Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 05:12:53 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Ελευθερία και ανοχή"  (Αναγνώστηκε 24082 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:22:47 πμ »

σαν επιλυδες εννοω ολους αυτους που λαθρα εχουν ερθει στην πατριδα μας και δεν ξερεις αν βρισκεΣσαι στην αθηνα ή στο καρατσι.
[...]
Δεν το λέω ρατσιστικά, αλλά σαν ίσος απέναντι ίσων. Και για να είμαστε ίσοι, για να συμβαίνει αυτό, πρέπει όλοι να έχουμε τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις.
+1 !!!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:54:55 πμ »

θα ηθελα ακομη να σκεφθουν μερικοι,τους ξενους ποιοι τους εφεραν απο τα περατα της γης?και για ποιον λογο?οταν πεινας και καποιος στο προσφερει να φας δεν θα το δεχθεις?το ψαρι βρωμα απο το κεφαλι λενε?μηπως πρεπει να ψαχνουμε τους υπευθυνους μεσα στην χωρα μας!ποσοι θησαυρισαν απο τους αλλοθρησκους βαρβαρους?γιατι τραβαμε τωρα αυτα που τραβαμε?καποτε ολοι ετρεχαν με μπλε και πρασινες πλαστικες σημαιουλες!τωρα αυτοι ζητανε το δικιο τους!!!το λαβαινουν τωρα εφαπαξ!!!δεν βγαζω την ουρα μου απεξω σε πολλα θεματα!χαιρετω,γιαννηςτ.
Γιαννη ολοι οι υπουργοι εφτιαξαν τις βιλες τους με ανασφαλιστα - φτηνα ,εργατικα χερια,(πολλοι με αδεια αναψυκτηριου) Κλείσιμο ματιού.τωρα τελειωσαν οι οικοδομες και οι ξενοι μας περισεψαν... Έκπληξη
ο αντωνακης ανοιξε τα συνορα θυμαστε.Απορία
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 12:14:49 μμ »

αυτο που με προβληματιζει εντονα ειναι οι μονοπλευρες παραχωρησεις υπερ του ισλαμ και κατα του Χριστου,
π.χ. ενω καποιοι μπορουν να προσκυνουν καταμεσις της ομονοιας ξυπολυτοι γιατι ειναι δικαιωμα τους,αλλοι αναγκαζονται να κατεβασουν τους σταυρους απο τις σχολικες αιθουσες,γιατι ειναι θρησκευτικο συμβολο που προσβαλει το ισλαμ.!!!
επισης τεινουν να καταργησουν τα Χριστουγεννα να την ''περασουν'' σαν μια απλη γιορτη και οχι σαν θρησκευτικο γεγονος,(στο εξωτερικο το εκαναν ''X mass'' ) για να μην ακουγεται το ονομα christ...!!
και ολα αυτα στο ονομα των δικαιωματων.
τελικα εγω σαν χριστιανος στην πατριδα μου εχω δικαιωματα η μονο υποχρεωσεις. Απορία
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 01:52:52 μμ »

εν τελει πρεπει να ζητησουμε και συγνωμη απο το τουρκικο κρατος!με τον συνωστισμο?δεν φθανει που χαλασαμε την ομαλη κινηση στην παλαι ποτε ομορφη πολη της Σμυρνης,αλλα ζηταμε και τα ρεστα!!!σαν λαος ειμαστε απαραδεκτοι!ευτυχως που υπαρχουν επιστημονες Ελληνες ιστορικοι(που τα διαβαζει?) σαν την κυρια ρεπουση και βαζουν τα πραγματα στην θεση τους.καπως ετσι μας πιανουν κοροιδα αφου απο εφιαλτες κλπ,δοξα τω θεω εχουμε πλεονασμα.το ξαναγραφω!οτι τραβαμε τα τραβαμε,γιατι μαλλον το αξιζουμε!μονο να παραπονιομαστε ξερουμε και να γλυφουμε τους ξενους φιλους? μας,για κανενα δανειο τοκογλυφικο!φανταζομε στις παρελασεις της 25ης μαρτιου να ειναι παρων και ο μουφτης Αθηνων,και δεν ξερω τι να κανω?να γελασω?μαλλον να κλαψω με τα χαλια μας.και η ζωη συνεχιζετε μαλλον χωρις εμας,τον περηφανο Ελληνικο λαο!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 02:19:22 μμ »

Διαβασα τα γραπτα του πεταλωτη και δε βρηκα κατι που να δικαιολογει τους χαρακτηρισμξυς σου σακ. Το οτι ειναι ενα ανθρωπινο αποβλητο ενα σκουληκι που παντρευεται ενα 10χρονο δεν νομιζω να υπαρχει λογικος ανθρωπος που να διαφωνει. Το οτι οι αξιες που πρευσβευονται απο φανατικους μουσουλμανος απειλουν τον πολιτισμο μας παλι δε θα βρεθει  ανθρωπος λόγικός να διαφωνησει

Αν θέλατε να συνεχιστεί η συζήτηση, γιατί κλειδώσατε το θέμα; Ξαναφέρτε το να συνεχίσουμε. Να ζητήσουμε από τον πεταλωτή να τα ξαναγράψει ό,τι έγραψε.

Να συζητάμε τι θυμάμαι εγώ, τι θυμάσαι εσύ, όχι εγώ θυμάμαι καλύτερα από σένα...

Καταλαβαίνω ότι όλοι οι υπεύθυνοι δεν είσαστε "ένα σώμα, μια ψυχή" και μπορεί να διαφωνείτε σε κάποια πράγματα,

Και διαμαρτύρομαι για άλλη μια φορά γιατί κρίνονται απόψεις που... δεν έκφρασα. Τον είπα ρατσιστή, έβαλα τελεία και ρώτησα ΕΣΑΣ αν μπορώ να συνεχίσω. Τι νόημα έχει να αναφέρεσαι σε μένα για πράγματα που ... δεν πρόλαβα να πω (να το θέσω έτσι).
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 02:32:28 μμ »

αγαπητε φιλε sac θα συνφωνησω με την αποψη σου!καθενας εχει δικαιωμα να λεει την αποψη του δημοκρατικα!εστω και αν δεν συνφωνει καποιος μαζι του.παντα με τον ευπρεπη διαλογο πρεπει να ακουγονται ολες οι γνωμες,αλλα δεν ειναι αναγκη καποιος να τις επιβαλλει στους αλλους ουτε με ειρωνιες ουτε με βρισιες!απο εκει και περα ο καθενας με την κριση του,τις αποριπτει η τις επικροτει.σε χαιρετω,γιαννηςτ.



Σε πρώτο επίπεδο φίλε Γιάννη ακούγεται ωραίο αυτό που υποστηρίζεις.

Υπάρχει όμως μία παράμετρος η οποία προστατεύεται απο το σύνταγμα μιας και οι ιδέες δεν ποινικοποιούνται....
Τι έχεις να πεις για έναν γιατρό που είναι υπερ την θανάτωσης των πνευματικά αρρώστων και εργαζεται σε ψυχιατρείο?? Και ας μην εχει θανατωσει με αποδειξεις ούτε μία φορά.  Και επειδή είμαστε πολύ δημοκράτες αλλά όταν ερθει η ωρα για να νοσηλεύσουμε τους δικους μας ανθρώπους ξαφνικά βλεπουμε την αλήθεια, σας ρωτώ , θα εμπιστευόσασταν την νοσηλεία του παιδιου σας , πνευματικώς άρρωστο, σε ψυχιατρο αν ξέρατε πως είναι της αποψης πως πρεπει να θανατώνονται οι πνευματικα αρρωστοι? ΟΕΟ???

Αν περιμένει η Δημοκρατία πότε θα περάσει απο τα λόγια στις πράξεις ο κάθε λογης παλαβιάρης την γαμήσαμε....

Και αν δεν σας άγγιζε το παραδειγμα με τον γιατρό παρτε και άλλο παραδειγμα δημοκρατες μου..... Πριν 1 μηνα πιασανε στις ΗΠΑ ή στην Αγγλια ,η διώξη ηλ.εγκλήματος εναν παλαβιαρη που είχε στο υπόγειο φονικά εργαλεία για βασανισμούς, σκεπαρνια, οδοντιατρικά εργαλεια κλπ και πολλά παιδικά φερετρα!!!!!! Δεν πρόλαβε όμως να τα χρησιμοποιησει γιατι τον πιάσανε . Μια ιδεα ειχε ο ανθρωπος, να βασανίσει μερικά μικρα, ας μην ποινικοποιούμε τις ιδέες, άλλωστε δεν πρόλαβε την ιδέα του να την κανει πράξη......

Αγαπητέ Γιάννη, αυτό που λέω εγώ είναι αυτό που λέει ο solferino, περίπου. Η ελευθερία του λόγου και η ανεκτικότητα δεν μπορεί να είναι πρόσχημα και δικαιολογία για αντιδημοκρατικές συμπεριφορές. Υπάρχουν όρια και μετά πρέπει να πεφτει τσεκούρι.

Το τσεκούρι σε όποιον ξεπερνάει τα όρια είναι δημοκρατικότατο. Γιατί ασφαλίζει τη δημοκρατία και τη δυναμώνει.

Ποια είναι τα όρια αυτά είναι μια τεράστια συζήτηση και τέτοιες απόψεις ελπίζω να δω στο παρόν θέμα.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 02:46:18 μμ »

Εγω δεν μπορω να καταλαβω οταν λεει ο sac περι οριων της δημοκρατιας Απορία Απορία Απορία Απορία Τι καραμελα ειναι αυτη παλι;; Ποια ειναι τα ορια της Δημοκρατιας για τον πολυτεκνο ανεργο στην γειτονια μου που η Δεη του εκοψε εδω και 15 μερες το ρευμα;;Ποιο ειναι το οριο της Δημοκρατιας για τον πατερα που βγηκε εχθες στον Ευαγγελατο και ελεγε οτι η τραπεζα δεν αφησε δραχμη στον λογαριασμο του και δεν θα μπορει να αγορασει γαλα στα παιδια του;;;Φιλε sac αληθευει οτι διαμενεις μονιμα στην Γερμανια;;Γνωριζεις την κατασταση στην Ελλαδα;;
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 02:48:11 μμ »

Το οτι οι αξιες που πρευσβευονται απο φανατικους μουσουλμανος απειλουν τον πολιτισμο μας παλι δε θα βρεθει  ανθρωπος λόγικός να διαφωνησει

Ειπώθηκαν διάφορα θρησκευτικά, εγώ θα σχολιάσω αυτο.

Οποιοσδήποτε φανατικός απειλεί οποιονδήποτε πολιτισμό. Φαντάζομαι ακόμα και ο γάτος μου θα συμφωνεί.

Αφού είναι φανατικός λογικά δεν συμπεριφέρεται με δημοκρατικό τρόπο. Οπότε τι νόημα έχει να συζητάμε για φανατικούς και με φανατικούς.

Αλλά θα σε ρωτήσω: Σε τι είναι καλύτερος ο Χριστόδουλος ή ο Άνθιμος από τον ΧομεΙνί;
Και βιάζομαι να συμπεράνω: Μήπως να καταργούσαμε τελείως τις θρησκείες να ησυχάσουμε;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 02:52:17 μμ »

Εγω δεν μπορω να καταλαβω οταν λεει ο sac περι οριων της δημοκρατιας Απορία Απορία Απορία Απορία Τι καραμελα ειναι αυτη παλι;; Ποια ειναι τα ορια της Δημοκρατιας για τον πολυτεκνο ανεργο στην γειτονια μου που η Δεη του εκοψε εδω και 15 μερες το ρευμα;;Ποιο ειναι το οριο της Δημοκρατιας για τον πατερα που βγηκε εχθες στον Ευαγγελατο και ελεγε οτι η τραπεζα δεν αφησε δραχμη στον λογαριασμο του και δεν θα μπορει να αγορασει γαλα στα παιδια του;;;Φιλε sac αληθευει οτι διαμενεις μονιμα στην Γερμανια;;Γνωριζεις την κατασταση στην Ελλαδα;;

ΟΚ, να συμφωνήσω. Γιατί να μιλάμε για πεντόλιρα και για ακυκλοφόρηταους Όθωνες, όταν υπάρχουν συμπολίτες μας που πεινάνε...

Και αν δεν σας άγγιζε το παραδειγμα με τον γιατρό παρτε και άλλο παραδειγμα δημοκρατες μου..... Πριν 1 μηνα πιασανε στις ΗΠΑ ή στην Αγγλια ,η διώξη ηλ.εγκλήματος εναν παλαβιαρη που είχε στο υπόγειο φονικά εργαλεία για βασανισμούς, σκεπαρνια, οδοντιατρικά εργαλεια κλπ και πολλά παιδικά φερετρα!!!!!! Δεν πρόλαβε όμως να τα χρησιμοποιησει γιατι τον πιάσανε . Μια ιδεα ειχε ο ανθρωπος, να βασανίσει μερικά μικρα, ας μην ποινικοποιούμε τις ιδέες, άλλωστε δεν πρόλαβε την ιδέα του να την κανει πράξη......

Επίσης, εδώ δεν έχουμε να φάμε, με αυτόν που σφάζει παιδάκια θα ασχοληθούμε;

ΥΓ Μένω στο Άνω Καλαμάκι. Τονίζω το Άνω, γιατί δεν είναι το ίδιο με τοα παραλιακό Καλαμάκι.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 03:03:55 μμ »

Συγνωμη sac.Έχω την εντύπωση ότι κάπου ανέφερες ότι μενεις Γερμανία. Γράψε λάθος  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 03:04:27 μμ »

Το οτι οι αξιες που πρευσβευονται απο φανατικους μουσουλμανος απειλουν τον πολιτισμο μας παλι δε θα βρεθει  ανθρωπος λόγικός να διαφωνησει

Ειπώθηκαν διάφορα θρησκευτικά, εγώ θα σχολιάσω αυτο.

Οποιοσδήποτε φανατικός απειλεί οποιονδήποτε πολιτισμό. Φαντάζομαι ακόμα και ο γάτος μου θα συμφωνεί.

Αφού είναι φανατικός λογικά δεν συμπεριφέρεται με δημοκρατικό τρόπο. Οπότε τι νόημα έχει να συζητάμε για φανατικούς και με φανατικούς.

Αλλά θα σε ρωτήσω: Σε τι είναι καλύτερος ο Χριστόδουλος ή ο Άνθιμος από τον ΧομεΙνί;
Και βιάζομαι να συμπεράνω: Μήπως να καταργούσαμε τελείως τις θρησκείες να ησυχάσουμε;

Kαλησπερα.
Αφου δειχνει να γνωριζεις πραγματικα  που και πως χρησιμευσε η υπαρξη της καθε θρησκιας ανα τον κοσμο απο γεννεσεως της, ειναι ατοπο να συζητας εδω ενα θεμα τοσο πολυπλοκο σαν και αυτο.


Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 03:13:39 μμ »

Kαλησπερα.
Αφου δειχνει να γνωριζεις πραγματικα  που και πως χρησιμευσε η υπαρξη της καθε θρησκιας ανα τον κοσμο απο γεννεσεως της, ειναι ατοπο να συζητας εδω ενα θεμα τοσο πολυπλοκο σαν και αυτο.

Δεν είμαι σίγουρος ότι το "έπιασα".

Σχετικά με τη θρησκεία, μου προκαλεί αλλεργία, οπότε αποφεύγω να ασχολούμαι. Και οι λίρες δεν μου προκαλούν το ενδιαφέρον, οπότε πάω παρακάτω, συνήθως.

Ίσως η θρησκεία χρησιμεύει κάπου, η άποψή μου όμως είναι ότι θα πρέπει να υποτάσσεται στις αρχές της δημοκρατίας. Τουλάχιστον, όσο αφορά τα εγκόσμια.


Συγνωμη sac.Έχω την εντύπωση ότι κάπου ανέφερες ότι μενεις Γερμανία. Γράψε λάθος  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

No problem. Πολλές φορές αισθάνομαι ότι ζω σε άλλον πλανήτη...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2013, 03:40:06 μμ από sac » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 03:26:25 μμ »

Kαλησπερα.
Αφου δειχνει να γνωριζεις πραγματικα  που και πως χρησιμευσε η υπαρξη της καθε θρησκιας ανα τον κοσμο απο γεννεσεως της, ειναι ατοπο να συζητας εδω ενα θεμα τοσο πολυπλοκο σαν και αυτο.

Δεν είμαι σίγουρος ότι το "έπιασα".

Σχετικά με τη θρησκεία, μου προκαλεί αλλεργία, οπότε αποφεύγω να ασχολούμαι. Και οι λίρες δεν μπου προκαλούν το ενδιαφέρον, οπότε πάω παρακάτω, συνήθως.

Ίσως η θρησκεία χρησιμεύει κάπου, η άποψή μου όμως είναι ότι θα πρέπει να υποτάσσεται στις αρχές της δημοκρατίας. Τουλάχιστον, όσο αφορά τα εγκόσμια.


Συγνωμη sac.Έχω την εντύπωση ότι κάπου ανέφερες ότι μενεις Γερμανία. Γράψε λάθος  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

No problem. Πολλές φορές αισθάνομαι ότι ζω σε άλλον πλανήτη...

Νομιζω καταλαβες
Οι θρησκιες (αλλες πολυ και αλλες λιγοτερο) ποτε δεν υποταχθηκαν σε δημοκρατικες αρχες στο περασμα των αιωνων.
Αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι ασκοπη η κουβεντα για  ενα ατερμονο και πολυπλοκο θεμα σαν κι αυτο , οταν η εννοια θρησκια για αλλον ειναι δυναμη(με οτι κακο συνεπαγεται), για αλλον πιστη.....κλπ

Καλο σας απογευμα

Y.S Ασε που να πιασουμε το θεμα <ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ> δεν θα τελειωσουμε επισης ποτε!!!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 03:51:14 μμ »

Έτσι το βλέπω κι εγώ. Καλύτερα να μην μπλέξουμε με θρησκευτικά...

Η δημοκρατία συνολικά είναι τεράστιο θέμα.

Ελπίζω να μέινουμε στα όρια της ελευθερίας και της ανοχής. Τι μας επιτρέπει η δημοκρατία να πούμε και τι μας επιτρέπει να κάνουμε.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 03:29:05 μμ »

Διαβασα τα γραπτα του πεταλωτη και δε βρηκα κατι που να δικαιολογει τους χαρακτηρισμξυς σου σακ. Το οτι ειναι ενα ανθρωπινο αποβλητο ενα σκουληκι που παντρευεται ενα 10χρονο δεν νομιζω να υπαρχει λογικος ανθρωπος που να διαφωνει. Το οτι οι αξιες που πρευσβευονται απο φανατικους μουσουλμανος απειλουν τον πολιτισμο μας παλι δε θα βρεθει  ανθρωπος λόγικός να διαφωνησει
το οτι εχει γεμισει η πατριδα μας με επιλυδες που ειχαν τρομαξει να διωξουν οι προππαπουδες παλι δε θα διαφωνησει κανεις

Υποθέτω ότι υπερβάλλεις συνειδητά, αλλά θα σχολιάσω. (Αρχικά νόμισα ότι εννοείς τους Βούλγαρους με το δεύτερο.)

Η επανάσταση του 1821 δεν ήταν θρησκευτικός πόλεμος, σταυροφορία ή τζιχάντ. Ήταν κυρίως εθνικός πόλεμος, δηλαδή ξεσηκώθηκαν οι Έλληνες για φτιάξουν εθνικό (ελληνικό) κράτος. Επίσης ήταν κοινωνικός πόλεμος, δηλαδή ξεσηκωμός Ελλήνων ραγιάδων που ζητούσαν πλήρη πολιτικά δικαιώματα στον τόπο που ζούσαν.

Είναι γεγονός ότι ο διαχωρισμός Ελλήνων και Τούρκων γινόταν κυρίως με βάση το θρήσκευμα. Από εκεί προκύπτουν και οι εκφράσεις Τουρκαλβανός και Τουρκόγυφτος, για τους μουσουλμάνους Αλβανούς και... Ρομά. Θρησκευτικό πόλεμο, όμως, δεν τον είπε κανένας.

Επίσης, είναι αλήθεια ότι οι μεγάλες δυνάμεις τις εποχής δεν θα αναγνώριζαν σε καμιά περίπτωση ένα κοινωνικό κίνημα. Θα το θεωρούσαν "καρμποναρίστικό" (αριστερο-αναρχικό με σημερινούς όρους) και θα πρόσφεραν ακόμα και βοήθεια στους Τούρκους για την κατάπνιξή του. Για αυτό έγινε συνειδητή προσπάθεια τότε να αποσιωπηθεί ο κοινωνικός χαρακτήρας της επανάστασης και να προβληθεί ο εθνικός.

Τελικά, όπως όλοι ξέρουμε, ήρθε ο Όθωνας ως απόλυτος μονάρχης και χρειάστηκε το κίνημα της Γ' Σεπτεμβρίου 1843 για να εγκατασταθεί κάποιο κουνοβουλευτικό πολίτευμα στην Ελλάδα. (Τόνισα την παραπάνω ημερομηνία, γιατί πολλοί θυμούνται την 3η Σεπτεμβρίου ως ημέρα ίδρυσης του ΠΑΣΟΚ και όχι ως ημέρα του κινήματος Μακρυγιάννη-Καλλέργη.)

Θέλω επίσης να σημειώσω (και το θυμάμαι από τα σχολικά μου βιβλία) ότι το Σύνταγμα που ψηφίστηκε στην Επίδαυρο 1/1/1822 (Προσωρινόν Πολίτευμα της Ελλάδος), κύριος συντάκτης του οποίου ήταν ο Αναστάσιος Πολυζωίδης, ήταν ιδιαίτερα προοδευτικό για την εποχή του. Καθιστούσε την Ελλάδα άσυλο για τους διωκώμενους και κυρίως για τους δούλους. Ανέφερε χαρακτηριστικά ότι όποιος δούλος πατούσε το πόδι του στην ελληνική επικράτεια, θεωρείτο ελεύθερος "και από τον κύριο αυτού ακαταζήτητος".

Τα γράφω αυτά για να ξέρουμε γιατί πολέμησαν οι πρόγονοί μας. Για να φτιάξουν μια χώρα ελεύθερη και μια χώρα της ελευθερίας και όχι για να διώξουν τους ξένους.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences