Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 11:23:56 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: μια δημοσκοπηση για μας.... τι θα ψηφισετε στο δημοψηφισμα  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 05, 2015, 08:58:28 πμ)
ναι (στα μετρα ) - 34 (24.6%)
οχι (στα μετρα ) - 91 (65.9%)
αποχή - 13 (9.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 137

Σελίδες: 1 ... 76 77 [78] 79 80 ... 86
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ναι η οχι ?  (Αναγνώστηκε 308916 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #1155 στις: Ιούλιος 12, 2015, 11:18:37 μμ »

γιωργο ποιος εγραψε για συνταξεις 150 και μισθους 300 (αν και αυτο υπαρχει)?
ο τσιπρας μερος του παζλ ειναι.....οπως και το δημοψηφισμα.τωρα η ιστορια που εχει αρχισε με το κακο σοιμπλε,τους γερμανους,τους φιλανδους....δεν επαιξε και εχασε, να κρατηθει στη καρεκλα κοιταει. εβδομαδα θα δειξει.
οποιος θελει να φυγει τα συνορα ανοικτα ειναι....
φανη αυτη τη σιγουρια για δραχμη κτλ.....το ποσο καλο ειναι για εμας.........ενα επιχειρημα τοσες μερες δεν εχω ακουσει/διαβασει...οχι μονο απο εσενα αλλα γενικα.απλα κατι αοριστιες.σκανδιναβικη χωρα δεν ειμαστε,τους ρωσους τους ξεχναμε,τους κινεζους ειδικα τωρα που πανε....φορολογικος παραδεισος δεν ειμαστε.....ποια ειναι η λυση?εκτος και κοβει η ραχηλ τα 100 δισ που ελεγε.

styloroc (συγγνωμη ξεχναω ονοματα) οι μισθοι κ οι συνταξεις θα φτασουν σ αυτα τα επιπεδα τα 2 επομενα χρονια... Η αριστερη κυβερνηση, οπως  φανηκε, ηταν μια παρενθεση καλα μελετημενη για να φερουν τον λαο εκ τετελεσμενου γεγονοτος.Ετσι θα υπαρξει μια πιθανοτητα να ξανακερδισουν στις εκλογες. οσο για την μεταναστευση, ευχομαι να μην αναγκαστει κανεις να φυγει...αλλα το μελλον προβλεπεται ασχημο.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1156 στις: Ιούλιος 12, 2015, 11:20:36 μμ »

φανη τα προηγουμενα μνημονια απλα δεν εγιναν.και ηρθαν ολα μαζεμενα.
απλα ξερω τι εχει γινει σε τσεχια πολωνια και σε ολες τις πρωην σοβ. χωρες.το προβλημα μας δεν ειναι το νομισμα ειναι, το πως λειτουργει η αγορα,τι προνομια εχουν καποιοι,τι δικαιοσυνη εχουμε,τι κρατος εχουμε.μισθους βουλγαριας εχουμε ηδη.αν ειναι να παμε και σε μισθους λαος η καμποτζης....
η καμποτζη πχ εχει διπλο νομισμα. δολλαριο και ρεαλ. 1/4000. ο μισθος ειναι 30-40$ 10 μυρια κατοικοι πλουσια χωματα,θαλασσα...αλλα η μονη προσοδος ειναι ο τουρισμος ειδικα στο σιεμ ρεαπ (ανγκορ βατ) και η μαφια.επενδυσεις δε γινονται και ουτε προκειται να γινουν....απο επιπεδο ζωης....αστο καλυτερα.
εγω αυτο που επιμενω ειναι το εξης......η κανουμε καποια πραγματα (οχι φορους) και παμε παρακατω η απλα οτι νομισμα και να εχουμε μια αποικια (αποικιοκρατη οτι θελει ο καθενας) θα ειμαστε με καποιους πλουσιους και πολλους φτωχους.

τα ειπες ολα........
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1157 στις: Ιούλιος 12, 2015, 11:25:26 μμ »

ασχημο ειναι το μελλον οταν βγαινουν καποιοι και λενε στους αλλους.....ειστε γερμανοτσολιαδες πεφτετε στα 4 κτλ. και το παιζουν και πονηροι.αν βαλουμε το κωλο μας κατω και γινουν καποια πραγματα που ειναι για ολους λογικα (αν θελουμε να παιζουμε μαζι τους) ενω σε εμας χαλανε τη σιεστα μας........κατι μπορει να γινει....αλλιως ας θελουμε μισθους 3000....ποιος θα πληρωνει ειναι το θεμα γιατι το τσαμπα τελειωσε
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1158 στις: Ιούλιος 12, 2015, 11:55:51 μμ »

Αυτή η συμφωνία θα έρθει για δημοψήφισμα ;;

Μάλλον έχουμε να κάνουμε με δημοκράτες της δεκάρας και επαναστάτες του iPhone !!
δυστυχως φιλε Κωστα ησουν ο μονος που το εγραψες και το αναπαρηγαγα απο εσενα και εγω ,φιλε σακ αν ο τσιπρας δεν βαλει φυλακη τα λαμογια δεν παρει τα λεφτα απο τα καναλια και δεν ανοιξει τις λιστες λαγκαρντ τοτε ναι θα λεμε σαμαροβενιζελοτσιπρικοι εως τοτε οι προδοτες εχουν ονομα τζεφρυ-σημι-σαμαρ-βενιζελουμ οι επομενοι 3 μηνες θα δειξουν αν θα μπει και ο αλεξ στο γκρουπακι αυτο,ειπαμε λευκη επιταγη δινανε τα παιδια του 80 που κρατουσαν σημαιες  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #1159 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:08:33 πμ »

... για δραχμη κτλ.....το ποσο καλο ειναι για εμας.........ενα επιχειρημα τοσες μερες δεν εχω ακουσει/διαβασει...οχι μονο απο εσενα αλλα γενικα.απλα κατι αοριστιες. ...

Επιχειρήμα υπάρχουν , ακούγονται σαν ψύθιροι όμως.
Τα κανάλια βροντοφωνάζουν ΕΥΡΩ , προφανώς το κάθε κανάλι ομιλεί με βάση τα συμφέροντά του.
Λογικές φωνές και λογικά επιχειρήματα υπέρ της δραχμής υπάρχουν αλλά θάβονται .
Σιγά μην τα αφήσουν να ακουστούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2015, 12:23:50 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1160 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:34:17 πμ »

Εγώ εξαρχης πίστευα ότι δεν υπάρχει ενδιάμεσος δρόμος, δηλαδή αμοιβαίες υποχωρήσεις.
Ή θα είχαμε ρήξη ή θα είχαμε υποχώρηση της ελληνικής πλευράς.

Αυτό που λες, έχει λογική. Αυτό που έγινε τελικά, δεν έχει καμιά λογική.


Η αριστερη κυβερνηση, οπως  φανηκε, ηταν μια παρενθεση καλα μελετημενη για να φερουν τον λαο εκ τετελεσμενου γεγονοτος.Ετσι θα υπαρξει μια πιθανοτητα να ξανακερδισουν στις εκλογες.

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα σε τι χρησιμεύει αυτή η μανούβρα (στους παπανδρεομητσοτακοσημιτοπαπανδρεοκαραμανλοβενιζελοσαμαρικούς).



μάρκο, εσύ λες "αν ο Τσίπρας...", ο μπιφτέκης λέει "σίγουρα ο Τσίπρας (και οι παπανδρεομητσοτακοσημιτοπαπανδρεοκαραμανλοβενιζελοσαμαρικοί)..." Λέτε διαφορετικά πράγματα.
(Συγγνώμη που σου το λέω έτσι, αλλά εγώ άλλο ρωτάω. Γιατί οι παπανδρεομητσοτακοσημιτοπαπανδρεοκαραμανλοβενιζελοσαμαρικοί να στήσουν την "παρένθεση Τσίπρα" και να μην συνεχίσουν όπως πήγαιναν.)

Επίσης, σου το λέω άλλη μια φορά και αν θέλεις, καταλαβέ το: Κόψε την προδοτολαγνεία, γιατί προσβάλεις και κάποιους από εδώ μέσα και και κάποιους παραέξω. Επίσης τσουβαλιάζεις τη γενιά μου χωρίς λόγο. Εγώ γεννήθηκα το 1964, αλλά το 1980 δεν κράταγα σημαία.

Με προσβολές και τσουβαλιάσματα, μόνο σε καυγά θα καταλήξουμε.

Αν με ρωτήσεις κιόλας, θα σου πω ότι οι σημερινοί υποστηρικτές του ΣΥΡΙΖΑ επαναλαμβάνουν τα ίδια λάθη του Ανδρεϊσμού, του Κουτσογιωργισμού  και του Παγκαλισμού. Τέσπα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2015, 12:52:06 πμ από sac » Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #1161 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:36:31 πμ »

Αυτό που έγινε τελικά, δεν έχει καμιά λογική.

Καμία απολύτως.

Εκτός και αν τελικά βγούμε εκτός ευρώ (είναι επίσημο σενάριο πλέον και όχι εικασίες) , πεινάσουμε , προβληματιστούμε τις πταίει , και έρθουμε στον ίσιο δρόμο , αυτόν της εργατικότητας και της παραγωγής.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1162 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:47:18 πμ »

Σχετικά με το τι πταίει, εγώ συνεχίζω να παρατηρώ ότι ψάχνουμε για αποδιοπομπαίους τράγους, για προδότες, για συνομωσίες... για ο,τιδήποτε άλλο, εκτός από το τι μας έφερε εδώ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1163 στις: Ιούλιος 13, 2015, 01:25:01 πμ »

Ασε τις παρατηρήσεις Γιωργο και πηγαινε για υπνο,δεν ξεμπερδεύεις ευκολα με αυτους. Άνεση
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1164 στις: Ιούλιος 13, 2015, 01:29:07 πμ »

αν παρατηρησεις δεν αναφερομαι ποτε σε πρωτο ενικο και ειδικα για κανενα απο εδω μεσα φιλε σακ,απλα καυτηριαζω μια γενια που ειχε μαθει να καλοπερνα χωρις να την νοιαζει το αυριο,κατηγορω τους σμαροτετοιους γιατι πολυ απλα αυτοι κυβερνησαν οχι εγω,γιαυτο χρυσοπληρωνονται για να βρισκουν λυσεις δηλαδη σε ενα βαπορι σε ποιο θα τα χωνεις στον καπετανιο η στον λοστρομο;;οσο απαντω γιατι δεν συνεχιζαν οι παπανδρεοτετοιοι πολυ απλα γιατι αν εφερνε ο σμαροβενιζελος ενα καπιταλ κοντρολ κτλ μετρα που συζητουνται τωρα θα καιγοταν η αθηνα φιλε,οσο για τους προγονους εισαι λαθος και το ξερεις εσυ πριν λιγο αναφερες τον καποδιστρια τι επρεπε να σου γραψω τα ιδια που μου λες;;;μακαρι να ειμασταν αμερικανοι ετσι που να μην ειχαμε  καθολου ιστορια-παρελθον κτλ και να σου αναφερομουν στην λειντυ γκαγκα και στην καρντασιαν Χαμόγελο Χαμόγελο δεν διαβασα ομως κανενα τωρα 6 χρονια που μας το κανουν χωρις σαλιο απο τους υποστηρικτες της ακραιας λιτοτητας να συμπονει τον κοσμακη,τωρα διαβαζω να μην αναφερομαστε σε προδοτες κτλ....τι θα γινει τελικα σαυτη την χωρα ολα δικα τους τα θελουν ;;;ο κοσμος ψηφισε οχι και τελικα χαρουμενοι και ικανοποιημενοι ειναι η του ναι...δηλαδη να μην μιλαμε;;μα τωρα και 6 χρονια μονο αυτοι μιλανε και την πιτα ολακερη και το σκυλο χορτατο δεν γινεται ρε  φιλε
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1165 στις: Ιούλιος 13, 2015, 01:37:23 πμ »

καταλαβαινω τι λες με το τσουβαλιασμα γιατι εχω φιλους που τα λεγανε απο τοτε,εχω φιλο που ηταν στα καγκελα του πολυτεχνειου ομως ποτε δεν το χρησιμοποιησε για διαβατηριο οπως εκαναν ενα ματσο γιωταδες που δεν ηταν καν εκει μεσα και σημερα εχουνε βιλλαρες και ο φιλος περνει δανεικα για τσιγαρα,επαναλαμβανω ομως οτι αφουγκραζομαι την νεα γενια και δεν ειναι οπως οι παλιες μπορει να ειναι του καναπε του ταμπλετ και τον μακντοναλντς αλλα ειναι υποψιασμενοι ,οσο δεν υπαρχει ενας ηγετης πραγματικος ετσι θα μαστε ολοι απο τωρα και περα ,υποψιασμενοι,,,αν ερθει καποια στιγμη και συστρατευθουμε πισω του εχει καλως μεχρι τοτε ολα ειναι φτιαχτα .για το καλο μου που λεει και ο Μηλιωκας...ολο λεω δεν ξαναγραφω πολιτικα και ολο πεφτω στο τρυπακι Χαμόγελο :)καληνυχτα σε ολη την ομορφη παρεα και ανεβαστε και κανενα νομισμα  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1166 στις: Ιούλιος 13, 2015, 08:45:04 πμ »

Ήμουν από τους λίγους που τασσόμουν στο πλάι του Τσίπρα (αν και δεν ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ, και άκουγα τα χίλια μύρια), όσο καθόταν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων και μένω στο πλάι του... όσο συνεχίζει να μάχεται. Αλλά θα πρέπει να αντιληφθεί ότι για να προχωρήσουμε, θα πρέπει να ξεκινήσουμε πρώτα.

Πρέπει να γίνει ρήξη... όχι σαν αυτή που φαντάζεστε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #1167 στις: Ιούλιος 13, 2015, 11:22:10 πμ »


Πρέπει να γίνει ρήξη... όχι σαν αυτή που φαντάζεστε.

σωστος! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1168 στις: Ιούλιος 13, 2015, 04:55:55 μμ »

Ήμουν από τους λίγους που τασσόμουν στο πλάι του Τσίπρα (αν και δεν ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ, και άκουγα τα χίλια μύρια), όσο καθόταν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων και μένω στο πλάι του... όσο συνεχίζει να μάχεται. Αλλά θα πρέπει να αντιληφθεί ότι για να προχωρήσουμε, θα πρέπει να ξεκινήσουμε πρώτα.

Πρέπει να γίνει ρήξη... όχι σαν αυτή που φαντάζεστε.
+10000000000
επρεπε να ειχε γινει και επιβαλλεται να γινει αυτη η εβδομαδα ειναι καθοριστικη για τον Τσιπρα γιατι αν χρειαστει ψηφους πασοκ-ποταμιου-νδ για να περασει τα νομοσχεδια μαλλον θα εχει χερια δεμενα αν δεν τους χρειαστει και ψηφισει ο καμμενος και η αριστερη πλατφορμα (πραγμα χλωμο) τοτε για μερικους μερικους το σαλιο που περισεψε στις βρυξελλες θα το χρησιμοποιησει    και πρεπει   ο Αλεξης αναποδα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #1169 στις: Ιούλιος 13, 2015, 05:04:17 μμ »


Πρέπει να γίνει ρήξη... όχι σαν αυτή που φαντάζεστε.

σωστος! Κλείσιμο ματιού

Σωστότατος. Η μόνη εφικτή ρήξη είναι η ΔΡΑΧΜΗ. Αλλά οι συνθήκες δεν είναι ακόμα ώριμες. Υπάρχει ακόμα πολύ λίπος για να κάψουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2015, 05:25:50 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 ... 76 77 [78] 79 80 ... 86
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences