Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 12:05:32 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ????????  (Αναγνώστηκε 14827 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:46:44 μμ »

Μην ψάχνετε να βρείτε παντού ενόχους και ο Βαγγέλης καλα κανει και ενημερώνει χρονια για αυτές τις καταστάσεις αλλα και ο κάθε Συλλεκτης σαν τον Σωτήρη καλα κανει και πειραματίζεται στα δικα του κομματια για να φαίνονται πιο όμορφα στο άλμπουμ.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:56:14 μμ »

Ένα κρικο  εβγαλα να εξυπηρετησω  ,αντε και σας εδειξα και ένα χαρτι  και εσεις πιασατε τα< θεμιτα>.
Αχ αυτος ο αγγελικα πλασμένος συλλεκτικος κοσμος Σαρκασμός
Να προσθεσω ακομα ότι καλο  κανει στους συλλεκτες  να είναι υπασμενοι να μην τρωνε τις  πατατες
Νομιζω η διαφορα συλλεκτη από εμπορο είναι απολυτα  ευδιακριτη σε αυτους

Καλο σας  βραδυ από μενα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2015, 11:07:04 μμ από coll » Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:57:18 μμ »

Παντως στα χαρτονομισματα ισχυει οτι στα νομισματα... Ας μην τα πειραζουμε... Το χρωμα που αλλαζει ειναι η πατινα του και δειχνει την ηλικια του κοματιου. Αν μπορει να γινει καποια παρεμβαση μονο για να αφαιρεθουν ξενα σωματα, ουτε για να ασπρισει ουτε να καθαριστει! Ας μην ξεχναμε οτι το χαρτι ειναι δεκα φορες ποιο ευπαθες απο ενα νομισμα!

Στο ροδιακο τωρα η δουλεια απο τη φωτο ειναι εντυπωσιακη! Αν ηταν δικο μου θα το κρατουσα οπως πριν ομως...
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 10, 2015, 11:22:29 μμ »

Θα μπορουσα να βγαλω ένα λινκ οπου ενας φιλος αναφερει ότι κανει σωστους επαγγελματικους καθαρισμούς νομισματων (και καλα κανει ) και να ρωτησω αν είναι θεμιτο.
Θα μπορουσα επισης να ρωτησω ποσοι από σας ΔΕΝ  εχετε καθαρισει ΠΟΤΕ νομισμα και αν αυτό είναι θεμιτο.

Αλλα γιατι να το κανω ;;
Μεγαλα παιδια ειμαστε και καταλαβαίνομαστε και τις απαντησεις τις γνωρίζουμε.

Υ.Γ Και παλι ευχαριστω και χαιρομαι που σας αρεσε η δουλεια
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 10, 2015, 11:23:37 μμ »

ο χαρος πολυ σωστα λεει οτι για να ακουμπησει καποιος πρεπει να ειναι συντηρητης εταιρειας η εμπειρος συλλεκτης αυτο τα λεει ολα,φιλε coll ισα ισα που μας ξεστραβωνεις σε τετοια θεματα και δεν πιστευω να υπαρχει η παραμικρη υπονοια προς το προσωπο σου ,μιλαμε για εμπορους που σιγουρα θα το εχουν κανει σπορ,οσο για τα συγχρονα αν και πολυ νεος στον χωρο και θα το γραφω συνεχεια αυτο και οπου κανω λαθος να με διορθωνεται παρακαλω εχω το χουι σε ολες τις βαθμιδες της ζωης και σε καθε τι νεο να γυρναω το κεφαλι στα δυτικα δηλαδη αμερικη μερια ,οτι γινεται εκει ερχεται σε 5-10 χρονια και εδω καλο η κακο,λοιπον η αμερικη στα συγχρονα βγαζει με τα τσουβαλια σλαμπακια σημερα εκανα μια ερευνα για ενα που παρελαβα μσ 66 και ειχε 5500 στην ιδια κατηγορια  και αξια 7 δολλαρια,φιλος απο εδω μεσα που ασχολειτε με τα ασημενια αμερικανικα  μου ειπε και πολυ σωστα οτι για να αξιζει κατι  στα συγχρονα αμερικανικα      πρεπει να ειναι μσ70 ουτε καν μσ69 αυτο τα λεει ολα πιστευω ,μελλοντικα εχω την αισθηση οτι ενα σλαμπαριστο μσ66 του 73 π.χ δεν θα κανει πανω απο 15ε και πολλα λεω,οντως πολυ ωραια αυτη η κουβεντα να ειστε ολοι καλα καλο ξημερωμα Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 10, 2015, 11:47:34 μμ »

σωτηρη τσαμπα χαλιεσαι........εβγαλες κατι που οσοι εχουν/ειχαν την ικανοτητα να το κανουν το κραταγαν συνηθως για τον ευατο τους.ολοι καθαριζουν ολοι βαφτιζουν ολοι βουλωνουν τουλαχιστον οσοι πιανει το χερι τους η εχουν ακρες/η φιλους.η δουλεια που εκανες πχ στο φοινικα ειναι ομορφη.αλλα την εβγαλες σε κοινη θεα Κλείσιμο ματιού και καλα εκανες
δε στην "ειπε" ουτε ο θοδωρης ουτε ο βαγγελης.....ταπεινη μου αποψη.για αυτο σου λεω τσαμπα χαλιεσαι.
στελιο θα το κρατουσες οπως πριν γιατι εισαι πρεζακι Γλώσσα αλλα αμα ηθελες να το πουλησεις? γενικα μιλωντας οχι σαν στελιος,οταν τα σλαμπ στα χαρτια ειναι ελαχιστα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
NIKOS-50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 10, 2015, 11:48:23 μμ »

Coll πολύ ωραια δουλεια. Πες μας κατι ακομα αν θελεις, για τον τροπο που το εκανες.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 11, 2015, 12:27:34 πμ »

εγω παντως τα ξαναδιαβασα ολα τα σχολια 10 φορες και δεν υπαρχει πουθενα καμμια υπονοια Απορία
ουτε καν πλαγιομπηχτη ,πως προκυπτει το συμπερασμα οτι υπονοηθηκε κατι ;;γιατι να   χαλιεσαι φιλε μου ισα ισα εχεις ταλεντο και μαλιστα μεγαλο και μπραβο σου ξανα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 11, 2015, 12:40:50 πμ »

σωτηρη τσαμπα χαλιεσαι........εβγαλες κατι που οσοι εχουν/ειχαν την ικανοτητα να το κανουν το κραταγαν συνηθως για τον ευατο τους.ολοι καθαριζουν ολοι βαφτιζουν ολοι βουλωνουν τουλαχιστον οσοι πιανει το χερι τους η εχουν ακρες/η φιλους.η δουλεια που εκανες πχ στο φοινικα ειναι ομορφη.αλλα την εβγαλες σε κοινη θεα Κλείσιμο ματιού και καλα εκανες
δε στην "ειπε" ουτε ο θοδωρης ουτε ο βαγγελης.....ταπεινη μου αποψη.για αυτο σου λεω τσαμπα χαλιεσαι.
στελιο θα το κρατουσες οπως πριν γιατι εισαι πρεζακι Γλώσσα αλλα αμα ηθελες να το πουλησεις? γενικα μιλωντας οχι σαν στελιος,οταν τα σλαμπ στα χαρτια ειναι ελαχιστα
Η ευθυτητα εχει και κοστος στις μερες μας.......
Oχι δεν μου την ειπαν απλα προσπαθω να βαλω  στα πραγματα την σωστη διασταση.
Να μην μπερδευεται το θεμιτο συλλεκτικα με το θεμιτο ηθικα.
Το πρωτο είναι υποκειμενικο το δευτερο δεν χρειαζεται να το συζητάμε ως πασιφανες.
Γνωριζω καλα και εγω και εσεις ότι ακομα και οι οχι πολυ ψαγμένοι(ποσο μαλλον οι πολύ) γνωριζουν πως να καθαριζουν τα νομισματα-χαρτια τους και ενιοτε το πρατουν και το βρισκουν και  θεμιτο.
 Ο μονος  θεμιτος λοιπον (αφου κολησαμε στη λεξη,γιατι ισως υπαρχουν και αλλοι λογοι) λογος που δεν το κανουν ποτε κοινη θεα και δεν θελουν να  δινουν λεπτομέρειες  είναι φανταζομαι οχι για να μην μαθουν οι νεωτεροι να καθαριζουν σωστα ,αλλα για να μην βελτιωσουν οι  επαγγελματιες κακοι  πωλητες που πουλουν καθαρισμενα τις τεχνικες τους.

Διαφορετικα είναι πασιφανες ότι είναι καλο και σωτηριο για τους νεοτερους να  μαθουν να καθαριζουν σωστα τα αποκτηματα τους ώστε να παψουν να αγοραζουν τα κακως καθαρισμένα.

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 11, 2015, 02:22:40 πμ »

θεμιτός -ή -ό [θemitós] Ε1 : ANT αθέμιτος. 1. που τον επιτρέπουν οι νόμοι και τα έθιμα· δίκαιος: Xρησιμοποίησε κάθε θεμιτό και αθέμιτο μέσο για να πλουτίσει. 2. σύμφωνος με το νόμο, νόμιμος: ~ ανταγωνισμός. Θεμιτό δικαίωμα. Είναι θεμιτό να… Είναι θεμιτό να υπερασπίζεσαι με κάθε μέσο την υπόληψή σου.
[λόγ. < αρχ. θεμιτός]

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%84%CF%8C%CF%82&dq=

Για τους συντηρητες πρέπει η επέμβαση να διαφέρει λίγο για να ξεχωρίζει από το αυθεντικό... Ποτέ δεν συμφώνησα βέβαια αλλά έπρεπε να ακολουθήσω τους κανόνες...

Δυστυχώς ισχύει παντού! Και στην ελαιογραφια ( άκουσον άκουσον! Ελαιογραφια με μπαλώματα!)... Το έχουν γενικεύσει. Η επέμβαση να είναι ένα τόνο ανοιχτότερη από το αυθεντικό. Και όχι αναπαραγωγή μοτίβων...


Είναι εμφανείς οι συμπληρώσεις γιατί όπως είπα κι εχθές "με αναγκάσανε"!!! Και  ΔΕΝ με άφησαν να συμπληρώσω τα γράμματα όπου έχουν σβηστεί...


Μεταξύ μας... σταμάτα να το λες αυτό, γιατί μπορεί να έχεις σοβαρά μπλεξίματα... Και δεν εννοώ μπλεξίματα με τον Νόμο ή με την επιστημονική κοινότητα. Από αυτούς κάπως θα ξεμπλέξεις.

Έτσι και σε πάρουνε πρέφα οι συλλέκτες ότι "αποκαθιστάς" νομίσματα (με τον τρόπο που θέλεις), δεν σε ξεπλένει τίποτα, χεχε...

Για να "μπλέξεις" με νόμο ή συντηρητές πρέπει να το κάνεις επαγγελματικά... Εγώ ασχολούμαι μόνο με τα δικά μου αντικείμενα! Σε αυτά δεν τους πέφτει λόγος τι κάνω!!!  Χαμόγελο
Ούτε και στους συλλέκτες!



Από την άλλη, καλό είναι να πειραματιστείς, ώστε να ξέρεις πώς είναι ένα "πειραγμένο" νόμισμα ή χαρτονόμισμα, ώστε να μην μπορούν να σε καροϊδέψουν στο μέλλον. Συμφωνείς coll;


Τη θυμάσαι την απάντησή σου;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2015, 02:38:19 πμ από sac » Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:39:16 πμ »

Δεν μ'αρεσει να αφηνω οποιαδηποτε υπονοια, αλλα το θεμιτο πηγαινε ξεκαθαρα στο Ροδιακο (και γιαυτο το εδειξα). Ειναι δηλαδη σωστο σ'ενα τοσο πυροβολημενο και διαλυμενο χαρτονομισμα να κανεις τετοιου μεγεθους επεμβασεις. Επι την ευκαιρια τετοιες παρεμβασεις μπορεις να τις διακρινεις ευκολα με υπεριωδες φως, τα μπαλωματα θα ξεχωριζουν, οπως και το χαρτονομισμα θα παρει ενα εντονο φως λογω των λευκαντικων παραγοντων. Επισης αν το βαλετε κοντρα στο φως θα φανουν οι μικρες επικαλυψεις που θα εχει το μπαλωμα πανω στο κανονικο χαρτονομισμα, θα φαινεται μια ανεπαισθητη σκια στο σημειο αλληλοεπικαλυψης. Αν εχετε ολοκληρα δεκαρικα με τα δυο ΝΝ ή Ηπειροθεσσαλιας ελεγξτε τα στο φως, κυκλοφορουν κολλημενα μισα για ολοκληρα, και ενα μαλιστα πιστοποιημενο.
Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 11, 2015, 09:54:13 πμ »

Δε ξέρω γιατί κάποιοι το πάνε στο θεμιτό. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μιλάμε για μια δημοπρασία για ένα συλλεκτικό αντικείμενο που θα το αποκτήσετε με μερικά χιλιάδες ευρώ και δε θα το δείτε απο κοντά? Οπου θα δείτε τα μπαλώματα που λέει και ο συνφορουμήτης πιο πάνω? ή οτιδίποτε άλλο?

Ο καθένας μας μπορεί να έχει αγοράσει κάτι που μπορεί να μην ξέρει οτι έχει καθαριστεί πολύ παλιότερα  (μιλάμε για καλή συντήρηση) και σήμερα που έχουν περάσει τα χρόνια πάλι να δείχνει ωραία τις πατίνες του.

Θέλετε να μου πείτε οτι κάτι φοβερές νομισματάρες πανάκριβες που βλέπουμε απο δημοπρασίες του εξωτερικού δεν έχουν συντηρηθεί ποτέ και έχουν μείνει απο το 1800 έτσι και φαίνονται λές και είναι σε slab απο τη πρώτη μέρα κυκλοφορίας του?

Η συντήρηση όσο γίνεται καλά και δεν αλλάζει την σύσταση και την υπόσταση του αντικειμένου καλά γίνεται γιατι αν δεν γινόταν κάποια κομμάτια θα είχαν χαθεί.

Πιο πολύ αυτο που πειράζει νομίζω οτι είναι το οτι μπορεί να υπάρχει ένα αίσθημα οτι μας έπιασαν κορόιδο αν αγοράσουμε κάτι που έχει συντηρηθεί παρά το αν είναι ωραίο ή όχι κομμάτι για τη συλλογή μας.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 11, 2015, 10:17:18 πμ »

@vangelis

Χμμμ... νομίζω ότι κάνεις δύο ερωτήσεις σε μία. :-)

Η μία ερώτηση είναι αν είναι θεμιτό, δηλαδή νόμιμο, δίκαιο, σύμφωνο με τα έθιμα. Όσον αφορά τον νόμο, η απάντηση είναι σαφής. Η αποκατάσταση πρέπει να είναι σε διαφορετικό χρωματικό τόνο (διαφορετικό χρώμα) και χωρίς να συμπληρώνει τα σχέδια, τα γράμματα κλπ. Δηλαδή, πρέπει να φαίνεται ότι είναι αποκατεστημένο και να φαίνεται και πού είναι αποκατεστημένο. Αλλιώς, κινδυνεύει κανείς να κατηγορηθεί για απάτη.

(Είναι κάτι ανόλογο με τα αντίγραφα, που θα πρέπει να έχουν κάποια επισήμανση ή κάποιες έντονες διαφορές.)

Η άλλη ερώτηση αφορά τα "έθιμα" (που λέει ο Τριανταφυλλίδης). Δηλαδή, αν οι συλλέκτες ενδιαφέρονται, αρέσκονται κλπ για αποκαταστημένα συλλεκτικά είδη. Η ερώτηση αυτή θα μπορούσε να έχει τη μορφή: "Πόσα θα δίνατε για το αποκαταστημένο σε σχέση με το αρχικό; Θα δίνατε τα ίδια λέφτά, περισσότερα ή λιγότερα; Και πόσα περισσότερα ή λιγότερα;"

Η δεύτερη ερώτηση θα μπορούσε να μοιάζει με μια ερώτηση για καθαρισμένα νομίσματα. Και σίγουρα η απάντηση εξαρτάται από τον τρόπο της παρέμβασης/καθαρισμού/αποκατάστασης.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και κάποιες προεκτάσεις. Στο σπίτι του (κατ΄ιδίαν) ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει, δεν μπορείς να τον ελέγξεις. Εκτός αν είσαι αστυνομικός και έχεις εισαγγελικό ένταλμα. (Μετάφραση: Έτσι και γίνει καμία "στραβή", μπορεί να βρεις τον μπελά σου από εκεί που δεν το φαντάζεσαι. Τι είδους "στραβή"... μπορούμε να γράψουμε μυθιστορήματα ολόκληρα...)

Θα αναφέρω άλλη προέκταση με παράδειγμα: Όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν αντίγραφα νομισμάτων. Αντίγραφα επισημασμένα ή με έντονες διαφορές από τα πρωτότυπα, όπως είναι το σωστό και θεμιτό, αλλά και αντίγραφα που προσπαθούν να μιμηθούν το πρωτότυπο όσο καλύτερα μπορούν. Τα τελευταία είναι σαφές ότι είναι (ψιλο)παράνομα. Υπάρχει όμως "αγορά" (δηλαδή πελάτες) για τα αντίγραφα; Και για τα θεμιτά και για τα "λιγότερο θεμιτά";

(Όπως θα έλεγε ο Χάρρυ Κλυνν: "Δρόμοι της Αθήνας γεμάτοι γαλιάντρες, κρυφές, δηλωμένες και εγχειρισμένες...") < χωρίς παρεξήγηση, ελπίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2015, 10:27:13 πμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 11, 2015, 10:24:27 πμ »

@Valeroi

Θα μου επιτρέψεις να σχολιάσω ότι άλλο συντήρηση, άλλο αποκατάσταση. Ο vangelis μιλάει για αποκατάσταση και το αντίστοιχο στα κέρματα είναι οι τρύπες.

Ο coll, αν κατάλαβα καλά, ψάχνει να βρει τα όρια καθαρισμού-συντήρησης-αποκατάστασης.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 11, 2015, 01:50:29 μμ »

Οσο αφορα το Ροδιτικο.
Καποιος θα το προτιμουσε  ως ηταν άλλος σε σκουρα αποχρωση αλλα με συμπληρωμενες τις γωνιες στο αυτό χρωμα , ισως άλλος καθαροτερο και ας ηταν τρυπιο.
Ολοι όμως θα το ζαχαρωναν αν η επισκευή  ανεβασε την αξια του...........
Κατά τα αλλα το αρθρο μπορει να ηθελε να αναδειξει ένα πιθανο πρόβλημα αλλα ηταν πολυ  φτωχο και γενικολογο μεχρι παρερμηνιας.

Και να ρωτησω το εξης.
Από ποτε τα νομισματα ή ότι, που στελνονται σε εταιριες για βελτιωσεις , αυτο μειωνει την αξια τους απαραιτητα;;
Και από ποτε ο ιδιοκτητης δεν εχει δικαιωμα να το πουλήσεις  μετα την επιστροφη του περισσοτερο αν αυτο αξιζει;;
Γι αυτό μιλησα για καλες και κακες επισκευες.
Θα χαιρομουν λοιπον να μου ελεγε κανεις ότι κατεστρεψα το πενηνταρι και ευχαρίστως θα το εβαζα διπλα σε ένα δικο του να μου εξηγησει το γιατι.

Η πιστη  μου περιληπτικα συμπεριλαμβάνεται στα  παρακατω και φυσικα δεν είναι κανεις υποχρεωμένος να την ασπαστει.
Η συντηρηση ή επισκευή κρινεται εκ του αποτελέσματος και μονο και δεν χωρα γενικεύσεις για να μην χανεται η μπαλα.
Γενικα δεν πρεπει να μειωνει την συλλεκτικη και πιθανον οικονομικη αξια αλλα να την ανεβαζει διαφορετικα θα λεγοταν καταστροφή και όχι συντηρηση.
Είναι λαθος να ακυρώνουμε και να δαιμονοποιουμε τις οποιες βελτιωσεις απλα και μονο γιατι καποτε τυχαμε αντικειμενο εκμεταλευσης από μια κακη και όχι στην τιμη της αγορα.
Και τελος ο μονος που μπορει να προστατευσει τον συλλεκτη είναι ο ιδιος του ο εαυτος μεσω της γνωσης .


 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences