Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 03:58:28 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μπάρα 1kg ασήμι  (Αναγνώστηκε 43685 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 05, 2016, 09:39:26 πμ »

Φυσικα .... Χαμόγελο
Πριν κανα 1- 1.5 χρονο ειχα αγορασει μια μπαριτσα της 1 ουγγιας από έναν φιλο μου ελληνα κατοικο γαλλιας σε πολύ χαμηλη τιμη ...εάν θυμαμαι καπου στα 15-16 ευρω .
Η μπαρα ειχε μια πολύ ωραια αναγλυφη παρασταση επανω και ηταν από μια αμερικανικη εταιρεια που την ειχε φτιαξει κατά της δεκαετια του 1990 περιπου και η οποια μετα από ερευνα διαπιστωσα ότι κοστιζει λογω μικρου τιραζ - κατασκευης περιπου 75 - 80 ευρω !!!!!
Καταγράφηκε
Dr.Christos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 248


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 05, 2016, 09:54:26 πμ »

επίσης πρέπει να λαμβάνεται υπ όψιν η συλλεκτικότητα της κάθε μπάρας και όχι μόνο το βάρος. του Sabby η μπάρα (που είναι και σφραγισμένη) ΔΕΝ πάει με το βάρος. έχει άλλη τιμή και αργά ή γρήγορα θα την πιάσει εντός ή εκτός της τοπικής αγοράς. για αυτό και έγραψα για 600 και όχι για 480€ για τη μπάρα του γιατρού.

Φίλε Στέλιο αξιολογείς ότι δεν θα έπρεπε να δώσω πάνω από το spot δηλαδή;
Κι εγω χάρηκα ότι πέτυχα σε διαπραγμάτευση όταν μου είπε ότι μου τις δίνει +50 από το σποτ αν πάρω και τις 2 που έχει.. (ναι ξαναπέρασα το πρωί για να ρίξω την τιμή  Ντροπή)
Λες να το αφήσω και να σταματήσω να ψάχνω για 2ο συμμέτοχο; Έχω πάρει 5 τηλέφωνα το τελευταίο μισάωρο.. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 05, 2016, 09:59:06 πμ »

Αρχικά θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις, αν είσαι συλλέκτης.
Όταν το ξεκαθαρίσεις αυτό, τότε θα συζητήσουμε σε σωστή βάση, για το πόσο πρέπει να πληρωθεί η μπάρα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Dr.Christos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 248


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 05, 2016, 10:19:00 πμ »

Αρχικά θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις, αν είσαι συλλέκτης.
Όταν το ξεκαθαρίσεις αυτό, τότε θα συζητήσουμε σε σωστή βάση, για το πόσο πρέπει να πληρωθεί η μπάρα.

Προφανώς έχω κάνει κάποιο λάθος που δεν έχω αντιληφθεί..
Συνειδητά εκτίθεμαι δημόσια για να αποκτήσω μια πιο σφαιρική εικόνα από άτομα που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα ως προς την αντικειμενική τιμή μιας ασημένιας μπάρας του κιλού..
Αν αποτελεί ουσιαστική προϋπόθεση λοιπόν να αντιληφθώ τον ακριβή ορισμό του συλλέκτη ή το να ξεκαθαρίσω απλά αν αυτοπροσδιορίζομαι ως τέτοιος, φαντάζομαι ότι εναπόκειται αποκλειστικά στο ποσό που είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ως προσωπικό premium για κάτι που με ικανοποιεί και όχι για να ζητήσω τη βοήθεια του προσδιορισμού της μέσης τιμής του αντικειμένου που με ενδιαφέρει.
Χωρίς την παραμικρή διάθεση ειρωνείας, αφού δεν μου αρμόζει ούτε φύσει ούτε θέσει, απολογούμαι αν κούρασα στο συγκεκριμένο ποστ και ξεκαθαρίζω ότι αν και έχω την επιθυμία απόκτησης του συγκεκριμένου αντικειμένου, θα είχα την πρόθεση να περιοριστώ στο να δαπανήσω ένα ποσό που να ανταποκρίνεται περισσότερο στη αντικειμενική του αξία ως αντικείμενο και όχι ως μέταλλο(μπάρα χωρίς ζελατίνα, με μικρές φθορές κτλ) και προς αυτή την κατεύθυνση ήταν το ερώτημά μου..
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 05, 2016, 10:33:30 πμ »

Μη με παρεξηγείς, συζήτηση κάνουμε και θέλω να ορίσω μια νέα 'οπτική γωνία' στις απαντήσεις για το θέμα σου. Δεν είναι προσωπικό, δεν έχεις κάνει κανένα λάθος, ούτε υπάρχει πρόβλημα με το θέμα. Το 'πρόβλημα' είναι ότι οι απαντήσεις που λαμβάνεις είναι μονόπλευρες και έχουν σχεδόν όλες σαν βάση το κέρδος από την μεταπώληση και όχι το συλλεκτικό σου ενδιαφέρον.

Δεν έχει και πολύ ουσία να μιλάμε για 10-50-100, πάνω-κάτω της τιμής μετάλλου, αν σκέφτεσαι σαν συλλέκτης. Διότι ο συλλέκτης κάνει το γούστο του, το χόμπι του, το κέφι του και πληρώνει για να το κάνει, όπως πληρώνουν άλλοι για τα γούστα τους, τα χόμπι τους, τα κέφια τους. Και το κάτι παραπάνω για τον συλλέκτη είναι ο,τι ίσως μακροπρόθεσμα να έχει και κέρδος από τη συλλογή του, ασχέτως αν δεν είναι αυτοσκοπός. Π.χ. Αν είχες αγοράσει αυτή τη μπάρα πριν 15 χρόνια, σήμερα θα είχες κέρδος κάπου στο 275%.

Απόσπασμα από το άρθρο του κ. Ζαχαρία Ωραιόπουλου (Τα νομίσματα που έγιναν ακριβές κοκότες)

'' Όπως τα χρήματα του εισιτηρίου του κινηματογράφου ή του θεάτρου δεν τα αναζητάς γιατί κατανάλωσες την ευχαρίστηση του θεάματος, όπως δεν ζητάς να ανακτήσεις τα χρήματα που δαπάνησες στην ταβέρνα, κατά τον ίδιο τρόπο πρέπει να παραιτηθείς της αξιώσεως ν΄ ανακτήσεις την δαπάνη αγοράς του συλλεκτικού σου ενδιαφέροντος γιατί η δαπάνη καλύφθηκε από την ευχαρίστηση της δυνατότητας να έχεις στη συλλογή σου ένα από τα αντικείμενα του ενδιαφέροντός σου. ''

Πηγή : http://www.nomisma.gr/ViewArticle.aspx?ArticleId=1689&PageNo=4
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 05, 2016, 10:38:17 πμ »

Έχεις πμ
Καταγράφηκε
Dr.Christos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 248


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 05, 2016, 10:46:05 πμ »

Μη με παρεξηγείς, συζήτηση κάνουμε και θέλω να ορίσω μια νέα 'οπτική γωνία' στις απαντήσεις για το θέμα σου. Δεν έχεις κάνει κανένα λάθος, ούτε υπάρχει πρόβλημα με το θέμα. Το 'πρόβλημα' είναι ότι οι απαντήσεις που λαμβάνεις είναι μονόπλευρες και έχουν σχεδόν όλες σαν βάση το κέρδος από την μεταπώληση και όχι το συλλεκτικό σου ενδιαφέρον.

Δεν έχει και πολύ ουσία να μιλάμε για 10-50-100, πάνω-κάτω της τιμής μετάλλου, αν σκέφτεσαι σαν συλλέκτης. Διότι ο συλλέκτης κάνει το γούστο του, το χόμπι του, το κέφι του και πληρώνει για να το κάνει, όπως πληρώνουν άλλοι για τα γούστα τους, τα χόμπι τους, τα κέφια τους. Και το κάτι παραπάνω για τον συλλέκτη είναι ο,τι ίσως μακροπρόθεσμα να έχει και κέρδος από τη συλλογή του, ασχέτως αν δεν είναι αυτοσκοπός. Π.χ. Αν είχες αγοράσει αυτή τη μπάρα πριν 15 χρόνια, σήμερα θα είχες κέρδος κάπου στο 275%.

Απόσπασμα από το άρθρο του κ. Ζαχαρία Ωραιόπουλου (Τα νομίσματα που έγιναν ακριβές κοκότες)

'' Όπως τα χρήματα του εισιτηρίου του κινηματογράφου ή του θεάτρου δεν τα αναζητάς γιατί κατανάλωσες την ευχαρίστηση του θεάματος, όπως δεν ζητάς να ανακτήσεις τα χρήματα που δαπάνησες στην ταβέρνα, κατά τον ίδιο τρόπο πρέπει να παραιτηθείς της αξιώσεως ν΄ ανακτήσεις την δαπάνη αγοράς του συλλεκτικού σου ενδιαφέροντος γιατί η δαπάνη καλύφθηκε από την ευχαρίστηση της δυνατότητας να έχεις στη συλλογή σου ένα από τα αντικείμενα του ενδιαφέροντός σου. ''

Πηγή : http://www.nomisma.gr/ViewArticle.aspx?ArticleId=1689&PageNo=4


Καθόλου δεν σε παρεξηγώ! Αντιθέτως, εκμεταλλεύομαι μονομερώς τις γνώσεις σου και την εμπειρία σου, όπως και των υπολοίπων που τόσο καλοπροαίρετα ασχολούνται προσπαθώντας να φωτίσουν την άγνοιά μου!
Προσπαθώ μέσα από τις ανομοιογενείς απαντήσεις που λαμβάνω να διαμορφώσω μια μέση εικόνα αντίληψης του αντικειμένου που με ενδιαφέρει..
Η επενδυτική χροιά που αποδίδεται από τους περισσότερους στη συλλεκτική διάσταση, σαφώς δεν είναι αυτοσκοπός αλλά σε μια επιπόλαια ανάλυση δεν μπορεί παρά να παραμένει επενδυτική προσέγγιση.. Σε αυτή την περίπτωση δε θα ήμουν διατεθειμένος να δώσω ούτε ενα σεντ πατραπάνω από την αντικειμενική αξία της μπάρας (σποτ) και το συγκεκριμένο ποστ δε θα είχε καμία ουσία..
Σε ευχαριστώ ειλικρινά για το χρόνο σου και για την διαφορετική οπτική που προσφέρεις σε όσους μοιράζονται την διαδικτυακή αυτή συζήτηση με τα γραφόμενά σου και σε διαβεβαιώ ότι την εκλαμβάνω και την αξιολογώ με ιδιαίτερη σοβαρότητα!

.. θα πάω να την αγοράσω !  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 05, 2016, 10:50:31 πμ »

Όταν είμαστε επενδυτές, την στιγμή της αγοράς καλό είναι να σκεφτόμαστε και την στιγμή της πώλησης.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 05, 2016, 10:55:06 πμ »

Δεν έχει και πολύ ουσία να μιλάμε για 10-50-100, πάνω-κάτω της τιμής μετάλλου, αν σκέφτεσαι σαν συλλέκτης. Διότι ο συλλέκτης κάνει το γούστο του, το χόμπι του, το κέφι του και πληρώνει για να το κάνει, όπως πληρώνουν άλλοι για τα γούστα τους, τα χόμπι τους, τα κέφια τους. Και το κάτι παραπάνω για τον συλλέκτη είναι ο,τι ίσως μακροπρόθεσμα να έχει και κέρδος από τη συλλογή του, ασχέτως αν δεν είναι αυτοσκοπός. Π.χ. Αν είχες αγοράσει αυτή τη μπάρα πριν 15 χρόνια, σήμερα θα είχες κέρδος κάπου στο 275%.

Απόσπασμα από το άρθρο του κ. Ζαχαρία Ωραιόπουλου (Τα νομίσματα που έγιναν ακριβές κοκότες)

'' Όπως τα χρήματα του εισιτηρίου του κινηματογράφου ή του θεάτρου δεν τα αναζητάς γιατί κατανάλωσες την ευχαρίστηση του θεάματος, όπως δεν ζητάς να ανακτήσεις τα χρήματα που δαπάνησες στην ταβέρνα, κατά τον ίδιο τρόπο πρέπει να παραιτηθείς της αξιώσεως ν΄ ανακτήσεις την δαπάνη αγοράς του συλλεκτικού σου ενδιαφέροντος γιατί η δαπάνη καλύφθηκε από την ευχαρίστηση της δυνατότητας να έχεις στη συλλογή σου ένα από τα αντικείμενα του ενδιαφέροντός σου. ''

Το νερό εκεί πάνω που είσαι Κώστα πρέπει να είναι το κάτι άλλο.... Χαμόγελο
Να το εμφιαλώσεις, για να έχουν να πίνουν και οι επόμενες γενιές....  Χαμόγελο

 Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 05, 2016, 10:55:22 πμ »

Να πας ....τα 50 και 100 ευρω είναι σχετικα μικρο ποσο διαφορας ....ας πουμε ότι τα φαγαμε σε κατι που αγαπάμε πολύ και μεσα από αυτό ανακαλύπτουμε την χαρα της ευχαρίστησης .
Σκεπτομενος αυτά θυμηθηκα τα λογια που μου ειπε το καλοκαιρι ενας ηλικιωμένος κυριος και φανατικος αποκλειστικος συλλεκτης γραμματοσημων σε μια τυχαια συναντηση μας : * φιλε μου μετα από τοσες δεκαετιες χαρας και απόλαυσης με τα γραμματοσημα ...ανακαλυψα την ηρεμια μεσα μου και πλεον νιώθω πιο δημιουργικος και γεματος * !!!!!
φιλικα

χαρης
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 05, 2016, 11:16:42 πμ »

 Ειχα γραψει στην πρωτη αναρτηση μου στο θεμα οτι υπαρχουν και συλλεκτικες μπαρες, οι οποιες ομως αφορουν (πολυ λιγους) φανατικους του ειδους, τουλαχιστον στην χωρα μας.
 Μπορει καποιου να του αρεσει το ασημι, αλλα οταν μιλαμε για μπαρες τετοιου βαρους, νομιζω οτι πρωταρχικα ενδιαφερεται καποιος για την κατοχη ως μεταλλο και οχι ως συλλεκτικο αντικειμενο-κεφι.
 Και εγω κανω κεφι να ειχα μερικες μπαρες μεγαλες,να τις χτιζω πυραμιδες και αλλα ωραια και συλλεκτοβιτσιοζικα Σαρκασμός  αλλα, λογω των ειδικων τοπικων συνθηκων που πολλες φορες εχουν αναφερθει, δεν προχωρησα σε αγορα τους.
 Γιατι στο νομισμα κανω το κεφι μου, οπως ολοι, και εαν χρειαστει θα πληρωσω κατι παραπανω για ενα νομισμα, ασχετα εαν ειναι πολυ δυσκολο να ρευστοποιηθει μελλοντικα.
 Στην αγορα-κατοχη ομως μεταλλου (ειτε ασημι, ειτε χρυσος,ειτε σαν μπαρα, ειτε σαν νομισμα κλπ) δεν πολυχωραει κεφι, μιας και ο σκοπος ειναι αλλος.
 Και η ευκολια ρευστοποιησης ειναι μεγαλος παραγοντας σε αυτη την περιπτωση.
 Δεν βλαπτουν αυτες οι συζητησεις, οσο και εαν φαινεται λιγο μπακαλικη η κουβεντα, μιας και πολλοι νεοι στον χωρο προχωρουν σε αγορες χωρις να γνωριζουν απολυτα ολα τα δεδομενα που αφορουν τις επιλογες τους.
 
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 05, 2016, 11:29:31 πμ »

Ας αναρωτηθούμε τι ρευστοποιείται πιο εύκολα και χωρίς απώλειες. Ένα κιλό ασήμι ή δύο λίρες;
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 05, 2016, 11:34:14 πμ »

Διαφωνω πληρως με τον ορισμο "συλλεκτικη μπαρα'' πόσο μαλλον για μια που δεν ειναι σφραγισμενη και αμφιβολου προελευσης.Αξια για τις συγκεκριμενες μονο η τιμη σποτ.Ισως και παρακατω!!Ενα μικρο premium 5-10% το πολύ το δεχομαι για καποιες σφραγισμενες λογω γκαραντί!!Μεχρι εκει ομως.

Αυτο ισχυει ΚΑΙ για τις χρυσες μπαρες....

αν θελετε συλλεκτικοτητα και υπεραξιες παρτε νομισματα!!

Ντοκτορ στο θεμα σου τωρα!!Αν θες παρεις τις μπαρες με καπελο 50 ευρω τσιμπα της ετσι για την δικη σου ευχαριστηση.Να ξερεις ομως οτι οταν θα χρειαστεις να τις πουλησεις (διοτι για τετοιες αγορες η μεταπωληση ειναι βασικη προυποθεση) ο αγοραστης ισως να μην ευχαριστιεται και τοσο οσο εσυ!!Επισης θα υπαρχει δυσπιστια οσο αφορα την γνησιοτητα..αρα αντιο premium.

Ομως επειδη ειμαι θιασώτης της ανοδου των μεταλλων και ΕΙΔΙΚΑ του ασημιου τοτε η αγορα (επενδυση) σου δεν υπαρχει περιπτωση να παει στο βροντο....
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 05, 2016, 11:56:51 πμ »

Συλλεκτισμος και επενδυση ειναι εν μερη αλληλενδετα....
Ασ υποθεσουμε οτι ενας μεγαλος σε ηλικια συλλεκτης,πριν μερικες δεκαετιες  βρησκονταν στο διλημμα να προσθεσει στην συλλογη του νομισματα οπως π.χ. Δημητρες,Ποσειδωνες και Ταληρα.Οι τιμες αποκτησης για τα τρια προεαναφερθεντα νομισματα,ηταν σχεδον οι ιδιες.Ειχε την διαισθηση οτι τα 2 πρωτα θα αποκτησουν υπεραξια,ενω το τριτο οχι την αναμενομενη,τι πιστευεται οτι θα εκανε???
Θελω να πω με λιγα λογια οτι,αν καποιος ειχε την οξυδερκεια μαζι με τον συλλεκτισμο να αποκτησει και ενα Α κερδος -μεσα απο τον συλλεκτισμο-,οχι για επενδυτικους σκοπους,αλλα για να εχει την ευχερεια να μεγαλωσει την συλλογη του,ποιος δεν θα το εκανε???
Καταγράφηκε
ianis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 162



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 05, 2016, 11:57:37 πμ »

Καλημερα σε ολους,
Ετσι το βλεπω και εγω, δεν υπαρχει "συλλεκτικη μπαρα'' αλλα "επενδυτικη μπαρα''.
Με την σφραγιδα του καθενος.
Σας παρουσιαζω την δικια μου σφραγιδα γνησιοτιτος στην παρακατω φωτογραφια.  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences