Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 06:16:17 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Θα επιστρέψουμε στη δραχμή  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 01, 2015, 08:07:56 μμ)
ΝΑΙ - 27 (42.9%)
ΟΧΙ - 36 (57.1%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή στη δραχμή;  (Αναγνώστηκε 26793 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 20, 2015, 11:46:40 μμ »

Επειδή έγινε λόγος για το μέτρο του πατριωτισμού , σκεφτηκα να το στείλω σε π.μ. σε δύο φίλους , αλλά θα το γράψω ανοιχτά:

O πατριωτισμός μετριέται. O πατριωτισμός μετριέται.    Πως ;;

Όποιος ενδιαφέρεται ας παρακολουθήσει τον παρακάτω λόγο του αρχιεπισκόπου Αυγουστίνου Καντιώτη.
Όποιος δεν ενδιαφέρεται ας το προσπεράσει.

https://www.youtube.com/watch?v=rUMjOeEvHhg
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 21, 2015, 10:24:38 πμ »

Επειδή έγινε λόγος για το μέτρο του πατριωτισμού , σκεφτηκα να το στείλω σε π.μ. σε δύο φίλους , αλλά θα το γράψω ανοιχτά:

O πατριωτισμός μετριέται. O πατριωτισμός μετριέται.    Πως ;;

Όποιος ενδιαφέρεται ας παρακολουθήσει τον παρακάτω λόγο του αρχιεπισκόπου Αυγουστίνου Καντιώτη.
Όποιος δεν ενδιαφέρεται ας το προσπεράσει.

https://www.youtube.com/watch?v=rUMjOeEvHhg
δυστηχως Μιχαλη αυτοι οι ηγετες δεν υπαρχουν πια.Πιστευει κανεις οτι αν ζουσε ο Ανδρεας η ενας σαν το χριστοδουλο θα ειχαμε φτασει σε αυτο το σημειο να σε βριζει ολη την ημερα ενας ανικανος και αδουλευτος Γκεμπελς σαν τον σοιμπλε?
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 21, 2015, 11:21:19 πμ »

Αν ζούσε ο Ανδρέας θα κύρησσε μονομερώς την πτώχευση το 2010 και οι ελεύθερες ιδιωτικές χρηματαγορές θα έπαιρναν το δάχτυλο του Βαρουφάκη. (Δυστυχώς τώρα χρωστάμε σε κράτη , και με αλλοδαπό δίκαιο μάλιστα.) Στη συνέχεια θα κρατικοποιούσε ό,τι μπορούσε.  
Και επειδή ήταν μεγάλος ρήτορας με πειθώ και λόγο αλλά και χαρισματικός ηγέτης θα κατάφερνε να έχει τον λαό με το μέρος του (και ας πεινούσε τον πρώτο καιρό).
Ο Ανδρέας ανήκε σε μία σχολή σκέψης οικονομολόγων , που είχε την πεποίθηση ότι τα κράτη επί της ουσίας δεν πτωχεύουν ποτέ. Γι΄αυτό υπερδανειζόταν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 11:39:40 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 21, 2015, 11:35:50 πμ »

Αν ζούσε ο Ανδρέας θα κύρησσε μονομερώς την πτώχευση το 2010 και οι ελεύθερες ιδιωτικές χρηματαγορές θα έπαιρναν το δάχτυλο του Βαρουφάκη. (Δυστυχώς τώρα χρωστάμε σε κράτη.) Στη συνέχεια θα κρατικοποιούσε ό,τι μπορούσε.  
Και επειδή ήταν μεγάλος ρήτορας με πειθώ και λόγο αλλά και χαρισματικός ηγέτης θα κατάφερνε να έχει τον λαό με το μέρος του (και ας πεινούσε τον πρώτο καιρό).
Ο Ανδρέας ανήκε σε μία σχολή σκέψης οικονομολόγων , που είχε την πεποίθηση ότι τα κράτη επί της ουσίας δεν πτωχεύουν ποτέ. Γι΄αυτό υπερδανειζόταν.

συμφωνω απολυτα.ο ανθρωπος ειχε κυρος.οτι και αν ηθελε το εκανε και δεν τολμουσαν ουτε οι Αμερικανοι να του πανε κοντρα.Δυστηχως αυτη τη στιγμη αυτο που μας λειπει περισσοτερο απο ολα ειναι ενας πραγματικος ηγετης που θα ενωσει τον λαο.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 21, 2015, 12:15:05 μμ »

http://www.newsit.gr/politikh/varoufakhs-maz-zhtane-epekteinoume-krish-oxi/411539
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 21, 2015, 01:17:56 μμ »

Αν ζούσε ο Ανδρέας θα κύρησσε μονομερώς την πτώχευση το 2010 και οι ελεύθερες ιδιωτικές χρηματαγορές θα έπαιρναν το δάχτυλο του Βαρουφάκη. (Δυστυχώς τώρα χρωστάμε σε κράτη , και με αλλοδαπό δίκαιο μάλιστα.) Στη συνέχεια θα κρατικοποιούσε ό,τι μπορούσε.  
Και επειδή ήταν μεγάλος ρήτορας με πειθώ και λόγο αλλά και χαρισματικός ηγέτης θα κατάφερνε να έχει τον λαό με το μέρος του (και ας πεινούσε τον πρώτο καιρό).
Ο Ανδρέας ανήκε σε μία σχολή σκέψης οικονομολόγων , που είχε την πεποίθηση ότι τα κράτη επί της ουσίας δεν πτωχεύουν ποτέ. Γι΄αυτό υπερδανειζόταν.

Δεν μου αρέσει η πολιτικολογία αλλά εκπλήσωμαι,πού την σημερον ημερα ,βρισκονται κάποιοι,νά εκθιασουν έναν λαικιστη ,λαοπλανο,ο όποιος μαζι με τον σημίτη και το σπέρμα του τον gap μας έφεραν εδω πού ειμαστε.!!! Απορία Έκπληξη
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 21, 2015, 02:32:13 μμ »

Αν ζούσε ο Ανδρέας θα κύρησσε μονομερώς την πτώχευση το 2010 και οι ελεύθερες ιδιωτικές χρηματαγορές θα έπαιρναν το δάχτυλο του Βαρουφάκη. (Δυστυχώς τώρα χρωστάμε σε κράτη , και με αλλοδαπό δίκαιο μάλιστα.) Στη συνέχεια θα κρατικοποιούσε ό,τι μπορούσε.  
Και επειδή ήταν μεγάλος ρήτορας με πειθώ και λόγο αλλά και χαρισματικός ηγέτης θα κατάφερνε να έχει τον λαό με το μέρος του (και ας πεινούσε τον πρώτο καιρό).
Ο Ανδρέας ανήκε σε μία σχολή σκέψης οικονομολόγων , που είχε την πεποίθηση ότι τα κράτη επί της ουσίας δεν πτωχεύουν ποτέ. Γι΄αυτό υπερδανειζόταν.

Δεν μου αρέσει η πολιτικολογία αλλά εκπλήσωμαι,πού την σημερον ημερα ,βρισκονται κάποιοι,νά εκθιασουν έναν λαικιστη ,λαοπλανο,ο όποιος μαζι με τον σημίτη και το σπέρμα του τον gap μας έφεραν εδω πού ειμαστε.!!! Απορία Έκπληξη

Εγώ πάλι επειδή είμαι αρκετά πολιτικοποιημένος και υγιώς κομματικοποιημένος , και παρακολουθώ τα πολιτικά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου , πιστεύω ότι μόνο μια τέτοια προσωπικότητα σαν του Ανδρέα θα μπορούσε να δώσει λύση.
Ο Ανδρέας με τον Γεώργιο (και αν τον λένε Γεώργιο*) το μόνο κοινό που έχουν είναι το επίθετο.
Ιδεολογικώς καμία σχέση.
Αυτός ο "λαϊκιστής και λαοπλάνος" εξελέγη 3 φορές πρωθυπουργός με νόμιμες και διαφανείς εκλογές και με συνολική θητεία πάνω από 10 χρόνια , ίσως ο μακροβιότερος ως πρωθυπουργός στην νεότερη ελληνική ιστορία.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 03:24:07 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 21, 2015, 03:27:54 μμ »

Τελικα οι Ελληνες εχουμε κοντη μνημη
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 21, 2015, 03:33:58 μμ »


[/quote]
Δεν μου αρέσει η πολιτικολογία αλλά εκπλήσωμαι,πού την σημερον ημερα ,βρισκονται κάποιοι,νά εκθιασουν έναν λαικιστη ,λαοπλανο,ο όποιος μαζι με τον σημίτη και το σπέρμα του τον gap μας έφεραν εδω πού ειμαστε.!!! Απορία Έκπληξη
[/quote]λαοπλανος  και λαικιστης αλλα ηγετης που δεν μασουσε μια.Εγω μια ερωτηση εχω,πιστευεις αν ζουσε σημερα και κυβερνουσε ακομα και με την τωρινη κατασταση θα τολμουσε ενα σκουπιδι οπως ο σοιμπλε να βριζει τον Ελληνικο λαο?ειχε πολλες εμμονες και πολλες λαθος αποφασεις αλλα δεν τον ενοιαζαν τα ψηφαλακια και για αυτο τον τρεμανε ολοι.Σε εκθεση της η cia τον χαρακτηριζει αψυχολογητο.Δηλαδη οτι δεν ειναι του χεριου μας!!!!!!ολοι στο πασοκ του ελεγαν μην παντρευτεις την μιμη γιατι θα καταστραφεις πολιτικα.Και αυτος την παντρευτηκε και τους εγραψε ολους κανονικα.να θυμισω και το κλεισιμο των συνορων στους σκοπιανους που καμια δυτικη κυβερνηση δεν εχει τολμησει να κλεισει τα συνορα με γειτονικο κρατος.Εγω προσωπικα παντα εναν τετοιο λαοπλανο προτιμω να με κυβερνα παρα να με κυβερνουνε τυχοδιωκτες,κλεφτες και ραγιαδες οπως ο Μητσοτακης,Σημιτης,καραμανλης,Σαμαρας,Παπαδημος και ο γιος του ο τρισμεγιστος βλακας τζεφρυ.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 21, 2015, 04:41:37 μμ »

Οταν οι Γερμανία έχτιζε έναν υγιή δημόσιο τομέα,ένα φορολογικό σύστημα που δέν αλλάζει κάθε λίγο και λιγάκι,ένα συνταξιοδοτικό ανταποδοτικό και μια βαριά βιομηχανία,κάποιοι τριγυρνούσαν από πολιτικό σε πολιτικό για να πουλήσουν την ψήφο τους ή και την ψυχή τους ακόμα,κάποιοι έκαιγαν την Ελλάδα για να την κάνουν οικόπεδα,κάποιοι δήλωναν 10000 πρόβατα δανειζόμενοι και του συγχωριανού τους και πολλά άλλα.Ποιός να ενώσει λοιπόν το λαό;Και για ποιόν λαό μιλάμε τελικά;Για τον υπερήφανο Ελληνα που μας  έμαθαν οι γονείς και οι δάσκαλοι,ή για τον Ελληνα που γνωρίσαμε στα μπουζούκια,το club,τη δουλειά,το νοσοκομείο ή στη δημόσια υπηρεσία;Δεν θέλω να θίξω κανέναν,δεν ξέρω και κάποιον έτσι και αλλοιώς.Απλά,το κομματικό κράτος κυβερνά πολλά χρόνια,με το ίδιο παντελόνι και το ίδιο βρώμικο εσώρουχο.Απλά αλλάζει χρώμα στο πουκάμισο.Αλλοτε πράσινο,μετά μπλέ και μετά ρόζ....
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 21, 2015, 04:52:22 μμ »

... ο τρισμεγιστος βλακας τζεφρυ.
Μεγάλο χαμόγελο Τελείως όμως. Πιο βλάκας πεθαίνεις.  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 21, 2015, 06:23:56 μμ »

ολοι στο πασοκ του ελεγαν μην παντρευτεις την μιμη γιατι θα καταστραφεις πολιτικα.Και αυτος την παντρευτηκε και τους εγραψε ολους κανονικα.

αφου το οτι πληρωσαμε τα γαμησιατικα του αντρεα μας κανει εθνικα υπερηφανους.......καληνυχτα ελλαδα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 21, 2015, 09:27:12 μμ »

καθολου υγιη δρομο φιλε μου saby δεν εχει χαραξει η Γερμανια.κυριως επι Σημιτη υπολογιζετε τουλαχιστον με μετριοπαθεις υπολογισμους οτι μας εχει φαει 100 δις ευρω.οποιο σκανδαλο και αν κοιταξεις απο πισω ειναι και μια Γερμανικη διεφθαρμενη εταιρια και στις περισσοτερες περιπτωσεις η αμαρτωλη siemens.το κατασπαραξανε το Ελληνικο κρατος οι ναζι.Δεν ειναι υποπτο που κρυβουνε τοσα χρονια τον εφιαλτη χριστοφορακο στο Μοναχο?και αν ειναι οπως λενε εταιροι μας και θελουνε τοσο πολυ να μας σωσουνε και ζητανε παντου διαφανεια τοτε γιατι δεν μας τον παραδινουνε να δουμε τι θα καταθεσει.Να μην μιλησω και για τις αποζημιωσεις που κανουνε τοσα χρονια τους κινεζους.βεβαια την μεγαλυτερη ευθυνη φερουν οι δικοι μας πολιτηκαντηδες που εξαγοραστηκαν ολοι σαν συχγρονοι γερμανοτσολιαδες.Ομως η ευθυνη της Γερμανιας ειναι τεραστια γιατι απο θεση ισχυος εκανε ολα αυτα τα αισχη στον Ελληνικο λαο και γνωριζαν πολυ καλα οτι καποια στιγμη η Ελλαδα με τα τοσα σκανδαλα που δημιουργησαν θα χρεωκοπησει?Αρα για ποιον εταιρο και συμμαχο μιλαμε?βγηκαν εστω και μια φορα να παρουνε θεση για την ακαιρεοτητα των συνορων μας σε σχεση με τους τουρκους?ευρωπαικη ενωση υποτιθετε οτι ειμαστε επομενως ειναι και δικα τους συνορα!αλλα αν κοψουνε τον βηχα της τουρκιας πως θα πουλανε μετα υποβρυχια που γερνουνε και οτι σαραβαλο μπορει να φανταστεις σε μας τους ιθαγενεις?
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 21, 2015, 10:32:41 μμ »

Συμφωνώ σε όλα.Τί απο όλα αυτά όμως που αναφέρεις,έβλαψαν τον Γερμανό φορολογούμενο-ασφαλισμένο.Η ηγεσία της χώρας τους λειτούργησε με γνώμονα το συμφέρον του κράτους.Διέφθειραν κάποιον που δεν ήθελε να διαφθαρεί;Οι πιο βυσματικές μεταθέσεις ήταν πάντα  στις προμήθειες.Δυστυχώς,η Ελλάδα μας κυβερνάται ακόμα απο τον Γκρούεζα και την παρέα του.Στην πραγματική ζωή,ο Μαυρογιαλούρος δεν παραιτήθηκε.Εκανε το παγώνι και η φάμπρικα συνεχίστηκε μέχρι να φτάσουμε σήμερα εδώ.Το ηθικό ζήτημα,είναι κάτι άλλο.Αισθάνεται καμμία τύψη νομίζεις ο Χανς γιατί ο παππούς του ξεκλήρισε την οικογένεια του δικού μου παππού(πατέρα,μάνα και αδερφή)όταν βομβάρδισαν την Θεσσαλονίκη;Γιατί εγώ στη Χαλκιδική,μια χαρά τους είδα να τσακίζουν τη χωριάτικη.Αν έκανα κατάχρηση της φιλοξενίας του Στεκιού γράφοντας πολλά ή ανούσια,ζητώ συγνώμη.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5195

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 21, 2015, 11:41:28 μμ »


αφου το οτι πληρωσαμε τα γαμησιατικα του αντρεα μας κανει εθνικα υπερηφανους.......καληνυχτα ελλαδα


Γρηγόρηηηηηη......ΑΚΟΜΗ πληρώνουμε τα γ@μησιάτικά του!!!!!!!! Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός



Οταν οι Γερμανία έχτιζε έναν υγιή δημόσιο τομέα,ένα φορολογικό σύστημα που δέν αλλάζει κάθε λίγο και λιγάκι,ένα συνταξιοδοτικό ανταποδοτικό και μια βαριά βιομηχανία,κάποιοι τριγυρνούσαν από πολιτικό σε πολιτικό για να πουλήσουν την ψήφο τους ή και την ψυχή τους ακόμα,κάποιοι έκαιγαν την Ελλάδα για να την κάνουν οικόπεδα,κάποιοι δήλωναν 10000 πρόβατα δανειζόμενοι και του συγχωριανού τους και πολλά άλλα.Ποιός να ενώσει λοιπόν το λαό;Και για ποιόν λαό μιλάμε τελικά;Για τον υπερήφανο Ελληνα που μας  έμαθαν οι γονείς και οι δάσκαλοι,ή για τον Ελληνα που γνωρίσαμε στα μπουζούκια,το club,τη δουλειά,το νοσοκομείο ή στη δημόσια υπηρεσία;Δεν θέλω να θίξω κανέναν,δεν ξέρω και κάποιον έτσι και αλλοιώς.Απλά,το κομματικό κράτος κυβερνά πολλά χρόνια,με το ίδιο παντελόνι και το ίδιο βρώμικο εσώρουχο.Απλά αλλάζει χρώμα στο πουκάμισο.Αλλοτε πράσινο,μετά μπλέ και μετά ρόζ....


...Απλά,το κομματικό κράτος κυβερνά πολλά χρόνια,με το ίδιο παντελόνι και το ίδιο βρώμικο εσώρουχο.Απλά αλλάζει χρώμα στο πουκάμισο.Αλλοτε πράσινο,μετά μπλέ και μετά ρόζ....

αυτή την παρομοίωση δεν την είχα ακούσει! πραγματικά έμεινα έκπληκτος!!!!! Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
εγώ θα άλλαζα το εσώρουχο με τη λέξη σώβρακο......(είναι πιασάρικο!! Μεγάλο χαμόγελο)
αλλά πόσο δίκιο έχεις φίλε μου!!!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences