Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 06:46:38 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: UK £20 Fine Silver Coin, Sir Winston Churchill 2015  (Αναγνώστηκε 7098 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 08:23:42 μμ »

Χωρίς να θέλω να σου χαλάσω την κίνηση, αν θέλετε επειδή έρχεται συχνά φίλος μου από πάνω και του λέω και μου φέρνει, σας παίρνω στην τιμή αγοράς (πάνω από 60 λίρες είναι δωρεάν η παράδοση εντός UK), αυτό και όποιο άλλο θέλετε  ;)και σας τα δίνω. Ότι θέλετε...
ότι θελουμε Απορία Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 09:11:44 μμ »

Χωρίς να θέλω να σου χαλάσω την κίνηση, αν θέλετε επειδή έρχεται συχνά φίλος μου από πάνω και του λέω και μου φέρνει, σας παίρνω στην τιμή αγοράς (πάνω από 60 λίρες είναι δωρεάν η παράδοση εντός UK), αυτό και όποιο άλλο θέλετε  ;)και σας τα δίνω. Ότι θέλετε...
ότι θελουμε Απορία Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

ειδικά για σένα ότι... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 09:35:34 μμ »

Χωρίς να θέλω να σου χαλάσω την κίνηση, αν θέλετε επειδή έρχεται συχνά φίλος μου από πάνω και του λέω και μου φέρνει, σας παίρνω στην τιμή αγοράς (πάνω από 60 λίρες είναι δωρεάν η παράδοση εντός UK), αυτό και όποιο άλλο θέλετε  ;)και σας τα δίνω. Ότι θέλετε...
ότι θελουμε Απορία Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

ειδικά για σένα ότι... Κλείσιμο ματιού
Σαρκασμός ;Dαδερφός  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 09:38:17 μμ »

Αν το έχουν στην έκθεση στο Βερολίνο θα το πάρω (και ένα για τον Γιώργο (sac)! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 10:25:36 μμ »

Θα το γράψω και ας σβηστεί...

Ακούω συχνά τα τελευταία χρόνια ότι είμαστε υπο κατοχή κλπ κλπ. Μπορεί να είναι και έτσι, αν και εγώ διαφωνώ...

Αλλά να αγοράζουμε και νόμισμα με τον άνθρωπο που κήρυξε πόλεμο στην Ελλάδα και την έθεσε υπό κατοχή με ρητή εντολή στους στρατηγούς του, τον άνθρωπο που... ουσιαστικά φυλάκισε τον Έλληνα Πρωθυπουργό (όποιος κι αν ήταν)... Για το καλό μας; ΟΚ, δέχομαι ότι τα έκανε για το καλό μας...

Και που εισαι;....

Σαν σήμερα πέθανε, πριν απο 50 χρονια, η μαλλον κηδεύτηκε  Σαρκασμός

Μέγας ρατσιστής και,μισάνθρωπος, ο Θεός να τον αναπαύσει......
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 12:24:38 πμ »

Τελικά, χαίρομαι που έγινε μια συζήτηση για το θέμα, γιατί όλο λέμε για την "ιστορία των νομισμάτων" που συλλέγουμε, αλλά μένουμε στα τυπικά: έτος γέννησης και έτος θανάτου...

Η αλήθεια είναι ότι τα είχα πάρει λίγο με τις "Μερκελιάδες" αυτών των ημερών... Τόσοι και τόσοι πηδήξανε αυτή τη χώρα, αλλά κοντεύουμε να βγάλουμε τη Μέρκελ χειρότερη από τον Κιουταχή...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 01:39:18 πμ »

8

Αλλά να αγοράζουμε και νόμισμα με τον άνθρωπο που κήρυξε πόλεμο στην Ελλάδα και την έθεσε υπό κατοχή με ρητή εντολή στους στρατηγούς του, τον άνθρωπο που... ουσιαστικά φυλάκισε τον Έλληνα Πρωθυπουργό (όποιος κι αν ήταν)... Για το καλό μας; ΟΚ, δέχομαι ότι τα έκανε για το καλό μας...
γιωργο μπερδευεις την βουρτσα με την.....
Ιστορια ποτε δεν αποτρεπει απο την συλλογη αλλα αντιθετα παρακινει. Επειδη δηλαδη τα νομισματα του 3 ου ραιχ εχουν αγκυλωτο δεν θα τα μαζευω; αν το κανω σημαινει οτι ενστερνιζομαι τις αποψεις τους;
Τι σχεση το τι εκανε καποιος με το αν ενα νομισμα ταιριαζει στη συλλογη μου;
Τα νομισματα αυτα ειναι μια θεματικη ενοτητα,ενα σετ,πουχωρις αυτο το νομισμα ειναι ανολοκληρωτες.
Ουτε και εγω τον τυπο τον εχω σε εκτιμηση,αλλα δεν παυει να ηταν μια τεραστια προσωπικοτητα της εποχης,μαζι με χιτλερ,σταλιν και ρουσβελτ.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 02:17:25 πμ »

Τωρα, εδω που τα λεμε, αν μαζευαμε νομισματα αναλογα με το αν εκτιμουμε η συμπαθουμε την προσωπικοτητα που απεικονιζεται στον εμπροσθοτυπο, νομιζω οτι θα ειχαμε μια πολυ ιδιοτυπη συλλογη, με πολλα κενα.
Και αν το επεκτεινουμε και σε χωρες και το τι αντιπροσωπευαν την εποχη που κοπηκε το καθε νομισμα, τοτε μαλλον θα πρεπει να το ριξουμε στις τηλεκαρτες. Σαρκασμός Σαρκασμός
Φυσικα κατανοω προσωπικες ευαισθησιες που μπορει να εχουμε, (εμενα να με συμπαθατε, αλλα ειδικα νομισματα με την ναζιστικη σβαστικα ουτε πηρα ουτε θα παρω ποτε, αλλα αυτο ειναι προσωπικη μου οπτικη ), αλλα ενταξει, μπορω να σκεφτω καμια πενηνταρια προσωπικοτητες πανευκολα που βρισκονται σε νομισματα που εχω και υπηρξαν, αντικειμενικα, πολυ μεγαλυτερα καθικια απο τον Τσωρτσιλ.
Στο κατω-κατω, ο γερο-μεθυσος, εκτιμουσε ενα καλο ποτο και ενα ωραιο πουρο και ζωγραφιζε κιολας. Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2015, 03:01:32 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 10:58:15 πμ »

Άσε που αν δεν αναλάμβανε στη θέση του μάλλον 'λίγου' Chamberlain πιθανά να είχε χαθεί η μάχη της Αγγλίας με συνέπειες που δύσκολα κανείς θα μπορούσε να υπολογίσει........επί τοις ευκαιρίας βγήκε ο πιλότος της νέας σειράς της Amazon που μεταφέρει το βιβλίο του Philip Dick 'The man in the high castle' στην τηλεόραση. Storyline: Τον β' παγκόσμιο έχουν κερδίσει οι Γερμανοί και η Αμερική έχει χωριστεί στα δύο. Atlantic states (Γερμανοί) και pacific States (Ιάπωνες) με μια νεκρή ζώνη στη μέση. Το εκδικητικό όνειρο κάθε Γερμανού πριν την πτώση του τείχους και ένα από τα αγαπημένα παιδικά μου βιβλία........

http://www.imdb.com/title/tt1740299/
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 12:18:18 μμ »

@epop

Σε κάθε περίπτωση, δεν θα πω σε κανέναν τι να συλλέξει.

Με σένα το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα. Και για τα χαρτονομίσματα με τα πολλά μηδενικά και για το αναμνηστικό για τη "Μεγάλη Αντεπίθεση του Αυγούστου".

Το σχόλιό μου ήταν πολιτικό, αλλά προσπάθησα να μην ανοιχτεί πολιτική συζήτηση. Δηλαδή, έπηξα στις μερκελιάδες, λες και η Μέρκελ είναι το απόλυτο κακό και ορκισμένος εχθρός της Ελλάδας. Αν τη συγκρίνουμε με τον Τσώρτσιλ... βλέπουμε ότι είναι ένας πολύ "λογικότερος" άνθρωπος με πολύ περισσότερες δημοκρατικές ευαισθησίες, που μπορεί να αποδειχτεί ότι έκανε λιγότερα λάθη στην πολιτική της και έβλαψε λιγότερο την Ελλάδα κλπ κλπ.

Δεν ερωτεύτηκα ξαφνικά τη Μέρκελ, ούτε υποστηρίζω ανεπιφύλακτα την πολιτική της, αλλά θά καταλήξω ότι, ενώ επιτρέπεται να εκφράζουμε τον συναισθηματισμό μας στα συλλεκτικά, δεν θα πρέπει να τον εκφράζουμε στα πολιτικά.

(Πρακτικά, πόσοι αισθάνονται "αηδία" με τη Μέρκελ και πόσοι αισθάνονται με τον Τσώρτσιλ.)
Καταγράφηκε
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 08:27:17 μμ »

Κάθε άποψη δεκτή. Ωστόσο επιτρέψτε μου να επαναφέρω το θέμα έκει που ξεκίνησε

Ετοιμάζομαι να προχωρήσω σε παραγγελία του ασημένιου 20£ για το 2015 από το Royal Mint. Η μέγιστη ποσότητα που μπορεί να παραγγελθεί από το συγκεκριμένο είναι μέχρι 10 τεμάχια. Η τιμή του είναι στα περίπου στα 26,74€ (20£) και στα 16,71€ (12,50£) τα μεταφορικά τα οποία θα μοιραστούν. Οι τιμές έχουν υπολογιστεί με σημερινές τιμές συναλλάγματος. Οι τελικές τιμές θα υπολογιστούν την ημέρα που θα γίνει η παραγγελίας. Για Αθήνα, η παράδοση μετά, μπορεί να γίνει χέρι με χέρι. Για εκτός Αθηνών υπολογίζω 3,5€ τα ταχυδρομικά. Η παραγγελία θα γίνει την Κυριακή 1/2/15. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, παρακαλώ να επικοινωνήσει με p.m.

Παραθέτω το link του νομίσματος.
http://www.royalmint.com/shop/Churchill_2015_UK_Fine_Silver_Coin


Φιλικά,
Άγγελος
Καταγράφηκε
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 08:46:10 πμ »

UP
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences