Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 11:27:18 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απαγορευση ψηφου  (Αναγνώστηκε 9680 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 09:03:37 μμ »

Να ψηφίσουν με sms και να μοιραστούν  τα έσοδα ανάλογα το ποσοστό που θα πάρει το κάθε κώμα 2.99 το μήνυμα πως και δεν το σκέφτηκαν   
Καταγράφηκε
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 09:18:15 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 10:35:57 μμ »

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουμε θέμα; Αφού υπάρχει ημερομηνία επικαιροποίησης των εκλογικών καταλόγων στις 31/1 κάθε έτος, γιατί θεωρούμε λογικό ότι πρέπει να βρούμε τρόπο να κάνουμε κάτι διαφορετικό;
Το ζήτημα είναι άλλο, ότι οι εκλογές ορίστηκαν στις 25/1 και όχι στις 1/2 πιθανόν και για να μην ψηφίσουν οι γεννηθέντες το 1997. Άλλο ζήτημα βέβαια που μέχρι πρότεινος οι 18ρηδες δηλώνανε μπροστά στην τηλεοπτική κάμερα ότι σιγά μην πάω να ψηφίσω και να χάσω το μπάνιο μου, τον καφέ μου, την Κυριακή μου, κλπ...
Όσο για τους διαμένοντες στο εξωτερικό, για εμένα υπάρχει και τεχνικό και ουσιαστικό ζήτημα. Το τεχνικό είναι με ποιάς περιφέρειας ψηφοδέλτια (δεν είναι σαν τις ευρωεκλογές που είναι μία περιφέρεια όλη η χώρα) και το ουσιαστικό ότι αποφασίζουν αυτοί που ζουν σε άλλη χώρα για εμάς που ζούμε εδώ. Κάτι σαν τον κύριο Λαπαβίτσα που έκανε περισπούδαστες αναλύσεις περί ευρώ και δραχμής ευρισκόμενος ΄στο Λονδίνο και προφανώς έχοντας τις καταθέσεις του εκεί. Να δω τώρα τι θα κάνει που θα βγει βουλευτής και θα έρθει να μείνει στην Ελλάδα Κλείσιμο ματιού. Θα φέρει άραγε και τις καταθέσεις του Έκπληξη;
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 10:39:40 μμ »

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουμε θέμα; Αφού υπάρχει ημερομηνία επικαιροποίησης των εκλογικών καταλόγων στις 31/1 κάθε έτος, γιατί θεωρούμε λογικό ότι πρέπει να βρούμε τρόπο να κάνουμε κάτι διαφορετικό;
Το ζήτημα είναι άλλο, ότι οι εκλογές ορίστηκαν στις 25/1 και όχι στις 1/2 πιθανόν και για να μην ψηφίσουν οι γεννηθέντες το 1997. Άλλο ζήτημα βέβαια που μέχρι πρότεινος οι 18ρηδες δηλώνανε μπροστά στην τηλεοπτική κάμερα ότι σιγά μην πάω να ψηφίσω και να χάσω το μπάνιο μου, τον καφέ μου, την Κυριακή μου, κλπ...
Όσο για τους διαμένοντες στο εξωτερικό, για εμένα υπάρχει και τεχνικό και ουσιαστικό ζήτημα. Το τεχνικό είναι με ποιάς περιφέρειας ψηφοδέλτια (δεν είναι σαν τις ευρωεκλογές που είναι μία περιφέρεια όλη η χώρα) και το ουσιαστικό ότι αποφασίζουν αυτοί που ζουν σε άλλη χώρα για εμάς που ζούμε εδώ. Κάτι σαν τον κύριο Λαπαβίτσα που έκανε περισπούδαστες αναλύσεις περί ευρώ και δραχμής ευρισκόμενος ΄στο Λονδίνο και προφανώς έχοντας τις καταθέσεις του εκεί. Να δω τώρα τι θα κάνει που θα βγει βουλευτής και θα έρθει να μείνει στην Ελλάδα Κλείσιμο ματιού. Θα φέρει άραγε και τις καταθέσεις του Έκπληξη;

Ολοι τους αυτοί κάνουν τον π0ύστη με ξένο κώλο. Θα κάνει τα πειράματα του με τις δικές μας καταθέσεις και τις δικές του θα τις αφήσει σε GBP να αβγατίζουν.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 10:41:53 μμ »

παπαριες καμαρωτες και παιχνιδια στις πλατες μας.αν θα ψηφισουν οι 18αρηδες η οχι, οι κατοικοι εξωτερικου λες και ψηφιζαν ποτε.κανεις δε θελει να κυβερνησει και οι μεν και οι δε θελουν να φυγει η καυτη πατατα απο τα χερια τους και απλα να μπορουν μετα να φωναζουν.σαπιλα και μονο.
babi τη κρητη καταπρασινη τη θυμαμαι Κλείσιμο ματιού εκτος και εχετε πολλους υπερηλικες (δεν ειμαι πελοποννησιος)
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 11:04:04 μμ »

Δε θέλω να υπερασπιστώ κανέναν, ούτε την κυβέρνηση ούτε την αντιπολίτευση. Απλά το αναφέρω για να εξηγήσω την Ελληνική νοοτροπία. Που, ανάθεμα, δεν έχουμε αποτινάξει ακόμη και σήμερα από πάνω μας. Τέλειωσαν τα Πράσινα-Μπλε καφενεία και αρχίσαμε τα Παρδαλά-Μπλε.

Αν έδινε το δικαίωμα η κυβέρνηση με δική της πρωτοβουλία, τώρα θα φώναζαν οι απέναντι ότι το κάνει γιατί θέλει να αποκομίσει ψήφους. Τώρα που δεν το έκανε φωνάζει για το αντίθετο.

Είναι η αναμενόμενη, κλασσική, Ελληνική προεκλογική νοοτροπία.
Δε θα βάλουμε ποτέ μυαλό... και να το θυμηθείτε αυτό που είπα, μετά τις εκλογές.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 11:08:39 μμ »

κωστα τα γραφεια του συριζα ειναι ακριβως απο πανω μου.τη κυριακη ειχε ερθει ο τσιπρας.απο τη δευτερα μεχρι σημερα εχουν μπει κανα 200αρι ατομα που ρωταν πως θα πανε στα γραφεια.αρκετοι με γλυκα στα χερια.οτι μας αξιζει εχουμε τελος.ανεξαρτητα χρωματος.
ασχετο αλλα αυτο που λειπει σε σχεση με τις προηγουμενες εθνικες ειναι τα τρολλ στα φορουμ.ειχανε βγαλει τοτε πολλα ατομα μεροκαμματο
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 11:24:04 μμ »

Δε θέλω να υπερασπιστώ κανέναν, ούτε την κυβέρνηση ούτε την αντιπολίτευση. Απλά το αναφέρω για να εξηγήσω την Ελληνική νοοτροπία. Που, ανάθεμα, δεν έχουμε αποτινάξει ακόμη και σήμερα από πάνω μας. Τέλειωσαν τα Πράσινα-Μπλε καφενεία και αρχίσαμε τα Παρδαλά-Μπλε.

Αν έδινε το δικαίωμα η κυβέρνηση με δική της πρωτοβουλία, τώρα θα φώναζαν οι απέναντι ότι το κάνει γιατί θέλει να αποκομίσει ψήφους. Τώρα που δεν το έκανε φωνάζει για το αντίθετο.

Είναι η αναμενόμενη, κλασσική, Ελληνική προεκλογική νοοτροπία.
Δε θα βάλουμε ποτέ μυαλό... και να το θυμηθείτε αυτό που είπα, μετά τις εκλογές.
+1000 Λύπη Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 11:33:35 μμ »

κωστα τα γραφεια του συριζα ειναι ακριβως απο πανω μου.τη κυριακη ειχε ερθει ο τσιπρας.απο τη δευτερα μεχρι σημερα εχουν μπει κανα 200αρι ατομα που ρωταν πως θα πανε στα γραφεια.αρκετοι με γλυκα στα χερια.οτι μας αξιζει εχουμε τελος.ανεξαρτητα χρωματος.
ασχετο αλλα αυτο που λειπει σε σχεση με τις προηγουμενες εθνικες ειναι τα τρολλ στα φορουμ.ειχανε βγαλει τοτε πολλα ατομα μεροκαμματο
Γρηγόρη... ασυγχώρητος... είναι ευκαιρία !!!
Από δω και πέρα θα παίρνεις τα γλυκά και θα τους οδηγείς ο ίδιος στον επάνω όροφο.


Να συμπληρώσω κάτι παραπλήσιο στο θέμα μας...
Είναι λογικό, οι 2, να θέλουν ο λαός να ασχολείται μ' αυτούς.
Βομβαρδισμός από παντού, είτε αρνητικά είτε θετικά, στο τέλος στο 90% μας απασχολούν με τους 2.
Όταν η εξουσία γίνεται μονοπώλιο, έχει αποδειχθεί ότι χάνεται ο έλεγχος.

Υπάρχουν επιλογές, που μπορούν να επιτελέσουν σημαντικότατο ρόλο στο μέλλον της χώρας και όλων μας. Δεν είναι ανάγκη, σώνει και καλά, να περιορίσουμε το 'οπτικό πεδίο' μας στους 2, ασχέτως που μας τους φορτώνουν οι πάντες όλη μέρα. Υπάρχουν αξιόλογοι συνεταίροι για την εξουσία, που μπορούν να παίξουν τον ρόλο του πραγματικού θεματοφύλακα και όχι δεκανίκια (για να μην λέτε ότι εννοώ το ΠΑΣΟΚ... αλλά ακόμη και το ΠΑΣΟΚ δεν είναι κακό αν βάλουν μυαλό).

Δε θέλω να σας επηρεάσω με τον τρόπο που νομίζετε. Ψηφίστε όποιο κόμμα θέλετε. Όμως βάλτε σταυρό σε νέους ανθρώπους, που δεν έχουν μπει ποτέ στη Βουλή. Ποτέ δεν ξέρεις... ίσως κάτι να αλλάξει... ίσως να υπάρχουν νέα μυαλά... στην τελική τους άλλους τους γνωρίζεις.

Η αλλαγή ξεκινά απ' το φυντάνι και όχι απ' το λουλούδι.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences