Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 05:29:53 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μπάρα 1kg ασήμι  (Αναγνώστηκε 43686 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 05, 2016, 08:32:13 μμ »

Πιστευεις δηλαδη οτι μεγαλο ποσοστο των μελων δεν κινουνται, στο τοξο συλλετη-επενδυτη?Απορία
Αν μου επιτρεπεις να πω την γνωμη μου φιλε μου η απαντηση ειναι οχι.Αν αυτο που παρατηρεις ολους αυτους τους μηνες εδω ειναι οτι υπαρχουν επενδυτες θα διαφωνησω μαζι σου.Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν αλλα ειναι ελαχιστοι.Οι αλλοι προσπαθουν να ντυθουν τον μανδυα του επενδυτη αλλα αστα να πανε.Οταν εκατονταδες φιλοι μπαινουν καθημερινα εδω και πωλουν την πραματεια τους αυτη την οποια αν πηγαιναν πχ σε χρυσομαγαζο να την δωσουν θα επαιρναν 10 και εδω θα παρουν 15 και παραπανω που τους ειδες τους επενδυτες;Αναθεμα μαλιστα αν υπηρξε μια εστω περιπτωση που καποιος απο ολη αυτη την διαδικασια απεκτησε ενα κομματι πραγματικα συλλεκτικο που να αξιζε να δωσεις και τα παραπανω χρηματα.Παρατηρησε σε βαθος χρονου τις πωλησεις καλα και θα καταλαβεις τι εννοω.Σπαταλωνται χρηματα ασυστολα ναι οχι ομως να μιλαμε και για επενδυσεις.Τα ελαχιστα συλλεκτικα κομματια(γιατι ειμαστε σε φορουμ συλλεκτων)που εμφανιζονται δεν τα ακουμπαει κανεις.Μιλω απο επενδυτικης αποψης ετσι γιατι ο καθενας οριζει τον παρα του οπως νομιζει.Θα μου πει καποιος μα εμενα μου αρεσε και σαν συλλεκτης εδωσα και το κατι παραπανω.Οκ να το δεχθω αλλα μην βγαινεις μετα και να θελεις να εμφανισεις την κινηση σου σαν μεγιστη επενδυτικη επιτυχια και πολυ περισσοτερο μην απαιτεις  απο τους αλλους ,οταν μετα απο λιγο χρονικο διαστημα θελησεις να πουλησεις ,να σε ακολουθησουν στις "επενδυτικες σου επιτυχιες"
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 05, 2016, 08:32:27 μμ »

Πιστευεις δηλαδη οτι μεγαλο ποσοστο των μελων δεν κινουνται, στο τοξο συλλετη-επενδυτη?Απορία
Πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να συλλέγει ότι τραβάει η ψυχή του και ο οργανισμός του, ότι τον κάνει να αισθάνεται όμορφα, αν αυτό είναι το τερπνόν ή το ωφέλιμο για κείνον είναι καθαρά θέμα δικό του αλλά το να θελήσει να αποκτήσει κάτι και να το περνά μέσα από δεκάδες επενδυτικά φίλτρα, συσχετισμούς τυχαίους ή μη, περιπτωσιολογίες, κονφορμισμούς, μαντεψιές ακόμα και για την ένταση που θα χτυπήσει η πεταλούδα τα φτερά της κάπου στην Ασία, οδηγεί σε ψυχαναγκασμούς.....αυτό πιστεύω....  Χαμόγελο
Οπως το θετεις ειναι σωστο,αλλιως δεν θα λεγονταν χομπυ.
Οταν ομως ο Α,ο Β αφιερωνεται σε αυτο το χομπυ επενδυοντας τους κοπους του(μιας και ειναι δαπανηρο,το ατιμο Χαμόγελο),δεν εχει στο πισω μερος του μυαλου του και τον παραγοντα ασφαλεια-επενδυση??...σε μικρο ποσοστο,αλλα το εχει....Σε αυτο ακριβος αναφερομαι....
Αναφερομαι παντα για ατομα μεσαιας ταξης και οχι για τον μεγαλοεισοδηματια που αυτος,δεν εχει τετοιο διλημμα...ακραιο,αλλα ετσι πιστευω ειναι.
Από αυτό ακριβώς που έγραψες φίλε μου ξεκινά το μπέρδεμα και μπαίνουμε σε υποπεριπτώσεις των υποπεριπτώσεων....  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 05, 2016, 08:34:46 μμ »

Πιστευεις δηλαδη οτι μεγαλο ποσοστο των μελων δεν κινουνται, στο τοξο συλλετη-επενδυτη?Απορία
Αν μου επιτρεπεις να πω την γνωμη μου φιλε μου η απαντηση ειναι οχι.Αν αυτο που παρατηρεις ολους αυτους τους μηνες εδω ειναι οτι υπαρχουν επενδυτες θα διαφωνησω μαζι σου.Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν αλλα ειναι ελαχιστοι.Οι αλλοι προσπαθουν να ντυθουν τον μανδυα του επενδυτη αλλα αστα να πανε.Οταν εκατονταδες φιλοι μπαινουν καθημερινα εδω και πωλουν την πραματεια τους αυτη την οποια αν πηγαιναν πχ σε χρυσομαγαζο να την δωσουν θα επαιρναν 10 και εδω θα παρουν 15 και παραπανω που τους ειδες τους επενδυτες;Αναθεμα μαλιστα αν υπηρξε μια εστω περιπτωση που καποιος απο ολη αυτη την διαδικασια απεκτησε ενα κομματι πραγματικα συλλεκτικο που να αξιζε να δωσεις και τα παραπανω χρηματα.Παρατηρησε σε βαθος χρονου τις πωλησεις καλα και θα καταλαβεις τι εννοω.Σπαταλωνται χρηματα ασυστολα ναι οχι ομως να μιλαμε και για επενδυσεις.Τα ελαχιστα συλλεκτικα κομματια(γιατι ειμαστε σε φορουμ συλλεκτων)που εμφανιζονται δεν τα ακουμπαει κανεις.Μιλω απο επενδυτικης αποψης ετσι γιατι ο καθενας οριζει τον παρα του οπως νομιζει.Θα μου πει καποιος μα εμενα μου αρεσε και σαν συλλεκτης εδωσα και το κατι παραπανω.Οκ να το δεχθω αλλα μην βγαινεις μετα και να θελεις να εμφανισεις την κινηση σου σαν μεγιστη επενδυτικη επιτυχια και πολυ περισσοτερο μην απαιτεις  απο τους αλλους ,οταν μετα απο λιγο χρονικο διαστημα θελησεις να πουλησεις ,να σε ακολουθησουν στις "επενδυτικες σου επιτυχιες"
+10000000000
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 05, 2016, 08:35:39 μμ »

να ρωτήσω κι εγω με την σειρά μου τον γιατρό και όλους τους υπόλοιπους, γιατί με αυτά τα χρήματα να μην αγοράσεις εικοσάρικα του 60 που αντικρούουν και τις αρνητικές επιπτώσεις που προαναφέρθηκαν για την μπάρα; είναι ψυχολογικοί οι λόγοι;
Το τελευταίο αν δεν ακούγεται ωραία μπορώ να το μετατρέψω σε '' λόγους ψυχολογίας''.
Ο γιατρος ειχε βαλει για πωληση καμια 70αρια αν θυμαμαι καλα,οποτε απο αυτα μαλλον εχει αρκετα.....του αρεσε η μπαρα βαρια-βαρια και στιβαρη και ειπε να την παρει μιας και θα του εφτιαχνε την ημερα.....ειναι ψυχοθεραπεια,το ιδιο θα εκανακαι εγω.... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 05, 2016, 08:36:10 μμ »

Εγώ,nestor 34 θα σου απαντήσω μόνο για την περίπτωση μου.Τις πήρα,γιατί τις είχα "άχτι".Αν θα χάσω,ποσός με ενδιαφέρει.Επίσης,το 2001 αγόρασα 8000€ το επετειακό Africa Twin που ερωτεύτηκα στα 17 μου και τώρα "κάθεται" στην αυλή,αλλά μετά απο ατέλειωτες ώρες ευχαρίστησης που μου χάρισε.Αν πουληθεί,θα πάρω 1500€ το πολύ.Χαμένος;Οικονομικά,ναί.Αλλά δεν είναι όλα στη ζωή κέρδος.Υπάρχει και η ευχαρίστηση,το δώρο στον εαυτό μας,το "ζωτικό ψεύδος" ότι κάνουμε αυτό που επιθυμούμε.Είναι άσχημο μεγαλώνοντας να έχεις απωθημένα,πράγματα που θα μπορούσες να κάνεις και δεν έκανες.
Μιά ζωή την έχουμε...

Υ.Γ
Μην νομίσει κανείς οτι "το χρήμα το περιφρονώ,και δεν το λογαριάζω",ξυπνάω στις 5 κάθε μέρα για δουλειά.Ούτε εισοδηματίας είμαι,ούτε "μαύρα" παίρνω απο πουθενά.Αν και όποτε περισσέψει κάτι,θα κάνω το κέφι μου.Ολοι μας δεν το δικαιούμαστε;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2016, 09:04:42 μμ από sabby » Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 05, 2016, 08:41:18 μμ »

Πιστευεις δηλαδη οτι μεγαλο ποσοστο των μελων δεν κινουνται, στο τοξο συλλετη-επενδυτη?Απορία
Πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να συλλέγει ότι τραβάει η ψυχή του και ο οργανισμός του, ότι τον κάνει να αισθάνεται όμορφα, αν αυτό είναι το τερπνόν ή το ωφέλιμο για κείνον είναι καθαρά θέμα δικό του αλλά το να θελήσει να αποκτήσει κάτι και να το περνά μέσα από δεκάδες επενδυτικά φίλτρα, συσχετισμούς τυχαίους ή μη, περιπτωσιολογίες, κονφορμισμούς, μαντεψιές ακόμα και για την ένταση που θα χτυπήσει η πεταλούδα τα φτερά της κάπου στην Ασία, οδηγεί σε ψυχαναγκασμούς.....αυτό πιστεύω....  Χαμόγελο
Οπως το θετεις ειναι σωστο,αλλιως δεν θα λεγονταν χομπυ.
Οταν ομως ο Α,ο Β αφιερωνεται σε αυτο το χομπυ επενδυοντας τους κοπους του(μιας και ειναι δαπανηρο,το ατιμο Χαμόγελο),δεν εχει στο πισω μερος του μυαλου του και τον παραγοντα ασφαλεια-επενδυση??...σε μικρο ποσοστο,αλλα το εχει....Σε αυτο ακριβος αναφερομαι....
Αναφερομαι παντα για ατομα μεσαιας ταξης και οχι για τον μεγαλοεισοδηματια που αυτος,δεν εχει τετοιο διλημμα...ακραιο,αλλα ετσι πιστευω ειναι.
Από αυτό ακριβώς που έγραψες φίλε μου ξεκινά το μπέρδεμα και μπαίνουμε σε υποπεριπτώσεις των υποπεριπτώσεων....  Χαμόγελο Χαμόγελο
....καπου εκει ειναι η μπαλα Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 05, 2016, 08:41:48 μμ »

Εγώ,nestor 34 θα σου απαντήσω μόνο για την περίπτωση μου.Τις πήρα,γιατί τις είχα "άχτι".Αν θα χάσω,ποσός με ενδιαφέρει.Επίσης,το 2001 αγόρασα 8000€ το επετειακό Africa Twin που ερωτεύτηκα στα 17 μου και τώρα "κάθεται" στην αυλή,αλλά μετά απο ατέλειωτες ώρες ευχαρίστησης που μου χάρισε.Αν πουληθεί,θα πάρω 1500€ το πολύ.Χαμένος;Οικονομικά,ναί.Αλλά δεν είναι όλα στη ζωή κέρδος.Υπάρχει και η ευχαρίστηση,το δώρο στον εαυτό μας,το "ζωτικό ψεύδος" ότι κάνουμε αυτό που επιθυμούμε.Είναι άσχημο μεγαλώνοντας να έχεις απωθημένα,πράγματα που θα μπορούσες να κάνεις και δεν έκανες.
Μιά ζωή την έχουμε...
Βασίλη εισαι ωραίος ρε φίλε.Σε πάω Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Dr.Christos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 248


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 05, 2016, 08:45:40 μμ »

να ρωτήσω κι εγω με την σειρά μου τον γιατρό και όλους τους υπόλοιπους, γιατί με αυτά τα χρήματα να μην αγοράσεις εικοσάρικα του 60 που αντικρούουν και τις αρνητικές επιπτώσεις που προαναφέρθηκαν για την μπάρα; είναι ψυχολογικοί οι λόγοι;
Το τελευταίο αν δεν ακούγεται ωραία μπορώ να το μετατρέψω σε '' λόγους ψυχολογίας''.
Ο γιατρος ειχε βαλει για πωληση καμια 70αρια αν θυμαμαι καλα,οποτε απο αυτα μαλλον εχει αρκετα.....του αρεσε η μπαρα βαρια-βαρια και στιβαρη και ειπε να την παρει μιας και θα του εφτιαχνε την ημερα.....ειναι ψυχοθεραπεια,το ιδιο θα εκανακαι εγω.... Χαμόγελο

Δεν μπορούσα να το πω καλύτερα  Κλείσιμο ματιού

Τις έχω κι εγώ άχτι Sp1  Ντροπή
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 05, 2016, 08:47:39 μμ »

Με εκφράζει και εμενα αυτό που έγραψε ο Βασίλης.
Είναι η μεγάλη αλήθεια που μας ακουμπά όλους,ασχετως του τι θεωρει ο καθείς επένδυση, και σε ποιο είδος την εναποθετει
Και φυσικά πλην της δεδομένης συλλεκτικής μανίας ,με μια έννοια όλοι είμαστε επενδυτές αφού κανείς δεν θελει να αγοράζει 10 και σε μια μέρα να μπορεί να πουλά 5
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 05, 2016, 08:54:51 μμ »

Πιστευεις δηλαδη οτι μεγαλο ποσοστο των μελων δεν κινουνται, στο τοξο συλλετη-επενδυτη?Απορία
Αν μου επιτρεπεις να πω την γνωμη μου φιλε μου η απαντηση ειναι οχι.Αν αυτο που παρατηρεις ολους αυτους τους μηνες εδω ειναι οτι υπαρχουν επενδυτες θα διαφωνησω μαζι σου.Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν αλλα ειναι ελαχιστοι.Οι αλλοι προσπαθουν να ντυθουν τον μανδυα του επενδυτη αλλα αστα να πανε.Οταν εκατονταδες φιλοι μπαινουν καθημερινα εδω και πωλουν την πραματεια τους αυτη την οποια αν πηγαιναν πχ σε χρυσομαγαζο να την δωσουν θα επαιρναν 10 και εδω θα παρουν 15 και παραπανω που τους ειδες τους επενδυτες;Αναθεμα μαλιστα αν υπηρξε μια εστω περιπτωση που καποιος απο ολη αυτη την διαδικασια απεκτησε ενα κομματι πραγματικα συλλεκτικο που να αξιζε να δωσεις και τα παραπανω χρηματα.Παρατηρησε σε βαθος χρονου τις πωλησεις καλα και θα καταλαβεις τι εννοω.Σπαταλωνται χρηματα ασυστολα ναι οχι ομως να μιλαμε και για επενδυσεις.Τα ελαχιστα συλλεκτικα κομματια(γιατι ειμαστε σε φορουμ συλλεκτων)που εμφανιζονται δεν τα ακουμπαει κανεις.Μιλω απο επενδυτικης αποψης ετσι γιατι ο καθενας οριζει τον παρα του οπως νομιζει.Θα μου πει καποιος μα εμενα μου αρεσε και σαν συλλεκτης εδωσα και το κατι παραπανω.Οκ να το δεχθω αλλα μην βγαινεις μετα και να θελεις να εμφανισεις την κινηση σου σαν μεγιστη επενδυτικη επιτυχια και πολυ περισσοτερο μην απαιτεις  απο τους αλλους ,οταν μετα απο λιγο χρονικο διαστημα θελησεις να πουλησεις ,να σε ακολουθησουν στις "επενδυτικες σου επιτυχιες"
Μιχαλη- το κ. μου το εχεις απαγορευσει- σε 7 μηνες και με αφορμη τον κουβα,μπηκα και γω στον κοσμο αυτο...εκτος απο αρκετες δεκαδες αγορες και απο εδω και απο αλλου,δεν εχω κανει πανω απο 2 πωλησεις ολο αυτο το διαστημα.Πραγματακια απλα ειχα και εχω αλλα ποτε δεν μπηκα στην θεση του πωλητη, ο αγοραστης μου παει καλυτερα.... Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 05, 2016, 09:09:41 μμ »

Εγώ,nestor 34 θα σου απαντήσω μόνο για την περίπτωση μου.Τις πήρα,γιατί τις είχα "άχτι".Αν θα χάσω,ποσός με ενδιαφέρει.Επίσης,το 2001 αγόρασα 8000€ το επετειακό Africa Twin που ερωτεύτηκα στα 17 μου και τώρα "κάθεται" στην αυλή,αλλά μετά απο ατέλειωτες ώρες ευχαρίστησης που μου χάρισε.Αν πουληθεί,θα πάρω 1500€ το πολύ.Χαμένος;Οικονομικά,ναί.Αλλά δεν είναι όλα στη ζωή κέρδος.Υπάρχει και η ευχαρίστηση,το δώρο στον εαυτό μας,το "ζωτικό ψεύδος" ότι κάνουμε αυτό που επιθυμούμε.Είναι άσχημο μεγαλώνοντας να έχεις απωθημένα,πράγματα που θα μπορούσες να κάνεις και δεν έκανες.
Μιά ζωή την έχουμε...

Υ.Γ
Μην νομίσει κανείς οτι "το χρήμα το περιφρονώ,και δεν το λογαριάζω",ξυπνάω στις 5 κάθε μέρα για δουλειά.Ούτε εισοδηματίας είμαι,ούτε "μαύρα" παίρνω απο πουθενά.Αν και όποτε περισσέψει κάτι,θα κάνω το κέφι μου.Ολοι μας δεν το δικαιούμαστε;
+100
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 05, 2016, 10:15:17 μμ »

Πιστευεις δηλαδη οτι μεγαλο ποσοστο των μελων δεν κινουνται, στο τοξο συλλετη-επενδυτη?Απορία
Αν μου επιτρεπεις να πω την γνωμη μου φιλε μου η απαντηση ειναι οχι.Αν αυτο που παρατηρεις ολους αυτους τους μηνες εδω ειναι οτι υπαρχουν επενδυτες θα διαφωνησω μαζι σου.Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν αλλα ειναι ελαχιστοι.Οι αλλοι προσπαθουν να ντυθουν τον μανδυα του επενδυτη αλλα αστα να πανε.Οταν εκατονταδες φιλοι μπαινουν καθημερινα εδω και πωλουν την πραματεια τους αυτη την οποια αν πηγαιναν πχ σε χρυσομαγαζο να την δωσουν θα επαιρναν 10 και εδω θα παρουν 15 και παραπανω που τους ειδες τους επενδυτες;Αναθεμα μαλιστα αν υπηρξε μια εστω περιπτωση που καποιος απο ολη αυτη την διαδικασια απεκτησε ενα κομματι πραγματικα συλλεκτικο που να αξιζε να δωσεις και τα παραπανω χρηματα.Παρατηρησε σε βαθος χρονου τις πωλησεις καλα και θα καταλαβεις τι εννοω.Σπαταλωνται χρηματα ασυστολα ναι οχι ομως να μιλαμε και για επενδυσεις.Τα ελαχιστα συλλεκτικα κομματια(γιατι ειμαστε σε φορουμ συλλεκτων)που εμφανιζονται δεν τα ακουμπαει κανεις.Μιλω απο επενδυτικης αποψης ετσι γιατι ο καθενας οριζει τον παρα του οπως νομιζει.Θα μου πει καποιος μα εμενα μου αρεσε και σαν συλλεκτης εδωσα και το κατι παραπανω.Οκ να το δεχθω αλλα μην βγαινεις μετα και να θελεις να εμφανισεις την κινηση σου σαν μεγιστη επενδυτικη επιτυχια και πολυ περισσοτερο μην απαιτεις  απο τους αλλους ,οταν μετα απο λιγο χρονικο διαστημα θελησεις να πουλησεις ,να σε ακολουθησουν στις "επενδυτικες σου επιτυχιες"
Μιχαλη- το κ. μου το εχεις απαγορευσει- σε 7 μηνες και με αφορμη τον κουβα,μπηκα και γω στον κοσμο αυτο...εκτος απο αρκετες δεκαδες αγορες και απο εδω και απο αλλου,δεν εχω κανει πανω απο 2 πωλησεις ολο αυτο το διαστημα.Πραγματακια απλα ειχα και εχω αλλα ποτε δεν μπηκα στην θεση του πωλητη, ο αγοραστης μου παει καλυτερα.... Χαμόγελο Χαμόγελο
Αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο για καποιον σχετικα νεο στον χωρο, η αναγκη για καποιες πωλησεις ερχεται αρκετα αργοτερα.(παντα ερχεται ομως..).
 Η προσωπικη μου συμβουλη στους νεοεισερχομενους στο χομπυ (που το ασκουν ,ας πουμε, 7-8 μηνες) ειναι να δοκιμασουν μερικες πωλησεις, εστω και εαν δεν τους ειναι απαραιτητες.
 Ετσι θα βρεθουν απο την αλλη μερια "του παγκου" και θα παρουν πολυ χρησιμα διδαγματα για το πως λειτουργει το συστημα, απαραιτητα για την εξελιξη τους.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
arvac
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 06, 2016, 12:21:41 πμ »

Θελω να πω με λιγα λογια οτι,αν καποιος ειχε την οξυδερκεια μαζι με τον συλλεκτισμο να αποκτησει και ενα Α κερδος -μεσα απο τον συλλεκτισμο-,οχι για επενδυτικους σκοπους,αλλα για να εχει την ευχερεια να μεγαλωσει την συλλογη του,ποιος δεν θα το εκανε???

Πολύ σωστά το έχεις θέσει.
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 06, 2016, 10:40:48 πμ »

Η λεξη κλειδι σε ολη αυτη την ωραια κουβεντα που γινεται ειναι η λεξη "μετρο".Υπαρχουν και οι 2 οψεις του νομισματος και η επενδυτικη και η καθαρα για την ευχαριστηση-συλλεκτικη το κατα ποσο υπερτερει η μια ή η αλλη ειναι αυτο που χαρακτηριζει τον καθενα μας στην τελικη .Απλα στο συγκεκριμενο χομπι υπαρχει η ιδιατεροτητα του  οτι το συλλεκτικο αντικειμενο αποτελει το ιδιο χρημα (ή εστω μια πτυχη του κατα τι διαφοροποιημενη,αλλα παντως χρημα) δηλαδη μέσο αποκτησης αγαθων.Οποτε αυτο ειναι λογικο να κανει καπως λαθος τη συγκριση με αλλα αμιγως αγαθα.Το θεμα ειναι οτι η χροια της εξασφαλισης και μεταπωλησης χωρις να ειναι αυτοσκοπος πολλες φορες μπαινει στο μυαλο τοy καθενος μας ωστε να νιωσει οτι τα λεφτα του δεν ειναι μονον προιον καπριτσιου και ευχαριστησης αλλα...και αυτου. Χαμόγελο
Ισως δηλαδη να αποτελει το αλλοθι για να μπορεσουμε να κανουμε πιο απελευθερωμενοι το χομπι μας.
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 06, 2016, 11:22:13 πμ »

Εμένα μία απορία μου δημιουργήθηκε σαν νέο μέλος της παρέας.. Για ποιο λόγο να στέλνετε τα κομμάτια σας στις εταιρίες πιστοποίησης (μήπως για να αποκτήσουν μεγαλύτερη προστιθέμενη αξία?), εάν δεν σας ενδιαφέρει το μεταπωλητικό κομμάτι? (flies away... Γλώσσα) Τώρα αν μου πείτε για λόγους αναγνώρισης νομίσματος ή για πιστοποίηση γνησιότητας δεν θα σας πολυπιστέψω, γιατί θεωρώ ότι η πλειοψηφία εδώ μέσα δεν εέχει τέτοιο πρόβλημα...Άρα συμπεραίνω ότι όλοι στο βάθος του μυαλού τους σκέφτονται και σαν επενδυτές και ας μη θέλουν να το παραδεχτούν..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences