Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:14:29 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πεντολιρο 1887  (Αναγνώστηκε 19662 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 01:01:27 μμ »

Αντώνη,

συμφωνώ στο σκεπτικό σου. Με όλο το σεβασμό, αν ηταν ασημενια θα παιρνανε αυ50 κ 55 ? Ή μήπως vf 35 kai xf40 ?

Βασιλη συμφωνω 1000% μαζι σου και με τα υπολοιπα παιδια σε ενα πραγμα που διαβασα παραπανω.

Να μαθουμε να αγοραζουμε "ΝΟΜΙΣΜΑ" και "ΟΧΙ ΚΟΥΤΙ"   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 02:50:44 μμ »

Θα ανοίξω και ένα άλλο κεφάλαιο στις πιστοποιήσεις, που αφορά τη γνησιότητα των νομισμάτων.
Αυτό το πεντόλιρο είναι πιστοποιημένο σε μια άλλη εταιρεία. Ότι είναι λιώμα είναι σίγουρο. Είναι όμως γνήσιο; Απορία
http://www.ebay.com/itm/1887-gold-5-British-Jubilee-coin-CGS-40-Victoria-sovereign-five-pounds-/161482867428?pt=UK_Jewellery_Watches_FineJewellery_CA&hash=item25992102e4
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 02:53:13 μμ »

Προσωπικά δεν κατάλαβα την  ένσταση για τον βαθμό του πεντόλιρου του Heritage.  Με τέτοιο χτύπημα, με έξεργα σχεδόν specimen και με, έστω, κάποιο «θόρυβο» στο πεδίο, ακριβώς 65άρι είναι και χωρίς καμιά αβάντα.  Και βέβαια ο Milou έχει δίκαιο σε όσα έγραψε.

Tα περί «πριμοδότησης» ειδικά των χρυσών έναντι των αργυρών, δεν βρίσκουν τεκμηρίωση πουθενά. Υπερβαθμολογήσεις παρατηρούνται σε όλα τα νομίσματα, ανεξαρτήτως μετάλλου, όπως βέβαια και το αντίστροφο.  Το παράδειγμα του Αντώνη, με τα δύο sovereigns του ’60 ενισχύει ακριβώς αυτή την άποψη.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:05:35 μμ »

Θα ανοίξω και ένα άλλο κεφάλαιο στις πιστοποιήσεις, που αφορά τη γνησιότητα των νομισμάτων.
Αυτό το πεντόλιρο είναι πιστοποιημένο σε μια άλλη εταιρεία. Ότι είναι λιώμα είναι σίγουρο. Είναι όμως γνήσιο; Απορία
http://www.ebay.com/itm/1887-gold-5-British-Jubilee-coin-CGS-40-Victoria-sovereign-five-pounds-/161482867428?pt=UK_Jewellery_Watches_FineJewellery_CA&hash=item25992102e4



Θωμα αν το πιστοποιουσε η NGC τοτε ναι θα ειχα πολλες αμφιβολιες.Τα αμερικανακια ισως δεν τα πανε καλά με τα αγγλικα!!Αν το ειχε πιστοποιησει η PCGS θα ειχα λιγοτερες αμφιβολιες.Στα χρυσα αγγλικα τα παει καλυτερα!!Ομως δεν εχω καμμια αμφιβολια αφου το εχει πιστοποιησει η CGS η κατεξοχην εμπειρη και ειδικη εταιρεια στα νομισματα του Ηνωμενου Βασιλειου...

Οσοι ασχολουνται με συλλογες αγγλικων σοβερειν καλο θα ειναι να ενημερωνονται και απο το status και population της συγκεκριμενης εταιρειας αφου ολοι οι  αγγλοι συλλεκτες σοβερειν σε αυτην απευθυνονται.Αν διαβασετε στο forum της θα εκπλαγειτε ποσα πιστοποιημενα απορριπτει απο αλλες εταιρειες η συγκεκριμενη και επισης το αναποδο ποσα κομμενα τα βαζει σε κουτι....

http://www.coingradingservices.co.uk/

Εγω το κανω ηδη....
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:08:19 μμ »

 Αντωνουλη μου Σαρκασμός Σαρκασμός, θες τωρα στα σοβαρα να κανει καποιος υπευθυνα grading απο μαπα (η εστω και καλες) φωτο και να συγκρινει μεταξυ δυο νομισματων για να αποδειξεις αυτο που λες?
 Να μου πεις, εαν και εφοσον τα ειχες στο χερι και τα δυο, να το δεχτω οτι το ενα ειναι overgraded η το αλλο ubdergraded.
 Αλλα απο φωτο, εισαι αρκετα εμπειρος για να ξερεις οτι , περα απο καποια βασικα σημεια, ολα τα υπολοιπα ειναι στο χερι και στις ικανοτητες η ανικανοτητες του φωτογραφου.
 Ναι, ολοι συμφωνουμε οτι πρεπει να μαθουμε ολοι να αγοραζουμε νομισμα και οχι κουτι, βρειτε μου καποιον που να διαφωνει σε αυτο, εγω δεν ξερω ουτε εναν.


 Αλλα δεν ξερω απο που προκυπτει η αποδεικνυεται ο αφοριστικος ισχυρισμος οτι οι dealers παιρνουν τσαμπα βαθμους και οι ιδιωτες οχι.
 Εγω εχω δει overgraded η undergraded νομισματα και σε χερια ιδιωτων και σε χερια εμπορων.
 Εξαλλου τα νομισματα κανουν κυκλους, το ιδιο νομισμα (σλαμπαρισμενο η raw) περναει διαδοχικα και απο εμπορους και απο συλλεκτες και απο ασχετους κλπ, κανεις δεν ξερει ποιος και ποτε το σλαμπαρε, σωστα?
 Σε γενικες γραμμες, θα πω οτι ασχετα εαν μας αρεσει η οχι, η πιστοποιηση νομισματων εχει καθιερωθει πλεον και ειναι το παρον και το μελλον στην συλλεκτικη.
 Αδυναμιες μπορει να εχει το συστημα, αλλα το ποταμι δεν γυριζει πισω, οτι και να λεμε εσεις και εγω.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:21:20 μμ »

Γιαννη η CGS ειναι θυγατρικη-αδελφη εταιρεια της London Coins , δηλαδη η μια πιστοποιει Αγγλικα νομισματα (με δικη της κλιμακα) και η αλλη τα πουλαει πιστοποιημενα, δεν ξερω εαν εχει αλλαξει κατι προσφατα στο ιδιοκτησιακο καθεστως, αλλα οπως καταλαβαινεις δεν καθεται και πολυ καλα στο ματι αυτη τους η σχεση.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:34:48 μμ »

Δημητρη και πουλαει αλλά και αγοραζει...

Και οι αλλες εταιρειες (PCGS NGC ANACS) πωλουν και αγοραζουν!!Η κανω λαθος;; Λύπη

Απο οτι θυμαμαι προχειρα της NGC λεγεται NGC AUCTION CENTRE η καπως ετσι τελος παντων..
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:39:54 μμ »

Γιαννη, δεν ξερω εαν μου ξεφευγει κατι, αλλα τα γκρουπ των εταιρειων που ανηκουν η ngc και η pcgs ουτε πωλουν, ουτε αγοραζουν νομισματα.
Σε τι αναφερεσαι?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:43:46 μμ »

Δεν ειμαι σιγουρος Δημητρη!!Καπου ειχα δει να γραφει ''We buy or sell your certificate coin'' Ακομα καπου εγραφε NGC AUCTION CENTRAL.Θα το ξανακοιταξω και θα σου πω.Γιαυτο σε ρωταω αν κανω λαθος για να με διορθώσεις..
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:50:38 μμ »

Το auction central της NGC ειναι απλως ενα εργαλειο αναζητησης δημοπρασιων απο ολο των κοσμο νομισματων σλαμπαρισμενων απο αυτην
 NGC US Auction Central lists past and future auctions of certified United States coins. You can easily navigate sales from some of the world’s largest numismatic auction houses, including Heritage, Stack’s Bowers, Teletrade, Goldberg, David Lawrence, GreatCollections and Champion Auction. This powerful search tool helps you research prices realized and find upcoming auctions of your favorite coins, all in one place.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:54:33 μμ »

Οκ Δημητρη!!Λαθος!Ειχα την εντυπωση οτι ειχε δικη της εταιρεια δημοπρασιων!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:33:46 μμ »

Πάντως, η βαθμολογία των πιστοποιημένων νομισμάτων είναι πολύ υποκειμενική και κυρίως πολύ ρευστή υπόθεση. Γενικά, ισχύουν οι εξής βασικοί κανόνες :

1.   ΟΛΑ τα νομίσματα που ανήκουν στη δική μας συλλογή είναι undergraded, κυρίως ως απόρροια του αισθήματος του αδικημένου Ρωμηού. 

2.   Νομίσματα που θα θέλαμε να αποκτήσουμε, αλλά δεν έχουμε την αντικειμενική δυνατότητα προς τούτο : Overgraded.

3.   Νομίσματα της συλλογής μας (δηλαδή  undergraded), που μόλις ξεφορτωθήκαμε : Overgraded.

4.   Νομίσματα φίλoυ  συλλέκτη, την ώρα που μας τα δείχνει: Undergraded, όπως δηλαδή πιστεύει και ο φίλος.  Mόλις ο φίλος γυρίσει  την πλάτη του : Overgraded.

5.   Εάν μετά από καιρό τύχει να τα αγοράσουμε εμείς τα νομίσματα του φίλου : -Και πάλι undergraded. Και πάει λέγοντας.

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:46:49 μμ »

Κοιτάξτε, ωραίο το παραμύθι ότι grading κανεις μόνο αν εχεις το νομισμα στο χέρι και άλλα τετοια αλλά σε αυτήν την περίπτωση δε χρειάζεται να εχεις το νομισμα στο χέρι. Δε μιλάμε για το οτι ο φωτογραφος κρύβει καποια επίμαχα σημεία ουτε ειναι και ερασιτέχνης. Το νόμισμα φαίνεται μια χαρά. Και δε χρειαζεται να εχω το νομισμα στο χέρι για να διαπιστώσω ότι αυτά δεξιά του '7' (1887) δεν ειναι σπερματοζωάρια που τρέχουν να γονιμοποιησουν το '7' αλλα hairlines. Φαίνεται απο μίλια μακριά.
Δε συζητάμε βλέποντας μια φωτογραφία αν ειναι μσ65 ή μσ64 και τους ξεφυγε ενας βαθμος. Εδω βαθμολογησαν ως ΒU ενα νόμισμα , που κατα τη γνώμη μου , ασχέτως της λεπτομέρειας του ανάγλυφου , δεν ειναι ούτε 62..... για την ακρίβεια φλερτάρει με details.
Και μιας που η περιγραφή του μσ65 γραφει για eye appeal, ΣΥΓΓΝΩΩΩΩΜΗ αυτό εχει όμορφο eye appeal?Απορία Δηλαδη το ειδατε και είπατε τι όμορφο που είναι?? Οκ.

mefisto , δεν τρέφω καμία ζήλια για τα νομίσματα άλλων. Οι φίλοι μου το ξέρουν αυτό. Ουτε χρυσά συλλέγω ούτε Βρεταννικά. Το ανέβασα για να συζητήσουμε πάνω στο αν βαθμολογουν σωστά επίμαχα νομίσματα που 1 βαθμός=πολλά δολαρια παραπάνω.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1059



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:47:59 μμ »

Αντωνουλη μου Σαρκασμός Σαρκασμός, θες τωρα στα σοβαρα να κανει καποιος υπευθυνα grading απο μαπα (η εστω και καλες) φωτο και να συγκρινει μεταξυ δυο νομισματων για να αποδειξεις αυτο που λες?
 Να μου πεις, εαν και εφοσον τα ειχες στο χερι και τα δυο, να το δεχτω οτι το ενα ειναι overgraded η το αλλο ubdergraded.
 Αλλα απο φωτο, εισαι αρκετα εμπειρος για να ξερεις οτι , περα απο καποια βασικα σημεια, ολα τα υπολοιπα ειναι στο χερι και στις ικανοτητες η ανικανοτητες του φωτογραφου.
 Ναι, ολοι συμφωνουμε οτι πρεπει να μαθουμε ολοι να αγοραζουμε νομισμα και οχι κουτι, βρειτε μου καποιον που να διαφωνει σε αυτο, εγω δεν ξερω ουτε εναν.


 Αλλα δεν ξερω απο που προκυπτει η αποδεικνυεται ο αφοριστικος ισχυρισμος οτι οι dealers παιρνουν τσαμπα βαθμους και οι ιδιωτες οχι.
 Εγω εχω δει overgraded η undergraded νομισματα και σε χερια ιδιωτων και σε χερια εμπορων.
 Εξαλλου τα νομισματα κανουν κυκλους, το ιδιο νομισμα (σλαμπαρισμενο η raw) περναει διαδοχικα και απο εμπορους και απο συλλεκτες και απο ασχετους κλπ, κανεις δεν ξερει ποιος και ποτε το σλαμπαρε, σωστα?
 Σε γενικες γραμμες, θα πω οτι ασχετα εαν μας αρεσει η οχι, η πιστοποιηση νομισματων εχει καθιερωθει πλεον και ειναι το παρον και το μελλον στην συλλεκτικη.
 Αδυναμιες μπορει να εχει το συστημα, αλλα το ποταμι δεν γυριζει πισω, οτι και να λεμε εσεις και εγω.


Για τον ιδιο λογο (περι φωτογραφιων και ικανοτητων του φωτογραφου), θεωρω οτι η συζητηση για το αρχικο πεντολιρο που εβαλε ο Βασιλης δεν εχει νοημα. Χωρις να το δω στο χερι αρνουμαι κατηγορηματικα να εκφρασω αποψη. Αλλωστε το close up διαφερει σημαντικα απ'τη φωτογραφια του νομισματος μεσα στο σλαμπ.Δεν θαναι η πρωτη φορα που μπερδευονται hairlines με "freshly polished die lines". Ειναι κι η περιγραφη που υπερτονιζει το ποσο καλο ειναι, οποτε μενω με το ερωτηματικο.

 Οσο για το αν ειναι γενικοτερα επιεικεστεροι στα χρυσα, αλλες φορες ισχυει το αντιθετο, γενικοποιησεις δεν μπορω να κανω. Βρειτε μου εσεις λιρα η μισολιρο του 1902 σε PCGS PR65 και φερτε το μου να το αγορασω οσο οσο.Για να μη μιλησουμε για λιρες 1850-1860 και ποσο δυσκολο εως απιθανο ειναι το 65....

Τις προαλλες χαζευα ενα σαϊτ Ελληνα εμπορου, με φωτογραφιες του Πανου (ζομπελς). Μουκανε φοβερη εντυπωση ενα 20δραχμο του 1884 NGC MS64 ,πουλημενο, το οποιο ετυχε να το δω στο χερι πριν πουληθει. Ουτε το χρωμα εμοιαζε (το νομισμα εδειχνε λες κι ειχε κιτρινο πυρετο, η φωτογραφια ενα λαμπερο κοκκινωπο κιτρινο) και πολλες ακομα διαφορες. Ο Πανος τη δουλεια του εκανε βεβαια, αλλα η φωτογραφια "ανεβαζε" το νομισμα 2 βαθμους, οσο δηλαδη το υπερεκτιμησε κι η εταιρεια.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:48:25 μμ »

Πάντως, η βαθμολογία των πιστοποιημένων νομισμάτων είναι πολύ υποκειμενική και κυρίως πολύ ρευστή υπόθεση. Γενικά, ισχύουν οι εξής βασικοί κανόνες :

1.   ΟΛΑ τα νομίσματα που ανήκουν στη δική μας συλλογή είναι undergraded, κυρίως ως απόρροια του αισθήματος του αδικημένου Ρωμηού. 

2.   Νομίσματα που θα θέλαμε να αποκτήσουμε, αλλά δεν έχουμε την αντικειμενική δυνατότητα προς τούτο : Overgraded.

3.   Νομίσματα της συλλογής μας (δηλαδή  undergraded), που μόλις ξεφορτωθήκαμε : Overgraded.

4.   Νομίσματα φίλoυ  συλλέκτη, την ώρα που μας τα δείχνει: Undergraded, όπως δηλαδή πιστεύει και ο φίλος.  Mόλις ο φίλος γυρίσει  την πλάτη του : Overgraded.

5.   Εάν μετά από καιρό τύχει να τα αγοράσουμε εμείς τα νομίσματα του φίλου : -Και πάλι undergraded. Και πάει λέγοντας.


Προφανώς για να τα γνωρίζεις και να τα γράφεις θα τα εφαρμόζεις και στην πράξη. Προσωπικά δεν τα δέχομαι αυτά που γράφεις και νιώθω προσβεβλημένος σαν συλλέκτης, δεν είναι όλοι έτσι.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences