Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 08:55:07 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απορία περι Γερμανων  (Αναγνώστηκε 6715 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 04:36:12 μμ »

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί διάβασα 2 φορές μέσα στο "στέκι" , γραμμένο από διαφορετικά άτομα ότι οι Γερμανοι είναι απόγονοι των Oυνων.

Παράθεση
... Να ζητήσει από τους απογόνους των αιμοσταγών Ούνων τις κλαπείσες αρχαιότητες.
στο θέμα Νομίσματα > Γενική συζήτηση για τα νομίσματα > Χιλιάδες ελληνικά αρχαιολογικά ευρήματα
Σήμερα στις 12:52:43 πμ

και
Παράθεση
...η Μερκελ ομως για αλλη μια φορα ξεδιπλωσε το ηθος των σοβινιστων Ουνων.
στο θέμα  Γενική συζήτηση > Κουβέντα να γίνεται! > ΚΟΥΙΖ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 21, 2014, 03:33:52 μμ »

Και εγώ δεν τους χωνεύω , αλλά ρε παιδιά μήπως κάνετε λάθος ως προς την καταγωγή των Γερμανών;
Έχω την εντύπωση ότι οι Γερμανοί είναι φράγκοι ή φραγκικής καταγωγής τέλοσπάντων.
Αντίθετα οι Ούνοι είναι ασιατικής /μογγολικής καταγωγής από τα βάθη της Ασίας . Περισσότερο συγγενικοί με τους σημερινούς Τούρκους μου φαίνονται .
Ο Γκίτο Βεστερβέλε και ο Μίκαελ Σουμάχερ σας μοιάζουνε Ούνοι - Μογγόλοι - Ασιάτες ;
Η Κλώντια Σίφερ σας μοιάζει Ούνα - μογγόλα - Ασιάτισα;
Τί να πώ ; Ίσως να κάνω λάθος εγώ. Απλά αναζητώ την ιστορική αλήθεια.

Αν θεωρείται το θέμα  "εμπρηστικό" διαγράψτε το "ατάκα και επιτόπου" , δεν μου αρέσουν οι έριδες.
Έκανα απλώς  μία ερώτηση για να διευκρνίσω κάτι που γράφτηκε  2 φορές μέσα στο forum.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 05:04:01 μμ »

Το "Ουνοι" για τους Γερμανους ειναι υποτιμητικο παρατσουκλι που χρησιμοποιηθηκε πολυ απο τους συμμαχους στον Α παγκοσμιο πολεμο για ευνοητους λογους.
Προσωπικα προτιμω το "αυταρχικα καθικια", η "σκατογομαρια" , νομιζω οτι τα εδω θυματα τους μεταξυ του αμαχου πληθυσμου κατα την κατοχη θα συμφωνουσαν μαζι μου.
Οτι αλλο εγκυκλοπαιδικο θες, εδω ειμαστε.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 05:08:24 μμ »

Παράθεση
Το "Ουνοι" για τους Γερμανους ειναι υποτιμητικο παρατσουκλι που χρησιμοποιηθηκε πολυ απο τους συμμαχους στον Α παγκοσμιο πολεμο για ευνοητους λογους.
Ομολογώ πως δεν το ήξερα !

Πιθανολογώ ότι και οι υπόλοιποι ίσως να μην το γνώριζαν...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2014, 05:44:37 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 07:15:10 μμ »

''οι γερμανοι ειναι φιλοι μας'' ατακα  απο ελληνικη ταινια που παντα οταν την ακουω χαμογελαω σκεπτομενος τον Σταρενιο και πως την ελεγε στην ταινια

Στις φρασεις και  τους χαρακτηρισμους απο τους νεοελληνες για τους γερμανους που ακουω στο Στεκι αλλα και συνεχως απο τον περιγυρο μου, ταιριαζει γαντι ενας στιχος απο το ρεφρεν ενος τραγουδιου του Στελλαρα
''μα κανενας δεν μου φταιει, για το χαλι μου, σπασιμο θελει το κεφαλι μου''
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 09:40:09 μμ »

φιλε εποπ εγω νομιζω ότι το εχει η φαρα τους το αφεντιλικι,και κατηγορω τους ''συμμαχους'' ότι στο τελος του β'π.π. εκαναν μισοδουλειες,
αφου ειχαν πυρηνικα επρεπε να αποτελειωσουν το καθήκον τους μεχρι τελευταιου γερμανοφωνου γουρουνιού... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 09:52:33 μμ »

Στην αρχαιότητα υπήρχαν πολλά γερμανικά φύλα, από κει και πέρα ισχύει για τους Γερμανούς ό,τι και για τους υπόλοιπους λαούς. Τα περί "καθαρότητας" δηλαδή είναι φαντασίες, ξεκινώντας από την κατάκτηση από τους Ρωμαίους και περνώντας σε αρκετούς άλλους κατά καιρούς. Την περίοδο της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας οι Ούννοι πέρασαν και από τη Γερμανία, δεν πέρασαν όμως στη Βρετανία, οπότε οι Αγγλοσάξωνες (αστείο, καθώς οι Άγγλοι ήταν γερμανικό φύλο από τη Δανία και οι Σάξωνες επίσης "Γερμανοί") μπορούσαν να λένε τους Γερμανούς υποτιμητικά Ούννους.

Εξ ου και το αμερικάνικο τραγούδι της εποχής του Α' ΠΠ, "Hunting the Hun":

https://www.youtube.com/watch?v=4sKdLvlf9CI

Αν και αρκετοί Αμερικάνοι είχαν γερμανικές ρίζες...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 10:28:46 μμ »

  Χαμόγελο Οι Αγγλοσάξωνες αλλάξαν μέχρι και το όνομα της δυναστείας που βασίλευε ! λόγω των αντιγερμανικών αισθημάτων . Δεν λεγόταν αρχικά Γουινδοσορ . Σαξ - Κόμπουργκ - Γκόττα λεγόταν , από τον άντρα της Βικτωρίας , η οποία και αυτή ουσιαστικά Γερμανίδα ήταν από τον οίκο του Αννόβερο αν δεν κάνω λάθος.

Τέλος πάντων , από τις απαντήσεις καταλαβαίνω ότι το "Ούνοι" που τους αποδώθηκε στις παραθέσεις που παρέθεσα αρχικά δεν είναι κυριολεξία αλλά εννοεί "πολεμοχαρείς , βάρβαροι" κτλ...
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
siroast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 87


Magnanimi Pretium


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 11:23:57 μμ »

  Χαμόγελο Οι Αγγλοσάξωνες αλλάξαν μέχρι και το όνομα της δυναστείας που βασίλευε ! λόγω των αντιγερμανικών αισθημάτων . Δεν λεγόταν αρχικά Γουινδοσορ . Σαξ - Κόμπουργκ - Γκόττα λεγόταν , από τον άντρα της Βικτωρίας , η οποία και αυτή ουσιαστικά Γερμανίδα ήταν από τον οίκο του Αννόβερο αν δεν κάνω λάθος.

Ακριβώς!
Και μια γελιογραφία της εποχής που παρουσιάζεται ο Γεώργιος ο Πέμπτος να "διώχνει" τους γερμανικούς τίτλους.
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 10:36:29 πμ »

Φιλε Μιχαλη,ξερω οτι αυτα που γραφω δειχνουν την αντιπαθεια μου προς τους Γερμανους,αλλα τοΟυνοι τους το αποδιδω ως επιθετο τις βαρβαροτητας που δειχνουν διαχρονικα,καθως επισης και γιατι ηταν το παρατσουκλι τους κατα τους παγκοσμιους πολεμους.Κατα ποσο φταιμε και εμεις το εχουμε συζητηση,οι Γερμανοι ομως δειχνουν διαρκως το πως εκμεταλευονται οποιον μπορουν,ξεχνοντας οτι μια απο τις πρωτες χωρες που υπεγραψαν τη δικη τους απομειωση χρεων ηταν η Ελλαδα.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 10:41:45 πμ »

Υ.Γ. συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη,γραφω απο το κινητο και τα εχω κανει  κ@λος.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 04:41:29 μμ »

Απόλυτα κατανοητό.
Ούτε εγώ τους χωνεύω, αλλά νόμιζα ότι το "Ούνοι" είναι κυριολεξία δηλώνοντας εθνική-φυλετική προέλευση.

Ποια ορθγραφικά λάθη; Μόνο ένα διαπίστωσα και αυτό δεν θα το πρόσεχα αν το ανέφερες. Δεν είμαστε στέκι φιλολόγων.  Κλείσιμο ματιού 
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 05:13:01 μμ »

Απόγονοι των Ούνων είναι οι Ούγγροι/Μαγιάροι. Στη θεωρία βέβαια, γιατί όταν μιλάμε για "καταγωγές και απογόνους"... πιάσ' τ' αυγό και κούρευ' το...

Αναρωτιέμαι αν είχαμε κανέναν Γερμανό στην παρέα, πώς θα αισθανόταν με όλα αυτά που θα διάβαζε. Βέβαια... γιατί να έχουμε Γερμανούς στην παρέα... αφού είναι όλοι γουρούνια και καθάρματα...

Ας θυμίσω τα ονόματα μερικών από τα μεγαλύτερα καθάρματα. Λούντβιχ φαν Μπέτοφεν, Βόλφγκανγκ φον Γκέτε/Γκαίτε, Χάινριχ Σλίμαν (Ερρίκος Σλήμαν), Ερνστ Τσίλερ... Γκέοργκ Χέγκελ, Μαξ Βέμπερ, Χέμπερτ Μαρκούζε... Ας προσθέσουμε και τον Καρλ Νόρμαν που σκοτώθηκε στο Μεσολόγγι το 1822.

Έχουμε όμως τον Έντμουντ. Που τον παίρνουνε λίγο "ξώφαλτσα" όλα αυτά.

Σχετικό και άσχετο, βλέπω και τον ΝΜΣ να κάνει καλή παρέα με κάποιους Τούρκους και να ανταλλάσει ενδιαφέρουσες πληροφορίες μαζί τους.

edit: Το μνημείο των Γερμανών πεσόντων στο Μεσολόγγι περιλαμβάνει 22 ονόματα. Αλλά ο Νόρμαν είναι ιδιαίτερα γνωστός, γιατί του έχουμε βάλει δρόμο σε σημείο που κυκλοφορούν πολύ οι Έλληνες συλλέκτες...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2014, 05:24:39 μμ από sac » Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 05:54:58 μμ »

Σακ, τώρα δεν τους χωνεύουμε, αργότερα μπορεί να ξαναείναι φίλοι μας. Κι ο GKCOLLECT κάνει παρέα με Τούρκους κι ανταλλάσει πληροφορίες, στην λίστα κι αυτος παρακαλώ.
Οι Γερμανοί δεν είναι χαζάροι; πλην Βαυαρων και λοιπων εθνικοτήτων.
Προσωπικά, οι Γερμανοί μου βγάζουν μια μεγάλη συμπάθεια γιατί δείχνουν μεγάλη αγάπη προς τον ελληνικό πολιτισμό (αρχαία Ελλάδα). Και μια μεγάλη αντιπάθεια γιατι είναι καθάρματα, κτηνοβάτες, σωβινιστές κ.α.π. (οξύμωρο).
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 06:02:49 μμ »

Σακ, τώρα δεν τους χωνεύουμε, αργότερα μπορεί να ξαναείναι φίλοι μας.

Χεχε, θα έχουμε δελτίο ειδήσεων ποιούς λαούς συμπαθούμε σήμερα και ποιους αύριο... Σαν να λέμε "το χρηματιστήριο σήμερα έκλεισε στις 1200 μονάδες, ο καιρός θα είναι αίθριος και θα συμπαθούμε τους Σουηδούς και θα αντιπαθούμε τους Λευκορώσους"...

Οι Γερμανοί δεν είναι χαζάροι; πλην Βαυαρων και λοιπων εθνικοτήτων.

Πώς είπατε;
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 06:08:10 μμ »

Τι είναι; Γότθοι; (δεν αφήσαμε βαρβαρικό φύλλο)
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences