Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 05:37:31 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εκτίμηση νομίσματος  (Αναγνώστηκε 16830 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 10, 2014, 09:17:33 μμ »

Μπορεί κάποιο μέλος να ανεβάσει μια φωτογραφία την οδοντωση από ένα αντίστοιχο νόμισμα,
από κοντά πάντως έχει πολύ "δυνατές" λεπτομέρειες σαν νόμισμα.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1058



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 10, 2014, 09:50:00 μμ »

Δύσκολο κέρμα. Το γνωρίζεις φαντάζομαι.
[/quote

Δυσκολη ημερομηνια αλλιως ενας Ινδιανακος $2.5 η $5 βρισκεται και στην Ελλαδα σε AU οχι ακριβα, εγω ειχα παρει καποια το 1821 απο εναν εμπορο στο Μοναστηρακι και μου βγηκαν μεχρι και 61. Το σχεδιο ειναι incuse, εκει ειν' ολη η δυσκολια και η αμεση φθορα, αλλιως ειναι νομισμα απαραιτητο για συλλεκτες χρυσων οπως και το $10 που ειναι και κουκλα.

Ηλια, ολο πειραματα εισαι. Και τι εγινε που δεν πηραν φουστανακι; Τα ξεφορτωσες σε καναν αλλον; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 10, 2014, 11:27:42 μμ »

Φίλε μου το μεγάλο πρόβλημα είναι στο rim που κάνει μπάμ.Την οδόντωση την κοιτάς στο τέλος, υπάρχουν ιδιομορφίες σε αυτό,τίποτε στάνταρ.
Στα 2.5 και 5$ υπάρχει μεγάλο πρόβλημα εάν δεν τα ξέρεις δεν τα ακουμπάς.
Μόνο πιστοποιημένα και μόνο..
Για μένα συλλέκτης χωρίς Ινδιανάκια, είναι ψαράς χωρίς καλάμι. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 11, 2014, 02:57:29 μμ »

Λοιπόν το νόμισμα το είδαν σήμερα και κάποια μέλη από το στέκι αλλά και κάποιοι έμποροι που προσωπικά εμπιστεύομαι.
Ο καθένας λέει βέβαια την γνώμη του ελεύθερα!
παλιό μέλος που ποια δεν γράφει στο φόρουμ. ..μου είπε ότι είναι μάλλον κόπια λογω τ οδοντωσης..αλλος πάλι μου είπε οτι είναι πολύ καλύτερο από λεπτομέρειες από κάποια που έχει πουλήσει σε μέλος εδω..
η οδοντωση είναι αλλοιωμένη λόγω τριψιματος σε πέτρα για να δουν εάν είναι χρυσό (καράτια).
Μου έγινε πρόταση για αγορά σε αρκετά καλά χρήματα αλλά δεν την δέχτηκα.
Όπως μου είπε άνθρωπος που ασχολείται χρόνια στον χώρο "το νόμισμα σου είναι αθευντικοτατο , να το στείλεις για πιστοποίηση απλά μην περιμένεις για βαθμό και εαν έπαιρνε θα ήταν χαμηλός. . σιγουρα θα γνωρίζεις ότι είναι γνήσιο ομως".
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 11, 2014, 03:06:59 μμ »

Λοιπόν το νόμισμα το είδαν σήμερα και κάποια μέλη από το στέκι αλλά και κάποιοι έμποροι που προσωπικά εμπιστεύομαι.
Ο καθένας λέει βέβαια την γνώμη του ελεύθερα!
παλιό μέλος που ποια δεν γράφει στο φόρουμ. ..μου είπε ότι είναι μάλλον κόπια λογω τ οδοντωσης..αλλος πάλι μου είπε οτι είναι πολύ καλύτερο από λεπτομέρειες από κάποια που έχει πουλήσει σε μέλος εδω..
η οδοντωση είναι αλλοιωμένη λόγω τριψιματος σε πέτρα για να δουν εάν είναι χρυσό (καράτια).
Μου έγινε πρόταση για αγορά σε αρκετά καλά χρήματα αλλά δεν την δέχτηκα.
Όπως μου είπε άνθρωπος που ασχολείται χρόνια στον χώρο "το νόμισμα σου είναι αθευντικοτατο , να το στείλεις για πιστοποίηση απλά μην περιμένεις για βαθμό και εαν έπαιρνε θα ήταν χαμηλός. . σιγουρα θα γνωρίζεις ότι είναι γνήσιο ομως".

Συμφωνώ ότι θα μπορούσε να συμβεί αυτό... αλλά σε όλη την οδόντωση ;;
Το σημείο που έχω με μπλε, με βρίσκει να συμφωνώ απολύτως.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 11, 2014, 03:22:58 μμ »

den γνωριζω αν το νομισμα σου ειναι γνησιο ή οχι ειναι ομως κακοποιημενο.Περασε απο χερια ασχετου σαραφη και το ξεσχισε.Με αυτα τα σκρατζ ειναι σιγουρο οτι δεν παιρνει βαθμο. vf details ειναι το πιθανοτερο που θα παρει,που και παλι βλεπω ομς οτι συμφερει να πιστοποιηθει γιατι εχει αρκετα μεγαλο premium.
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 11, 2014, 03:32:41 μμ »

Λοιπόν το νόμισμα το είδαν σήμερα και κάποια μέλη από το στέκι αλλά και κάποιοι έμποροι που προσωπικά εμπιστεύομαι.
Ο καθένας λέει βέβαια την γνώμη του ελεύθερα!
παλιό μέλος που ποια δεν γράφει στο φόρουμ. ..μου είπε ότι είναι μάλλον κόπια λογω τ οδοντωσης..αλλος πάλι μου είπε οτι είναι πολύ καλύτερο από λεπτομέρειες από κάποια που έχει πουλήσει σε μέλος εδω..
η οδοντωση είναι αλλοιωμένη λόγω τριψιματος σε πέτρα για να δουν εάν είναι χρυσό (καράτια).
Μου έγινε πρόταση για αγορά σε αρκετά καλά χρήματα αλλά δεν την δέχτηκα.
Όπως μου είπε άνθρωπος που ασχολείται χρόνια στον χώρο "το νόμισμα σου είναι αθευντικοτατο , να το στείλεις για πιστοποίηση απλά μην περιμένεις για βαθμό και εαν έπαιρνε θα ήταν χαμηλός. . σιγουρα θα γνωρίζεις ότι είναι γνήσιο ομως".

Συμφωνώ ότι θα μπορούσε να συμβεί αυτό... αλλά σε όλη την οδόντωση ;;
Το σημείο που έχω με μπλε, με βρίσκει να συμφωνώ απολύτως.

Κώστα μου μάλλον ναι σε όλη την οδοντωση..σε ένα σημείο κάπου ανάμεσα από το UNUM και από το D φαίνεται ότι έχει τριφτει
το έχουν κάνει και ελαφρώς στο πλάι. .
τι να πω δεν ξέρω! !
Θα μπορούσα να το είχα δώσει και να είχε τελειώσει το θέμα, όπως όμως το βλέπω εγώ (γιατί το νόμισμα δεν κρίνεται μόνο από την οδοντωση) που σίγουρα είναι σημαντική αλλά φαίνονται ξεκάθαρα από κοντά τα σημάδια του τριψιματος..
όλα του τα υπόλοιπα από λεπτομέρειες στο βελάκι. .στο γράμμα το D,γράμματα, Ινδιάνος κλπ είναι οκ.καθως και τα γραμμάρια και διάμετρος!
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 11, 2014, 03:35:55 μμ »

den γνωριζω αν το νομισμα σου ειναι γνησιο ή οχι ειναι ομως κακοποιημενο.Περασε απο χερια ασχετου σαραφη και το ξεσχισε.Με αυτα τα σκρατζ ειναι σιγουρο οτι δεν παιρνει βαθμο. vf details ειναι το πιθανοτερο που θα παρει,που και παλι βλεπω ομς οτι συμφερει να πιστοποιηθει γιατι εχει αρκετα μεγαλο premium.
   

μόνο το ξέσκισε φίλε εποπ..Καλά σε αυτό πάνω βρήκε να κάνει πειράματα ο χριστιανός! !!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 11, 2014, 11:26:35 μμ »

Kαλησπέρα φίλε μου επιμένω στην άποψη μου δηλ. ότι είναι κόπια χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πιστοποιήσεις για να είσαι σίγουρος.
Επιμένω στο rim από ότι δείχνει πάντα η φωτογραφία,δεν ξέρω τι σου είπαν αλλά θα το χαρακτήριζα αν αυτό που βλέπω ισχύει κακή κόπια,έχω δεί και καλύτερες.
Υ.Γ. Περιμένουμε αποτέλεσμα πιστοποίησης.
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 12, 2014, 12:56:41 πμ »

Kαλησπέρα φίλε μου επιμένω στην άποψη μου δηλ. ότι είναι κόπια χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πιστοποιήσεις για να είσαι σίγουρος.
Επιμένω στο rim από ότι δείχνει πάντα η φωτογραφία,δεν ξέρω τι σου είπαν αλλά θα το χαρακτήριζα αν αυτό που βλέπω ισχύει κακή κόπια,έχω δεί και καλύτερες.
Υ.Γ. Περιμένουμε αποτέλεσμα πιστοποίησης.
 

Δεν με απογοητευεις φίλε μου, την άποψη σου λες και είναι σεβαστή! !
Δεν είμαι από τους ανθρώπους που δεν τους αρέσει να ακούνε και αυτή την άποψη. .είναι μέσα στο παιχνίδι άλλωστε! !
ο χρόνος θα δείξει, πάντως με την πρόταση που έχω τα χρήματα μου τα παίρνω πίσω μια χαρά! !
θα ήθελα να ανέβαζες καμιά φωτογραφία από τα ινδιανακια σου  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 12, 2014, 05:21:50 πμ »

Kαλησπέρα φίλε μου επιμένω στην άποψη μου δηλ. ότι είναι κόπια χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πιστοποιήσεις για να είσαι σίγουρος.
Επιμένω στο rim από ότι δείχνει πάντα η φωτογραφία,δεν ξέρω τι σου είπαν αλλά θα το χαρακτήριζα αν αυτό που βλέπω ισχύει κακή κόπια,έχω δεί και καλύτερες.
Υ.Γ. Περιμένουμε αποτέλεσμα πιστοποίησης.
 

Δεν με απογοητευεις φίλε μου, την άποψη σου λες και είναι σεβαστή! !
Δεν είμαι από τους ανθρώπους που δεν τους αρέσει να ακούνε και αυτή την άποψη. .είναι μέσα στο παιχνίδι άλλωστε! !
ο χρόνος θα δείξει, πάντως με την πρόταση που έχω τα χρήματα μου τα παίρνω πίσω μια χαρά! !
θα ήθελα να ανέβαζες καμιά φωτογραφία από τα ινδιανακια σου  Χαμόγελο

Ευχαρίστως να σου ανεβάσω,πάντα είχα θέμα με τις photos είμαι χάλιας.
Να ένα πιστοποιημένο του 1911 αλλά όχι D.
Όπως και να έχει τα λεφτά σου θα τα πάρεις πίσω στην χειρότερη περίπτωση,υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο οι φωτογραφίες να ξεγελούν και να κάνω λάθος,τότε θα τα πάρεις πίσω δεκαπλάσια ασχέτως καταστάσεως του νομίσματος.
Μην το συζητάς και ψάχνεσαι στείλε το για πιστοποίηση εύχομαι ολόψυχα να κάνω λάθος.
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 12, 2014, 12:30:41 μμ »

Να είσαι καλά φίλε μου.
Εντάξει Καλές είναι οι φωτογραφίες σου, είναι όμορφα τα άτιμα! !
  σήμερα το φωτογράφισε ένας φίλος από όλες τις πλευρές
και θα το στείλει σε έναν γνωστό του συλλέκτη από Αμερική που του το είπε και θέλει κάτι να δει.
έρχεται και το μεγάλο αδερφάκι του ...σε φωτογραφίες αυτό έχει πλήρη οδοντωση απλά δεν φαίνεται από τις φωτογραφίες.
Άξιζε η αγορά του τι λέτε? ?
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 12, 2014, 01:22:34 μμ »

Ακριβώς αυτό το rim σου λέω που έχει το 5$, πρέπει να έχει και το 2,5$ πρέπει να είναι οβάλ.
Σύγκρινέ τα και θα καταλάβεις. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 12, 2014, 01:30:41 μμ »

Αυτά τα  rim δεν ειναι οβάλ. .και τα νομίσματα έχουν πάρει πιστοποίηση..
το δεύτερο δεν έχει καν ίχνος οδοντωσης.  Κλείσιμο ματιού  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 12, 2014, 01:46:24 μμ »

Kαλησπέρα φίλε μου επιμένω στην άποψη μου δηλ. ότι είναι κόπια χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πιστοποιήσεις για να είσαι σίγουρος.
Επιμένω στο rim από ότι δείχνει πάντα η φωτογραφία,δεν ξέρω τι σου είπαν αλλά θα το χαρακτήριζα αν αυτό που βλέπω ισχύει κακή κόπια,έχω δεί και καλύτερες.
Υ.Γ. Περιμένουμε αποτέλεσμα πιστοποίησης.
 

Δεν με απογοητευεις φίλε μου, την άποψη σου λες και είναι σεβαστή! !
Δεν είμαι από τους ανθρώπους που δεν τους αρέσει να ακούνε και αυτή την άποψη. .είναι μέσα στο παιχνίδι άλλωστε! !
ο χρόνος θα δείξει, πάντως με την πρόταση που έχω τα χρήματα μου τα παίρνω πίσω μια χαρά! !
θα ήθελα να ανέβαζες καμιά φωτογραφία από τα ινδιανακια σου  Χαμόγελο

Ευχαρίστως να σου ανεβάσω,πάντα είχα θέμα με τις photos είμαι χάλιας.
Να ένα πιστοποιημένο του 1911 αλλά όχι D.
Όπως και να έχει τα λεφτά σου θα τα πάρεις πίσω στην χειρότερη περίπτωση,υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο οι φωτογραφίες να ξεγελούν και να κάνω λάθος,τότε θα τα πάρεις πίσω δεκαπλάσια ασχέτως καταστάσεως του νομίσματος.
Μην το συζητάς και ψάχνεσαι στείλε το για πιστοποίηση εύχομαι ολόψυχα να κάνω λάθος.

   
Εάν μπορείς και δεν σε κουράζω βγάλε μια φωτογραφία όσο φαίνεται την οδοντωση από το ινδιανακι σου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences