Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 11:16:38 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Ελευθερία και ανοχή"  (Αναγνώστηκε 24080 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 12:59:58 πμ »

Ως εδώ και μη παρέκει. Με ποιο δικαίωμα μου βάζετε λόγια στο στόμα (ή στο πληκτρολόγιο);

Αν δεν ξέρετε να διαβάζετε, να πάτε να μάθετε. Σήμερα έχω βαρεθεί να λέω και να ξαναλέω τι έγραψα πριν.

Και η ευγένεια έχει τα όρια της.

Πότε ανέφερα εγώ για πηγή μου τον Κορδάτο; Από πού βγάζεις το συμπέρασμα ότι ασχολούμαι με το τι λέει ο Κορδάτος;

Πότε σου είπα εγώ εσένα τι να κάνεις; Γιατί με λες καθοδηγητή και ξερω 'γω;

Πριν έκραξα τον GKCollect που μου έλεγε "ψαχ' το". Εγώ είπα σε κανέναν τι να κάνει;

Πότε ρώτησα εγώ κάποιον αν συμφωνεί με ο,τιδήποτε; Εσύ γιατί με ρωτάς με τι συμφωνώ; Είναι άλλο πράγμα να ζητάς διευκρινήσεις και άλλο αυτό που κάνεις εσύ.

Για τη θρησκεία έκανα ένα αστείο, όπως και για τους Αρβανίτες της Αττικής. Για αυτά να μου τα σούρει όποιος θέλει. Από εκει και πέρα δεν μπορεώ να ανέχομαι να με βαφτίζει ο καθένας όπως γουστάρει και να μου λέει τι να κάνω.

Τα "ψάχ' το", τα "διάβασε" αυτό ή εκείνο και τα "επίτρεψέ μας" να τα απευθύνετε αλλού.

Και βέβαια αυτοί που πολέμησαν το 1821 δεν ρώτησαν κανέναν από μας για το τι πρέπει να κάνουν, ούτε εμένα, ούτε εσένα.
Μαλλον εσυ φιλε μου πρεπει να πας να μαθεις να διαβαζεις κανεις και πουθενα δεν αναφερει οτι εσυ χρησιμοποιησες σαν πηγη κειμενα του Κορδατου το ερωτημα ειναι δικο μου και προς ολους ,,,,, αν δεν θελεις να σε ρωταμε σημαινει οτι δεν θελεις επικοινωνια οποτε οκ κοβω εδω αλλα αν ηθελες παυση ενος δημοκρατικου διαλογου θα μπορουσες ευγενικα να το ζητησεις
"Και βιάζομαι να συμπεράνω: Μήπως να καταργούσαμε τελείως τις θρησκείες να ησυχάσουμε;" εσενα σε συμβουλεψε καποιος να εισαι χριστιανος-μουσουλμανος-αθεος η οτιδηποτε αλλο  δικη σου προταση δεν ειναι τα εντος εισαγωγικων???
(Τα "ψάχ' το", τα "διάβασε" αυτό ή εκείνο και τα "επίτρεψέ μας" να τα απευθύνετε αλλού.)Αυτο να το θεωρησω προσπαθεια εκφοβισμου και ασκηση ψυχολογικης πιεσης??Απετυχες οικτρα........το παιγνιδι του ψυχολογικου πολεμου το γνωριζω τοσο καλα οσο ελαχιστοι ανθρωποι.......τον κακο και τον καλο αστυνομο το εχω παιξει πολυ πριν απο σενα φιλε μου....επειδη καταλαβαινω ενα εκνευρισμο απο μερους σου εγω κλεινω το κεφαλαιο αυτο και δεν θα ξανασχοληθω.Καλο σου βραδι
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 01:11:12 πμ »

Drum bun! Svan put!

Στο καλό και να μην μου γράφεις...
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 01:35:59 πμ »

Γιωργο δηλαδη υποστηριζεις οτι οι ελληνες εκαναν επανασταση κοινωνικη.
οταν κατελαβαν δηλαδη την Τριπολη  ειπαν στους οθωμανους και τους εβραιους ελατε να ζησουμε σαν αδερφια.
οταν κουβαλησε τους αιγυπτιους ο Ιμπραημ που ηθελε να ξεριζωσει την ρατσα των ρωμιων απο την πελοποννησο,ο παπαΦλεσσας τους υποδεχτηκε με ανοιχτες αγκαλες. Το ιδιο λαθος εκαναν και οι κομ#####στες στην κατοχη με σενα.Νομιζαν οτι ολος ο ελληνικος λαος που πηγε στον ΕΑΜ ελλας ηταν αριστεροι και ηθελαν να κανουν κοινωνικη επανασταση. Γι αυτο στον εμφυλιο φαγαν τα μουτρα τους αφου ο λαος τους γυρισε την πλατη.


μακραν η καλύτερη απαντηση της μερας....
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 02:31:41 πμ »

Δεν έχω καταλάβει γιατί έγινε "ανατολικό ζήτημα" η "κοινωνική" πλευρά της Ελληνικής Επανάστασης. Το ανέφερα για λόγους πληρότητας, για να μην μου πει κανένας "ψιτ, κάτι ξέχασες". Μπορώ κάλλιστα να το αφαιρέσω, χωρίς να αλλάξει καθόλου η ουσία της απάντησής μου.

Μπορώ, επίσης, να αφαιρέσω και την αναφορά για το άσυλο γιατί είναι συμπληρωματική.

Τα αφαιρώ, λοιπόν, για να πάμε παρακάτω.

-------------------------------------------------------------------------------------

Διαβασα τα γραπτα του πεταλωτη και δε βρηκα κατι που να δικαιολογει τους χαρακτηρισμξυς σου σακ. Το οτι ειναι ενα ανθρωπινο αποβλητο ενα σκουληκι που παντρευεται ενα 10χρονο δεν νομιζω να υπαρχει λογικος ανθρωπος που να διαφωνει. Το οτι οι αξιες που πρευσβευονται απο φανατικους μουσουλμανος απειλουν τον πολιτισμο μας παλι δε θα βρεθει  ανθρωπος λόγικός να διαφωνησει
το οτι εχει γεμισει η πατριδα μας με επιλυδες που ειχαν τρομαξει να διωξουν οι προππαπουδες παλι δε θα διαφωνησει κανεις

Υποθέτω ότι υπερβάλλεις συνειδητά, αλλά θα σχολιάσω. (Αρχικά νόμισα ότι εννοείς τους Βούλγαρους με το δεύτερο.)

Η επανάσταση του 1821 δεν ήταν θρησκευτικός πόλεμος, σταυροφορία ή τζιχάντ. Ήταν κυρίως εθνικός πόλεμος, δηλαδή ξεσηκώθηκαν οι Έλληνες για φτιάξουν εθνικό (ελληνικό) κράτος.

Είναι γεγονός ότι ο διαχωρισμός Ελλήνων και Τούρκων γινόταν κυρίως με βάση το θρήσκευμα. Από εκεί προκύπτουν και οι εκφράσεις Τουρκαλβανός και Τουρκόγυφτος, για τους μουσουλμάνους Αλβανούς και... Ρομά. Θρησκευτικό πόλεμο, όμως, δεν τον είπε κανένας.

Οι πρόγονοί μας πολέμησαν για να φτιάξουν μια χώρα ελεύθερη και όχι για να διώξουν τους ξένους.


------------------------------------------------------------------------

Και συμπληρώνω:

-Ανάργυροε, έχεις ανακατέψει πράγματα άσχετα μεταξύ τους και έχεις μπερδέψει τις εποχές.
- Οι προπαπούδες μας είναι αδύνατο να είχαν διώξει λαθρομετανάστες.
- Στη χώρα μας, εδώ και χίλια χρόνια, υπάρχουν άνθρωποι που κατάγονται από την περιοχή που είναι σήμερα το Πακιστάν, έχουν εγκατασταθεί εδώ χωρίς κανενός είδους άδεια και κανείς δεν προσπάθησε ποτέ να τους διώξει. Είναι οι γνωστοί μας Ρομά ή Αθίγγανοι ή Γύφτοι.
(Την άλλη την εξυπνάδα την είπα μια φορά, φτάνει. Δεν χρειάζεται και δεύτερη)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2013, 08:56:02 πμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 01:30:31 πμ »

Παράθεση
Ο καθένας μας έχει την ιδεολογία του και αυτό είναι απολύτως σεβαστό.

Αυτό δεν είναι ακριβώς έτσι. Με απλά λόγια και χωρίς να μπλέκουμε με ορολογίες:

Υπάρχουν ιδεολογίες που σέβονται τις άλλες και ιδεολογίες που δεν τις σέβονται. Προφανώς μπορείς να σεβαστείς αυτή που σε σέβεται. (Κλπ...)

Από την άλλη, για να σεβαστείς μια ιδεολογία, θα πρέπει να είναι ιδεολογία. Όταν μπλέκει ο Παναθηναϊκός με την πολιτική... εχμμμ... τι να σεβαστείς...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 02:15:45 μμ »

Παράθεση
Ο καθένας μας έχει την ιδεολογία του και αυτό είναι απολύτως σεβαστό.

Αυτό δεν είναι ακριβώς έτσι. Με απλά λόγια και χωρίς να μπλέκουμε με ορολογίες:

Υπάρχουν ιδεολογίες που σέβονται τις άλλες και ιδεολογίες που δεν τις σέβονται. Προφανώς μπορείς να σεβαστείς αυτή που σε σέβεται. (Κλπ...)

Από την άλλη, για να σεβαστείς μια ιδεολογία, θα πρέπει να είναι ιδεολογία. Όταν μπλέκει ο Παναθηναϊκός με την πολιτική... εχμμμ... τι να σεβαστείς...

Να τονίσω και το θέμα της βίας.

Π.χ. να είσαι μουσουλμάνος είναι σεβαστό. Να θεωρείς ότι το Ισλάμ πρέπει να διαδοθεί με βίαια μέσα δεν μπορεί να γίνει σεβαστό.

Αντίστοιχα και για τις πολιτικές θεωρίες και "θεωρίες".
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 17, 2015, 01:06:24 μμ »

Θα με χαρακτηρίσετε άκυρο  Γλώσσα Γλώσσα ειναι και παλιό το θέμα συν τις άλλοις. Αλλά μπορεί κάποιος να μου στείλει τα πρώτα 5 συντάγματα τις Ελλάδας στην νεοελληνική? Ή κάποιο σχετικό λινκ?
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 17, 2015, 01:17:10 μμ »

Καταρχήν, μπορείς να δεις εδώ:

http://www.et.gr/index.php/2013-01-28-14-06-23/82-2013-01-30-08-00-00/171-2010-03-04-09-51-07

Για τη γλώσσα... δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια μετάφραση στη δημοτική...

Σε συνέχεια μπορείς να δεις εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B8%CE%BD%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

Τα κείμενα που ψηφίστηκαν κάθε φορά αναφέρονται (στο τέλος), όπως αναφέρεται και πώς ίσχυσαν.
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 17, 2015, 02:37:37 μμ »

Καταρχήν, μπορείς να δεις εδώ:

http://www.et.gr/index.php/2013-01-28-14-06-23/82-2013-01-30-08-00-00/171-2010-03-04-09-51-07

Για τη γλώσσα... δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια μετάφραση στη δημοτική...

Σε συνέχεια μπορείς να δεις εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B8%CE%BD%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

Τα κείμενα που ψηφίστηκαν κάθε φορά αναφέρονται (στο τέλος), όπως αναφέρεται και πώς ίσχυσαν.


Αυτά ακριβώς έψαχνα φίλε μου να 'σαι καλά! Δεν πειράζει που δεν είναι στην νεοελληνική, πάλι μοιάζουν πολύ και είναι κατανοητά. Ώρα για μελέτη!  Άνεση
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 04, 2015, 06:22:12 μμ »

Κάτι άσχετο, επί προσωπικού. Την ελευθερία και τη δημοκρατία τη θυμόμαστε μόνο όταν μας συμφέρει. Όπως και την ποίηση...
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 04, 2015, 06:29:08 μμ »

Η ύπαρξή σου σε σκοτάδι όλο πηχτότερο βουτά.
Τάχα η θέλησή σου λίγη, τάχα ο πόνος σου μεγάλος;

Από τον "Κωνσταντή", Κώστας Βάρναλης
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences