Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 04:35:03 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ανιχνευτής Fisch και χρυσές λίρες Αγγλίας 2013.  (Αναγνώστηκε 8612 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sifis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 22, 2013, 09:07:28 μμ »

Καλησπέρα σας!

Προσπαθώντας να ελέγξω μερικές Gold Sovereign του 2013 με τον ανιχνευτή Fisch του Ανάργυρου, είχα μεγάλη δυσκολία να τις περάσω από την σχισμή. Στο βάρος, στη διάμετρο και στην εμφάνιση φαίνονται σωστές, το rim όμως είναι ελαφρά υπερυψωμένο στην πίσω όψη, καθιστώντας τη διέλευση από την σχισμή εφικτή μόνο με σπρώξιμο.

Έχει κάποιος άλλος αγαπητός ''συμ-φορουμίτης'' προσπαθήσει να ελέγξει χρυσές λίρες του 2013 με το fisch? Είχε το ίδιο πρόβλημα?

Έχω διαβάσει στο site ότι κάποιες φορές λίρες έχουν διαφορά "πάχους" από τη μία πλευρά στην άλλη, πρόβλημα που ενίοτε είναι πολύ έντονο, εμποδίζοντας την άνετη διέλευση από τα διάφορα φίλλερ. Οι λίρες κοπής 2013 λέτε να έχουν τέτοιο χαρακτηριστικό?
 
Σας ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2013, 09:11:26 μμ »

Δεν εισαι ο μονος  Κλείσιμο ματιού

Are the 2013 sovereign gold coins fake? Fisch says yes.
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2013, 09:21:39 μμ »

Κάτι άσχετο αλλά τι μιντάζ έχουν του 2013??
Καταγράφηκε

milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2013, 09:23:58 μμ »

Δηλαδη φιλε μου ανησυχουσες μηπως καποια απο τις σοβερειν του 2013 ειναι πλαστη; Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2013, 10:00:53 μμ »

Κάτι άσχετο αλλά τι μιντάζ έχουν του 2013??

7.500 proof και 15.000 bu  νομιζω .... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Sifis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 22, 2013, 10:31:36 μμ »

@ANTONIO1967  
Σ'ευχαριστώ πολύ!
Υποψιαζόμουν ότι κάτι συμβαίνει με το γείσο, αλλά δεν ήθελα να πιστέψω ότι όλη η σειρά βγήκε έτσι.

@SVcollector
Ξέρω μόνο για τα proof από τα γραφόμενα στο taxfreegold.co.uk/2013sovereigns.php. Το Maximum Coin Mintage είναι 10.295, με τα 7.500 στο Limited Edition Presentation και τα υπόλοιπα 2.795 -μάλλον- στα σετ των 2, 3 και πέντε νομισμάτων.

@milou
Έχω μιά λίρα του 2013 που ξέρω ότι είναι σωστή κ'έναν υποψήφιο αγοραστή που έχει σαν μπούσουλα και χρησιμοποιεί αποκλειστικά μόνο το Fisch. Τη δοκιμάζει λοιπόν στο φίλλερ. Τον χάνω αυτόν τον αγοραστή η όχι?
Έχω τώρα μιά λίρα του 2012 -που είναι και μικρότερης περιεκτικότητας σε χρυσό- και τον προηγούμενο φίλο μας. Τον κερδίζω αυτή τη φορά σαν αγοραστή η όχι?
Πιστεύω ότι έγινα κατανοητός.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 22, 2013, 10:58:18 μμ »

Το fisch δεν ειναι απολυτος οδηγος γνησιοτητας ....ενας μπουσουλας ειναι για αυτους που δεν εχουν εμπειρια στο να ξεχωρισουν μια γνησια λιρα απο μια κοπια της.


Αυτο τωρα φιλε μου για την λιρα του 2012  υποθετικο σεναριο ειναι  Απορία

 @Έχω τώρα μιά λίρα του 2012 -που είναι και μικρότερης περιεκτικότητας σε χρυσό-

γιατι δεν το καταλαβα ?  τι εννοεις  Απορία
 
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 22, 2013, 11:02:39 μμ »



@milou
Έχω μιά λίρα του 2013 που ξέρω ότι είναι σωστή κ'έναν υποψήφιο αγοραστή που έχει σαν μπούσουλα και χρησιμοποιεί αποκλειστικά μόνο το Fisch. Τη δοκιμάζει λοιπόν στο φίλλερ. Τον χάνω αυτόν τον αγοραστή η όχι?
Έχω τώρα μιά λίρα του 2012 -που είναι και μικρότερης περιεκτικότητας σε χρυσό- και τον προηγούμενο φίλο μας. Τον κερδίζω αυτή τη φορά σαν αγοραστή η όχι?
Πιστεύω ότι έγινα κατανοητός.


Οχι δεν εγινες κατανοητος! Αναποφασιστικότητα
Πρωτον η λιρα του 2012 ΔΕΝ εχει λιγοτερη περιεκτικοτητα σε χρυσο!
Δευτερον αν ο υποψηφιος αγοραστης σου πει οτι η ολοκαινουργια λιρα του 2013 ειναι πλαστη επειδη δεν περναει το Fisch πεσ του να σταματησει να αγοραζει λιρες και να ασχοληθει με το πλεξιμο!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 22, 2013, 11:06:10 μμ »

Ρε Γιαννη δεν βαζεις κανενα πεντολιρο προοφ να παμε για υπνο ωραια?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 22, 2013, 11:11:22 μμ »

Θαναση...ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ και ονειρα γλυκα!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 22, 2013, 11:12:32 μμ »

 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 22, 2013, 11:13:23 μμ »

Θαναση...ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ και ονειρα γλυκα!!!

Aυτό Γιάννη κάνει λίγο παραπάνω από 1400 ευρώ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 22, 2013, 11:23:08 μμ »

Ρε τον μαλλουρα,,,,καληνυχτα σας...
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
Sifis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 22, 2013, 11:46:24 μμ »

@ANTONIO1967  και  @milou
Mε τη φράση μου ''που είναι και μικρότερης περιεκτικότητας σε χρυσό'', αποδίδω το γεγονός ότι το purity στις Full Sovereign του 2012 ήταν 916,7 / 1000, ενώ το σύνηθες είναι 917 / 1000. Γι'αυτό και οι τιμές από τα τέλη του 2011 αλλά και πέρυσι, στα σημαντικότερα βρεττανικά sites, για τις Sovereign του 2012 ήταν σε discount σε σύγκριση με τις άλλες εκδόσεις, συνήθως περί τις 6-8 Pounds.

@milou
Εκτιμώ ότι στο μέλλον η ομάδα ανθρώπων που εύστοχα ο ANTONIO1967 ανέφερε, αυτοί δηλαδή που ακολουθούν τυφλά ένα φίλλερ και ''που δεν έχουν εμπειρία στο να ξεχωρίσουν μια γνήσια λίρα απο μια κόπια της'', αλλά θα θέλουν ν'αποκτήσουν, θα πολλαπλασιαστούν και μάλιστα υπέρμετρα.
Καλό είναι λοιπόν να αποφεύγεται ένα περιουσιακό στοιχείο που θα παρουσιάσει κάποιες -έστω και μικρές- δυσκολίες στην πώλησή του.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 23, 2013, 12:38:14 πμ »

@ANTONIO1967  και  @milou
Mε τη φράση μου ''που είναι και μικρότερης περιεκτικότητας σε χρυσό'', αποδίδω το γεγονός ότι το purity στις Full Sovereign του 2012 ήταν 916,7 / 1000, ενώ το σύνηθες είναι 917 / 1000. Γι'αυτό και οι τιμές από τα τέλη του 2011 αλλά και πέρυσι, στα σημαντικότερα βρεττανικά sites, για τις Sovereign του 2012 ήταν σε discount σε σύγκριση με τις άλλες εκδόσεις, συνήθως περί τις 6-8 Pounds.

@milou
Εκτιμώ ότι στο μέλλον η ομάδα ανθρώπων που εύστοχα ο ANTONIO1967 ανέφερε, αυτοί δηλαδή που ακολουθούν τυφλά ένα φίλλερ και ''που δεν έχουν εμπειρία στο να ξεχωρίσουν μια γνήσια λίρα απο μια κόπια της'', αλλά θα θέλουν ν'αποκτήσουν, θα πολλαπλασιαστούν και μάλιστα υπέρμετρα.
Καλό είναι λοιπόν να αποφεύγεται ένα περιουσιακό στοιχείο που θα παρουσιάσει κάποιες -έστω και μικρές- δυσκολίες στην πώλησή του.

Παναγιωτη εχεις πιασει το θεμα απο την πρακτικη του πλευρα!Εχεις την εντυπωση οτι μια χρυση λιρα ειναι γνησια αφου περναει τον ανιχνευτη!Εγω που εχω δει εκατονταδες λιρες και αλλες τοσες εχουν περασει απο τον Fisch μου θα σου πω τουτο!:

Εχω στην συλλογη μου 3 χρυσες λιρες πλαστες οι οποιες περνανε με επιτυχια τον ανιχνευτη!!!

Εσενα απο οτι καταλαβα σε ενδιαφερει να μην εχεις μια λιρα η οποια δεν περναει τον ανιχνευτη πραγμα το οποιο θα σε δυσκολεψει στην μεταπωληση της!!Ειναι μια λογικη αποψη και την σεβομαι!Θα ηθελα να σε ενημερωσω ομως οτι το Fisch σε βεβαιωνει οτι κρατας στα χερια σου ενα δισκο με 22.05 διαμετρο 1,55 παχος και 7.98881 βαρος!Το αν ειναι χρυση λιρα Αγγλιας η αλλο νομισμα δεν το πιστοποιει!Η πιστοποιηση γινεται μονο με το ματι!!Και να εισαι σιγουρος οτι ολοι οι υποψηφιοι αγοραστες χρυσων λιρων στο μελλον αυτο θα  το γνωριζουν πολυ καλα!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences