Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 09:16:02 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 16
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Όριο εμβάσματος στο εξωτερικό 500 Ευρώ μέσω ίντερνετ.  (Αναγνώστηκε 66949 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:22:59 πμ »

Όσο αφορά τις κάρτες, φαίνεται ότι είναι θέμα τύχης (η παραγόντων που δεν μπορούμε να γνωρίζουμε). Το είχαμε "ψυχαναλύσει" σε άλλα νήματα... Και οπωσδήποτε είναι διαφορετικό θέμα από τα εμβάσματα.



Προσπάθησα εχθές να κάνω αγορά απο γαλλικό σαιτ με αιθέρια έλαια μέσω πιστωτικής κάρτας Mastercard. Η πληρωμή δεν μπόρεσε να γίνει.

Τα αιθερια ελαια για σενα Διονυση; Σαρκασμός

Αχ αυτοι οι νιοπαντροι καλοπερνανε.Αλιμονο σε εμας που κλεισαμε 12ετια Αναποφασιστικότητα

Ο Διονύσης φταίει που παραγγέλνει αιθέρια έλαια ή εσύ που παραγγέλνεις μόνο λίρες;;; Για παράγγειλε κι εσύ τίποτα άλλο (εκτός από χρυσό), να δεις τι θα σου προκύψει. Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2015, 09:33:18 πμ από sac » Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:30:28 πμ »

παιδιά έχετε μπλέξει κάρτες-Paypal-Ebay-εμβάσματα σε ένα θέμα και δεν βγαίνει έτσι άκρη... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:52:45 πμ »

βασικα εγω ηθελα να δω τα ορια γιαυτο μπηκα στο θεμα.Δεν εχει σχεση το οριο αυτο των 500 ευρω με ολες συνολικα τις αγορες - κινησεις μας με το εξωτερικο??Με paypal μηπως εχει αλλο οριο???Μπερδευτηκα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:02:49 πμ »

Σύμφωνα με τις ανακοινώσεις, τα όρια των εμβασμάτων και τα όρια των καρτών δεν "συνδυάζονται". Ό,τι ισχύει για το καθένα, δεν "επηρεάζει" το άλλο.

Το PayPal επίσης δεν "επηρεάζει" τίποτα. Αν λειτουργεί η κάρτα, λειτουργεί. Αν δεν λειτουργεί, δεν λειτουργεί. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:08:31 πμ »

Πες τα ρε Γιώργη. ...

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι το όριο των 500 ισχύει.  Για τις αγορές που επιτρέπονται όμως. ..
γις τα υπόλοιπα είδη μάλλον πρέπει να περιμένουμε. ..
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 11:24:05 πμ »

παιδιά έχετε μπλέξει κάρτες-Paypal-Ebay-εμβάσματα σε ένα θέμα και δεν βγαίνει έτσι άκρη... Αναποφασιστικότητα

Έχεις δίκιο!

Λοιπόν:

1) Το συγκεκριμένο Θέμα αφορά αποκλειστικά τα τραπεζικά εμβάσματα, έως 500 Ευρώ, από ελληνική τράπεζα, σε τράπεζα του εξωτερικού.

Για πληρωμές με PayPal υπάρχει άλλο Θέμα και καλό νομίζω θα ήταν να μην τα μπερδεύουμε.
Να μη γράφουμε δηλαδή εξελίξεις επί του ενός θέματος (π.χ. για PayPal) στο thread του άλλου (π.χ. στα εμβάσματα για 500 Ευρώ).

Βέβαια, πρώτος φταίω εγώ, διότι άνοιξα το θέμα για το όριο των 500 Ευρώ για εμβάσματα και έγραψα ότι ολοκλήρωσα επιτυχώς πληρωμή στο εξωτερικό μέσω PayPal και συνδεδεμένης σε αυτό προπληρωμένης "VISA Πειραιώς".

2) Νομίζω ότι εξελίξεις/δυνατότητες για πληρωμές στο εξωτερικό με Πιστωτικές/Προπληρωμένες, μέσω όμως PayPal, πρέπει να γράφονται στο σχετικό Θέμα  που έχει ανοίξει ("Pay Pal").
Με άλλα λόγια, νομίζω ότι το συγκεκριμένο Θέμα ("Pay Pal") μπορεί να καλύψει/"στεγάσει" και εξελίξεις που αφορούν σε πληρωμές με Κάρτες (Πιστωτικές/Χρεωστικές/Προπληρωμένες), είτε αυτές είναι συνδεδεμένες, είτε όχι με λογαριασμό Pay Pal.
Εκτός βέβαια και αν κάποιος φίλος θέλει ν'ανοίξει άλλο Θέμα αποκλειστικά για άμεσες πληρωμές (χωρίς Pay Pal δηλαδή) με Κάρτες (Πιστωτικές/Χρεωστικές/Προπληρωμένες).

Τα γράφω όλα αυτά, για να μην μπερδεύουμε τα μπούτια μας και επειδή -φευ!- το θέμα με τα Capital Controls απ'ότι φαίνεται θα μας..."συντροφεύσει" για αρκετό καιρό!  Λύπη
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 10:00:31 πμ »

Σήμερα έστειλα έμβασμα 500 ευρώ στη Γαλλία.  

Θα προσπαθήσω ξανά αύριο, αν μπορώ, να στείλω κι άλλα, για να διασταυρώσω αν υπάρχει το όριο των 500 ευρώ το μήνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2015, 10:09:25 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 10:07:39 πμ »

Party time!!!!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 10:47:11 πμ »

Ωραια, ξεπεραστηκε επιτελους το εμποδιο.
Τωρα το μονο που μενει ειναι να βρουμε λεφτα.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 11:49:08 πμ »

Ωραια, ξεπεραστηκε επιτελους το εμποδιο.
Τωρα το μονο που μενει ειναι να βρουμε λεφτα.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Λεπτομερειες Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 11:59:54 πμ »

Ωραια, ξεπεραστηκε επιτελους το εμποδιο.
Τωρα το μονο που μενει ειναι να βρουμε λεφτα.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

λεφτα υπαρχουν !!!!


.......μονο που δεν τα εχουμε εμεις Σαρκασμός
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 12:39:35 μμ »

Ωραια, ξεπεραστηκε επιτελους το εμποδιο.
Τωρα το μονο που μενει ειναι να βρουμε λεφτα.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
++++++ Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 01:30:34 μμ »

Σήμερα έστειλα έμβασμα 500 ευρώ στη Γαλλία.  

Θα προσπαθήσω ξανά αύριο, αν μπορώ, να στείλω κι άλλα, για να διασταυρώσω αν υπάρχει το όριο των 500 ευρώ το μήνα.


Επιτέλους...!!!

Για το άλλο που λες, αν υπάρχει όριο 500 Ευρώ ανά μήνα, σίγουρα ισχύει.
Οπότε ας είμαστε ικανοποιημένοι που τουλάχιστον επετράπησαν τα εμβάσματα έως 500 και...ΜΗΝ ΤΟ ΛΕΜΕ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΠΑΠΑ!!!  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10405



Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 01:36:49 μμ »

Σήμερα έστειλα έμβασμα 500 ευρώ στη Γαλλία.  

Θα προσπαθήσω ξανά αύριο, αν μπορώ, να στείλω κι άλλα, για να διασταυρώσω αν υπάρχει το όριο των 500 ευρώ το μήνα.

Μήπως θα πρέπει να ελέγξουμε αν αυτό ισχύει και σε χώρες που δεν έχουν σαν νόμισμα το ευρώ; Π.χ. Αμερική, Αγγλία, Καναδάς κλπ. Μήπως ήταν τυχαίο προσπέρασμα των capitals; Αυτό το λέω γιατί με τις δικές μου κάρτες  δεν μπορεί να γίνει έμβασμα πουθενά.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 05:25:59 μμ »

Δεν ξερω αν τα καταλαβα καλα παντως με την περαιως που μιλησα σημερα για το αν μπορω να κανω εμβασμα στο εξωτερικο , μου ειπε οτι μπορω μονο αν εχω λαβει και εγω απο το εξωτερικο ισοποσο εμβασμα  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 16
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences