Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 02:00:27 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κουιζ: που ειναι η πλαστη;  (Αναγνώστηκε 27092 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:01:23 μμ »

η αυτη;
η φωτο ειναι απο λιρα που εχει δημοσιευσει ο θοδωρης απο την Πατρα στο greekcoins.gr
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:02:46 μμ »

πισω οψη.φυσαλλιδες στην επιφανεια στο φουλ
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:10:54 μμ »

Αναργυρε δεν μου τις στελνεις δωρο να κανω πρακτικη?Απορία
δεν μπορω να σου τις στειλω φιλε μου θωμα γιατι κομα και πλαστες εχουν μεσα 250-270 χρυσο οποτε θα ηταν ενα πολυ ακριβο δωρο οπως καταλαβαινεις......
Φιλε μου Αναργυρε πλακα εκανα το ξερω οτι εχουν χρυσο.Ομως το πρωτο πραγμα που ρωτησα ηταν το παχος γιατι δεν γινετε να ειναι 7.98 και να ειναι πλαστη αν εχει ιδια διαμετρο και ιδιο παχος .κοπια μπορει
αλλα το χρυσο του θα ειναι το ιδιο.Αρα με την πρωτη ερωτηση που εκανα περασα τουλαχιστον τα πρακτικα εχω μεινει θεωρια θα δωσω τον ιουνιο παλι οκευ?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:13:18 μμ »

υπαρχει αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα καποιος με την τεχνογνωσια και τα μηχανηματα για ν α μπορεσει να κανει κατι τετοιο;
σε ποιο κλιμακα θα επρεπε να το κανει για να ειναι οικονομικα συμφερον;
και μην ξεχναμε το σημαντικοτερο το βολφραμιο εχει λαθος χρωμα, ειναι μαυρο.


Κοιτα Αναργυρε. Το να χυτευσεις κατι πανω σε κατι αλλο ειναι απλο. Υπαρχει τροπος να το στερεωσεις ωστε να μην βγει στις ακρες (αν γινομαι κατανοητος) . Χυτες ευκολα φταχνονται.......αρα.....
Τωρα το ποσο βαρος πρεπει να εχει ο κεντρικος πυρηνας ωστε ο τελικος ογκος να εχει το συγκεκριμενο τελικο  βαρος, αυτο φανταζομαι θα υπολοστει ΜΙΑ φορα.
το χυτο εχει διαφορετικη οψη απο το πρεσαριστο.Το χυτο κανει φυσαλλιδες στην επιφανεια και εχει μια πορωδης οψη.θα ξεγελουσε κανεναν ποτε αυτη η λιρα;


Αν δεν βαριοταν ο τυπος και ασχολιοταν λιγο περισσοτερο στο φινιρισμα Κλείσιμο ματιού.....ναι  φυσικα και θα ξεγελουσε . Απλα ηταν τεμπελης και  την εσπρωξε οπως βγηκε απο το χυτηριο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αυτα ειναι τεχνικα θεματα , θα μπορουσε να μην ειχε αυτες τις φυσαλιδες.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:21:57 μμ »

αν η γιαγια μου.... Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
το να φτιαξει καποιος κατι πλαστο χρειαζεται γνωσεις και χρημα.Για να ειναι αυτο εστω και ελαχιστα πειστικο εχει κοστος,οποτε θα πρεπει να ειναι και αποδοτικο.Η τεχνικοοικονομικη μελετη θα πρεπει να ειναι θετικη δηλαδη.Αυτο για να γινει πρεπει να αφορα νομισμα μερικων χιλιαδων ευρω.Οχι 300 ευρω για μια κοινη λιρα. οπου θα πρεπει να πουληθουν μερικες εκατονταδες κομματια για να βγουν μονο τα εξοδα. Πλστες λιρες με αξιωσεις δεν εχω πιασει εγω ακομα στα χερια μου. Το 20 αρικο του Οθωνα αυτο μαλιστα ειναι καλη αντιγραφη και μπορει να ξεγελασει κοσμο
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:52:33 μμ »

Το πλαστο του Οθωνα δεν ειναι χυτο.
Εχω αναφερει και παλιοτερα οτι καλυτερες κοπιες της συγχρονης εποχης φυσικα και δεν ειναι χυτες.
Γιατι να κουραστουν αφου η επιστημη προχωρα.
Πλεον εχουμε περασει σε εποχη οπου σκαναρεις κατι, και ειδος τορνου στο δινει με Ακριβεια δεκατων του χιλιοστου.
Αν ασχοληθουν οι Κινεζοι με τις Αγγλικες θα δεις τι θα φτιαξουν Κλείσιμο ματιού
Εγω Αναργυρε εκανα απλα  μια παρατηρηση πανω σε συγκεκριμενο  τεχνικο θεμα.
Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν χρειαζονται πολυπλοκα εργαλεια για να ειναι κανεις τεχνικης . Ασχετο αλλα φαντασου οτι πανω σε αμεθυστο πετρας δακτυλιδιου  ο αλλος  καθεται και σκαλιζει κουκουβαγια σε μεγεθος 2-3ων χιλιοστων .....στους πορους  του μεταλου θα κολαγε;;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences