Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 08:19:32 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δισκοι Νομισματων?  (Αναγνώστηκε 5444 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 29, 2013, 10:01:00 μμ »

Την γνωμη σας, για το τι μπορει να ειναι αυτοι οι δυο δισκοι και αν εχουν σχεση με νομισματα που δεν χτυπηθηκαν.
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 11:21:18 μμ »

φιλε μ, αν δε κανω λαθος, κι παλι χωρις σιγουρια, αυτα πρεπει να ειναι ετσι, για να χτυπηθει επανω οτι θελει απο καποιον, π.χ. επερναν τετοια οι κτηνοτροφοι ή κτηνιατροι ή οποιος αλλος και χτυπουσαν στοιχεια διαφορα, σαν ταυτοτητα, ή  βαση για καποιο τοκεν ή κι νομισμα οπως λες.... βεβαια ειναι  αποψη μου που προερχεται  απο κατι παρομοιο που εχω δει... πολυ θα ηθελα κι εγω να μαθω τι ειναι κι σιγουρα καποιος θα μας δωσει τα φωτα του...

 Χαμόγελο
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 12:00:59 πμ »

εχω την εντυπωση οτι το πρωτο ειναι οθωμανικο 5 παραδες Πολιτικοι... ή 4 παραδες Μισιριου απλα εχει φθαρει τοσο πολυ.. ή το τριψαν και εξαφανιστηκε το σχεδιο.. κατι αχνοφαινεται και κανω την εικασια αυτη...

παιζει να ειναι ετσι και το αλλο αλλα να ειναι 5 παραδες το χοντρουλι του 1255ΑΗ...
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 12:56:16 πμ »

εχω την εντυπωση οτι το πρωτο ειναι οθωμανικο 5 παραδες Πολιτικοι... ή 4 παραδες Μισιριου απλα εχει φθαρει τοσο πολυ.. ή το τριψαν και εξαφανιστηκε το σχεδιο.. κατι αχνοφαινεται και κανω την εικασια αυτη...

παιζει να ειναι ετσι και το αλλο αλλα να ειναι 5 παραδες το χοντρουλι του 1255ΑΗ...

μπραβο μμς, εισαι φανταστικος.... αλλα εχω δει τετοιες ταυτοτητες σε πολλα ζωα Γλώσσα  πιο παλια ...
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
georgius iii
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 457


ισχύς εν τη ενώσει


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 01:08:47 πμ »

εχω την εντυπωση οτι το πρωτο ειναι οθωμανικο 5 παραδες Πολιτικοι... ή 4 παραδες Μισιριου απλα εχει φθαρει τοσο πολυ.. ή το τριψαν και εξαφανιστηκε το σχεδιο.. κατι αχνοφαινεται και κανω την εικασια αυτη...

παιζει να ειναι ετσι και το αλλο αλλα να ειναι 5 παραδες το χοντρουλι του 1255ΑΗ...
+10000 έχω το ίδιο και φαίνετε πολύ αχνά τα οθωμανικά σχεδία
Καταγράφηκε

"Τα αγαθά κόποις κτώνται".
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 01:10:54 πμ »

jIMMIZ τι μμς ?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 01:18:59 πμ »

jIMMIZ τι μμς ?
τον νικο εννοω τομ Κλείσιμο ματιού
 εχει γνωσεις κι προσφερετε δε βαριετε...
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 01:56:32 πμ »

χαχαχα νμς ειμαι! Χαμόγελο

Δημητρη μου, ναι! εχεις δει! λογικο.. ηταν ενα ειδος ταυτοτητας του ζωου ή μαρκαρισματος! πολλες φορες αντι να κοψουν ενα κοματι μεταλλο.. να το στρογγυλεψουν κτλ.. εκανα το ευκολοτερο... με φθαρμενα παλια νομισματα... ετισ μπορει να δεις νομισματα που εχουν γινει οτι θες! οχι μονο για τα ζωα....

ο θειος μου εχει καποδιστρια που εγινε ροδελα!

τωρα.. η αχρηστη πληροφορια της.. νυχτας! χαχαχαχα

παιζει αυτα που εβλεπε να ηταν ελεγχου ή φορολογισης; δεν ξερω για την υπολοιπη ελλαδα.. αλλα μιας και τα δωδεκαννησα ηταν υπο Ιταλικη κατοχη.. υπηρχαν ιταλικοι νομοι κτλ εδω! ειχαν λοιπον τον.. φορο σκυλων! καθε χρονο ο κατοχος λογικα του σκυλου επρεπε να πληρωνει και με την πληρωμη επερνε ενα τοκεν σαν μεταλιακι.. που το φορουσε στο σκυλι του για ολη την χρονια και με αυτο εδιχνε οτι ειχε πληρωθει ο φορος...! ηταν αριθμημενο και ανεγραφε τον δημο και την χρονια! με αυτο πιθανον να εβρισκες και ποιου ηταν το σκυλι! δεν ξερω ακριβως πως λειτουργουσε το ολο αυτο πραγμα αλλα εχω ενα τετοιο και μαλιστα.. δωδεκανησιακο! δυστυχως το κρικακι του εχει σπασει.. αλλα ειναι δυσκολο κομματακι ετσι κι αλλιως!

δειτε το εδω..



το porto lago.. δεν ειναι το εληνικο.. αλλα το σημερινο.. Λακκι στην Λερο! Χαμόγελο
νομιζω οτι το λακκι τοτε ηταν καθαρα ιταλικη περιοχη! ειχαν διωξει ολο τον ντοπιο πληθυσμο με το ετσι θελω.. και κατοικουνταν απο Ιταλους! τις περισσοτερες φορες.. απο ιταλικες οικογενειες στρατιωτικων... αξιωματικων ιταλων που υπηρετουσαν στην μεγαλυτερη ναυτικη βαση της Ιταλιας στο Αιγαιο... την Λερο!

η ρυμμοτομια του Λακκιου ειναι μοναδικη! νομιζω εχει μπει στα προστατευομενα μνημεια γιατι ειναι το πρωτο ή απο τα πρωτα δειγματα μοντερνας πολης... αλλα.. στο πως θα επρεπε να ειναι πραγματικα!! αν δειτε αεροφωτογραφια της εποχης..ή και ποιο μετα.. θα καταλαβεται... Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 02:14:34 πμ »

χαα τωρα καταλαβα οτι εγραψα μμς Γλώσσα, οντως εχεις δικιο παλι Χαμόγελο  ειναι πολυ ομορφο...
μιας κι ειπες για κρικακι σε νομισμα , γενικα, με ενα τροχακι κι καταλληλα δισκακια οδοντοτεχνιτων(οι χρυσοχοοι σιγουρα ξερουν κι εχουν τα καταλληλοτερα ) κι λιγο σταθερο χερι, νομιζω μπορει να επανελθει ενα νομισμα στην αρχικη του μορφη. αν κι δεν εχω κανει κατι συγκεκριμενο αλλα εχω κανει με αυτα τα εργαλεια αλλη δουλιτσα κι τα διαφορα δισκακια ή μητες μικρες φαγωματος κανουν απιστευτες δουλεις. θα πειραματιστω καμια μερα... οπως μπορουμε πιστευω να εξωμαλυνουμε κι διαφορες τρυπουλες σε κερματα...

Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 02:20:35 πμ »

οταν εχει μπει κρικος.. με την κολληση που γινεται εξαφανιζονται για παντα τα δοντακια του νομισματος! ακομα κι αν ο χρυσοχοος ειναι μαστορας.. την οδοντωση ιδια δεν θα την κανει!

αν τωρα.. στο νομισμα εχει γινει κολληση με καλαϊ.. αστο... υπαρχει τροπος να φυγει... αλλα το νομσιμα θα χαλασει περισσοτερο! ειτε θα αφησει μεγαλο σκαψιμο  στην περιοχη που ηταν το καλαι, ή το πιθανοτερο θα το τρυπησει εκει...
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 02:22:58 πμ »

επισης νικο ειδα κι τη πολη στη λερο κι ειναι ετσι ακριβως.... με την ευκαιρια θα πω κι εγω μια αχηστη ισως γνωση βραδυνη, οτιδηποτε ειναι χαλκινο, απο νομισμα ή  οτι αλλο μη το φοβαστε απο μικροβια. ο χαλκος ειανι φυσικο αντισυπτικο μικροβιοκτονο... αλλα ειναι τοξικη η οξυδωση του... αυτα... ελπιζω μη σας κουραζω  εε?! Γλώσσα
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 02:28:41 πμ »

οταν εχει μπει κρικος.. με την κολληση που γινεται εξαφανιζονται για παντα τα δοντακια του νομισματος! ακομα κι αν ο χρυσοχοος ειναι μαστορας.. την οδοντωση ιδια δεν θα την κανει!

αν τωρα.. στο νομισμα εχει γινει κολληση με καλαϊ.. αστο... υπαρχει τροπος να φυγει... αλλα το νομσιμα θα χαλασει περισσοτερο! ειτε θα αφησει μεγαλο σκαψιμο  στην περιοχη που ηταν το καλαι, ή το πιθανοτερο θα το τρυπησει εκει...
συμφωνω με το πρωτο που ειπες , δε θα ειναι οπως ηταν ,αλλα θα ειναι καλητερα πιστευω απτο να ειναι ατσαλο κοματι κομενου μεταλου, με λιγο τεχνη θα διωξει το μεταλο κι θα χαραξει εκ νεου τα δοντακια, αλλα για το καλαι που λες, τουλαχιστον στο χαλκο , ειναι το γανωμα που κανανε παλια κιολλας στις κατσαρολες του τοτε για να μην ειναι ο χαλκος κι βγαζει την τοξικοτητα στο φαγητο, αλλα το καλάι στου 450 c  λιωνει-φευγει κι μενει το γανωμα μονο , που τουλαχιστον στο χαλκινο κερμα θα φαινετε ενας ασημενιος (του μολυβδου) λεκες, που προσωπικα θα το προτιμουσα απτο να ειναι παλι ενα ατσαλο κοματι απο το απομειναρι του οτι ειχε εκει... ε? εχω αδικο? προσωπικη αποψη παντα... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 03:03:44 πμ »

ο πατερας μου μου εχει πει οτι το ασημι το τρυπαει ομως..

οσο αφορα την θερμανση χαλκου... δεν ξερω.. μπορει να φευγει.. αλλα μην ξεχνας.. αλλο τα κατσαρολικα κι αλλο ενα νομισμα! στα κατσαρολικα δεν πειραζε λιγη παραμορφωση απο την θερμακρασια.. το ξαναεφτιαχναν με 1-2 σφυριες... στο νομισμα ομως;;; αν το παραμορφωσει; αν το λυγισει;; θα το ρισκαρες σε ενα ακριβο νομισμα;

εκει που θα κυλισει που λες το καλαι... θα κανει μεγαλυτερο σημαδι! ολοκληρο δακρυ...

ξερω το πως βγαινει.. απο πρωτο χερι! Κλείσιμο ματιού αστο καλυτερα....

υπαρχουν φορες που μπορει να το καταστρεψεις παραπανω!
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 03:52:23 πμ »

χμμμ, εδω θα διαφωνισω νικο γτ ειμαι  ηλεκτρονικος,  Χαμόγελο αλλα να εισαι σιγουρος οτι με ενα κολητηρι ή ακομα κι με ενα αναπτηρα με αντισταση, κρατοντας το αναποδα, Κλείσιμο ματιού για να σταξει κι με τροπο παντα τον αναπτηρα ωστε να μη το ψησει, το καλαι θα φυγει χαρις κανενα προβλημα... σιγουρα δε μπορει να το κανει ο καθενας, παρα μονο οσοι ασχολουνται με τεχνικα κι πιανουν τα χερια τους. ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις. εδω σε πλακετιτσες με λεπτα χαλκινα συρματακια κι κι με λιγο τροπο βγαζουμε το καλαι... σιγουρα θα μεινει το χρωμα (λεκες) αλλα νομιζω θα ειναι πολυ καλυτερα απο το ανωμαλο κομματι που ειναι οταν εχει μεινιε οτι εμεινε απο το κοψιμο... αυτα
  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2013, 04:09:23 πμ από jimmiz » Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 10:19:24 πμ »

Τελικα ποση ιστορια και πληροφοριες μπορει να βρισκονται πισω απο ενα μεταλικο δισκακι!!
Σας ευχαριστω ολους, για τα σχολια, και ειδικα τον Νικο που με τις πλουσιες γνωσεις του κανει την
αναγνωριση τετοιων αντικειμενων, γρηγορη και απλη.
Καλο σαββατοκυριακο σε ολους.
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences