Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 07:49:36 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με αγοραστη στο eBay .Τι να κανω?  (Αναγνώστηκε 23627 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 10:47:42 μμ »

,
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 11:07:06 μμ »

Καποιες απορίες .
Μπαίνοντας πλεον στο track των deutche post με το νουμερο τους μου δείχνει το αποδεικτικό παραλαβής .
Επισυναπτω φωτο .
Πως ειναι δυνατόν να κολλάνε το αυτοκόλλητο deutche post πανω σε φάκελο που εχει ανοιχτεί στην ελλαδα και μετα ν τον βάζουν σε ζελατινα ?
Επισης εφ όσον ειναι ξεκάθαρο οτι εχει ανοιχτεί δεν πρεπει να γραφτεί σαν παρατήρηση κατα την παραλαβή?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 11:40:52 μμ »

Ότι ο φάκελος έφτασε και παραδόθηκε κατεστραμένος αποδεικνύεται από τη ζελατίνα κλπ. Είναι προφανές ότι η ζημιά έγινε μέσα στο ταχυδρομείο. Πού ακριβώς λίγη σημασία έχει.

Είναι αρκετά στοιχεία για να ζητήσεις αποζημίωση από τα ΕΛΤΑ, αν και αυτό δεν σου λύνει το πρόβλημα... (Υπάρχει πάντα η περίπτωση να το κάνουν "γαργάρα" στα ΕΛΤΑ και να μη σου δώσουν καθόλου απάντηση, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.)

Τα περί αποζημίωσης στο ebay μάλλον τα ξέρει καλύτερα ο haros, οπότε πάω πάσο.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση ο τύπος να δουλεύει στη DHL ή στα γερμανικά ταχυδρομεία και να το έστησε μόνος του όλο αυτό, αλλά... είναι πολύ τραβηγμένο σενάριο και κυρίως δεν αποδείχνεται εύκολα.

Πως ειναι δυνατόν να κολλάνε το αυτοκόλλητο deutche post πανω σε φάκελο που εχει ανοιχτεί στην ελλαδα και μετα ν τον βάζουν σε ζελατινα ?
Μπορεί να έχει ανοιχτεί οπουδήποτε. Έχεις κάποιον λόγο να πιστεύεις ότι ανοίχτηκε στην Ελλάδα;

Τώρα γιατί βάλανε γερμανικό bar code, αυτό είναι θέμα των διαδικασιών τους. Πολλά πακέτα που παίρνω από τη Γερμανία αλλάζουν αριθμό, όταν φτάσουν στην Ελλάδα. Ο αριθμός που μου δίνει ο αποστολέας με οδηγεί σε άλλον αριθμό της ελληνικής DHL ή των ΕΛΤΑ.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 11:55:29 μμ »

Είχα αναφέρει απο το πρωί ότι ο αγοραστής μάλλον δεν ευθύνεται αν ο σφραγισμένος διαφανής φάκελος της DHL περιέχει τον ανοιγμένο φάκελο του Αντώνη. Με βάση αυτά που βλέπω, η ευθύνη ειναι ξεκάθαρα της DHL που είτε παρέλαβε ανοιχτό φάκελο απο τα ΕΛΤΑ και δεν αντέδρασε η τον άνοιξαν οι ίδιοι και μετά τον έβαλαν στο διαφανή φάκελο. Η πιθανότητα να το κατασκεύασε αυτο ο αγοραστής ειναι μικρή αλλα υπαρκτή. Φοβάμαι οτι ο μόνος που δε φταίει, ο Αντωνης, θα την πληρώσει στο τέλος. Εύχομαι να βγω ψεύτης!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 12:09:38 πμ »

Είχα αναφέρει απο το πρωί ότι ο αγοραστής μάλλον δεν ευθύνεται αν ο σφραγισμένος διαφανής φάκελος της DHL περιέχει τον ανοιγμένο φάκελο του Αντώνη. Με βάση αυτά που βλέπω, η ευθύνη ειναι ξεκάθαρα της DHL που είτε παρέλαβε ανοιχτό φάκελο απο τα ΕΛΤΑ και δεν αντέδρασε η τον άνοιξαν οι ίδιοι και μετά τον έβαλαν στο διαφανή φάκελο. Η πιθανότητα να το κατασκεύασε αυτο ο αγοραστής ειναι μικρή αλλα υπαρκτή. Φοβάμαι οτι ο μόνος που δε φταίει, ο Αντωνης, θα την πληρώσει στο τέλος. Εύχομαι να βγω ψεύτης!

Βασικά θα κάνανε καμιά ΕΔΕ χωρίς αποτέλεσμα, αλλά τον φάκελο τι άλλο θα μπορούσαν να τον κάνουν; Nα τον επιστρέψουν στον αποστολέα δεν έχει περισσότερο νόημα...

Επειδή έχει τύχει πολλές φορές να δω κατεστραμένους φακέλους από διαφορετική αιτία, αυτό προβλέπει ο κανονισμός. Πολλές φορές στη δουλειά μου έχω παραλάβει βιβλία σε κατεστραμένους φακέλους, που είχαν καταστραφεί από το βάρος και την κακή συσκευασία. Είτε σε ζελατίνες, είτε δεμένα με σπάγκο.

Για τα ταχυδρομεία δεν είναι σπάνιο οι κατεστραμένες συσκευασίες, επειδή πολλοί δεν καταλαβαίνουν να κάνουν γερή συσκευασία. Τα ταχυδρομεία απλώς τα παραδίδουν όπως είναι.

Εδώ, βέβαια, είναι προφανής ο "δόλος".
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2014, 12:20:27 πμ από sac » Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 12:22:31 πμ »

Πω τεράστια γκαντεμιά..μακάρι να βρεθεί ποιος το έκανε..μήπως να μεταφερόταν το θέμα στις εσωτερικές ανακοινώσεις για να μη το διαβάζει ο καθένας; (ίσως και ο δράστης);
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 12:39:23 πμ »

(Ξεφεύγω λίγο από το θέμα.)

Για παράδειγμα έχω παραλάβει αυτό. Το περιεχόμενο δεν είχε πρόβλημα. Καμιά εικοσαριά γραμματόσημα αξίας 50-60 ευρώ, κανονικά τοποθετημένα στο stock card.

Έτσι ακριβώς. Ούτε ζελατίνα, ούτε τίποτα άλλο.

Πιθανολογώ ότι, επειδή οι κατεστραμένες συσκευασίες δεν είναι κάτι σπάνιο, εκεί ποντάρουν οι "τυφλοπόντικες". Σου λέει, ένας παραπάνω φάκελος κατεστραμένος, δεν θα κάνει εντύπωση πουθενά, ούτε θα μου ζητήσει κανένας τον λόγο. Στον φάκελο της φωτογραφίας μου, κάλλιστα μπορεί να πει ότι κάπου πιάστηκε και σκίστηκε. Άντε βγάλε άκρη...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2014, 12:47:48 πμ από sac » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 01:11:48 πμ »

Σκουρα τα πραγματα.
To αυτοκολλητο των γερμ. ταχυδρομειων μπορει να ειναι τυπικη διαδικασια για τα συστημενα, ουτως η αλλως ο φακελλος ειναι σαφως αυτος που εστειλες, αυτο απο οτι ειδα δεν το αμφισβητεις, αλλωστε θα εχει και τον γραφικο σου χαρακτηρα.
Μπορει οταν μπηκε Γερμανια να του κολλησαν το αυτοκολλητο οπως προβλεπεται και μετα στην πορεια να τον ειδε καποιος σκισμενο και να τον εβαλε στην ζελατινα.
Το θεμα ειναι, η ζελατινα ειναι σφραγισμενη η οχι ??
Μπορει και να την ειχε ο παραληπτης απο καποια  προηγουμενη περιπτωση και να την ανοιξε τοτε προσεκτικα και να την χρησιμοποιησε εδω για να αποδειξει οτι δεν τον εσκισε αυτος μετα την παραλαβη.
Εχεις δικιο, οτι στην αποδειξη παραλαβης θα επρεπε να γραψει οτι παρελαβε σε ζελατινα σκισμενο φακελλο , οποιοσδηποτε λογικος ανθρωπος αυτο θα εκανε.

Νομιζω οτι θα πρεπει εσυ πρωτος να απευθυνθεις στο ebay και να τους εξηγησεις τι εχει γινει ,παραθετοντας και τα λογικα ερωτηματα που προκυπτουν και να τους ρωτησεις τι να κανεις , μιας και ο αγοραστης προφανως επιθυμει τα λεφτα του πισω.
Εαν σου πουν οτι θα πρεπει να του κανεις refund, αυτη ειναι η αποφαση που θα λαβουν σε περιπτωση που ανοιξει case και θα διακινδυνευσεις ισως και μια αρνητικη, εφοσον ο αγοραστης δει οτι αμφισβητεις την τιμιοτητα του.
Εαν σου πουν οτι θα πρεπει να ανοιξει case και να εξεταστουν τα στοιχεια, μαλλον θα πρεπει να τον παροτρυνεις να ανοιξει case και βλεποντας και κανοντας.

Παντως το τι εγινε στα ταχυδρομεια και ποιο ταχυδρομειο το εκλεψε και τι αποζημιωση θα λαβεις και εαν λαβεις κλπ δεν αφορα το ebay, εαν πειστει οτι ο αγοραστης δεν παρελαβε οντως  το αντικειμενο και δεν ειναι απατεωνας (δηλαδη να το εχει κανει πολλες φορες με αποστολες απο αγορες στο ebay που παραλαμβανει), καλυπτεται απο την πολιτικη ebay moneyback , παιρνει τα λεφτα του απο το ebay και το ebay τα παιρνει κατευθειαν απο εσενα.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 06:38:45 πμ »

Ευχαριστω γι ακομα μια φορα  Χαμόγελο
Θα παω στα ΕΛΤΑ σημερα με τις φωτο
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 06:54:49 πμ »

Moλις ανοιξε case Απορία
θα προσπαθησω να επικοινωνησω με ebay
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 07:15:30 πμ »

άντε καλό κουράγιο, γ...ω την ατυχία....
Καταγράφηκε
HELLAS NUM
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 07:41:53 πμ »

Στειλε στο ebay ολες τις φωτο και οτι στοιχεια εχεις Αντωνη.
Καταγράφηκε

HELLAS NUM
ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 4
 10559 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ 210 3249257
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 08:00:43 πμ »

(Ξεφεύγω λίγο από το θέμα.)

Για παράδειγμα έχω παραλάβει αυτό. Το περιεχόμενο δεν είχε πρόβλημα. Καμιά εικοσαριά γραμματόσημα αξίας 50-60 ευρώ, κανονικά τοποθετημένα στο stock card.

Έτσι ακριβώς. Ούτε ζελατίνα, ούτε τίποτα άλλο.

Πιθανολογώ ότι, επειδή οι κατεστραμένες συσκευασίες δεν είναι κάτι σπάνιο, εκεί ποντάρουν οι "τυφλοπόντικες". Σου λέει, ένας παραπάνω φάκελος κατεστραμένος, δεν θα κάνει εντύπωση πουθενά, ούτε θα μου ζητήσει κανένας τον λόγο. Στον φάκελο της φωτογραφίας μου, κάλλιστα μπορεί να πει ότι κάπου πιάστηκε και σκίστηκε. Άντε βγάλε άκρη...
Ρε συ Γιώργο και παρελαβες αυτο το φάκελο χωρίς σχόλιο; Κατα τη γνώμη μου δεν πρέπει να παραλαμβάνουμε φακέλους σε αυτή την κατάσταση. Και σε κάθε περιπτωςη, άλλο να περιμένεις ενα γράμμα η κατι χωρίς χρηματική αξία και άλλο αντικείμενο αξίας.
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 02:24:14 μμ »

Mπηκα στο customer support και εστειλα μια περιγραφη του συμβαντος.
Περιμενω απαντηση προς το παρον τις επομενες 24 ωρες .Φωτο δεν μπορεσα να φορτωσω ισως μου επιτρεψει στην συνεχεια .

Στα ΕΛΤΑ πηγα και με αντιμετωπισαν σαν Κινεζο .Δεν μπορω να κανω τιποτα λενε ,καταγγελια πρεπει να κανει ο παραληπτης στο ταχυδρομειο (Γερμανια)Για να ξεκινησει διαδικασια στην Ελλαδα ,δεν επρεπε να παραδωθει ο φακελος ,και θα μπορουσε να γινει οταν επιστρεψει .(Π@Π@ΡΙΑ Απορία)

Επομενη κινηση να βρω ενα τροπο επικοινωνιας με DHL-DEUTCHE POST.Εφαγα ωρες αλλα δεν βρηκα να το κανω απευθειας στα Deutche post στα Αγγλικα και βρηκα (μαλλον)ενα mail της GLOBAL εταιριας customer support ,οπου ζηταω να μου πουν το ιστορικο της διαδρομης του φακελου μου ,τι διαδικασιες ακολουθουν σε αντιστοιχη περιπτωση ,αν επρεπε να αναγραφουν καπου οτι βρεθηκε παραβιασμενος ο φακελος .
Προσπαθω καπου να βρω το λαθος στην διαδικασια .

Ποτε δεν ξερεις  Άνεση

Αναμενουμε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 02:33:05 μμ »

Αντώνη, γιατί δεν απευθύνεσαι στη DHL Ελλάδας αν μπορούν να σε βοηθήσουν;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences