Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:59:07 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Ελευθερία και ανοχή"  (Αναγνώστηκε 24079 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 04:56:56 μμ »

Φιλε μου sac ενας καθηγητης της φιλοσοφικης σχολης του τμηματος Ιστοριας και Αρχαιολογιας μου ειπε προσφατα:''Γιαννη η χειροτερη αρρωστια στην επιστημη που πρεσβευω η οποία αρρωστια την υπονομευει συνεχως ειναι ο ΠΑΡΩΝΙΣΜΟΣ!!Δεν ξερω αν εγραψα σωστα την λεξη ουτε την καταλαβα ακριβως!!Μετα απο μερες και ολιγον κυριευμενος απο ντροπη που δεν καταλαβα τι εννοουσε τολμησα να τον ρωτησω!!Η απαντηση του ηταν η εξης:

ΠΑΡΩΝΙΣΜΟΣ ειναι η λανθασμενη ταση του επιστημονα Ιστορικου αλλα και καθε ανθρωπου να βλεπει ιστορικα γεγονοτα βαση τις αντιληψεις του παροντος και της συνχρονης εποχης!!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Μια αρρωστια,μια λανθασμενη αντιληψη που οποιος την αποβαλλει θα μπορει να κρινει σωστα τα ιστορικα γεγονοτα!!

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 05:00:32 μμ »

Με λιγα λογια και για να το πω λιγο αναποδα ειναι σαν να παρεις με καποιον τροπο τον Κολοκοτρωνη να τον φερεις στο παρον και να του πεις να κανει κριτικη για το προβλημα του νεφους της Αθηνας απο τα καυσαερια!!Δεν γινεται φιλε μου!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Οποιοσδηποτε ανθρωπος που προσπαθει να κρινει συνγχρονα προβληματα βαση συσχετισης με ιστορικα γεγονοτα οδηγείται ακαριαια σε ασαφη και επικίνδυνα συμπερασματα!! 
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 05:10:17 μμ »

Μερικες φορες βλεπουμε ανθρωπους της τριτης ηλικιας να κουνανε το κεφαλι τους ειρωνικα οταν βλεπουν τις συνγχρονες τεχνολογιες!!Και ειναι ανθρωποι μολις λιγων δεκαετιων πριν απο εμας!!!Και εσυ αγαπητε μου sac λες οτι  ανθρώποι που ζουσαν 200 χρονια πριν ειχαν πει οτι θελουμε τους ξενους και φερτε και αλλους!!Και το λες για να υπερασπισεις την αποψη σου 200 χρονια μετα!!Ελπιζω να καταλαβες την τοποθετηση μου!!Αν με αποκαλεσεις και μενα ρατσιστη σιγουρα δεν καταλαβες τιποτα!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Φιλικα Γιαννης
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 05:20:00 μμ »

Θα πω κατι που λεει ο συγκεκριμενος καθηγητης ΠΑΝΤΑ οταν μας κανει μια ερωτηση κατα την διαρκεια του μαθηματος!!  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

ΠΡΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 5 ΛΕΠΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 07:55:36 μμ »

Φιλε μου sac ενας καθηγητης της φιλοσοφικης σχολης του τμηματος Ιστοριας και Αρχαιολογιας μου ειπε προσφατα:''Γιαννη η χειροτερη αρρωστια στην επιστημη που πρεσβευω η οποία αρρωστια την υπονομευει συνεχως ειναι ο ΠΑΡΩΝΙΣΜΟΣ!!Δεν ξερω αν εγραψα σωστα την λεξη ουτε την καταλαβα ακριβως!!Μετα απο μερες και ολιγον κυριευμενος απο ντροπη που δεν καταλαβα τι εννοουσε τολμησα να τον ρωτησω!!Η απαντηση του ηταν η εξης:

ΠΑΡΩΝΙΣΜΟΣ ειναι η λανθασμενη ταση του επιστημονα Ιστορικου αλλα και καθε ανθρωπου να βλεπει ιστορικα γεγονοτα βαση τις αντιληψεις του παροντος και της συνχρονης εποχης!!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Μια αρρωστια,μια λανθασμενη αντιληψη που οποιος την αποβαλλει θα μπορει να κρινει σωστα τα ιστορικα γεγονοτα!!




Αυτό θα πρέπει να το πεις στον Ανάργυρο, μάλλον...

Μερικες φορες βλεπουμε ανθρωπους της τριτης ηλικιας να κουνανε το κεφαλι τους ειρωνικα οταν βλεπουν τις συνγχρονες τεχνολογιες!!Και ειναι ανθρωποι μολις λιγων δεκαετιων πριν απο εμας!!!Και εσυ αγαπητε μου sac λες οτι  ανθρώποι που ζουσαν 200 χρονια πριν ειχαν πει οτι θελουμε τους ξενους και φερτε και αλλους!!Και το λες για να υπερασπισεις την αποψη σου 200 χρονια μετα!!Ελπιζω να καταλαβες την τοποθετηση μου!!Αν με αποκαλεσεις και μενα ρατσιστη σιγουρα δεν καταλαβες τιποτα!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Φιλικα Γιαννης


Έγραψα εγώ τέτοιο πράγμα; Ο Χριστός και η Παναγία! Ο Κάρολος και ο Φρειδερίκος! Ο Σωκράτης και ο Ευάγγελος!

Εγώ έγραψα:
Οι Έλληνες δεν ξεσηκώθηκαν για να διώξουν τους ξένους όπως λέει ο epop. Ή τους μουσουλμάνους.
Ας το γράψει σαφέστερα τι εννοεί.
Οι Έλληνες ξεσηκώθηκαν για μια ελεύθερη χώρα και μια χώρα της ελευθερίας.
Ότι κάλεσαν ξένους να έρθουν στην Ελλάδα πού το έγραψα;

Θα πω κατι που λεει ο συγκεκριμενος καθηγητης ΠΑΝΤΑ οταν μας κανει μια ερωτηση κατα την διαρκεια του μαθηματος!!  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

ΠΡΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 5 ΛΕΠΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!


Άφησα να περάσει μιάμιση μέρα για να απαντήσω στον Ανάργυρο (και μία μέρα κάθε φορά για να απαντήσω στον πεταλωτή).

Επίσης, άφησα να περάσει μια μέρα για να προχωρήσω στο επόμενο "κεφάλαιο" (από την απάντηση 28 στην απάντηση 29).

edit:παρονισμός ή παρωνισμός δεν βρήκα τίποτα εδώ:
http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictadv/DictAdvSea.htm
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 08:23:41 μμ από sac » Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 08:31:19 μμ »

Μπορει να διαφωνουμε αλλα ομολογω οτι μου αρεσει ο τροπος που γραφεις φιλε sac!!Εχω υποσχεθει στον εαυτο μου ομως να μην συμμετεχω σε πολιτικοκοινωνικες συζητησεις διοτι δεν οδηγουν πουθενα!!!Μονο σε αντιπαραθεσεις!!Οτι ανεφερα πιο πανω ισχυει γενικα για ολους τους τροπους σκέψης.


Για την λεξη ΠΑΡΩΝΙΣΜΟΣ ουτε εγω βρηκα κατι στο διαδίκτυο.Γι αυτο την επομενη μερα ρωτησα τον καθηγητη τι σημαινει!!Ισως να ειναι μια λεξη με αγνωστο η τεχνητο προσωνυμιο  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 08:39:21 μμ »

Ακόμα δεν κατάλαβα γιατί αυτά που έγραψες τα απευθύνεις σε μένα. Αν θέλεις να ανοίξεις συζήτηση για κάτι, κανένα πρόβλημα. Τι έγραψα, όμως, εγώ που να σχετίζεται με αυτά που γράφεις εσύ;

ΥΓ. Ο Κάρολος και ο Φρειδερίκος είναι οι Μαρξ και Ένγκελς, "προφήτες" μιας κάποιας "θρησκείας". Ο Σωκράτης και ο Ευάγγελος είναι ο Κόκκαλης και ο Μαρινάκης, οι δύο τελευταίοι προφήτες της μίας και μοναδικής θρησκείας.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 08:51:46 μμ »

Εγραψες οτι το πρωτο συνταγμα της Ελλαδος:
@Καθιστούσε την Ελλάδα άσυλο για τους διωκώμενους και κυρίως για τους δούλους. Ανέφερε χαρακτηριστικά ότι όποιος δούλος πατούσε το πόδι του στην ελληνική επικράτεια, θεωρείτο ελεύθερος "και από τον κύριο αυτού ακαταζήτητος".

Αυτο ειναι ιστορικος παρωνισμος!Ειναι ατοπος και οδηγει σε λαθος συμπερασματα!!Αλλος τροπος σκεψης τοτε άλλα ηθη άλλα εθιμα άλλες αναγκες άλλα μεταφορικα μεσα άλλες αντιληψεις άλλα άλλα άλλα......

Γιαυτο αναφερθηκα στα λεγομενα σου!!Την αποψη μου λεω !!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 09:09:52 μμ »


Θέλω επίσης να σημειώσω (και το θυμάμαι από τα σχολικά μου βιβλία) ότι το Σύνταγμα που ψηφίστηκε στην Επίδαυρο 1/1/1822 (Προσωρινόν Πολίτευμα της Ελλάδος), κύριος συντάκτης του οποίου ήταν ο Αναστάσιος Πολυζωίδης, ήταν ιδιαίτερα προοδευτικό για την εποχή του. Καθιστούσε την Ελλάδα άσυλο για τους διωκώμενους και κυρίως για τους δούλους. Ανέφερε χαρακτηριστικά ότι όποιος δούλος πατούσε το πόδι του στην ελληνική επικράτεια, θεωρείτο ελεύθερος "και από τον κύριο αυτού ακαταζήτητος".

Τα γράφω αυτά για να ξέρουμε γιατί πολέμησαν οι πρόγονοί μας. Για να φτιάξουν μια χώρα ελεύθερη και μια χώρα της ελευθερίας

Μέχρι εδώ παραμένουμε στην ίδια εποχή.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

το οτι εχει γεμισει η πατριδα μας με επιλυδες που ειχαν τρομαξει να διωξουν οι προππαπουδες παλι δε θα διαφωνησει κανεις
και όχι για να διώξουν τους ξένους.

Εδώ κάνω ό,τι μπορώ για να δείξω στον Ανάργυρο ότι κάνει λάθος. Αν εσύ μπορείς να φέρεις καλύτερα επιχειρήματα, να τα διαβάσουμε.
Αν εννοείς, όμως, ότι αυτό που λέει ο Ανάργυρος στέκει καλύτερα από αυτό που λέω εγώ... πάω πάσο...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 09:34:50 μμ »

το οτι εχει γεμισει η πατριδα μας με επιλυδες που ειχαν τρομαξει να διωξουν οι προππαπουδες παλι δε θα διαφωνησει κανεις
σαν επιλυδες εννοω ολους αυτους που λαθρα εχουν ερθει στην πατριδα μας και δεν ξερεις αν βρισκεΣσαι στην αθηνα ή στο καρατσι.

Θα μπορούσα να έχω απαντήσει αλλιώς στον Ανάργυρο:
- Ότι τα έχει κάνει "αχταρμά" και έχει μπερδέψει τις εποχές.
- Ότι οι προππαπούδες(sic) μας είναι αδύνατο να είχαν διώξει λαθρομετανάστες.
- Ότι στη χώρα μας, εδώ και χίλια χρόνια, υπάρχουν άνθρωποι που κατάγονται από την περιοχή που είναι σήμερα το Πακιστάν, έχουν εγκατασταθεί εδώ χωρίς κανενός είδους άδεια και κανείς δεν προσπάθησε ποτέ να τους διώξει. Είναι οι γνωστοί μας Ρομά ή Αθίγγανοι ή Γύφτοι.
- Ότι και πριν το 1987 αν έβγαινες λίγο έξω από την Αθήνα αναρωτιώσουνα αν βρίσκεσαι έξω από την Αθήνα ή ή έξω από τη Σκόδρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 09:44:38 μμ από sac » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 09:49:40 μμ »

...
Η επανάσταση του 1821 δεν ήταν θρησκευτικός πόλεμος, σταυροφορία ή τζιχάντ. Ήταν κυρίως εθνικός πόλεμος, δηλαδή ξεσηκώθηκαν οι Έλληνες για φτιάξουν εθνικό (ελληνικό) κράτος. Επίσης ήταν κοινωνικός πόλεμος, δηλαδή ξεσηκωμός Ελλήνων ραγιάδων που ζητούσαν πλήρη πολιτικά δικαιώματα στον τόπο που ζούσαν.
...

Έτσι μας μαθαίνουν στα σχολεία, για ψάξτε το λίγο όμως.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 09:59:56 μμ »

Μια π0υτυ@ν@ φέραμε (συγγνώμη, "μια που τ' αναφέραμε" ήθελα να γράψω), σίγουρα είναι λάθος να ανακατεύεις τις εποχές και να μεταφέρεις ο,τιδήποτε από τη μία εποχή στην άλλη. Μερικές φορές και "χρονικά άλματα" χρειάζονται.

"καρμποναρίστικό" (αριστερο-αναρχικό με σημερινούς όρους)

Αυτό που έγραψα δεν στέκει επιστημονικά. Γι όσους όμως δεν ξέρουν τι ήταν το κίνημα των καρμπονάρων και ο καρμποναρισμός, είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να κάνω. Η σωστή λύση θα ήταν να έγραφα ένα δοκίμιο περί καρμποναρισμού ή να έβαζα μια παραπομπή < θα ταλαιπωρούσα τον κόσμο άδικα...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:04:04 μμ »

...
Η επανάσταση του 1821 δεν ήταν θρησκευτικός πόλεμος, σταυροφορία ή τζιχάντ. Ήταν κυρίως εθνικός πόλεμος, δηλαδή ξεσηκώθηκαν οι Έλληνες για φτιάξουν εθνικό (ελληνικό) κράτος. Επίσης ήταν κοινωνικός πόλεμος, δηλαδή ξεσηκωμός Ελλήνων ραγιάδων που ζητούσαν πλήρη πολιτικά δικαιώματα στον τόπο που ζούσαν.
...

Έτσι μας μαθαίνουν στα σχολεία, για ψάξτε το λίγο όμως.

Αν έχεις να πεις κάτι, πες το. Προφανώς και το έχω ψάξει.

Για αυτόν τον λόγο ξέφυγα από το κυρίως θέμα για να απαντήσω στον Ανάργυρο. Επειδή η Ελληνική Επανάσταση είναι σημαντικό κεφάλαιο για μένα.

Το έχω ψάξει και από την πλευρά των Τούρκων. Πώς είδαν οι Τούρκοι την Ελληνική Επανάσταση και τι επιπτώσεις είχε στην Οθωμανική Αυτοκρατορία.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:08:05 μμ »

Φιλε sac για να καταλαβεις καλυτερα την Ελληνικη Επανασταση του 1821 και για να οδηγηθεις σε σωστα συμπερασματα προσπαθησε πρωτα να μελετησεις την Ευρωπαικη ιστορια της συγκεκριμενης εποχης και λιγο πιο πριν!!!Εχει ενδιαφερον σε τι συμπερασματα θα οδηγηθεις!!!  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:11:03 μμ »

Αν έχεις να πεις κάτι, πες το. Προφανώς και το έχω ψάξει.

Για αυτόν τον λόγο ξέφυγα από το κυρίως θέμα για να απαντήσω στον Ανάργυρο. Επειδή η Ελληνική Επανάσταση είναι σημαντικό κεφάλαιο για μένα.

Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω, τα σχόλια μου τα διέγραψα σαν άστοχα.
Απλά να υπάρχει ο προβληματισμός για την επανάσταση του '21 και που οφείλεται. Επίσης θα πρέπει να διαβαστεί λίγο και η ιστορία της περιόδου, όπως γράφτηκε και από τους Τούρκους ιστορικούς, ή ακόμη και από άλλους ξένους ιστορικούς.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences