Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 01:40:14 πμ
Σελίδες: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 35
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2012 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 141565 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #435 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 08:49:51 πμ »

μην ξεχναμε,σε παρα πολλα σπουδαιου γεγονοτος αναμνηστικα διεθνη νομισματα,οπως και σε αυτο που εδειξε ο αναργυρος,δεν εβαζαν χρονολογια!αφου το γεγονος σε παρεπεμπε στην χρονολογια!οπως συμβαινει και σε παλαιωτερα ρωμαικα,μεσαιωνικα,κλπ που ηξεραν μεχρι και την ημερομηνια κοπης!σιγουρα στα κυκλοφοριας δεν ειναι φυσικο!αλλα και στα μινι,μπορει καποιος απο το θεμα να τα καταταξει!μαλλον πρεπει μερικοι,οψιμοι νομισματολογοι?να ερευνουν και τις αιτιες που δεν μπηκαν 4 αριθμοι!χαιρετω,γιαννηςτ.ΥΓ.το οψιμοι το θετω σε μερικους με σχετικη νομισματικη αγνοια,αλλα αποψη και κριση,και που σε δυο τρια χρονια,μπορουν και κριτικαρουν κοπες,κλπ και δεν μπορουν να ξεχωρισουν καταστασεις,η οι γνωσεις τους περιοριζονται σε τιμες,και γενικωτητες της μιας αραδας!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2012, 10:05:34 πμ από giannist » Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #436 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 12:56:25 μμ »

μην ξεχναμε,σε παρα πολλα σπουδαιου γεγονοτος αναμνηστικα διεθνη νομισματα,οπως και σε αυτο που εδειξε ο αναργυρος,δεν εβαζαν χρονολογια!αφου το γεγονος σε παρεπεμπε στην χρονολογια!οπως συμβαινει και σε παλαιωτερα ρωμαικα,μεσαιωνικα,κλπ που ηξεραν μεχρι και την ημερομηνια κοπης!σιγουρα στα κυκλοφοριας δεν ειναι φυσικο!αλλα και στα μινι,μπορει καποιος απο το θεμα να τα καταταξει!μαλλον πρεπει μερικοι,οψιμοι νομισματολογοι?να ερευνουν και τις αιτιες που δεν μπηκαν 4 αριθμοι!χαιρετω,γιαννηςτ.ΥΓ.το οψιμοι το θετω σε μερικους με σχετικη νομισματικη αγνοια,αλλα αποψη και κριση,και που σε δυο τρια χρονια,μπορουν και κριτικαρουν κοπες,κλπ και δεν μπορουν να ξεχωρισουν καταστασεις,η οι γνωσεις τους περιοριζονται σε τιμες,και γενικωτητες της μιας αραδας!

Δηλαδη βρε giannist ποιο ειναι εκεινο το σπουδαιο γεγονος της αρχαιας Πελλας για να κοπει νομισμα φετος και δεν το ξερουμε?
Αν φιλε μου στην επισημη παρουσιαση εχει χρονολογια το νομισμα και στην εκδοση δεν εχει, τι αλλο να σκεφτεις παρα οτι εγινε λαθος ειτε στη χαραξη μετεπειτα ειτε οτι μπερδευτηκαν και παρουσιασαν ενα σχεδιο που δεν ηταν το τελικο?
Αν τελικα ατο ενδιαμεσο αποφασισαν οτι δεν χρειαζεται ημερομηνια τελικα η οτι για αλλους λογους αλλαξαν την αποφαση αυτη, δεκτο αλλα δεν μπορουμε να το ξερουμε.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #437 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 01:19:28 μμ »

αγαπητε spykat αν διαβασεις καλα στο κειμενο μου,αναφερομε στα διεθνους εμβελειας αναμνηστικα,οταν προκειτε για διασημους γαμους!νικηφορες μαχες,ενθρονιση βασιλεων,συναψη συνθηκων και αλλα ιστορικης σημασιας θεματα!στην αρχαια ελλαδα φυσικα υπαρχουν τα ονομαστα αθηναικα δεκαδραχμα του 480πχ,στην ρωμη η ναυμαχια του ακταιου,στον μεσαιωνα η ναυμαχια της ναυπακτου!στα γερμανικα η ιταλικα κρατιδια ενθρονισεις η θανατοι(υπαρχει υπεροχο μεταλλιο με ονομαστο παπα της ρωμης ξαπλωμενο να ψυχομαχα),στην αιγυπτο με τους πτολεμαιους που γραφει με ελληνικα γραμματα το ετος απο την ενθρονιση του βασιλια ηλιου(βασιλεις-θεοι),και  παρα πολλα ακομα,που θα θελαμε ολοκληρο βιβλιο να αναφερουμε τα μεταλλια η και νομισματα χωρις ημερομηνια,αλλα χαρις του θεματος γνωριζουμε το ετος!δεν θελω να κανω τον καθηγητη η τον νομισματολογο,αλλα η μελετη μας δινει πολλες πληροφοριες!το να προδικαζουμε κατι,χωρις να το εχουμε μελετησει το βλεπω ανωριμο!χωρις ιχνος ειρωνιας πιστευω οτι θα συνφωνεις μαζι μου!τωρα γιατι δεν εβαλαν ημερομηνια στα μινι χρυσα?δεν πιστευω να βαρεθηκαν να βαλουν 4 στοιχεια!το να το ξεχασαν?η να τους διεφυγε?συνφωνω αλλα με επιφυλαξεις!σε χαιρετω και καλη χρονια,γιαννηςτ. υγ.συνφωνω επισης στο οτι μπορει να αλλαξαν γνωμη για διαφορους λογους μετα την παρουσιαση,αλλα να κρινεις καποιον χαρακτη ελαφρα την καρδια οπως μερικοι!τι να πω?ισως πρεπει να ζητησουν στην κυβερνηση να ελενχουν το νομισματοκοπειο!για να προλαβαινονται τα λαθη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2012, 01:35:45 μμ από giannist » Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #438 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 01:39:08 μμ »

Πολυ πλακα εχουν ολα αυτα,ειναι επικινδυνο να συντηρειται μια διαπραχθεισα μακακια ,οταν οι ειδημονες μιλουν οι αλλοι πρεπει να καθονται προσοχη,την να την κανουμε μορε μια χρονολογια ,αφου ξερουμε τα παντα ,και στην βασιλοπιτα μην τολμησει κανενας και βαλει ετος επανω ,αυτα τα ξερουμε μωρε υποσυνειδητα.....
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #439 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 01:39:45 μμ »

Δεν με καταλαβες. Δεν διαφωνησα ποτε στο οτι υπαρχουν νομισματα χωρις χρονολογια. Και δεν συμφωνω και με σχολια που εγιναν.
Προσωπικα δεν κρινω κανεναν. Λαθη συμβαινουν και αποφασεις αλλαζουν. Σιγα τα ωα επαναλαμβανω. Δεν εγινε και κανενα μεγολα κακο. Αυτη τη στιγμη ομως ως πιθανες εξηγησεις βλεπω αυτα που ανεφερα.
Αν θελουμε να μαθουμε τι εγινε επισημα, ας ρωτησει ενας φορεας, πχ η πνε την τραπεζα και θα δουμε τι απαντηση θα δωσουν.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #440 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 01:43:52 μμ »

Πολυ πλακα εχουν ολα αυτα,ειναι επικινδυνο να συντηρειται μια διαπραχθεισα μακακια ,οταν οι ειδημονες μιλουν οι αλλοι πρεπει να καθονται προσοχη,την να την κανουμε μορε μια χρονολογια ,αφου ξερουμε τα παντα ,και στην βασιλοπιτα μην τολμησει κανενας και βαλει ετος επανω ,αυτα τα ξερουμε μωρε υποσυνειδητα.....
+1 με τα βοδια που μπλεξαμε!
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #441 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 02:04:26 μμ »

o καθενας απο μας μπορει να πιστευει οτι θελει και να το υποστηριζει οπως θελει,ολοι εχουν δικαιωμα του να ειναι σεβαστη η αποψη τους απο τους αλλους με οποια διαφωνια εαν υπαρχει πολιτισμενου λογου,το γνωρισμα της αληθινης πιστης στην εκφραση λογου καποιου για οτιδηποτε ειναι η σαφηνεια και η απλοτητα ,το ψεμα  η αλαζονια και η εκτροπη  ειναι πολυπλοκα πολυλογα και εχουν εξεζητημενο υφος
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #442 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 03:15:43 μμ »

Μηπως μπορει να μου πει κανεις κατι; υπαρχει αλλο νομισμα της Ευρωπαικης ενωσης... κυκλοφοριας ή αναμνηστικο που δεν φερει ημερομηνια; μηπως η νομοθεσια της ΕΕ.. αναφερει οτι το νομισμα που βγαινει σε ευρω πρεπει να φερει οπωσδηποτε και ημερομηνια....;;; εχω απορια..
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #443 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 03:19:57 μμ »

θα με βοηθουσες αν το ελεγες με απλα λογια,και οχι ελληνικουρες!εγω απεδειξα,οτι πολλα αναμνηστικα νομισματα η μεταλλια,οπως το δικο σου μεταλλιο του γεωργιου,δεν αναγραφουν αναγκαστικα οπως τα νομισματα κυκλοφοριας,ετος κοπης!γιατι πολλες φορες ειναι περιτο!οπως ποτε ενθρονιστηκε καποιος βασιλιας η αλλο σημαντικο γεγονος!στα νομισματα κυκλοφοριας σιγουρα δεν συνηθιζεται(αν και ο αναργυρος μας εδειξε νομισμα της βαυαριας,που απο τα διακριτικα καποιος συλλεκτης μπορει να βρει ποτε κοπηκε!)τωρα στα συγκεγκριμενα μινι χρυσα!ενω στην παρουσιαση ενφανιζετε νομισμα με ημερομηνια!αυτα που δοθηκαν στους συλλεκτες δεν ανεγραφαν!εσυ εξεμανης και εκδηλωσες απεχθεια προς το καθεστως που επικρατει στο ελληνικο νομισματοκοπειο,και με απρεπεις χαραχτηρισμους!εγω παρεθεσα και αλλες περιπτωσεις που δεν αναγραφετε ημερομηνια και αμεσως με χαραχτηρισες με τον τροπο σου ξερολα,που οι αλλοι πρεπει να σωπαινουν οταν γραφω κατι!θα μπορουσες να με αντικρουσεις με επιχειρηματα και οχι με ειρωνιες για βασιλοπιττες χωρις χρονολογια!!!ο καθενας μπορει να κρινει,περι σοβαρωτητας επιχειρηματων η γνωσεων!εν πασει περιπτωση δεν αξιζει το κοπο να το συνεχιζουμε,τουλαχιστον εγω!σε χαιρετω και σου ευχομε καλες γιορτες!οπως και για την ονομαστικη σου εορτη!οσοι με γνωριζουν ξερουν οτι δεν ειμαι χαιρεκακος,και θεωρω οτι ειναι αστειο και παιδικο,να  συναγωνιζομαμαστε σε επιπεδο νομισματικων γνωσεων!σε χαιρετω,και ελπιζω να σταματησεις να επιβαλεσαι,με οπλα που δεν εχεις!θα ηθελα καποτε να μιλησουμε δια ζωσης,να σου εξηγησω φιλικα και πολιτισμενα!πραγματα που αγνοεις!και παλι σου ευχομε καλες γιορτες με συνεση και αυτογνωσια!γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2012, 03:30:33 μμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #444 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 03:29:38 μμ »

Μηπως μπορει να μου πει κανεις κατι; υπαρχει αλλο νομισμα της Ευρωπαικης ενωσης... κυκλοφοριας ή αναμνηστικο που δεν φερει ημερομηνια; μηπως η νομοθεσια της ΕΕ.. αναφερει οτι το νομισμα που βγαινει σε ευρω πρεπει να φερει οπωσδηποτε και ημερομηνια....;;; εχω απορια..

αγαπητε φιλε νικο τα χρυσα μινι νομισματα δεν ειναι κυκλοφοριας,ουτε εχουν σχεση με τα συνηθη αναμνηστικα δεκαευρα η 200ευρα!ειναι συλλεκτικα αντικειμενα που κανεις δεν μπορει να τα συγκρινει με κοινα κυκλοφοριας η αναμνηστικα!αρα και δεν υπηρχε λογος αναγραφης ημερομηνιας(εστω και αν εγινε απο λαθος!)λες ετσι απλα καθε μελος της ευρωπαικης ενωσης να καταπατα το νομισματικο καθεστως!μη φοβουμενο τις αυστηρες κυρωσεις που ισχυουν?λιγο πρακτικη σκεψη χρειαζετε!σε χαιρετω καλες γιορτες,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #445 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 03:52:01 μμ »

γιαννη γιατι δεν ειναι σαν τα αλλα αναμνηστικα 10 ευρα 100 ευρα ή 200 ευρα;;; ολα ειναι αναμνηστικα που κανονικα ειναι νομιμου κυκλοφοριας στο κρατους που τα εκδοσε μονο... αλλιως δεν ειναι νομισμα!

απλα δεν συμφαιρει κανενα να τα δωσει στην ονομαστικη τιμη τους και να πληρωσει..

οποτε γιατι ειναι κατι διαφορετικο; επειδη ειναι μινι; υπαρχουν διαφορα εντος ευρωζωνης! η γαλλια εχει ακομα μικροτερο και επαφρυτερο, και εχει και ημερομηνια... ειναι τα 5 ευρω σε χρυσο, στα 11 χιλιοστα και μολις μισο γραμμαριο βαρος!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #446 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 06:36:11 μμ »

Στο νομισματικό πρόγραμμα της ΤτΕ στη 15 σελίδα έχει ημερομηνία στο διάστημα μεταξύ "ΑΡΧΑΙΑ" και "ΠΕΛΛΑ".
Από αυτό θέλω να πιστεύω ότι είχε προβλεφθεί στο σχέδιο ημερομηνία. Τώρα τί συνέβη κατά την εκτύπωση υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε πολλές, οι υπεύθυνοι όμως θα πρέπει να μπορούν να εξηγήσουν. Απ' ότι είδα στο πιστοποιητικό που βρίσκεται στην κασσετίνα υπάρχει ημερομηνία.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #447 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 07:01:41 μμ »

Στο νομισματικό πρόγραμμα της ΤτΕ στη 15 σελίδα έχει ημερομηνία στο διάστημα μεταξύ "ΑΡΧΑΙΑ" και "ΠΕΛΛΑ".
Από αυτό θέλω να πιστεύω ότι είχε προβλεφθεί στο σχέδιο ημερομηνία. Τώρα τί συνέβη κατά την εκτύπωση υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε πολλές, οι υπεύθυνοι όμως θα πρέπει να μπορούν να εξηγήσουν. Απ' ότι είδα στο πιστοποιητικό που βρίσκεται στην κασσετίνα υπάρχει ημερομηνία.

Την είδα και εγώ την ημερομηνία. Τώρα γιατί το νομίσμα δεν έχει είναι πως κάτι δεν τους βγήκε στην πορεία. Δεν θεωρώ πως σκόπιμα δεν την έβαλαν. Κάτι έγινε λάθος
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #448 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 08:20:16 μμ »

κλεινω απο την μερια μου,το θεμα που κακως ανοιξα(αφου δεν υπαρχει λογος!),και βλεπω,οτι καποιοι που με κατηγορησαν καποτε για πειραγμενα μυνηματα?μαζευτηκαν λιγο!δεν με ενοχλει καποιος,να αφαιρει σε ωρισμενο χρονο ασυναρτησιες που ειχε γραψει!και αν αφαιρεσεις τις λεξεις,ψεμα!αλλαζονια!εκτροπη!(που μαλλον τους χαρακτηριζει)ισως καταλαβαν!οτι οταν δεν γνωριζουν κατι,καλυτερα να δανειζονται φρασεις απο αλλους,που σιγουρα διαφερει απο το κλασικο τους υφος!καλα χριστουγεννα σε ολα!!!τα παιδια στο στεκι,αλλα και σε ολον τον κοσμο!γιαννηςτ.υγ.δεν ειμαι τιποτα σπουδαιο!αλλα ειλικρινα ντρεπομε που πεφτω τοσο χαμηλα!συγνωμη.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #449 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 09:28:28 μμ »

Προσωπικα δεν εκφραζω θλιψη ουτε οργη αλλα απεχθεια για εναν υπανθρωπο εδω μεσα που συνεχιζει να σερνεται ζωγραφιζωντας στο διαβα του ασυναρτησιες και πλαθοντας μυθους,δεν χρειαζομαι δανεικες φρασεις διοτι το πνευμα μου ειναι γνωστο σε πολλους που διαβαζουν με τις δυνατοτητες και αδυναμιες μου ,δεν ευχομαι ψευτοχρονιαπολλα στο απεχθεστατο ανθρωπιδιο οπως προκλητικα μου απευθυνει και που συνεχως προσπαθει να βλαψει την οποια παρουσια και αναφορα μου για οτιδηποτε νομισματικης φυσης παρακαλωντας τους αλλους για συμπαθεια με τον δηθεν ανθρωπινο εγγραφο λογο του,μου ειναι αδιαφορες οι νομισματικες του γνωσεις και ουδεποτε συγκρινα τις δικες μου,αλλα δεν μπορω να συγκρινω και οτιδηποτε αλλο υπονοει το ασθενες σωμα διοτι συνοδευει και ασθενη νου, αφου τα θελετε κυριε μου παρτε τα να εχετε και για του χρονου,αν δεν κανω λαθος και τα νοσοκομεια και τα ψυχιατρεια διανυκτερευουν τις γιορτες,αφηστε τους μονολογους εναντιον μου δυο χρονια με τα κρυφομισολογα σε καθε νομισματικη αναφορα σας,αν αυτο λεγεται αλαζονεια και οχι αμυνα εφοσον ποτε απο τις συκοφαντιες σου δεν με προστατεψε κανενας ε ναι νοιωθω σαν οντοτητα πολυ ψηλα απο αυτα που εκφραζεις και κυριως απο τον αρρωστο χαρακτηρα σου τον οποιο εχω απο καιρο απορριψει και δεν απαντουσα επι προσωπικου διοτι πιστευα πως δεν υπαρχεις, αλλα αν συνεχισεις να με προκαλεις και δεν με προστατεψει ο καθε υπευθινος της σελιδος με χρηση των ορων που εχουν και στο παρελθον παραβιαστει υποχθονια απο σενα διοτι παντα ξεκινας προκλητικους χαρακτηρισμους ε.. τοτε θα κρινω στα ισα και την διαχειριση για την εως τοτε σταση της και εσυ θα υποστεις και εξωσελιδικες συνεπειες οποτε και εαν κρινω οτι χρειαζεται ,τα σκουπιδια πρεπει να τα ριχνουμε στους καδους.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 35
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences