Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 01:33:28 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: μια δημοσκοπηση για μας.... τι θα ψηφισετε στο δημοψηφισμα  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 05, 2015, 08:58:28 πμ)
ναι (στα μετρα ) - 34 (24.6%)
οχι (στα μετρα ) - 91 (65.9%)
αποχή - 13 (9.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 137

Σελίδες: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 86
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ναι η οχι ?  (Αναγνώστηκε 309582 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dejavu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215


Προφίλ
« Απάντηση #1140 στις: Ιούλιος 12, 2015, 07:51:00 μμ »

Το προσυνφωνο που θελουν να υπογραφει ειναι για...........κλαματα..... Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1141 στις: Ιούλιος 12, 2015, 08:14:19 μμ »

Αισθανομαι ότι χρωστω δυο λογια...........

Ομολογω ότι αυτό που συμβαινει δεν το περιμενα με τιποτα.
Θεωρουσα ότι η νεα κυβερνηση κατι θα καταφερει.
Με λυπη μου βλεπω ότι το ΟΧΙ πηγε παντελως χαμενο,και ερμηνευτηκε μαλιστα  κατά το δοκουν, αφου αδικει και το ποσοστο που ηθελε την εξοδο.

Μετα από αυτά πλεον δινω δικιο σε οσους πιστευουν ότι< λυση και ευρω > δεν υπαρχουν ταυτοχρονα .
Δεν γνωριζω αν εμεις δεν ειμαστε ετοιμοι για εξοδο(προφανως όχι) ή αν η εξοδος τελικα  είναι Ταμπου για τον Τσιπρα(κι ας ελεγε το αντιθετο).
Το σιγουρο είναι ότι το ΜΟΝΟ διαπραγματευτικο μας χαρτι προς εκβιασμο  ήταν αυτή η ιδια η ΕΞΟΔΟΣ που κυβερνηση και αντιπολιτευση το ΕΚΑΨΑΝ αφου δηλωσαν ξεκάθαρα την προθεση για παραμονή στο ευρω .
 Για τις δε αντιπολιτεύσεις δεν το συζητω καν  αφου μαζι με τους εξω αδίστακτους< εριξαν> εσκεμενα ακομα  kαι τις τράπεζες αφου γνωριζαν  ότι τη επερχομενη  ανακεφακλαιοποιηση θα την πληρωσουμε ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ όπως και ξαναγινε .

Καλο βραδυ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2015, 08:24:33 μμ από coll » Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #1142 στις: Ιούλιος 12, 2015, 08:58:48 μμ »

Εγώ πήγα σήμερα και έκανα εξετάσεις, μου βρήκαν αυξημένη περηφάνεια και λίγο τσιμπημένη αξιοπρέπεια, μάλλον πασχω από εθνικό μεγαλείο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1143 στις: Ιούλιος 12, 2015, 09:14:57 μμ »

Πήρε το μάτι μου μια ενδιαφέρουσα παροιμία:

Έριξε ο κουζουλός έναν βράχο κι έφραξε το ποτάμι και σαράντα γνωστικοί πολεμάνε και δεν μπορούν να τον σηκώσουνε...

(τον βράχο)
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1144 στις: Ιούλιος 12, 2015, 09:24:36 μμ »

Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1145 στις: Ιούλιος 12, 2015, 09:51:19 μμ »

Θα... παραποιήσω την προηγούμενη παροιμία:

Είπε ο κουζουλός μια μακακία και σαράντα άλλοι (πιο κουζουλοί) προσπαθούν να την επαληθεύσουν...


ΥΓ
Που ειναι ο Λιακοπουλος;!!!! Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2015, 10:05:29 μμ από sac » Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #1146 στις: Ιούλιος 12, 2015, 10:18:46 μμ »

Ολοι ειναι προσυμφωνημενα με τους γερμανους κ τους σαμαροβενιζελικους, πριν γινει κυβερνηση ο συριζα. Το ζητουμενο ειναι να πεσει ο τσιπρας και με οικουμενικη πλεον(θοεδωρακης ανηψιος δαφνης) να περασουν ο,τι θελουν. Γι αυτο ο σοιμπλε ζηταει οτι του ρθει...σε λιγο θα μας ζητησει και κανα ζευγαρι ποδια  Σαρκασμός .
Ο τσιπρας επαιξε κ εχασε...οσες προτασεις κ αν τους πηγε, καμμια δεν τους αρεσε,γιατι πολυ απλα δεν τους ενδιαφερει ουτε η αποπληρωμη, ουτε τπτ, θελουν μονο να μας μηδενισουν. Το δανειο των 300δις ειναι ψιχουλα μπροστα σ ολα αυτα που εχουν σκεφτει να κλεψουν. Δυστυχως οσοι νομιζετε πως με μισθους 300 ευρω και συνταξεις 150,  θα παει μπροστα η χωρα...πλανασθε πλανην οικτρα. Ολοι μεταναστες  λοιπον, γιατι απ οτι φανηκε η ιστορια δεν μας διδαξε τιποτα ως λαο. Διχονοια, εμφυλιοι και κολλημενα μυαλα απο βολεμενους. Περαστικα μας.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1147 στις: Ιούλιος 12, 2015, 10:33:10 μμ »

Πάμε καρφί στη δραχμή, όπως εγραψα και αλλού. Προσωπική άποψη.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1148 στις: Ιούλιος 12, 2015, 10:34:07 μμ »

Έχω δύο απορίες.

1. Αφού ήταν όλα στημένα και κανονισμένα, ο Τσίπρας γιατί πήγαινε "προτάσεις"; Είναι και αυτός μέσα στο κόλπο; Αν είναι και αυτός μέσα στο κόλπο, γιατί λες οι "σαμαροβενιζελικοί" και δεν λες οι "σαμαροβενιζελοτσιπρικοί"; Αν δεν ήταν στο κόλπο, τότε γιατί πήγαινε προτάσεις και δεν χάραζε τη δική του πορεία από τον Φεβρουαάριο;

2. Αφού λοιπόν οι Γερμανοί και οι σαμαροβενιζελ(οτσιπρ)ικοί θέλουν να μας μηδενίσουν και να κατακλέψουν τη χώρα μας, το σωστό είναι να σηκωθούμε να φύγουμε και να τους αφήσουμε να κάνουν ό,τι θέλουν;

(Λέμε, τώρα...)

ΥΓ Οι προδοτολάγνοι δεν έχουν να σχολιάσουν τίποτα εδώ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2015, 10:44:51 μμ από sac » Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1149 στις: Ιούλιος 12, 2015, 10:41:56 μμ »

γιωργο ποιος εγραψε για συνταξεις 150 και μισθους 300 (αν και αυτο υπαρχει)?
ο τσιπρας μερος του παζλ ειναι.....οπως και το δημοψηφισμα.τωρα η ιστορια που εχει αρχισε με το κακο σοιμπλε,τους γερμανους,τους φιλανδους....δεν επαιξε και εχασε, να κρατηθει στη καρεκλα κοιταει. εβδομαδα θα δειξει.
οποιος θελει να φυγει τα συνορα ανοικτα ειναι....
φανη αυτη τη σιγουρια για δραχμη κτλ.....το ποσο καλο ειναι για εμας.........ενα επιχειρημα τοσες μερες δεν εχω ακουσει/διαβασει...οχι μονο απο εσενα αλλα γενικα.απλα κατι αοριστιες.σκανδιναβικη χωρα δεν ειμαστε,τους ρωσους τους ξεχναμε,τους κινεζους ειδικα τωρα που πανε....φορολογικος παραδεισος δεν ειμαστε.....ποια ειναι η λυση?εκτος και κοβει η ραχηλ τα 100 δισ που ελεγε.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #1150 στις: Ιούλιος 12, 2015, 10:55:23 μμ »

...   ... Το σιγουρο είναι ότι το ΜΟΝΟ διαπραγματευτικο μας χαρτι προς εκβιασμο  ήταν αυτή η ιδια η ΕΞΟΔΟΣ που κυβερνηση και αντιπολιτευση το ΕΚΑΨΑΝ αφου δηλωσαν ξεκάθαρα την προθεση για παραμονή στο ευρω .
+1
Κάπου παλαιότερα το είχα γράψει αυτό.

   
Απ: Κωλοτουμπα και αργος θανατος η με εναν πονο?
« Απάντηση #784 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 06:38:56 μμ »

"Εγώ εξαρχης πίστευα ότι δεν υπάρχει ενδιάμεσος δρόμος, δηλαδή αμοιβαίες υποχωρήσεις.
Ή θα είχαμε ρήξη ή θα είχαμε υποχώρηση της ελληνικής πλευράς.
Ψήφησα ότι θα πάμε σε ρήξη και έξοδο από το ευρώ, ίσως γιατί αυτή ήταν η επιθυμία μου. Και θεωρώ κατόπιν σκέψεως και μελέτης ότι θα ήταν συμφερότερο για το κοινό καλό.
Ένα διαπραγματευτικό χαρτί είχε ο Βαρουφάκης , να σηκωθεί από το τραπέζι των διαπραγματεύσεων , να πει "παίρνω το κασκολάκι μου , γυρνάω στην πατρίδα μου , και δίνω εντολή να ξεκινήσει τύπωμα δραχμης".
Δεν το παιξε.
"
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1151 στις: Ιούλιος 12, 2015, 10:56:31 μμ »

Γρηγόρη, εγώ είπα τι πιστεύω θα συμβεί. Αν θα είναι καλύτερα ή χειρότερα μόνο ο χρόνος και ο τρόπος
διαχείρισης μπορεί να το  δείξει. Το ίδιο ισχύει και με την παραμονή στο ευρώ με το χειρότερο μνημόνιο που
έρχεται, τα προηγούμενα ήταν χαδάκια. Γιατί αμφιβάλλεις ότι δεν θα φθάσουμε σε μισθούς επιπέδου Βουλγαρίας-Ρουμανιας ή ακόμη σε χειρότερο επίπεδο με το νέο μνημόνιο; Σε χειρότερη κατάσταση από αυτές τις χώρες είμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2015, 11:14:24 μμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1152 στις: Ιούλιος 12, 2015, 11:08:49 μμ »

Αυτή η συμφωνία θα έρθει για δημοψήφισμα ;;

Μάλλον έχουμε να κάνουμε με δημοκράτες της δεκάρας και επαναστάτες του iPhone !!
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #1153 στις: Ιούλιος 12, 2015, 11:14:43 μμ »

Ένα διαπραγματευτικό χαρτί είχε ο Βαρουφάκης , να σηκωθεί από το τραπέζι των διαπραγματεύσεων , να πει "παίρνω το κασκολάκι μου , γυρνάω στην πατρίδα μου , και δίνω εντολή να ξεκινήσει τύπωμα δραχμης".
Δεν το παιξε.
"

Ακριβως Μιχαλη, αλλα το θεμα ειναι οτι αν δεν παρει εντολη, δεν μπορει να κανει τιποτα...Το γεγονος οτι δεν πηγε στην βουλη, εμενα μου δειχνει οτι καπου ο τσιπρας λοξοδρομησε...
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1154 στις: Ιούλιος 12, 2015, 11:18:18 μμ »

φανη τα προηγουμενα μνημονια απλα δεν εγιναν.και ηρθαν ολα μαζεμενα.
απλα ξερω τι εχει γινει σε τσεχια πολωνια και σε ολες τις πρωην σοβ. χωρες.το προβλημα μας δεν ειναι το νομισμα ειναι, το πως λειτουργει η αγορα,τι προνομια εχουν καποιοι,τι δικαιοσυνη εχουμε,τι κρατος εχουμε.μισθους βουλγαριας εχουμε ηδη.αν ειναι να παμε και σε μισθους λαος η καμποτζης....
η καμποτζη πχ εχει διπλο νομισμα. δολλαριο και ρεαλ. 1/4000. ο μισθος ειναι 30-40$ 10 μυρια κατοικοι πλουσια χωματα,θαλασσα...αλλα η μονη προσοδος ειναι ο τουρισμος ειδικα στο σιεμ ρεαπ (ανγκορ βατ) και η μαφια.επενδυσεις δε γινονται και ουτε προκειται να γινουν....απο επιπεδο ζωης....αστο καλυτερα.
εγω αυτο που επιμενω ειναι το εξης......η κανουμε καποια πραγματα (οχι φορους) και παμε παρακατω η απλα οτι νομισμα και να εχουμε μια αποικια (αποικιοκρατη οτι θελει ο καθενας) θα ειμαστε με καποιους πλουσιους και πολλους φτωχους.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Σελίδες: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 86
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences