Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 10:34:40 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σηκω Ελληνα !!!  (Αναγνώστηκε 10387 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 03:32:23 μμ »

Γιάννη ποιά ειναι η δική σου πρόταση στο κάλεσμα του τραγουδιού;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 03:41:53 μμ »

Γιάννη ποιά ειναι η δική σου πρόταση στο κάλεσμα του τραγουδιού;

Φανη οταν στις τελευταιες εκλογες (οι σημαντικοτερες κατα την γνωμη μου στην μεταπολιτευτικη ιστορια) εχουμε 40% αποχη και πολλοι προτιμησαν τις καφετεριες και τις παραλιες αντι να ψηφισουν θα ελεγα τουτο:

Σηκω Ελληνα να πας να ψηφισεις αυτους που πρεπει και να διωξεις τους ανικανους και κλεφτες!!Δυστυχως στις τελευταιες εκλογες οι μισοι προτιμησαν να αφησουν τους αλλους μισούς να αποφασισουν για το μελλον τους!! Λύπη Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 03:44:05 μμ »

Η δυναμη μας ειναι η κάλπη!!Ουτε οι μολοτωφ ουτε οι ρουκετες ουτε η διχονοια ουτε τα τανκς!!!!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 03:48:38 μμ »

Δυστυχώς, θέλουμε δεν θέλουμε, οι 300 (όχι του Λεωνίδα) αντικατοπτρίζουν τον νεοέλληνα.  Προσωπικά δεν βλέπω κάτι να αλλάζει τουλάχιστον μέσα στα επόμενα 50 χρόνια. Κάποιοι μπορεί να με πουν απαισιόδοξο. Εγώ πιστεύω ότι είμαι ρεαλιστής.

Η Ελλαδα πρέπει να 'χτιστεί¨ απο την αρχή.  Δύσκολο εγχείρημα, αν αναλογιστεί κανείς την διάβρωση που υπάρχει στο πολιτικό-κοινωνικό σύστημα....
οσοι εχουμε παιδια μπορούμε να ξεκινήσουμε από σημερα,(οσοι δεν εχουν ξεκινησει) να τα διδάξουμε ,ότι ο δρομος της επιτυχιας δεν περναει μεσα από την κλεψια την ρεμολα και του ψευδους,να τα διδάξουμε ηθικη,εγκρατεια,υπομονη,συμπονια,ελπιδα,αγαπη...!!
παλαιοτερα θελησα να κανω την επανασταση μου ως πανκ,αλλα καταλαβα την χειραγωγια και τον δολο,ηταν μια μοδα που οδηγησε παιδια με οραμα σε καταστολή μεσω ναρκωτικών,και σε βιαιες εκδηλώσεις χωρις αντικτυπο...
σημερα είμαι πανκις,μπορει να μην ξυριζω τα λιγοστα μαλια μου αλλα διδασκω την νεα γενια,αυτα που προανεφερα,οσο υπαρχουν παιδια υπαρχει ελπιδα,αρκει να μην τα κανουμε σαν τα μουτρα μας... Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 03:55:10 μμ »

Αν η κάλπη Γιάννη είναι η δύναμη μας, ποιοί πιστεύετε ότι θα μας "σώσουν"; Τους προηγούμενους και τους τωρινούς τους γνωρίζουμε.  Αν οι τωρινοί δεν μας κάνουν τότε ποιούς προτείνεται και γιατί;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 04:04:12 μμ »

Αν η κάλπη Γιάννη είναι η δύναμη μας, ποιοί πιστεύετε ότι θα μας "σώσουν"; Τους προηγούμενους και τους τωρινούς τους γνωρίζουμε.  Αν οι τωρινοί δεν μας κάνουν τότε ποιούς προτείνεται και γιατί;
αστο αυτό ....θα ερθει ο ''μεσιας'' εν μεσω χαμου και πανικου,για να σωσει την ανθρωποτητα,φιλε μου οοοοολα αυτά εχουν έναν και μοναδικο σκοπο,την συσταση του κρατους του αντιχριστου,...ξερω-ξερω ακούγομαι γραφικος,αλλα επαψα να είμαι κοντόφθαλμος.
αν δειτε μια ταινια εκεινου του καναδο- εβραιου,που εκανε το 9/11 φαρενα'ι'τ,μιλαει για το σχεδιο που υπαρχει,θα κανουν τον κοσμο ένα μεγααααλο κελι,με τα προβατάκια ,αριθμημένα-σφραγισμένα και όλα καλα,ταινιες σαν το ''τα'ι'μινκ'',''το νησι'',''φορτρες'' (με τον κριστοφ λαμπερ) κ.λ.π,ηταν πολύ προφητικες... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 04:13:49 μμ »


οσοι εχουμε παιδια μπορούμε να ξεκινήσουμε από σημερα,(οσοι δεν εχουν ξεκινησει) να τα διδάξουμε ,ότι ο δρομος της επιτυχιας δεν περναει μεσα από την κλεψια την ρεμολα και του ψευδους,να τα διδάξουμε ηθικη,εγκρατεια,υπομονη,συμπονια,ελπιδα,αγαπη...!!


Eσυ μπορει να διδασκεις τα παιδια σου αυτα που λες!!
Καποιοι ομως διδασκουν τα παιδια τους με τις λεξεις μιζα-δωροδοκια-εξαγορα- εκμεταλευση-κτλ κτλ κτλ !!
Αυτοι οι καποιοι κυβερνανε την Ελλαδα απο το 1974 οικογενειακα!!

Σταματηστε επιτελους να του βγαζετε!!
Μας καταστρεψαν!!
Και καντε το με οποιοδηποτε τροπο!! Ακομη και εκτελεζοντας τους!!

Αυτους εδω : http://www.blog.gr/index.php?p=article&article_id=94053
γιατι δεν τους αγγιζουν? Γιατι δεν τους τα παιρνουν?
Απο την κριση ξερετε ποσοι απο αυτους εκαναν συμφωνιες με τους Γερμανους και κερδισαν εκατομυρια??
Καιρος ειναι να ξυπνησης Ελληνα , πιονι των μεγαλων συμφερωντων που σε καταδυναστευουν!!  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 04:28:59 μμ »

Δεν εχω καταλαβει ποια ειναι τα προτερηματα της φυλης μας και μη μου πειτε για τους αρχαιους Ελληνες,εχει λιωσει αυτη η καραμελα. Λεξεις κλειδια για την Ελληνικη ιστορια .....πραξικοπημα,εμφυλιος,κινημα,εξορια,αποστασια,προδοσια,πολιτικη δολοφονια,επανασταση,χουντα και πολλες αλλες αυτη ειναι τα τελευταια 200 χρονια η ιστορια μας. Βουτηγμενη στο αιμα και στον πονο,για ποια προτερηματα λοιπον μιλαμε Απορία?

Αν κατσεις λιγο να διαβασεις Ευρωπαική ιστορια (όχι Ελληνικη) θα διαπιστωσεις καλέ μου φιλε οτι σε αυτά που εχουν συμβει σε αλλες χώρες στο περασμα των αιωνων οι δικες μας μαυρες σελιδες της ιστοριας είναι καραμελες μπροστα τους!!Οταν ο Οθωνας ίδρυε δικαστηρια και οι εγκληματίες ειχαν συνήγορους (!!) στην Ευρωπη καιγαν τις μαγισσες για να σωθουν!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Οι μαγισσες ειναι πιο πισω ιστορικα Γιαννη,ειμαστε κακη αντιγραφη της ευρωπης,ειμαστε οι νεγροι ευρωπης.Οσο για τον Οθωνα οταν ιδρυε δικαστηρια ταυτοχρονα ξεπαστρευε και τους ηρωες του 1821.
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 04:33:14 μμ »

Η δυναμη μας ειναι η κάλπη!!Ουτε οι μολοτωφ ουτε οι ρουκετες ουτε η διχονοια ουτε τα τανκς!!!!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη.
Και θα συμπληρώσω.
Εγώ δεν πάω πουθενά.
Δεν το κουνάω από τον καναπέ.
Θα κάτσω σπίτι.
Σιγά μην βγω έξω να φωνάζω και να φάω χημικά και ξύλο από τα ματ.
Εάν θέλεις να ρίξεις την κυβέρνηση υπάρχει ο πιο απλός τρόπος.
Όλοι οι Έλληνες για 3 μήνες δεν πληρώνουμε τίποτα στην εφορία ή όλοι οι Έλληνες τραβάμε από τις τράπεζες το 10% των αποταμιεύσεων μας.
Πέφτει η κυβέρνηση για πλάκα χωρίς να ανοίξει μύτη.Από τον καναπέ μας.
Ζούμε τον 1ο Παγκόσμιο Οικονομικό Πόλεμο.
Το τι θα ψηφίσουμε μετά είναι άλλο πράγμα.
Θα την βρούμε την άκρη.
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 04:36:58 μμ »

Το 1987 οι panx romana τα ειπαν ολα σ το τραγουδι Ελληνες.                                                                   ...................................................................................                                                                 Όλοι χωρισμένοι σε παρατάξεις
κόμματα και κοινωνικές τάξεις
εμφύλιος πόλεμος για κορόιδα
ζώα με παρωπίδες για το κόμμα

Κι έχουμε όνειρα απατηλά
πως είμαστ’ ελεύθεροι κι όλα καλά
ευχόμαστε να βγουν αληθινά
μα εγώ φωνάζω στον Έλληνα

Ε! Ε! Έλληνα είσαι σκουλήκι
η Ακρόπολη δε σου ανήκει
Ε! Ε! Έλληνα τι λες για όλα αυτά;
σε δουλεύουν κανονικά

Όλοι φοράνε παρωπίδες
ζούνε με πλαστικές ελπίδες
υποσχέσεις στην αράδα
για μια κάποτε μεγάλη Ελλάδα

Συμφωνίες κι αποφάσεις
για να διώξουμε τις βάσεις
ξένα συμφέροντα πάνω από μας
ντρέπομαι που είμαι Έλληνας

Ε! Ε! Έλληνα είσαι σκουλήκι
η Ακρόπολη δε σου ανήκει
Ε! Ε! Έλληνα τι λες για όλα αυτά;
σε δουλεύουν κανονικά

Και λέν’ πως είναι Έλληνες
πως είναι Δημοκράτες
απόγονοι του Περικλή
ζήτω οι αυταπάτες

Ε! Ε! Έλληνα είσαι σκουλήκι
η Ακρόπολη δε σου ανήκει
Ε! Ε! Έλληνα τι λες για όλα αυτά;
σε δουλεύουν κανονικά
Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 04:44:54 μμ »

Ολα αυτά καλά και ωραία Δημήτρη.

Η απορία μου είναι η εξής: γιατί πρέπει να σηκωθούν τώρα οι Έλληνες και δεν το έπραξαν πριν χρόνια όταν η δημοκρατία εγινε ασυδοσία, ο νομοταγής πολίτης θεωρείτο ###### και η λαμογιά μαγκιά;

ΚΥΡΙΟΙ,

Είμαστε ψεκασμένοι!!!!!
Εχουμε φάει όλοι τέτοια πλύση εγκεφάλου που νομίζουμε ότι έχουμε δημοκρατία!
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!
ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ  ΒΑΠΤΙΣΜΕΝΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Η πραγματική Δημο Κρατια για να διατηρηθεί θέλει αγώνα από όλους και πολύ σκληρές ασφαλιστικές διατάξεις  που θα προκαλούν ΦΟΒΟ στους εξασκούντες την (βλέπε εξοστρακισμός επί δικαίων και αδίκων στην Αρχαία Αθήνα μόνο με την υποψία ότι καταχρούνται την εξουσία).

ΦΟΒΟΣ, κάτι το οποίο με πηγαίνει να σκεφτώ ότι οι κοινωνίες ορίζονται από το τι φοβούνται.

π.χ.
Οι Αθηναίοι, ως προείπα
Οι Σπαρτιάτες, λάτρευαν την θεότητα ΦΟΒΟΣ περισσότερο από κάθε άλλη για να μη τους κυριεύσει στο πεδίο τη μάχης. Το μόνο που φοβοντουσταν ήταν μην φοβηθούν. ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ
ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ???
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 05:49:44 μμ »

Τι είναι αυτό που πρέπει να κάνουν οι ´Ελληνες και δεν το κάνουν και με πιο τρόπο θα το επιτύχουν;

Πως βλέπετε την ιδέα να μπουκάρουν οι Έλληνες στην βουλή, να τους αλείψουν όλους πίσσα και πούπουλα, να τους βγάλουν στον δρόμο, να τους περιλάβουν στα ζαρζαβατικά, και μετά να αναλάβει ο στρατός;

Μπορεί να μην αρέσει σε πολλούς, αλλά είναι μια πρόταση.

Ποια είναι η δική σας πρόταση μετά το πατριωτικό άσμα και και πως θα υλοποιηθεί;

vίκος σηφουνάκης (βουλευτής πασοκ )απευθυνόμενος προς τον
σπύρο γαληνό (ανεξάρτητοι ελληνες).

" σου διόρισα τη γυναίκα σου, ρε γελοίε… κι έτρεχα στον παναγόπουλο ..."


παναγόπουλοs διοικητήs τότε της εθνικής τραπεζας
-----------------------------------------------------------
όταν ακούς τέτοια ,καλά θα είναι ο έλληνας να μην κάνει τον κόπο να σηκωθεί και ....κουρασθεί .

ας συνεχίσει στο καναπέ με την φράπα στο χέρι, va σκεφτεί πρώτα, πως ο ίδιος  θα τα καταφέρει να αλλάξει tin νοοτροπία  του σε ορισμένα που αφορούν νόμους και λειτουργεία του κράτους .

ούτε πουπουλιασμα με πίσσα θέλουν οι 300 oute κάψιμο θέλει η βουλή .

η σαπίλα μπορεί άνετα να αντικαταστήσει 300 και να χτίσει άλλη βουλή με ψηλότερα κάγκελα .

φιλικά
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2014, 05:59:21 μμ από ouzaki » Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 08:24:14 μμ »

Η δυναμη μας ειναι η κάλπη!!Ουτε οι μολοτωφ ουτε οι ρουκετες ουτε η διχονοια ουτε τα τανκς!!!!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα


Εγώ πάλι χαίρομαι τέτοιες αντιδράσεις. Μακάρι να πολλαπλασιάζονταν.
http://www.zougla.gr/greece/article/pirpolisan-ta-diodia-ston-komvo-tis-#######as
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 08:42:17 μμ »

Καλα ειναι αυτα Θωμα απλα να μην καψουν κανενα ανθρωπο που ξενυχτα για το μεροκαματο!!Οι υπαλληλοι δεν φταινε τιποτα!!Τα κουβουκλια ας τα καψουν αν και πιστευω οτι τα εχουν ασφαλισμενα και το κρατος δηλ εμεις θα πληρωσουμε παλι!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 08:58:19 μμ »

Αν και την υπάλληλο σήμερα την έβγαλαν πριν τα κάψουν, πολύ φοβάμαι κι εγώ ότι κάποια στιγμή θα την πληρώσει κανένας αθώος φουκαράς υπάλληλος.
Από την άλλη όμως αν το σημερινό γενικευθεί, ίσως κάτι να αλλάξει σ' αυτό το ρημαδιασμένο τόπο. Αν γίνει μια μαζική αντίδραση, μόνο τότε θα καταλάβουν τη δύναμη του κόσμου. Δεν εννοώ να πάρουμε τα όπλα και να κάνουμε εξέγερση. Για φαντάσου μια γενική άρνηση πληρωμών στους δεκάδες παράλογους φόρους. Κάτι τέτοιο εν μέρει είναι και αυτό στα διόδια.
Πάντως για μένα οι εκλογές δε θα φέρουν τη λύση. Πάλι θα μας τουμπάρουν και θα έχουμε πολύ χειρότερα. Όποιος βγει άλλων συμφέροντα θα εξυπηρετήσει. Δυο χρόνια πριν τα ίδια λέγαμε για τις εκλογές του 12 και τίποτα δεν άλλαξε. Και τώρα τις περιμένουμε πώς και πώς, αλλά φοβάμαι ότι δυστυχώς πάλι θα απογοητευθούμε.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences