Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:55:03 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μπάρα 1kg ασήμι  (Αναγνώστηκε 43689 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
arvac
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 06, 2016, 11:49:32 πμ »

Εμένα μία απορία μου δημιουργήθηκε σαν νέο μέλος της παρέας.. Για ποιο λόγο να στέλνετε τα κομμάτια σας στις εταιρίες πιστοποίησης (μήπως για να αποκτήσουν μεγαλύτερη προστιθέμενη αξία?), εάν δεν σας ενδιαφέρει το μεταπωλητικό κομμάτι? (flies away... Γλώσσα) Τώρα αν μου πείτε για λόγους αναγνώρισης νομίσματος ή για πιστοποίηση γνησιότητας δεν θα σας πολυπιστέψω, γιατί θεωρώ ότι η πλειοψηφία εδώ μέσα δεν εέχει τέτοιο πρόβλημα...Άρα συμπεραίνω ότι όλοι στο βάθος του μυαλού τους σκέφτονται και σαν επενδυτές και ας μη θέλουν να το παραδεχτούν..

+100
Καταγράφηκε
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 06, 2016, 12:02:08 μμ »

Εμένα μία απορία μου δημιουργήθηκε σαν νέο μέλος της παρέας.. Για ποιο λόγο να στέλνετε τα κομμάτια σας στις εταιρίες πιστοποίησης (μήπως για να αποκτήσουν μεγαλύτερη προστιθέμενη αξία?), εάν δεν σας ενδιαφέρει το μεταπωλητικό κομμάτι? (flies away... Γλώσσα) Τώρα αν μου πείτε για λόγους αναγνώρισης νομίσματος ή για πιστοποίηση γνησιότητας δεν θα σας πολυπιστέψω, γιατί θεωρώ ότι η πλειοψηφία εδώ μέσα δεν εέχει τέτοιο πρόβλημα...Άρα συμπεραίνω ότι όλοι στο βάθος του μυαλού τους σκέφτονται και σαν επενδυτές και ας μη θέλουν να το παραδεχτούν..

+100

+100000000  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 06, 2016, 12:50:24 μμ »

Η επανάσταση των νέων  Χαμόγελο

(νέων στο στέκι, με βάση τα μηνύματά τους).
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 06, 2016, 12:53:31 μμ »

Η επανάσταση των νέων  Χαμόγελο

(νέων στο στέκι, με βάση τα μηνύματά τους).

Εγώ νομίζω ότι απλά εξέφρασα μία εύλογη απορία-διαπίστωση  Χαμόγελο
VIVA LA REVOLUTION
Καταγράφηκε
arvac
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 06, 2016, 01:25:53 μμ »

Η επανάσταση των νέων  Χαμόγελο

(νέων στο στέκι, με βάση τα μηνύματά τους).

Εγώ νομίζω ότι απλά εξέφρασα μία εύλογη απορία-διαπίστωση  Χαμόγελο
VIVA LA REVOLUTION

Από την πρώτη κιόλας μέρα που βρέθηκα στην παρέα κατάλαβα ότι για κάποιους συνφορουμίτες αποτελεί μέγιστη ύβρη το να τους συμπεριλαμβάνεις, έστω και εμμέσως, στην κατηγορία των "επενδυτών". Ακόμα κι αν λες το αυτονόητο, ότι δηλαδή από τη στιγμή που κάποιος συλλέγει –άρα και διαπραγματεύεται– νομίσματα και ευγενή μέταλα σημαίνει ότι η χρηματική αξία παίζει κάποιον ρόλο γι αυτόν, ειδάλλως θα έκανε συλλογή από καπάκια ή χαρτοπετσέτες (οι οποίες όμως δεν έχουν φιληθεί από επώνυμους...).
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 06, 2016, 01:36:43 μμ »

Εγώ νομίζω ότι απλά εξέφρασα μία εύλογη απορία-διαπίστωση  Χαμόγελο
VIVA LA REVOLUTION

Από την πρώτη κιόλας μέρα που βρέθηκα στην παρέα κατάλαβα ότι για κάποιους συνφορουμίτες αποτελεί μέγιστη ύβρη το να τους συμπεριλαμβάνεις, έστω και εμμέσως, στην κατηγορία των "επενδυτών". Ακόμα κι αν λες το αυτονόητο, ότι δηλαδή από τη στιγμή που κάποιος συλλέγει –άρα και διαπραγματεύεται– νομίσματα και ευγενή μέταλα σημαίνει ότι η χρηματική αξία παίζει κάποιον ρόλο γι αυτόν, ειδάλλως θα έκανε συλλογή από καπάκια ή χαρτοπετσέτες (οι οποίες όμως δεν έχουν φιληθεί από επώνυμους...).
Δηλαδή αυτός που μαζεύει καπάκια ή χαρτοπετσέτες από δρόμους, τραπέζια ή καταστήματα εστίασης θεωρείται επενδυτής? ή συλλέκτης? Αν τα στείλει για πιστοποίηση για να ξέρει ακριβώς τι έχει για χίλιους δύο λόγους, θα θεωρηθεί ντε φάκτο επενδυτής? ή μήπως όχι και θα παραμείνει χαρακτηρισμένος συλλέκτης? Αν τα πουλήσει για να ασχοληθεί με αχιβάδες και πεταλούδες αλλάζει ο χαρακτηρισμός? ή μήπως πάλι όχι?  Χαμόγελο


VIVE  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 06, 2016, 01:48:08 μμ »

Παιδια παροτι εγω δεν εχω επαφη με πιστοποηση και λοιπα (μιας και κατα βαση συλλεγω ευρωνομισματα),εχω καταλαβει οτι ειναι πολλοι και διαφοροι οι λογοι που ωθουν καποιον στην κινηση αυτη μεσα σε αυτους και επενδυτικης χροιας βεβαιως,ομως τωρα ανοιγεται μια αλλη μεγαλη και ασχετη ισως συζητηση με το απο πανω οσο κι αν φαινεται οτι σχετιζεται.Επισης,με την καλως ή κακως συγχρονη οικονομικη πραγματικοτητα ειναι πια δυσκολο να αγνοεις παντελως την¨"αξια αυτου που αγοραζεις" εκτος αν σου ειναι απωθημενο οπως ελεγε ο φιλος απο πανω για τη μηχανη Σαρκασμός
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 06, 2016, 01:50:52 μμ »

 Αν σκοτωναν τους επενδυτες, το 99,999% των ατομων που ασχολουνται με συλλεκτικα νομισματα θα πηγαιναν αδικοχαμενοι.

 "Ἑπενδυτης" στον χωρο θεωρειται καποιος που δεν εχει ιδεα απο συλλεκτικα, απλως επειδη καπου ειδε οτι υπαρχει διαχρονικη αποδοση στο ειδος, προσλαμβανει εναν αντζεντη να του βρει κομματια δαπανωντας ενα αξιοσεβαστο ποσο, με προσδοκομενη αποδοση σε ευλογο χρονικο διαστημα.
 Κατα τα αλλα, το 99% των συλλεκτων εχει χιλιους δυο λογους να συλλεγει,(μεταξυ των οποιων μπορει και ενα πιθανο μελοντικο κερδος η κερδη απο αγοραπωλησιες προς ενισχυση της συλλογης του) παντως δεν ειναι κατι που μπορεις να το κανεις εαν δεν αγαπας το νομισμα και δεν ασχολεισαι συνεχεια με αυτο, οποτε ο ορος "επενδυτης" ειναι κατα καποιον τροπο προσβλητικος γιατι φερνει στο μυαλο την παραπανω εικονα του ασχετου μπρουκλη.

 Ακομα και ο φανατικοτερος παρεδωσατζης που προσπαθει να βγαλει μεροκαματο απο τα νομισματα,συνηθως  εχει συλλογη, το αγαπα και το γνωριζει το νομισμα και  παντα κρατα καποια κομματια για τον εαυτο του.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 06, 2016, 01:52:53 μμ »

Παιδια παροτι εγω δεν εχω επαφη με πιστοποηση και λοιπα (μιας και κατα βαση συλλεγω ευρωνομισματα),εχω καταλαβει οτι ειναι πολλοι και διαφοροι οι λογοι που ωθουν καποιον στην κινηση αυτη μεσα σε αυτους και επενδυτικης χροιας βεβαιως,ομως τωρα ανοιγεται μια αλλη μεγαλη και ασχετη ισως συζητηση με το απο πανω οσο κι αν φαινεται οτι σχετιζεται.Επισης,με την καλως ή κακως συγχρονη οικονομικη πραγματικοτητα ειναι πια δυσκολο να αγνοεις παντελως την¨"αξια αυτου που αγοραζεις" εκτος αν σου ειναι απωθημενο οπως ελεγε ο φιλος απο πανω για τη μηχανη Σαρκασμός
Στο μπολντ κρύβεται η διαφορά.... με τι όρους μιλάμε.... αν μιλάμε με όρους οικονομίας για το τι είναι επενδυτής ή μιλάμε με συνεκδοχικούς όρους.... γιατί και αυτός που αγοράζει μια τηλεόραση ή ένα ραδιόφωνο θεωρείται συνεκδοχικά, επενδυτής...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 06, 2016, 01:55:33 μμ »

Παιδια παροτι εγω δεν εχω επαφη με πιστοποηση και λοιπα (μιας και κατα βαση συλλεγω ευρωνομισματα),εχω καταλαβει οτι ειναι πολλοι και διαφοροι οι λογοι που ωθουν καποιον στην κινηση αυτη μεσα σε αυτους και επενδυτικης χροιας βεβαιως,ομως τωρα ανοιγεται μια αλλη μεγαλη και ασχετη ισως συζητηση με το απο πανω οσο κι αν φαινεται οτι σχετιζεται.Επισης,με την καλως ή κακως συγχρονη οικονομικη πραγματικοτητα ειναι πια δυσκολο να αγνοεις παντελως την¨"αξια αυτου που αγοραζεις" εκτος αν σου ειναι απωθημενο οπως ελεγε ο φιλος απο πανω για τη μηχανη Σαρκασμός
Στο μπολντ κρύβεται η διαφορά.... με τι όρους μιλάμε.... αν μιλάμε με όρους οικονομίας για το τι είναι επενδυτής ή μιλάμε με συνεκδοχικούς όρους.... γιατί και αυτός που αγοράζει μια τηλεόραση ή ένα ραδιόφωνο θεωρείται συνεκδοχικά, επενδυτής...  Κλείσιμο ματιού
Συμφωνουμε γι αυτο λεω οτι κλειδι ειναι το μετρο σε ολα και απο κει και περα το τι ειναι ο καθενας νομιζω φαινεται απο τις πραξεις του  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
arvac
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 06, 2016, 01:56:44 μμ »

Εγώ νομίζω ότι απλά εξέφρασα μία εύλογη απορία-διαπίστωση  Χαμόγελο
VIVA LA REVOLUTION

Από την πρώτη κιόλας μέρα που βρέθηκα στην παρέα κατάλαβα ότι για κάποιους συνφορουμίτες αποτελεί μέγιστη ύβρη το να τους συμπεριλαμβάνεις, έστω και εμμέσως, στην κατηγορία των "επενδυτών". Ακόμα κι αν λες το αυτονόητο, ότι δηλαδή από τη στιγμή που κάποιος συλλέγει –άρα και διαπραγματεύεται– νομίσματα και ευγενή μέταλα σημαίνει ότι η χρηματική αξία παίζει κάποιον ρόλο γι αυτόν, ειδάλλως θα έκανε συλλογή από καπάκια ή χαρτοπετσέτες (οι οποίες όμως δεν έχουν φιληθεί από επώνυμους...).
Δηλαδή αυτός που μαζεύει καπάκια ή χαρτοπετσέτες από δρόμους, τραπέζια ή καταστήματα εστίασης θεωρείται επενδυτής? ή συλλέκτης? Αν τα στείλει για πιστοποίηση για να ξέρει ακριβώς τι έχει για χίλιους δύο λόγους, θα θεωρηθεί ντε φάκτο επενδυτής? ή μήπως όχι και θα παραμείνει χαρακτηρισμένος συλλέκτης? Αν τα πουλήσει για να ασχοληθεί με αχιβάδες και πεταλούδες αλλάζει ο χαρακτηρισμός? ή μήπως πάλι όχι?  Χαμόγελο


VIVE  Χαμόγελο

Aυτός που μαζεύει καπάκια ή χαρτοπετσέτες από δρόμους, τραπέζια ή καταστήματα εστίασης θεωρείται συλλέκτης.

Yπάρχει οίκος πιστοποίησης καπακίων;;;   Έκπληξη Έκπληξη  Γιατί όχι, άραγε;

Aν τα πουλήσει, σημαίνει ότι είναι συλλέκτης που όμως η χρηματική παράμετρος δεν του είναι αδιάφορη – ακριβώς αυτό το οποίο υποστηρίζουμε κάποιοι "νέοι" και έχει διατυπώσει πολύ ορθά και ο haros. Στην αντίθετη περίπτωση θα τα δώριζε σε κάποιον που μπορεί να τα εκτιμήσει/αξιοποιήσει, όπως πολλοί ρομαντικοί συλλέκτες κάνουν.

( ( ( Μέγιστη ύβρις, λέμε!!! ) ) )
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 06, 2016, 02:00:47 μμ »

Εγώ νομίζω ότι απλά εξέφρασα μία εύλογη απορία-διαπίστωση  Χαμόγελο
VIVA LA REVOLUTION

Από την πρώτη κιόλας μέρα που βρέθηκα στην παρέα κατάλαβα ότι για κάποιους συνφορουμίτες αποτελεί μέγιστη ύβρη το να τους συμπεριλαμβάνεις, έστω και εμμέσως, στην κατηγορία των "επενδυτών". Ακόμα κι αν λες το αυτονόητο, ότι δηλαδή από τη στιγμή που κάποιος συλλέγει –άρα και διαπραγματεύεται– νομίσματα και ευγενή μέταλα σημαίνει ότι η χρηματική αξία παίζει κάποιον ρόλο γι αυτόν, ειδάλλως θα έκανε συλλογή από καπάκια ή χαρτοπετσέτες (οι οποίες όμως δεν έχουν φιληθεί από επώνυμους...).
Δηλαδή αυτός που μαζεύει καπάκια ή χαρτοπετσέτες από δρόμους, τραπέζια ή καταστήματα εστίασης θεωρείται επενδυτής? ή συλλέκτης? Αν τα στείλει για πιστοποίηση για να ξέρει ακριβώς τι έχει για χίλιους δύο λόγους, θα θεωρηθεί ντε φάκτο επενδυτής? ή μήπως όχι και θα παραμείνει χαρακτηρισμένος συλλέκτης? Αν τα πουλήσει για να ασχοληθεί με αχιβάδες και πεταλούδες αλλάζει ο χαρακτηρισμός? ή μήπως πάλι όχι?  Χαμόγελο


VIVE  Χαμόγελο

Aυτός που μαζεύει καπάκια ή χαρτοπετσέτες από δρόμους, τραπέζια ή καταστήματα εστίασης θεωρείται συλλέκτης.

Yπάρχει οίκος πιστοποίησης καπακίων;;;  Έκπληξη Έκπληξη  Γιατί όχι, άραγε;

Aν τα πουλήσει, σημαίνει ότι είναι συλλέκτης που όμως η χρηματική παράμετρος δεν του είναι αδιάφορη – ακριβώς αυτό το οποίο υποστηρίζουμε κάποιοι "νέοι" και έχει διατυπώσει πολύ ορθά και ο haros. Στην αντίθετη περίπτωση θα τα δώριζε σε κάποιον που μπορεί να τα εκτιμήσει/αξιοποιήσει, όπως πολλοί ρομαντικοί συλλέκτες κάνουν.

( ( ( Μέγιστη ύβρις, λέμε!!! ) ) )
Άρα παραμένει συλλέκτης σε όλες τις εκδοχές, οκ, τι αλλάζει σε αυτό αν αυτός ο τύπος μαζεύει νομίσματα?
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 06, 2016, 02:23:09 μμ »

τελικά να την πάρει τη μπάρα ο άνθρωπος ή όχι..;
 Κλάμα
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 06, 2016, 02:24:52 μμ »

Θα συσκεφθεί με τον εαυτό του πρώτα, εαν είναι συλλέκτης ή επενδυτής. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 06, 2016, 02:27:56 μμ »

Θα συσκεφθεί με τον εαυτό του πρώτα, εαν είναι συλλέκτης ή επενδυτής. Σαρκασμός
Nα διαβάσει αυτό https://www.eurobank.gr/online/home/genericPB.aspx?id=852&mid=950&lang=gr  και αυτό http://www.oroskopos.gr/ πριν την σύσκεψη......  Γλώσσα Γλώσσα  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences