Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 03:26:29 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ανταλλαγη γραμ/μων το 1867 - αποσπασμα απο μυθιστορημα  (Αναγνώστηκε 5236 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 12:14:42 μμ »

Καλημερα σε ολους,

Σκεφτηκα πως θα ηταν ισως ευχαριστο για τους φιλους φιλοτελιστες να διαβασουν ενα ομορφο αποσπασμα απο τον "Μεγα Ανατολικο" του Ανδρεα Εμπειρικου (1990-1992) οπου περιγραφεται η ανταλλαγη γραμματοσημων μεταξυ δυο συλλεκτων μεσα σε ενα υπερωκεανιο το 1867 σε ενα ταξιδι απο το Λιβερπουλ στην Νεα Υορκη. Αναφερονται κλασικα γραμματοσημα, διαμαντια του παγκοσμιου φιλοτελισμου οπως τα πρωτα του Μαυρικιου (1847), το διπλο (5+5) της Γενευης, οι Μεγαλες Κεφαλες του Ερμη "της αναγεννηθεισης επιτελους Ελλαδος", οι γαλλικες Δημητρες του 1849 και αρκετα αλλα...

Για μεγεθυνση καντε κλικ στις φωτος.

Χαιρετισμους,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2014, 07:39:28 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 12:15:35 μμ »

.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2014, 01:45:13 μμ από Helios » Καταγράφηκε

salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 02:26:54 μμ »

Νίκο, ευχαριστούμε πολύ για το εξαιρετικό απόσπασμα.
"Τι καλλοναί, τι ομορφιά, τι χάρμα!" ακόμα και για τα ... γραμματόσημα!!!
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 05:19:58 μμ »

Χαρηκα πολυ που σου αρεσε φιλε Βασιλη!

Με εκτιμηση,

Νικος
Καταγράφηκε

ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 05:59:09 μμ »

καλησπέρα
 
@νίκο,
 διαβάζοντας αυτά μου ήρθε στο νου μια άλλη ιστορία με δύο συλλεκtes γραμματοσήμων
που δεν είχε καλό τέλος.
ο ένας κατέληξε να βλέπει τα ραδίκια  ανάποδα και ο άλλος φυλακή.
είναι η ιστορία του gaston leroux & hector giroux
για το περίφημο γραμματόσημο 5c από την σειρά
hawaii missionary stamps 1851.
άλλη μέρα  ίσως την γράψω .σήμερα έχω πονοκέφαλο.

χαιρετισματα
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 06:06:25 μμ »

Ευχαριστούμε Νίκο,
ωραιότατο απόσπασμα!
Αλέξης
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 06:13:24 μμ »

Ειλικρινα, χαιρομαι πολυ που σας αρεσε γιατι και εγω το εχω λατρεψει το αποσπασμα αυτο.
Ανδρεα, θα μας ενδιεφερε πολυ να διαβασουμε την ιστορια που αναφερατε, οταν εχετε χρονο παρακαλω
δημοσιευστε την αν δεν σας κανει κοπο.

Edit. Το εψαξα λιγακι, προφανως αναφερεστε σε αυτο : http://www.trussel.com/detfic/hawaii.htm
The valuable 2-cent "Missionary" created a tale with a Sherlock Holmesian twist to it back in 1892. Gaston Leroux, a man of means living in Paris, was found murdered in his home. The police were baffled; they could find no motive, for jewelry, gold and a large sum of money were left untouched. But one detective on the case was by chance a philatelist and he found that the victim had a very valuable collection of stamps. He also observed that the 2-cent blue Hawaiian in the collection was missing. Contacting every stamp shop in Paris to see if the stamp had shown up produced no results. He then sought out Leroux's friends, and - voila - he found one who was also a stamp collector. One step led to another, with the result that after gaining the acquaintance of one Hector Giroux, he found that Giroux too had a collection including Hawaiian stamps, one of which was a 2-cent blue. Under questioning, Giroux confessed, and he was hanged for his crime, all due to his uncontrolled desire to have a 2-cent Missionary stamp at any cost.

Φιλικα,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2014, 06:52:55 μμ από Helios » Καταγράφηκε

CHRISTOSCOIN
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 06:26:13 μμ »

@ΟΥΖΑΚΙ

ΣΩΣΤΟΣ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2C KAI OXI ΓΙΑ ΤΟ 5C
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 06:37:15 μμ »

ναι CHRISTOSCOIN ,έχεις δίκιο . λάθος μου .
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 11:41:26 πμ »

καλημέρα ,

μια πρόχειρη και μερική εκτίμηση στα γραμματόσημα που αναφέρει ο διαλογος .

εάν το " ροδόχρουν επί λευκού των 4 πεννων του 1855 ,της αγγλίας, ασφραγιστον και άκρoν φύλλου "....
είναι το nr.13y (michel) τότε 2.200 € και σίγουρα +1000 € επειδη είναι .....άκρoν φύλλου .....

"Η  περιστερά της βασιλείας του 1845 ,ασφράγιστη και σφραγισμένη εις διπλούν ασφράγιστη  εις τετράδα
και σκέτη σφραγισμένη εις τρία τεμάχια μεμονωμένα !"
.....σε δημοπρασία της corinphila /ζυριχη ,http://www.regiolive.ch/?id=93931
για ένα ζευγάρι "περιστεράς της βασιλείας" κάποιος συλλέκτης πλήρωσε 150.000 ελβετικά φράγκα (122.850€)......
Η  περιστερά της βασιλείας του 1845 ,Michel nr.1=σφραγισμένη 11.000€ ...
zumstein nr.8 =17.500  - 17.000 ελβ.φρ.
"ασφράγιστη  εις τετράδα".. δεν βρήκα κάτι .
----------------------------------------------------

@νίκο , ναι  έτσι περίπου είναι η ιστορία/μύθος του κακομοίρη του gaston.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 01:39:37 μμ »

Μπραβο Ανδρεα! Θα κανω το ιδιο για τις Μεγαλες Κεφαλες του Ερμη του 1861 οι οποιες ειναι αρκετα φθηνοτερες απο την περιστερα και τον Μαυρικιο, τουλαχιστον αν καποιος θελει να αρκεστει σε μονα κομματια και απλα να συμπληρωσει μια παρισινη σειρα. Η σειρα των παρισινων ΜΚΕ του 1861 (7 αξιες, το καθε γραμ/μο στην κοινοτερη αποχρωση) σε ασφραγιστα με γομα ερχονται με τιμη καταλογου Ηellas 2010 στα 2880 €. Σφραγισμενα στα 1160 €. Για τα ασφραγιστα 1861 χωρις γομα προβλεπεται ειδικη τιμολογηση, η τιμη πεφτει στα 1000€. (Με τα σημερινα δεδομενα και συμφωνα με τις δημοπρασιες που παρακολουθω, πιστευω πως καποιος μπορει σημερα να φτιαξει μια σειρα παρισινα 1861 ασφραγιστα χωρις γομα maximum με 500€ και να τα χαιρεται μια ζωη). Το non emis του 10λεπτου (χωρις ΑΕ) στα 1550 € καταλογο ενω ολοκληρη η σειρα σε ασφραγιστες τετραδες (!) ερχεται στα 38.400€, θεωρητικη τιμη καταλογου. Σε σφραγισμενες τετραδες (!!) ξεφευγει πολυ το πραγμα ενω καποιες αξιες ισως δεν υπαρχουν καν...
Σχετικα με τα γαλλικα του 1849, επειδη τελευταια μου μπηκε η ιδεα να σχηματισω μια σειρα σφραγισμενα, εχω υπολογισει μεσα στις ακρες πως χρειαζονται περιπου 1000-1200€ για τα 6 κομματια (10, 15, 20, 25, 40C και το 1FR carmin) χωρις ελαττωματα, με καθαρες σφραγιδες και αξιοπρεπη περιθωρια. Φυσικα, το vermillon γραμ/μο του 1FR εξαιρειται..
Οσο για τα πρωτα του Μαυρικιου... Το "Bordeaux Cover" μιλαει απο μονο του...
http://en.wikipedia.org/wiki/Postage_stamps_and_postal_history_of_Mauritius

Φιλικα,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2014, 06:47:45 μμ από Helios » Καταγράφηκε

ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 08:05:54 μμ »

@νίκο ,
εδώ η μπέρδεψε τις χρονολογίες έκδοσης η το χρώμα
η ο κατάλογος που είχε έδινε λάθος χρον. έκδοσης.

"...το κίτρινoν των 2 σολδίων της τοσκάνης 1851.....
το κίτρινoν των 3 λιρεττων του ίδιου τύπου.... "

τα δύο soldi 1851 έχουν χρώμα καφέ-κόκκινο
(6000 € σφραγ 32.000 € aσφραγ)
 
"..το κιτρινο των 3 λιρεττων του ίδιου τύπου !.."
το 1851 δεν έχουμε αξία λιρετa αλλά crazia

3 λιρεττες σε χρώμα   κίτρινη ώχρα  είναι στις
εκδόσεις προσωρινής κυβέρνησης 1860.
και στα 10 cent  έκανε ένα λαθάκι .τα πρώτα γραμ ηπα είναι από to 1847.

έριξα μια ματιά στο βιογραφικό του ίσως άφησε καμία συλλογή
κληρονομιά σε κανένα μουσείο ,αλλά τίποτα .
και αυτά τα όμορφα που διαβάζουμε υπέροχα είναι .

χαιρετίσματα



Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:03:54 μμ »

Σχετικα με τα γαλλικα του 1849, επειδη τελευταια μου μπηκε η ιδεα να σχηματισω μια σειρα σφραγισμενα, εχω υπολογισει μεσα στις ακρες πως χρειαζονται περιπου 1000-1200€ για τα 6 κομματια (10, 15, 20, 25, 40C και το 1FR carmin) χωρις ελαττωματα, με καθαρες σφραγιδες και αξιοπρεπη περιθωρια. Φυσικα, το vermillon γραμ/μο του 1FR εξαιρειται..
Φιλικα,
Νικος

νίκο ,
με 850 € , αυτά που ζητάς μπορείς να τα βρεις άνετα .μην βιάζεσαι μόνο .
και όπως είπαμε τα ακριβά (n°2 -n°5 & 6) με βεβαίωση γνήσ.
φιλικά
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:37:51 μμ »

Σχετικα με τα γαλλικα του 1849, επειδη τελευταια μου μπηκε η ιδεα να σχηματισω μια σειρα σφραγισμενα, εχω υπολογισει μεσα στις ακρες πως χρειαζονται περιπου 1000-1200€ για τα 6 κομματια (10, 15, 20, 25, 40C και το 1FR carmin) χωρις ελαττωματα, με καθαρες σφραγιδες και αξιοπρεπη περιθωρια. Φυσικα, το vermillon γραμ/μο του 1FR εξαιρειται..
Φιλικα,
Νικος

νίκο ,
με 850 € , αυτά που ζητάς μπορείς να τα βρεις άνετα .μην βιάζεσαι μόνο .
και όπως είπαμε τα ακριβά (n°2 -n°5 & 6) με βεβαίωση γνήσ.
φιλικά

Φιλε Ανδρεα, για να το λες ετσι θα ειναι... Εγω το μετρησα χοντρικως και με τιμες "buy it now" γιατι συνηθως ετσι ψωνιζω πια. Ερχεται συνηθως καπως πιο ακριβα ετσι αλλα τουλαχιστον δεν ξεφευγω, ξερω τι πληρωνω, αυτα ειναι, τα δινω (οποτε και αν τα εχω) και τελος... Παλαιοτερα που βαρουσα σε δημοπρασιες συχνα ψιλο-ξεφευγα γιατι παθιαζομουν. Τωρα τα εχω κοψει αυτα. Ψωνιζω μονο οταν μπορω και αν δεν μπορω δεν ψωνιζω. Παρολο που ειναι καλη περιοδος για αγορες με πολυ καλες τιμες εκει εξω (για οποιον απο εμας μπορει να ψωνισει) δεν θελω να ξαναμπλεξω πολυ με τις δημοπρασιες. Εχω υπομονη και δεν βιαζομαι καθολου. Οι δημοπρασιες απαιτουν να εχεις πολυ παθος και να εισαι σε διαρκη εγρηγορση.. Δεν ειμαι πλεον εγω για τετοια... Χαμόγελο

Φιλικα,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:54:37 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences