Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 06:12:40 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: UK £20 Fine Silver Coin, Sir Winston Churchill 2015  (Αναγνώστηκε 7097 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 25, 2015, 11:03:39 μμ »

Ετοιμάζομαι να προχωρήσω σε παραγγελία του ασημένιου 20£ για το 2015 από το Royal Mint. Η μέγιστη ποσότητα που μπορεί να παραγγελθεί από το συγκεκριμένο είναι μέχρι 10 τεμάχια. Η τιμή του είναι στα περίπου στα 26,74€ (20£) και στα 16,71€ (12,50£) τα μεταφορικά τα οποία θα μοιραστούν. Οι τιμές έχουν υπολογιστεί με σημερινές τιμές συναλλάγματος. Οι τελικές τιμές θα υπολογιστούν την ημέρα που θα γίνει η παραγγελίας. Για Αθήνα, η παράδοση μετά, μπορεί να γίνει χέρι με χέρι. Για εκτός Αθηνών υπολογίζω 3,5€ τα ταχυδρομικά. Η παραγγελία θα γίνει την Κυριακή 1/2/15. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, παρακαλώ να επικοινωνήσει με p.m.

Παραθέτω το link του νομίσματος.
http://www.royalmint.com/shop/Churchill_2015_UK_Fine_Silver_Coin
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 11:52:45 μμ »

Θα το γράψω και ας σβηστεί...

Ακούω συχνά τα τελευταία χρόνια ότι είμαστε υπο κατοχή κλπ κλπ. Μπορεί να είναι και έτσι, αν και εγώ διαφωνώ...

Αλλά να αγοράζουμε και νόμισμα με τον άνθρωπο που κήρυξε πόλεμο στην Ελλάδα και την έθεσε υπό κατοχή με ρητή εντολή στους στρατηγούς του, τον άνθρωπο που... ουσιαστικά φυλάκισε τον Έλληνα Πρωθυπουργό (όποιος κι αν ήταν)... Για το καλό μας; ΟΚ, δέχομαι ότι τα έκανε για το καλό μας...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 11:57:35 μμ »

Αφιερωση
 
https://www.youtube.com/watch?v=J317DUqkYVU
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 12:05:35 πμ »

Θα το γράψω και ας σβηστεί...

Ακούω συχνά τα τελευταία χρόνια ότι είμαστε υπο κατοχή κλπ κλπ. Μπορεί να είναι και έτσι, αν και εγώ διαφωνώ...

Αλλά να αγοράζουμε και νόμισμα με τον άνθρωπο που κήρυξε πόλεμο στην Ελλάδα και την έθεσε υπό κατοχή με ρητή εντολή στους στρατηγούς του, τον άνθρωπο που... ουσιαστικά φυλάκισε τον Έλληνα Πρωθυπουργό (όποιος κι αν ήταν)... Για το καλό μας; ΟΚ, δέχομαι ότι τα έκανε για το καλό μας...

Ο Τσώρτσιλ σε πείραξε, ένα 25 εύρω είναι....εδώ δίνουμε χιλιάρικα για καλοθρεμένους ξενόφερτους βασιλιάδες....
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 12:07:51 πμ »

Ωραιος
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 12:16:57 πμ »

Θα το γράψω και ας σβηστεί...

Ακούω συχνά τα τελευταία χρόνια ότι είμαστε υπο κατοχή κλπ κλπ. Μπορεί να είναι και έτσι, αν και εγώ διαφωνώ...

Αλλά να αγοράζουμε και νόμισμα με τον άνθρωπο που κήρυξε πόλεμο στην Ελλάδα και την έθεσε υπό κατοχή με ρητή εντολή στους στρατηγούς του, τον άνθρωπο που... ουσιαστικά φυλάκισε τον Έλληνα Πρωθυπουργό (όποιος κι αν ήταν)... Για το καλό μας; ΟΚ, δέχομαι ότι τα έκανε για το καλό μας...


Ο Τσώρτσιλ σε πείραξε, ένα 25 εύρω είναι....εδώ δίνουμε χιλιάρικα για καλοθρεμένους ξενόφερτους βασιλιάδες....


Ε, ναι, το έχω σχολιάσει και αυτό... Ακόμα και με τα ελληνικά νομίσματα ζορίζομαι να βλέπω βασιλιάδες...
Να μην ξεχάσω να προσθέσω ότι γενικά έχω μια αλλεργία στα νομίσματα με βασιλιάδες, ειδικά στην Ελισάβετ Β'. Δεν σημαίνει ότι δεν έχω, αλλά δεν τα προτιμώ. Εξαιρούνται, σαφώς, ο Μενελίκ και Χαϊλέ Σελάσιε της Αιθιοπίας. Είμαι και λιοντάρι στο ζώδιο, οπότε τα αιθιοπικά μου αρέσουν για έναν λόγο ακόμα.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10672.0

ΥΓ Δεν έχω ήχο στο PC, οπότε το video δεν...
Καταγράφηκε
Makis S
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 12:20:21 πμ »

Το 80% των νομισμάτων βασιλιάδες δείχνουν...ειδικά τα παλιότερα τίγκα στο στέμμα και και στο θυρεό είναι
Καταγράφηκε

Makis - Messolonghi
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 12:24:57 πμ »

Γι' αυτό δεν έχω μεγάλη συλλογή :-(

Ακόμα και τα μισά ευρώ βασιλιάδες έχουν...



Το πηδήξαμε που το πηδήξαμε το θέμα, να σας δείξω και ένα χαρτονόμισμα της συλλογής μου. Σουαζιλάνδη Pick-1. Μπροστά ο βασιλιάς, πίσω η οικογένεια.
(Φωτογραφίες κλεμένες, πού να σκανάρω τώρα...)

http://banknote.ws/COLLECTION/countries/AFR/SWZ/SWZ0001.htm
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2015, 12:37:19 πμ από sac » Καταγράφηκε
Makis S
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 12:26:30 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο δηλαδή έχεις Δημοκρατική συλλογή....
Καταγράφηκε

Makis - Messolonghi
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 12:31:30 πμ »

έτσι...θέλουμε δημοκρατικά εκλεγμένους στα νομίσματά μας, να βλέπουμε κανα Σημίτη και κανα Μητσοτάκη
Καταγράφηκε
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 01:53:58 πμ »

Θα το γράψω και ας σβηστεί...

Ακούω συχνά τα τελευταία χρόνια ότι είμαστε υπο κατοχή κλπ κλπ. Μπορεί να είναι και έτσι, αν και εγώ διαφωνώ...

Αλλά να αγοράζουμε και νόμισμα με τον άνθρωπο που κήρυξε πόλεμο στην Ελλάδα και την έθεσε υπό κατοχή με ρητή εντολή στους στρατηγούς του, τον άνθρωπο που... ουσιαστικά φυλάκισε τον Έλληνα Πρωθυπουργό (όποιος κι αν ήταν)... Για το καλό μας; ΟΚ, δέχομαι ότι τα έκανε για το καλό μας...
Άμα το έψαχνα τόσο, δεν θα έπρεπε να είχα συλλογή!!!   Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 02:27:26 πμ »

Ναι, μεν, αλλά...

Συλλογή για τη συλλογή ή συλλογή γιατί έτσι γουστάρεις;

(Εδώ σκεφτόμαστε να μαζεύουμε δίευρα... πλην Λουξεμβούργου...)
Καταγράφηκε
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 06:25:17 πμ »

Όποιο δίευρο δε γουστάρεις, μου το στέλνεις!!!!!  Χαμόγελο
Το νόμισμα (με τη γενική έννοια) γουσταρώ. Διαφορετικά έχω να πώ σχεδόν για κάθε έναν που απεικονίζουν τα ελληνικά νομίσματα.
Άλλα επειδή είμαι καλός άνθρωπος δεν τους κρατώ κακία  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 07:58:38 μμ »

UP
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 08:20:35 μμ »

Χωρίς να θέλω να σου χαλάσω την κίνηση, αν θέλετε επειδή έρχεται συχνά φίλος μου από πάνω και του λέω και μου φέρνει, σας παίρνω στην τιμή αγοράς (πάνω από 60 λίρες είναι δωρεάν η παράδοση εντός UK), αυτό και όποιο άλλο θέλετε  ;)και σας τα δίνω. Ότι θέλετε...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences