Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 10:54:58 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση  (Αναγνώστηκε 6933 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 679


Προφίλ
« στις: Μάιος 28, 2014, 11:14:58 πμ »

Καλησπέρα σε όλους,

  Δυστυχώς θα ήθελα να κάνω μια χαζή ερώτηση αλλά με έχει φάει εδώ και λίγο καιρό.

  Παίρνουμε το νόμισμα του 1 ευρολεπτού. Το πηγαίνουμε εκεί πέρα που καίνε μέταλλα. Αν καεί το κράμα του νομίσματος τι αξία θα μας δώσει;;; 1 λεπτό του ευρώ λέει η λογική.

  Άμα όμως πάει κάποιος με 200 ευρωλεπτά και ένα νόμισμα των 2 ευρώ ποιο θα έχει μεγαλύτερη αξία;;;

  Συγνώμη και πάλι για αυτή την ερώτηση μου απλά είμαι όπως η φάτσα στα εμότικονς του στεκιού αυτή εδώ και καιρό --->  Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2014, 11:45:57 πμ »

Μάλλον θα έχεις ακούσει ότι το μονόλεπτο κοστίζει στο κράτος περισσότερο από την ονομαστική τιμή του.
Για να παραχθεί. Μη ξεχνάς όμως στο κράτος,στο κόστος δεν είναι μόνο το κόστος του μετάλλου,
αλλά και το κόστος παραγωγής και διάθεσης και πολλά άλλα που δεν είναι του παρόντος. Γι'αυτό λοιπόν ανεβαίνει η τιμή του,παραπάνω από την τιμή παραγωγής και άρα δεν συμφέρει το κράτος.
Το κράτος λοιπόν έχει συμφέρον να κόβει μεγάλες αξίες,όπως το δίευρω.
Νομίζω αν θυμάμαι καλά η Ολλανδία και κάποια άλλο κράτος,από φέτος σταμάτησε να κόβει μικρές
αξίες,νομίζω 1 και 2 λεπτά,παρά μόνο για συλλεκτικούς λόγους. Μπλίστερ κλπ.
Οπότε αν πάς 200 μονόλεπτα για σκράπ, θα πάρεις σίγουρα λιγότερα χρήματα από 2 ευρώ.
Στο μέλλον όμως κανείς δεν ξέρει πόσο θα φτάσει το μέταλλο. Και μπορεί τότε να πάς 200 μονόλεπτα
και να πάρεις 2,5 ευρώ. Λέω εγώ τώρα!!!
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 679


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2014, 11:50:07 πμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Κάτι τελευταίο. Δλδ το 2 ευρώ άμα πάει για λιώσιμο θα σου δώσει περίπου 2 ευρώ;;; Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2014, 12:07:10 μμ »

Λογικά θα πρέπει να είναι πολύ μικρότερο από 2 ευρώ.
Και αν κάποια στιγμή η αξία του μετάλλου φτάσει στα 2 ευρώ,τότε μάλλον θα το αλλάξουν και θα φτιάξουν
κάποιο με κράμα μετάλλου φτηνότερο. Και πάει λέγοντας!!!!
Πάρε παράδειγμα κοντινό. Τα ασημένια εικοσάρικα του Παύλου. Όταν τα έκοβαν το κόστος παραγωγής
ήταν φτηνότερο από την πραγματική αξία του νομίσματος. Όταν η αξία μετάλλου,ξεπέρασε την πραγματική
αγοραστική αξία του νομίσματος,το πραγματικό συμφέρων όσων τα είχαν κρατήσει,τα πουλούσαν σαν
μέταλλο και με αυτό το τρόπο κέρδισαν περισσότερο. 
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2014, 12:19:29 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Κάτι τελευταίο. Δλδ το 2 ευρώ άμα πάει για λιώσιμο θα σου δώσει περίπου 2 ευρώ;;; Απορία Απορία Απορία

.....μιλάς για το "Χρυσό κανόνα" ή Κανόνα του χρυσού" μάλλον.

Από την αρχαιότητα, μέχρι που το κατάργησε ο Νίξον το χρυσό ή ασημένιο νόμισμα, αντιπροσώπευε το μέταλλο και την ονομαστική του τιμή.

"έκλεψα από wikipedia"...

Ο κανόνας του χρυσού

Πριν τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο ίσχυε ο κανόνας του χρυσού για τις συναλλαγματικές ισοτιμίες στο διεθνές εμπόριο. Από τις αρχές του 20ου αιώνα, η μεγάλη ανάγκη που υπήρξε για την καθιέρωση ενός διεθνούς νομισματικού συστήματος για την διευκόλυνση του διαρκώς αναπτυσσόμενου διεθνούς εμπορίου, οδήγησε στην καθιέρωση εκ των πραγμάτων (de facto) στον κλασικό κανόνα του χρυσού. Σύμφωνα με αυτό το σύστημα κάθε χώρα καθόρισε μια συγκεκριμένη ισοτιμία του εθνικού της νομίσματος με τον χρυσό. Το σύστημα αυτό ίσχυσε από την αρχή του 20ου αιώνα έως και τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο οπότε και σταδιακά εγκαταλείφτηκε από τις χώρες που το ακολουθούσαν έως τότε. Μετά τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο και κυρίως από το 1920 έως το 1935 υπήρξε μια διεθνής προσπάθεια για την επαναφορά του συστήματος του κανόνα του χρυσού με πολλά προβλήματα και πολλές δυσλειτουργίες. Έτσι οι ΗΠΑ καθόρισαν την αντιστοιχία 1 ουγκιάς χρυσού στα 35 δολάρια.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2014, 12:24:55 μμ »

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Ένα κιλό δραχμές πόσο κοστίζει τη σήμερον ημέρα;
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2014, 12:35:00 μμ »

Το ένα cent έχει βάρος 2,3 γραμμάρια. Το υλικό του είναι χάλυβας με επικάλυψη χαλκού. Για ένα κιλό χρειάζεσαι 434 κέρματα του λεπτού άρα 4,34 ευρώ ονομαστική αξία. Στην ανακύκλωση μετάλλων θα πάρεις περίπου 19-20 λεπτά το κιλό. Σε καμία περίπτωση δεν θα σου το αγοράσουν για χαλκό. Αυτό θα το καταλάβεις βάζοντας ένα μονόλεπτο σε μαγνήτη, θα δεις ότι μαγνητίζεται.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 679


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2014, 12:50:31 μμ »

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους. Χαμόγελο Με καλύψατε πλήρως Μεγάλο χαμόγελο

Μια όμως τελευταία ερώτηση. Τελείως άσχετη. Πόσο κοστίζει το 2ευρω το αναμνηστικό των ολυμπιακών αγώνων σε UNC κατάσταση;;; (παραθέτω εδώ την ερώτηση για να μην κάνω καινούργιο θέμα και πιάνει χώρο.)
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 28, 2014, 12:59:55 μμ »

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xgreece+2+euro+2004+olympic+game&_nkw=greece+2+euro+2004+olympic+game&_sacat=11116&_from=R40
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2014, 01:24:01 μμ »

στην Αμερικη που κυκλοφορουν ακομα σεντσ χαλκινα, ειναι πολλοι που τα μαζευουν ως μεταλλο οπου εχει τη διπλη αξια απο οτι η ονομαστικη, εχω δει διντεο με εναν τυπο να εχει φορτωμενη παλλετα τετοια.
Μαλλιστα μου ειπαν οτι προσφατα περασε νομος που απαγορευει την εξαγωγη απο τη χωρα γιατι τα στελνανε εξωτερικο για λιωσιμο μιας και εντως Αμερικης ειναι αδικημα η καταστροφη νομισματος σε κυκλοφορια.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 28, 2014, 02:06:04 μμ »

Kai στην Ελλάδα είναι αδίκημα.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 28, 2014, 03:14:58 μμ »

Το ένα cent έχει βάρος 2,3 γραμμάρια. Το υλικό του είναι χάλυβας με επικάλυψη χαλκού. Για ένα κιλό χρειάζεσαι 434 κέρματα του λεπτού άρα 4,34 ευρώ ονομαστική αξία. Στην ανακύκλωση μετάλλων θα πάρεις περίπου 19-20 λεπτά το κιλό. Σε καμία περίπτωση δεν θα σου το αγοράσουν για χαλκό. Αυτό θα το καταλάβεις βάζοντας ένα μονόλεπτο σε μαγνήτη, θα δεις ότι μαγνητίζεται.
Ετσι ακριβώς.Μακάρι να ήταν χάλκινα.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 28, 2014, 08:06:34 μμ »

καλησπέρα,θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση,περι ευρω...
ειχα αναφερθεί στο παρελθον,οτι εχω τα πρωτα ευρω που ηρθαν στην Ελλαδα μεσα στο σακουλακι τους.
αν θυμαστε ηταν περιπου 15 € σε διαφορα κερματα.
Τωρα ...αν τα πιστοποιουσα τι βαθμο θα επιαναν περιπου? θεωρητικα εινα απιαστα από χερι,? η όχι?
ευχαριστω
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 28, 2014, 08:15:42 μμ »

όπως θα κοπανιούνται μες στην σακούλα, δεν αξίζει τον κόπο.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 28, 2014, 08:18:20 μμ »

Νεστωρα είναι κλεισμενα με το σακουλακι μεσα σε ξυλινο κουτι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences