Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:30:14 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση λιρα Μακαριου 1966 !!!  (Αναγνώστηκε 29844 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 03, 2013, 09:01:03 μμ »

Αν δεις καλυτερα στο λινκ που παραθετω τη λιρα μακαριου την κατατάσσει στην κατηγορια μεταλλια!Επειδη και εμενα μου αρεσει το συγκεκριμενο κομματι ως θαυμα μικροχαρακτικης ψαχνω και εγω ενα για την συλλογη μου!Φυσικα ειναι πολυ δυσκολο να βρω σε τετοια υψηλη κατασταση σαν του Αντωνη και ισως αρκεστω σε κατι λιγοτερο ομορφο!Ομως επειδη το ψαχνω καιρο παρατηρω σε πολλες πωλησεις οτι αναφερεται σαν μεταλλιο!Συναδελφος μου απο την Κυπρο ο οποιος κατεχει το "πεντολιρο" Μακαριου μου ανεφερε οτι το αγορασε στην κυπρο απο Δημοσια Υπηρεσια σαν Μεταλλιο!Αυτα ειναι τα επιχειρηματα που στηριζουν την τοποθετηση μου!Σας παρακαλω διορθωστε με Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 03, 2013, 09:41:54 μμ »

το οτι δεν τα έκδωσε η Κεντρικη Τραπεζα Κυπρου ισως σας βοηθησει να βρειτε την λυση στο ερωτημα σας
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 03, 2013, 09:47:44 μμ »

Μα γιατι παιδευεστε δεν μπορω να καταλαβω ...τα πραγματα ειναι απλα  Κλείσιμο ματιού

Δεν ειναι ουτε νομισμα ουτε μεταλιο .......ειναι λιρα   Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 03, 2013, 10:03:37 μμ »

Αν δεις καλυτερα στο λινκ που παραθετω τη λιρα μακαριου την κατατάσσει στην κατηγορια μεταλλια!Επειδη και εμενα μου αρεσει το συγκεκριμενο κομματι ως θαυμα μικροχαρακτικης ψαχνω και εγω ενα για την συλλογη μου!Φυσικα ειναι πολυ δυσκολο να βρω σε τετοια υψηλη κατασταση σαν του Αντωνη και ισως αρκεστω σε κατι λιγοτερο ομορφο!Ομως επειδη το ψαχνω καιρο παρατηρω σε πολλες πωλησεις οτι αναφερεται σαν μεταλλιο!Συναδελφος μου απο την Κυπρο ο οποιος κατεχει το "πεντολιρο" Μακαριου μου ανεφερε οτι το αγορασε στην κυπρο απο Δημοσια Υπηρεσια σαν Μεταλλιο!Αυτα ειναι τα επιχειρηματα που στηριζουν την τοποθετηση μου!Σας παρακαλω διορθωστε με Αναποφασιστικότητα

Έχεις δίκιο!
Τώρα το παρατήρησα ότι το δημοπράτησε στην κατηγορία "μετάλλια"!
Από την άλλη όμως είναι αποπροσανατολιστικό ότι το ονομάζει "1/2 λίρα"!
Τέλος πάντων...!
Αυτό που είναι σημαντικότερο είναι, κατά την προσωπική μου άποψη, ότι η κυπριακή δημόσια υπηρεσία το πούλησε ως μετάλλιο.
Αναφορικά δε με το να σε διορθώσω, λίγο δύσκολο, διότι προφανώς έχεις περισσότερες γνώσεις από εμένα!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 03, 2013, 10:19:37 μμ »

το οτι δεν τα έκδωσε η Κεντρικη Τραπεζα Κυπρου ισως σας βοηθησει να βρειτε την λυση στο ερωτημα σας

Αυτό θα μπορούσε να είναι ίσως, κατά την άποψή μου, το σημαντικότερο επιχείρημα, ως προς το ότι δεν είναι νόμισμα!!!
Μήπως όμως τα εξέδωσε το κρατικό νομισματοκοπείο της Κύπρου (ή με ανάθεση άλλο, αλλοδαπό, νομισματοκοπείο), κατ'εντολή δημοσίου φορέα, κατά πάσα πιθανότητα του Υπουργείου Οικονομικών;!

Προσωπική μου άποψη είναι, ότι αδιαμφισβήτητη απάντηση στο ερώτημα αυτό, αν δηλαδή πρόκειτα για "νόμισμα" ή "μετάλλιο", θα μπορούσε να δοθεί τελεσίδικα μόνον αν έβρισκε να διαβάσει κανείς την εντολή κοπής του, που εκδόθηκε τη χρονιά εκείνη, από το Υπουργείο Οικονομικών, διότι στην εντολή σίγουρα θα αναφέρονταν με όλες τις λεπτομέρειες οι προδιαγραφές και χαρακτηριστικά του "νομίσματος"-"μεταλλείου"!
Βαθιά νερά δηλαδή...!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 03, 2013, 10:26:10 μμ »

Μα γιατι παιδευεστε δεν μπορω να καταλαβω ...τα πραγματα ειναι απλα  Κλείσιμο ματιού

Δεν ειναι ουτε νομισμα ουτε μεταλιο .......ειναι λιρα   Σαρκασμός Σαρκασμός

Αν είναι, και έχει χαρακτηριστεί ως τέτοιο ("λίρα"), από τον κρατικό φορέα που έδωσε εντολή κοπής του, τότε είναι νόμισμα!
Διότι η λίρα ήταν το επίσημο νόμισμα της χώρας μέχρι την εισδοχή της στο Ευρώ!
Ακριβώς όπως η λίρα ήταν και είναι το επίσημο νόμισμα της Μ.Βρετανίας και γι'αυτό η χρυσή λίρα Αγγλίας εξακολουθεί να θεωρείται "νόμιμο μέσο συναλλαγών" (legal tender), άσχετα με το εάν η αξία της ως χρυσός υπερβαίνει κατά πολύ την (μη αναγραφόμενη!) ονομαστική της αξία!!!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 03, 2013, 10:29:31 μμ »

Ενα ομορφο κομματι που ειχα απο καιρο στο νου μου να αποκτησω.
Ισως και οι τελευταιες εξελιξεις στην Κυπρο να με επηρεασαν ωστε να επισπευσω την αγορα μου.
Τιραζ 50.000 τεμαχια και χαρακτης Β. Φαληρεας και κομμενη με ολα τα χαρακτηριστικα της λιρας Αγγλιας σε διαστασεις και βαρος
 Χαμόγελο





Σε κάθε περίπτωση το "νόμισμα"-"μετάλλιο" είναι πολύ όμορφο και είναι αξιοθαύμαστη η ικανότητά σας να βρίσκετε τόσο ωραία κομμάτια!
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 03, 2013, 10:36:33 μμ »

Ενα ομορφο κομματι που ειχα απο καιρο στο νου μου να αποκτησω.
Ισως και οι τελευταιες εξελιξεις στην Κυπρο να με επηρεασαν ωστε να επισπευσω την αγορα μου.
Τιραζ 50.000 τεμαχια και χαρακτης Β. Φαληρεας και κομμενη με ολα τα χαρακτηριστικα της λιρας Αγγλιας σε διαστασεις και βαρος
 Χαμόγελο





Σε κάθε περίπτωση το "νόμισμα"-"μετάλλιο" είναι πολύ όμορφο και είναι αξιοθαύμαστη η ικανότητά σας να βρίσκετε τόσο ωραία κομμάτια!


Eυχαριστω φιλε μου  Χαμόγελο  Ειναι χαρα μου που σας αρεσουν οσο και μενα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 03, 2013, 11:01:33 μμ »

Ενα ομορφο κομματι που ειχα απο καιρο στο νου μου να αποκτησω.
Ισως και οι τελευταιες εξελιξεις στην Κυπρο να με επηρεασαν ωστε να επισπευσω την αγορα μου.
Τιραζ 50.000 τεμαχια και χαρακτης Β. Φαληρεας και κομμενη με ολα τα χαρακτηριστικα της λιρας Αγγλιας σε διαστασεις και βαρος
 Χαμόγελο





Σε κάθε περίπτωση το "νόμισμα"-"μετάλλιο" είναι πολύ όμορφο και είναι αξιοθαύμαστη η ικανότητά σας να βρίσκετε τόσο ωραία κομμάτια!


Eυχαριστω φιλε μου  Χαμόγελο  Ειναι χαρα μου που σας αρεσουν οσο και μενα  Χαμόγελο

Αντιλαμβάνομαι τι εννοείτε!
Διότι χαρά που τη μοιραζόμαστε είναι διπλή χαρά!
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 04, 2013, 09:17:46 πμ »

Πάρα μα παρά πολύ ωραίο χρυσό νόμισμα.Καλορίζικο Αντώνη.Με αυτά που μας βάζεις μου έχουν βγει τα μάτια και λέω να το ρίξω στα χρυσά και εγώ.Είναι φοβερά και σε υψηλές καταστάσεις οι επιλογές σου.Αντώνη ,για σένα αξίζει η πιστοποίηση τέτοιων νομισμάτων (θυρεός,μακάριος ,5λιρα) η προτιμάς να τα έχεις σε raw μορφή.Τα φώτα σου .......... Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 04, 2013, 09:30:33 πμ »

Πάρα μα παρά πολύ ωραίο χρυσό νόμισμα.Καλορίζικο Αντώνη.Με αυτά που μας βάζεις μου έχουν βγει τα μάτια και λέω να το ρίξω στα χρυσά και εγώ.Είναι φοβερά και σε υψηλές καταστάσεις οι επιλογές σου.

Αντώνη ,για σένα αξίζει η πιστοποίηση τέτοιων νομισμάτων (θυρεός,μακάριος ,5λιρα) η προτιμάς να τα έχεις σε raw μορφή.Τα φώτα σου .......... Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο


Θα σου απαντησω λεγοντας σου οτι η μοναδικη φορα που εστειλα κατι για πιστοποιηση ειναι αυτη εδω και εκανα Jackpot  Κλείσιμο ματιού
Βγηκε αν και δεν πηρε υψηλο βαθμο το καλυτερο πιστοποιημενο στον κοσμο και σε PCGS και σε NGC  Χαμόγελο Χαμόγελο
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2041.0

και τωρα παλι, για να κανουμε πλακα με τον Γιωργο το πενταδραχμο του 1875 εδω

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=6354.0

ελπιζω να επιασες το δικο μου πνευμα ....αν και δεν θελω να εννοηθει οτι ειμαι εναντια στην πιστοποιηση  Κλείσιμο ματιού

Προσωπικα ειμαι απλα ουδετερος  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2013, 09:39:57 πμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 04, 2013, 09:37:49 πμ »

Γιατί Παναγιώτη αυτά που βάζεις εσύ νομίζεις δεν μας έχουν βγάλει τα μάτια έξω...... επειδή δεν μιλάμε. Θα σου πω και εγώ την άποψη μου για την ερώτησή σου "αν έχεις στα χέρια σου σπάνια ή υψηλής κατάστασης χρυσά νομίσματα, και θέλεις να τα δώσεις κάποια υπεραξία για μελλοντική χρήση (πώληση) καλό είναι να προβείς σε πιστοποίηση έτσι θα ξέρεις πάνω κάτω τι έχεις στα χέρια σου. Φυσικά μέσα μας υπάρχει και η φιλοδοξία να την πω, ως συλλέκτες,  να έχουμε υψηλής κατάστασης νομίσματα. Από την άλλη υπάρχει τι σου αρέσει στο δικό σου μάτι, δηλαδή αν σε ικανοποιεί αισθητικά ένα νόμισμα, τι ρόλο παίζει ο βαθμός που θα γράψει." Αυτή είναι προσωπική άποψη, κάποιοι μπορεί να συμφωνήσουν κάποιο άλλοι όχι.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:24:45 πμ »

Γιατί Παναγιώτη αυτά που βάζεις εσύ νομίζεις δεν μας έχουν βγάλει τα μάτια έξω...... επειδή δεν μιλάμε. Θα σου πω και εγώ την άποψη μου για την ερώτησή σου "αν έχεις στα χέρια σου σπάνια ή υψηλής κατάστασης χρυσά νομίσματα, και θέλεις να τα δώσεις κάποια υπεραξία για μελλοντική χρήση (πώληση) καλό είναι να προβείς σε πιστοποίηση έτσι θα ξέρεις πάνω κάτω τι έχεις στα χέρια σου. Φυσικά μέσα μας υπάρχει και η φιλοδοξία να την πω, ως συλλέκτες,  να έχουμε υψηλής κατάστασης νομίσματα. Από την άλλη υπάρχει τι σου αρέσει στο δικό σου μάτι, δηλαδή αν σε ικανοποιεί αισθητικά ένα νόμισμα, τι ρόλο παίζει ο βαθμός που θα γράψει." Αυτή είναι προσωπική άποψη, κάποιοι μπορεί να συμφωνήσουν κάποιο άλλοι όχι.
Χρήστο ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου.Σε αυτά που αρχικά είχα αναρτήσει "Απογοητεύτηκα" γιατί ως νέωπας θεώρησα πως έκανα καλές επιλογές που τις γούσταρα.Όμως πάντα κάποιοι θα στις υποβαθμίζουν με διάφορα κριτήρια.Έτσι άρχισα να κάνω πάλι αναζήτηση προσαναταλισμού ως προς τι αξιοπρεπή συλλογή(και ανάλογα με τα οικονομικά δεδομένα που διαθέτει ο καθένας)να χτίσω.Τώρα το ερώτημα μου για το σλαμπάρισμα χρυσών έγινε για τους εξής προβληματισμούς: Αποκτάς BU πεντόλιρο 2008 κ μετά.Το πιστοποιείς???Τι υπεραξία μπορεί να πάρει???Η άποψη μου -Καμμία.Θυρεός κοινής ημερομηνίας αξίζει να πιστοποιηθεί??Στο ebay οι περισσότεροι είναι σε raw μορφή σε διάφορες τιμές.Έναν του 1884 βρήκα ms61 και τον έδιναν 1100 dollars. Απορία 100αρικο χρυσό χούντας ,έχω πλήρη συλλογή (χρυσά-ασημένια) σε ms67 πληρώνοντας ανάλογα φυσικά.Πολύ συχνά τη βρίσκω raw σε ακυκλοφόρητη κατάσταση και σε τιμή που ξύνω το κεφάλι μου και λέω πάλι την πάτησα.Συμφωνώ για σπανιότητες όπως το ως άνω παράδειγμα του Αντώνη,ότι η πιστοποίηση επιβάλλεται.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 04, 2013, 06:47:53 μμ »

το οτι δεν τα έκδωσε η Κεντρικη Τραπεζα Κυπρου ισως σας βοηθησει να βρειτε την λυση στο ερωτημα σας

Γιαννη και των Πανευρωπαικων τα νομισματα δεν τυπωθηκαν απο το νομισματοκοπειο!!
Και ουτε αναλαβε η τραπεζα την διοχετευση τους!!
Αλλα νομισματα τα λεμε Κλείσιμο ματιού

Μηπως δεν ειναι τελικα ??
Πω πω θα με πιασει πονοκεφαλος απο την πολυ σκεψη για την ορθη αποφαση , , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 04, 2013, 06:51:04 μμ »

Εγώ πάλι πιστεύω ότι από την στιγμή που βγήκαν με σκοπό να αντιγράψουν την λίρα αγγλίας δηλαδή ίδια γραμμάρια , διάμετρο καράτια άρα λογίζονται σαν νομίσματα!!
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences