Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 04:11:36 πμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 35
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2012 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 141576 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:19:11 μμ »

Αυτό που γράφω φίλε Νίκο είναι πραγματικότητα. Πήρα μια χρυσή λίρα proof Αυστραλίας του 2012 με το πιστοποιητικό της από την Γερμανία στα 410 ευρώ και αν δεις στο σαιτ του Perth mint μπορεί να έχει την τιμή που έγραψα. Τουλάχιστον 535 είχε τότε που αγόρασα. Τώρα το γιατι γίνεται αυτό μάλλον αγοράζουν ποσότητες. Στην τελική χρυσο πουλάνε όλοι, για αυτούς είναι το ίδιο, και τα Ελληνικα χρύσα που θα κυκλοφορήσουν ένα κομμάτι χρυσο είναι 40 ευρώ το γραμμάριο το αγοράζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 09:31:37 μμ από chris_1972 » Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:36:33 μμ »

Αυτό που γράφω φίλε Νίκο είναι πραγματικότητα. Πήρα μια χρυσή λίρα proof Αυστραλίας του 2012 με το πιστοποιητικό της από την Γερμανία στα 410 ευρώ και αν δεις στο σαιτ του Perth mint μπορεί να έχει την τιμή που έγραψα. Τουλάχιστον 535 είχε τότε που αγόρασα. Τώρα το γιατι γίνεται αυτό μάλλον αγοράζουν ποσότητες. Στην τελική χρυσο πουλάνε όλοι, για αυτούς είναι το ίδιο, και τα Ελληνικα χρύσα που θα κυκλοφορήσουν ένα κομμάτι χρυσο είναι 40 ευρώ το γραμμάριο το αγοράζουν.

 Ίσως και να έχεις δίκιο αλλά έχω μία μικρή επιφύλαξη στο πόσο θα μας το πουλήσουν, ο φίλος sentouki πιο πάνω γράφει για έκπτωση 8% Πολύ φοβάμαι ότι θα πάνε να βγάλουνε και από εμάς πολλά. Μακάρι να μη γίνει έτσι.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:52:29 μμ »

 8% έκπτωση στους εμπόρους λέει ο φίλος SENTOUKI(δεν γνωρίζω το όνομα σου ), οι υπόλοιποι στην τιμή διάθεσης πάντως εύχομαι να είναι μια προσιτή τιμή.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:55:40 μμ »

Ήδη στο Γερμανικό eBay έκλεισαν δημοπρασίες με το νόμισμα των Βαλκανικών πολέμων στα 440€.
Και όχι τώρα, εδώ και ένα μήνα περίπου.
Ο Γερμανός αγοράζει το νόμισμα από την τράπεζα της Ελλάδος με Φ.Π.Α. 23% όπως όλοι μας.
Άσχετα αν δεν το γράφει το χαρτί της τραπέζης και έχει μία ολική τιμή ο Φ.Π.Α. εμπεριέχεται.
Αυτός δηλώνει ότι το πήρε με Φ.Π.Α. 23% από την Ελλάδα έχοντας κάθε νόμιμο δικαίωμα.
Ο Φ.Π.Α. αυτός εκπίπτει και συμψηφίζεται με τις άλλες πωλήσεις του από το Γερμανικό κράτος.
Στο ebay και στα online shops πουλάει το νόμισμα χωρίς Φ.Π.Α. διότι είναι χρυσός που απαλλάσεται από πρόσθετους φόρους (μόνο το ασήμι έχει Φ.Π.Α. στην Ευρώπη).
Αυτός έχει βέβαια κερδίσει διότι έχει συμψηφίσει τον Φ.Π.Α. στην εφορία του από τις άλλες πωλήσεις του.
Οπότε και 406€ να του φύγει είναι μία η άλλη, ότι παραπάνω πάρει είναι κέρδος.
Αν του κάνουν και έκπτωση 8% όπως λέει ο Νικολάκης τότε είναι αρχηγός.  
Τώρα μη με ρωτήσετε γιατί στα Ελληνικά αναμνηστικά πληρώνουμε Φ.Π.Α. και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα το έμαθα και "μουγκάθηκα".
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:58:39 μμ »

Παιδια για να μην κανετε αδικα εικασιες...... η καθυστερηση οφειλετε στο οτι το υπουργειο φτιαχνει την νεα εγκυκλιο διαθεσης η οποια απο δω και στο εξεις θα εχει διαφορες αλλαγες....... κυριως στο θεμα των εμπορων η οποιοι εως τωρα ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΔΙΝΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΧΑΡΤΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟυΜΕ ΟΛΟΙ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΟυΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ........ αυτο ειναι κυριως που καθυστερει την εκδοση.........επισης εξεταζετε και το θεμα να δινετε 8 % εκπτωση στους εμπορους αν αγοραζουν απο μια ποσοστητα και πανω........απο την εμπειρια μου στον χωρο συμπαιρενω οτι αν τελικα γινουν αυτα που σας γραφω ( που κατα 99% θα γινουν ) τα φετινα θα τα αγορασουμε απο τους Γερμανους εμπορους μετα απο λιγο καιρο χαμηλοτερα απο την τιμη εκδοσης της τραπεζας.
Ναι Νικολή μου μάλλον ο Φ.Π.Α. θα αναγράφεται.
Συγνώμη για τη "φωναχτή" σκέψη σε ευρύ κύκλο αλλά όταν κατάλαβα το πλεονέκτημα των ξένων εμπόρων και δη των Γερμανών μου γύρισε το μυαλό.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:03:06 μμ »

Μπορεί  αγαπητέ Ηλία να μη πληρώνει καν το ΦΠΑ όπως συμβαίνει για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:08:34 μμ »

Μπορεί  αγαπητέ Ηλία να μη πληρώνει καν το ΦΠΑ όπως συμβαίνει για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
Το ίδιο τελικό αποτέλεσμα έχει, αλλά δεν γνωρίζω αν η τράπεζα τους το δίνει απαλλαγμένο από Φ.Π.Α., δηλαδή σε χαμηλότερη τιμή από τους ιδιώτες.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:23:03 μμ »

Εχω την εντύπωση ότι ΦΠΑ από άλλη χώρα έστω και Ευρωπαϊκή δεν συμψηφίζεται. Για την τράπεζα είναι "εμπόρευμα" οπότε είναι υποχρεωμένη σε όποιον διαθέτει ΑΦΜ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές να τον απαλλάξει από το ΦΠΑ.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:27:23 μμ »

O Φ.Π.Α. αν γραφεί σε τιμολόγιο συμψηφίζεται, για αυτό είμαι σίγουρος γιατί κάνω ενδοκοινοτικές συναλλαγές, άλλοι μου ζητούν Φ.Π.Α. και άλλοι όχι.
Οι Ιταλοί για παράδειγμα μου ζητούν, οι Πολωνοί όχι.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:33:49 μμ »

O Φ.Π.Α. αν γραφεί σε τιμολόγιο συμψηφίζεται, για αυτό είμαι σίγουρος γιατί κάνω ενδοκοινοτικές συναλλαγές, άλλοι μου ζητούν Φ.Π.Α. και άλλοι όχι.
Οι Ιταλοί για παράδειγμα μου ζητούν, οι Πολωνοί όχι.
Δεν επιμένω, εγώ όταν αγοράζω από εξωτερικό για την δουλειά μου δεν πληρώνω ΦΠΑ αλλά στην ουσία είναι μια η άλλη, το ίδιο αποτέλεσμα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:46:38 μμ »

O Φ.Π.Α. αν γραφεί σε τιμολόγιο συμψηφίζεται, για αυτό είμαι σίγουρος γιατί κάνω ενδοκοινοτικές συναλλαγές, άλλοι μου ζητούν Φ.Π.Α. και άλλοι όχι.
Οι Ιταλοί για παράδειγμα μου ζητούν, οι Πολωνοί όχι.
Δεν επιμένω, εγώ όταν αγοράζω από εξωτερικό για την δουλειά μου δεν πληρώνω ΦΠΑ αλλά στην ουσία είναι μια η άλλη, το ίδιο αποτέλεσμα.
Και εγώ δεν γνωρίζω 100% τι γίνεται με το εμπόρευμα γιατί είμαι παροχή υπηρεσιών και όταν ο πελάτης μου το ζητάει του το κόβω.
Αν δεν το ζητήσει γράφω επάνω στο τιμολόγιο ότι απαλλάσεται Φ.Π.Α. λόγω ενδοκοινοτικής συναλλαγής.
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 11:16:05 μμ »

Στην δουλειά μου όταν κάνουμε ενδοκοινοτικές εισαγωγές έχουμε απευθείας απαλλαγή από τον Φ.Π.Α της χώρας καταγωγής. Εννοείται με τιμολόγιο. Η τράπεζα της ελλάδας εκδίδει τιμολόγιο στους αγοραστές από Ευρώπη; Γιατί δεν εκδίδει τόσα χρόνια και για τους Έλληνες; Αν δεν εκδίδει πάντος δεν μπορώ να φανταστώ πως απαλάσσονται από το 23% οι του εξωτερικού.

Y.Γ. Για να έχεις απαλλαγή από ενδοκοινοτικές συναλλαγές πρέπει να το δηλώσεις μια φορά στην εφορία και το Α.Φ.Μ που δίνεις για το τιμολόγιο είναι της μορφής EL123456789.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 12:49:09 πμ »

Στην δουλειά μου όταν κάνουμε ενδοκοινοτικές εισαγωγές έχουμε απευθείας απαλλαγή από τον Φ.Π.Α της χώρας καταγωγής. Εννοείται με τιμολόγιο. Η τράπεζα της ελλάδας εκδίδει τιμολόγιο στους αγοραστές από Ευρώπη; Γιατί δεν εκδίδει τόσα χρόνια και για τους Έλληνες; Αν δεν εκδίδει πάντος δεν μπορώ να φανταστώ πως απαλάσσονται από το 23% οι του εξωτερικού.

Y.Γ. Για να έχεις απαλλαγή από ενδοκοινοτικές συναλλαγές πρέπει να το δηλώσεις μια φορά στην εφορία και το Α.Φ.Μ που δίνεις για το τιμολόγιο είναι της μορφής EL123456789.
Η τράπεζα μέχρι πέρυσι έδινε το ίδιο παραστατικό σε όλους, μια απλή απόδειξη.
Φέτος λένε ότι θα δώσουν τιμολόγιο στους επαγγελματίες και τη παλαιά γνωστή απόδειξη στους ιδιώτες.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 09:09:36 πμ »

Οι ενδοκοινοτικές συναλλαγές δηλώνονται στην αρμόδια ΔΟΥ και φαίνονται και στο ταξιςνετ.

Επειδή οι χώρες της ευρωζώνης εχουν διαφορετικά ΦΠΑ , για να εξομαλυνθει αυτό , όποιος αγοράζει εμπορευματα προσ μεταπώληση απο χώρα της ΕΕ δηλώνει ενδοκοινοτικές και απαλλασεται απο τον ΦΠΑ. Φορολογείται δε μόνο για τισ πωλήσεις που θα κάνει.
Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν το τιμολόγια της ΤΤΕ θα έχει ΦΠΑ.??Ξέρει κανείς? Διότι ο χρυσός απολλάσεται απο τον ΦΠΑ. Και δεν νομίζω ο εμποροσ απο την γερμανία να γλυτώνει τοσα πολλά λεφτά.
Μήπως το τιμολόγιο των επαγγαλματιών θα περιέχει ΦΠΑ για κάτι άλλο και δεν θα υπολογίζεται στην καθαρή αξία του νομίσματος?? Αλλιώς είναι παλαβο...

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 01:32:40 μμ »

Είναι δυνατον να μην έχει ΦΠΑ το τιμολόγιο; δηλαδή άλλη τιμή οι έμποροι και άλλη τιμή εμείς; Αυτό μόνο έλειπε!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 35
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences