειδη ηταν ευλογημενα απο παπα.. ή γιατι τα εδινε ο αριστοκρατης αρχοντας της περιοχης..ηταν τυχερα και προσφεραν υγεια διωχνωντας τις αρωστιες! τιποτα απο αυτα δεν ηταν αληθεια.. αλλα για πολλα χρονια τα τηρουσαν ευλαβικα και τα πιστευαν!!

και 1000 αλλα παραδειγματα!!

τα "κωνσταντινατα"... ακομα και πριν λιγα χρονια.. φυλακτα τα ειχαν! και υπηρχαν και κοπιες μοντερνες για να τα εχουν σε βαπτισεις, σε γαμους κτλ....

για ποιο νομισμα μιλας;; γι αυτο που εχεις στο αβαταρ σου;;; δεν μπορω να το δω καλα αλλα πανω κατω ειναι του 10ου ή 11ου αιωνα!! οχι του 4ου αιωνα.. εχει μεγαλη διαφορα! οταν κοπηκε το νομισμα στο αβαταρ σου.... ο Μεγας Κωνσταντινος ηταν ηδη αγιος και ειχε πεθανει...πριν 700-800 χρονια!!!

αν ειναι... τι να σου πω.. στειλε μου μια καθαρη φωτο.. ή ποσταρε την εδω... να θα προσπαθησω σου πω ακριβως και ποιος το εκοψε το νομισμα!!! υπαρχουν site που ψαχνεις και το βρισκεις!

για το κερμα... ξερεις οτι η κατοχη του ειναι παρανομη;; οτι για να εισαι κατοχος πρεπει να εχεις ειδικη αδεια αλλιως ελλοχευει ο κινδυνος να χαρακτηριστης αρχαιοκαπηλος; και η αδεια αν την δωσουν.. σου δινει μονο κατοχη και οχι ιδιοκτησια!!! δεν παιζει ρολο οτι το εχεις απο τον προπαπου σου! αυτο ειναι μονο για να σου δωσουν αδεια κατοχης! παντα ιδιοκτητης ηταν το κρατος!


Καταγράφηκε
panagiotispm
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 26, 2013, 09:46:06 μμ »

Επίσης να προσθέσω μια προσωπική εμπειρία! είχα βάρδια μια μέρα βράδυ σε βαπόρι στην μηχανή μαζί με ένα άλλο άτομο(συνάδελφο). Λοιπόν το είχα μαζί μου στην φανέλα μου,πως ήρθε η κουβέντα και το είδε ο συνάδελφος............. Έκπληξη. Έτσι λοιπόν μόλις είπε <ρε σι, άμα το πουλήσεις .............................!!!!!!!!εεεε δεν πρόλαβε να τον πει, μόλις ξεστόμισε την λέξη < πουλήσεις >, γίνετε ένα μπαμ στο βαπόρι έσβησαν τα πάντα γενικό blackout!!!!δεν νομίζω να ήταν τυχαίο αυτό.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 26, 2013, 10:19:36 μμ »

κοιτα... καταλαβαινω την σκεψη σου πανω σε αυτο.. αλλα εγω καλλιστα αυτο μπορω να το ερμηνευσω (δεν θα αναφερθω σε επιστημονικη ή πεζη εξηγηση...) οτι το μπλακ ουτ.. ηταν η ψυχη των προγονων σου και μονο στο ακουσμα να πουληθει ενα οικογενειακο κειμηλιο... μιας και αυτα ηταν ευχες απο πατερα σε γιο..., ή... για να σε προστατεψει ο φυλακας αγγελος σου... απο το να κανεις κατι που θα σε καταδικαζε... γιατι αν το εκανες εισαι αυτοματα αρχαιοκαπηλος, το νομισμα σαν χρυσο ειναι αξιας.. οποτε μιλαμε για 5-10 χρονακια στο φρεσκο...... και μια ζωη στιγματισμενος...

απο την αλλη τωρα....

ξερεις ποσες εκατονταδες απο αυτα πουλουνται σε ξενα site... μιας και στο εξωτερικο επιτρεπετε να τα εχεις;;;

και αντε πες οτι κι εδω επιτρεποταν να τα κανεις οτι θες.... να τα πουλησεις.. να τα εχεις κτλ.. γιατι να γινει κατι τετοιο;; νομισμα ειναι.... δημιουργηθηκε για να αγοραζεις και να πουλας.. για να συναλλαζεσε... γιατι ξαφνικα να γινοταν κατι τετοιο;; δηλαδη εκεινα τα χρονια... δεν υπηρχε προβλημα... να αγοραζεις τα παντα.. απο αγαθα εως σκλαβους, σαρκικες απολαυσεις,να λαδωνεις για κατι.. ή να πληρωνεις για να σκοτωσουν καποιο... αλα μετα απο 1000+ χρονια να μην το πουλας;;



προς Θεου.. δεν εχω σκοπο ουτε να μειωσω κατι ουτε τιποτα ετσι;; απλα ειδικα για το νομισμα δεν κανω πλακα για το τι ισχυει...
Καταγράφηκε
panagiotispm
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 26, 2013, 10:56:22 μμ »

ποτέ δεν πρόκειται να κάνω τέτοια κίνηση οσο ζω.... είναι οικογενειακο κειμήλιο το οποίο βρέθηκε εντελώς τυχαια.και τις συνέπειες τις ξερω.εκαντονταδες λεφτά να έδιναν δεν δίνετε αυτό είναι οικογενειακό φυλαχτό.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences