Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:31:54 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΟ 1912-13  (Αναγνώστηκε 4901 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nick57
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 22, 2012, 07:27:33 μμ »

http://imageshack.us/photo/my-images/837/dsc00030yo.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/43/dsc00029hi.jpg/


ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ;
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 22, 2012, 08:55:10 μμ »

Φιλε nick 57 το μεταλλιο ειναι του ελληνοτουρκικου πολεμου 1912, ομως του λειπει η οριζοντια αναρτηση,
απο την οποια περνουσε η ταινια του, και οι οποιες διεμβολες αναφερωταν στις μαχες ,για τις οποιες απονεμηθηκε, εκτος αυτου ειναι και καθαρισμενο, για τους παραπανω λογους η αξια του δεν πρεπει να ειναι
πανω απο 5 ευρω.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 22, 2012, 11:03:21 μμ »

εχω την εντυπωση οτι το μεταλλιο ειναι το 109.02 του καταλογου του στρατουδακη.... (υπαρχει και 109.01 ποικιλια αλλα κι αλλα....οι λεγομενες μινιατουρες)

εκει το εχει με στην οριζοντια αναρτηση και με την ταινια του.. στα 20 ευρω... (αυτη την ποικιλια!)

αν ειχε τανεια και ειχε διεμβολες αναλογα την μαχη.... η τιμη θα ηταν αλλη....

το δικο σου εκτος απο αρκετη ταλαιπωρια που βλεπω που μαλλον χαμηλωνει κι αλλο την τιμη του... δεν εχει ουτε ταινια ουτε την αναρτηση... οποτε πεφτει χρηματικα πολυ χαμηλωτερα....

να σε ρωτησω κατι; η φωτογραφιες το δειχνουν σαν να εχει ασημενιο χρωμα;; αν ειναι ετσι... πεφτει ακομα ποιο πολυ... μιας και καποιος πηγε να το επαργυρωσει! τα μεταλλια αυτα ηταν χαλκινα και αναλογος την ταινια και τα χρωματα της... θα γνωριζαμε σε τι σωμα δωθηκε... αν ηταν  σε καποιο γιατρο ή νοσοκομα ή σε πολιτη, στρατιωτη κτλ... σκεψου οτι αν ειχε την ταινια του και ηταν αυτη που ειχαν τα μεταλλια που δωθηκαν σε γιατρους, νοσοκομες κτλ... και οχι σε στρατιωτικους κανονικους..... η τιμη του πηγαινε στα 40 ευρω!

αν ειχε και το κουτι του το γνησιο... παλι θα ηταν αλλη τιμη... αν ειχε και το διπλωμα απονομης... αλλη....  (απλα για να σου φωσω να καταλαβεις...)

επισεις... τι μεγεθος εχει; γιατι ολα αυτα εχουν και την μινιατουρα μεταλλιο που ηταν για επισημες εξοδους... που δεν φορουσες στρατιωτικη στολη... νομιζω....

αν το μεταλλιο σου ειναι απο 14 εως 20 χιλιοστα... ειναι μινιατουρα αλλιως ειναι το κανονικο μεταλλιο!

θελει προσοχη γενικα στα μεταλλια γιατι υπαρχουν και μουφες ειτε στις μινιατουρες ειτε στα κανονικα... (απλα πληροφοριακα!)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 23, 2012, 11:36:02 πμ »

παντως το συγκεγκριμενο,ειναι φθηνη ρεπλικα απο ντουραλουμινιο,που πουλανε στο μοναστηρακι σε διαφορες συσκευασιες!!!κοιταξε στον κρικο επανω,που εξεχει μεταλλο,οπως στα σταυρουδακια,που δωριζουν στους καλεσμενους στα βαφτισια!!απο το βαρος και μονο φαινεται!!!κανε μια παραβολη απο φωτογραφια αυθεντικου,να δεις,διαφορα στην επιφανεια,και το χρωμα του μεταλλου!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 23, 2012, 02:03:29 μμ »

σε αυτο δεν εχεις αδικο... και εμενα κατι δεν μου πηγαινε καλα... και στα γρεζια στο κρικακι αλλα και στο χρωμα... σε κατι σαν πορους.. αλλα επειδη δυστυχως δεν το εχω το μεταλλιο (εχω μολις 1 ελληνικο μεταλλιο στην μικρη συλλογη μου!), δεν ξερω ακριβως το τι παιζει....

αλουμινενιο δηλαδη ειναι;; ουτε καν χαλκος... αλλα θα μου πεις.. θα στοιχιζε παραπανω! χαχαχα
μοναστηρακι εχω πολλα χρονια να παω... (μιας και ειμαι ροδο...), αν θυμαμαι καλα.. απο το 1996.... οποτε...
για δες... ακομα και σε φτηνα μεταλλια εκαναν ακομα πιο φτηνες ρεπλικες...
Καταγράφηκε
nick57
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 23, 2012, 02:28:15 μμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το μετάλλιο είναι γνήσιο χάλκινο (δεν φαίνεται στην φωτό) και διαμέτρου 3 εκατοστών.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 23, 2012, 11:03:46 μμ »

το ευχομαι φιλε νικ,αλλα η περιφερεια,αλλα μου λεει?ισως ειναι κακοφτιαγμενα?σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 07:36:13 μμ »

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα μιας και έπεσε στα χέρια μου το παρακάτω,θέλω τα φώτα σας.μου φαίνεται σαν να έγινε αποτυχημένη προσπάθεια επαργύρωσης,για χάλκινο μου κάνει.Διάμετρο έχει 3 εκατοστά περίπου.

[img=http://imageshack.us/scaled/large/845/3mzv.jpg]
[img=http://imageshack.us/scaled/large/18/aqvi.jpg]

Θέλω να ρωτήσω, είναι αυθεντικό;μπορεί να το καθαρίσω χωρίς να το καταστρέψω;από αξία πρέπει να είναι πολύ μικρής στην κατάσταση αυτή με όσα βρήκα μέχρι τώρα.
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 07:41:49 μμ »

Μετάλλιο ελληνοτουρκικού πολέμου 1912-13.
Την ταινία του την έχει;
Γιατί άμα δεν την έχει το μετάλλιο σου αξίζει 12-15 ευρώ.
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 07:44:18 μμ »

κωστα,ισχυει οτι και στα παραπανω απο θεμα τιμης...χωρις ταινια κτλ κτλ..δεν ξερω αν εγινε προσπαθεια επαργυρωσης αλλα δεν αξιζει να καθαριστει..μονο για να πειραματιστεις σε αυτο...μπορεις να δωσεις κανα 15αρι με παζαρι και να παρεις ενα με την ταινια του... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 07:48:12 μμ »

Μετάλλιο ελληνοτουρκικού πολέμου 1912-13.
Την ταινία του την έχει;

Όχι..όπως είναι το αγόρασα..είναι αυθεντικό έστω;το έχουν επαργυρώσει αποτυχημένα ή ιδέα μου;

όντως δεν αξίζει να πληρώσω για καθαρισμό, για μόνος μου αν μπορώ να κάνω κάτι ρώτησα.Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences