Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 06:52:51 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: βεντετα  (Αναγνώστηκε 5851 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 11:08:53 μμ »

Οχι βρε!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ενα για τους Κοντογιωργηδες και ενα για τους Μακρυκωσταιους (απο την πασιγνωστη ταινια)  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Χρατς τουν άτιμο. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 11:12:17 μμ »

δεν εχει να κανει με αυτο....πριν την απελευθερωση για λογους που δε ξερω......πολλα χωρια ενωθηκαν.το της καταγωγης μου πχ ηταν 3 διαφορετικα.εχει ενα νεκροταφειο "χαμηλα" το παλιο που λενε και ενα κοντα στη σημερινη τοποθεσια.πιο πολυ χωροταξικο ειναι γιατι δε λεμε για τπτ πεδιαδες...κληροι των 4-5 στρεμματα και κανα ισιωμα 30-40...και οπως λεει και το ονομα ξηρομερο παλι καλα που βρεχει συχνα.
δεξιοι αριστεροι ειχανε τρυπες.....ειδικα δηθεν αριστεροι.δε χρειαζοταν νεκροταφεια.
γιαννη πες στη συζυγο ξερω καποιον απο κει που βρωμαει το νερο.αν εχει περασει λιγο καιρο εκει θα καταλαβει Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 11:25:25 μμ »

Πολλά χωριά έχουν δυο-τρεις ρούγες ή μαχαλάδες, ανάλογα πώς λέγονται σε κάθε περιοχή.

Κάποιες φορές άλλαζαν και οι συνθήκες. Την Τουρκοκρατία προτιμούσαν πιο "απόμερες" μεριές, αργότερα κατέβηκαν προς το "ίσωμα". Όταν φτιάχτηκε δρόμος, πήγαν προς τον δρόμο. Και διάφορα τέτοια κατά περιπτωση.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 11:46:58 μμ »

εν μερη εχεις δικιο γιωργο.το αηλιωτικο που λεμε δλδ  και εχει εκκλησακι του προφητη ηλια ειναι σχετικα διπλα.μια ωρα+ με τα ποδια σε δυσκολη ανηφορα.τα αλλα ηταν χαμηλα και ανεβηκαν προς τα πανω με εξαιρεση το ενα που ηταν μεν χαμηλα αλλα απο το "καινουργιο" χωριο το βλεπεις πιατο.
εντυπωση μου εχει κανει το χωριο που ειχε καταγωγη μια γιαγια μου...λες και μπαινεις στο Mirkwood.ολα ξερα γυρω γυρω εκει μπαινεις απο φαραγγι και ειχε ποταμι στη μεση
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 12:02:20 πμ »

Οι λόγοι μπορεί να είναι ο,τιδήποτε. Ακόμα και "τουριστικοί". Π.χ. καλύτερη θέα. Ή "μούρη" στους γείτονες.

Αλλά δεν είναι παράξενο τα χωριά να "μετακομίζουν" ή να ενώνονται. Να αλλάζουν γενικά.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 12:23:23 πμ »

τουριστικοι λογοι τοτε δεν επαιζαν......μουρη στους γειτονες ναι....σκαει ο αλλος με χ5 και δε χωραει Σαρκασμός
δεν ειναι παραξενο η μετακομιση σνσγκη ηταν
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 06:42:36 μμ »

εν μερη εχεις δικιο γιωργο.το αηλιωτικο που λεμε δλδ  και εχει εκκλησακι του προφητη ηλια ειναι σχετικα διπλα.μια ωρα+ με τα ποδια σε δυσκολη ανηφορα.τα αλλα ηταν χαμηλα και ανεβηκαν προς τα πανω με εξαιρεση το ενα που ηταν μεν χαμηλα αλλα απο το "καινουργιο" χωριο το βλεπεις πιατο.
εντυπωση μου εχει κανει το χωριο που ειχε καταγωγη μια γιαγια μου...λες και μπαινεις στο Mirkwood.ολα ξερα γυρω γυρω εκει μπαινεις απο φαραγγι και ειχε ποταμι στη μεση
φιλε απο το καινουργιο ειναι ο γαμπρος μου!
Καταγράφηκε
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 08:04:41 μμ »

εν μερη εχεις δικιο γιωργο.το αηλιωτικο που λεμε δλδ  και εχει εκκλησακι του προφητη ηλια ειναι σχετικα διπλα.μια ωρα+ με τα ποδια σε δυσκολη ανηφορα.τα αλλα ηταν χαμηλα και ανεβηκαν προς τα πανω με εξαιρεση το ενα που ηταν μεν χαμηλα αλλα απο το "καινουργιο" χωριο το βλεπεις πιατο.
εντυπωση μου εχει κανει το χωριο που ειχε καταγωγη μια γιαγια μου...λες και μπαινεις στο Mirkwood.ολα ξερα γυρω γυρω εκει μπαινεις απο φαραγγι και ειχε ποταμι στη μεση
φιλε απο το καινουργιο ειναι ο γαμπρος μου!

ολοι οι κοντοχωριανοι εδω ειμαστε! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο εγω απο Παναιτωλιο, πρωτο χωριο πριν το Καινουριο κ πριν το αγρινιο!
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 08:24:35 μμ »

Εγω απο Αγρινιο!!Αλλα εχω περασει απο τα χωρια σας οταν πηγαινα για καφε στο Δογρη στην λιμνη και για κυνηγι παπιών!!

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 12:05:18 πμ »

Εμπλεξα με χωριατες... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 12:18:49 πμ »

βγαλε καμμια πατατα εσυ Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences