Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 12:11:07 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η απάτη με τα κατοχικά μάρκα  (Αναγνώστηκε 9038 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 12:18:24 μμ »

Η απάτη των Γερμανών με τα πλαστά χαρτονομίσματα στην Κατοχή. Έδιναν πλαστά μάρκα και έπαιρναν ρέστα σε αληθινές δραχμές. Πώς έκλεβαν την ελληνική οικονομία...

Διαβάστε όλο το άρθρο: www.mixanitouxronou.gr/i-apati-ton-germanon-me-ta-plasta-chartonomismata-stin-katochi-edinan-plasta-marka-ke-epernan-resta-se-alithines-drachmes-pos-eklevan-tin-elliniki-ikonomia-vinteo/

Άλλη μια πατέντα των αγαπημένων φίλων μας για να μας ψειρίσουν. Έγω βλέπω πολλές ομοιότητες με σήμερα, με πιο κομψό τρόπο βέβαια, αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα. Την οικονομική αφαίμαξη του λαού.  Θυμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 12:36:06 μμ »

αγαπημένων φίλων μας

Προσπαθώ να αποφεύγω τα πολιτικά, αλλά...

Τι πά' να πει "φίλοι" μας. Συνεταίροι είναι. Εσείς με τους συνεταίρους σας πώς "ξηγιόσαστε"; (Στο σήμερα αναφέρομαι.)

Ο σοφός Ελληνικός Λαός (sic) έχει αρκετές παροιμίες σχετικά:

- Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.
- Φίλοι, φίλοι... σου γ@μώ και το καντήλι.

Τα υπόλοιπα θυμίζουν ταινία με τον Νίκο Ξανθόπουλο.

(Για τα πλαστά μάρκα, ίσως επανέλθω από συλλεκτικό ενδιαφέρον, όταν καταλάβω τι εννοεί ο ποιητής.)
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 01:09:59 μμ »

Οι γερμανοι  σαν φιλοι ηρθανε! Μεγάλο χαμόγελο

Σε παρομοιες περιπτωσεις συνηθιζω να γραφω το κουπλε απο ενα λαικο τραγουδι που μ' αρεσει. "Μα κανενας δεν μου φταιει για το χαλι μου, σπασιμο θελει το κεφαλι μου!"

Εμεις οι ελληνες συνηθιζουμε να ριχνουμε τις ευθυνες στους αλλους για οτι μας συμβαινει. Ειναι σοβαρα πραγματα τωρα αυτα να ζητας αποζημειωση για κατι που εγινε πριν απο 75 χρονια. Ειναι τουλαχιστον γελοιο. Και αλλωστε αποδυναμωνει το επιχειρημα μας για διαγραφη χρεους. Στην γερμανια χαριστηκαν τα χρεη που δημιουργησε στον πολεμο για να μπορεσει να ανασανει και να ανακαμψει. Το ιδιο δεν ζηταμε και εμεις σημερα για ενα χρεος που ειναι μη βιωσιμο;
Γιατι να μην ζητησουμε πολεμικες αποζημιωσεις απο τους ιταλους ή τους βουλγαρους; γιατι οχι και απο τους τουρκους για τα 400 χρονια σκλαβιας;
  Ειναι γελοιο να το θυμομαστε μετα απο τοσα χρονια!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 02:04:32 μμ »

Χμμ, οχι ακριβως ετσι.
Το κατοχικο δανειο, ειναι σχετικα ισχυρη υποθεση και εχουν πληρωσει μαλιστα οι Γερμανοι τις πρωτες δοσεις , επι Αδολφου.
Οι αποζημιωσεις ειναι χωριστο θεμα και οι Γερμανοι (κυριως σε Εβραιους) δινουν πολλα χρονια μετα, δηλαδη δεν ειναι τοσο η χρονικη αποσταση, αλλα ο τροπος διεκδικησης και οι πολιτικες μανουβρες.
Οι Ιταλοι, εξ οσων γνωριζω, μας εχουν δωσει αποζημιωσεις.
Οι Γερμανοι τα ειχαν αναβαλει μεχρι την μελλοντικη επανενωση της Γερμανιας η οποια οταν εγινε χρησιμοποιησαν καποιας μορφης "τυπικη χρεοκοπια" για να αποφυγουν αυτα ακριβως τα θεματα.
Εχει κυκλοφορησει ,αλλα δεν αποδεικνυεται, οτι ο Καραμανλης ειχε συμφωνησει μαζι τους να μην προχωρησει σε καποια διεκδικηση, σε ανταλλαγη της αποδοχης Ελληνων μεταναστων στην Γερμανια.
Η Ελλαδα εχει επιχειρηματα ισχυροτατα, ΑΛΛΑ δεν υπαρχει τροπος να επιβαλει το δικαιο της στην Γερμανια, δεν υπαρχει τροπος να την υποχρεωσει να πληρωσει.
Παρ ολα αυτα, κατα την γνωμη μου καλως το ανακινουν το θεμα, εστω και σε επιπεδο συμβολισμων.
Οι Γερμανοι μας αποκαλουν συνεχως μπαταχτσηδες και τεμπεληδες, δεν βλαπτει να υπενθυμιζουμε στον κοσμο οτι ειναι οι πρωτοι διδαξαντες μπαταχτσηδες.
Αν ειχα δανεισει καποτε σε εναν φιλο μου 100 ευρω και τα "ξεχασα" επειδη δεν μπορουσε να με πληρωσει, ειναι ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ αν μετα απο πολλα χρονια με δανεισε αυτος 1000, και με πιεζε αφορητα να του τα εξοφλησω, ασχετα εαν δεν μπορω, να του επαναφερω για συμψηφισμο και τα παλια βερεσεδια του.


Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 02:15:03 μμ »

Και για να μην γινει παρανοηση, Φυσικα και φταιει το κεφαλι μας για τα μαυρα μας τα χαλια.
Οπως φταιει το κεφαλι καθε δανειοληπτη που πηρε ενα δανειο για την επιχειρηση του και το εφαγε στις π@τανες.
Την τραπεζα ομως την συμφερει να κανει μαζι του εναν συμβιβασμο, να διαγραψει ενα μερος, και να της δινει οτι μπορει για το υπολοιπο, εστω και λιγα, γιατι αν του κλεισει το μαγαζι και τον αφησει να ψοφησει, δεν θα παρει τιποτα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 02:58:44 μμ »

φιλε sac, συνεταίροι σε εναν οργανισμό ή στην προκειμένη περίπτωση στην ευρωπαική ένωση ειναι καποιοι που ειναι ισοτιμοι και εχουν τα ιδια δικαιωματα και υποχρεώσεις. Εσυ βλεπεις τους γερμαναραδες να μας αντιμετωπιζουν ισοτιμα; Δεν βλεπεις το υπεροπτικο τους υφος και τον ηγεμονικο ρολο που θελουν να παιζουν στην ευρώπη; Μας το παιζουν καλοι και σωστοι δασκαλοι και εμεις ειμαστε οι αχρηστοι μαθητες και τα λαμογια. Αυτο μας εχουν κανει να πιστευουμε μαζι με τους εγχωριους συνεργατες τους. Μας 'δανειζουν' δηθεν. Καποια απο αυτα που εδωσαν πηγαν στους τραπεζιτες και τα πολλα περισσοτερα ειναι λογιστικες εγγραφες που προστιθενται στο ηδη επαχθες χρεος μας. Στην πραγματικη οικονομια εχουν φτασει ψιχουλα.

φιλε epop τι παει να πει γελοιο να ζηταμε αποζημιωση μετα απο 75 χρονια. Τα οσα εγκληματα εκαναν δε διαγραφονται ουτε μετα απο αιωνες. Εκλεψαν σκοτωσαν κατεστρεψαν. Διαλυσανε τη χωρα. Φυσικα και οι πρωτοι που φταινε ειμαστε εμεις με αυτα τα πολιτικα καθαρματα που βγαζουμε τοσα χρονια και τον υπνο του δικαιου που κοιμομαστε, αλλα και οι γερμανοι εχουν τεραστιες ευθυνες για το σημερινο καταντημα μας, το οποιο μαλιστα παραδεχονται. Εχουν πει οτι το προγραμμα ειναι λαθος. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΤΑΧΤΣΗΣ να πληρωσουμε αυτα που χρωσταμε πραγματικα και οχι αυτα που μας καταλογιζουν.

Αυτο που δεν μπορεσαν να κανουν με τα οπλα και τη βια το κανουν σημερα με τον οικονομικο πολεμο και παντα υπαρχουν οι προθυμοι για να τους εξυπηρετησουν και για να μην παρεξηγηθω δεν κανω προπαγανδα για καποιο κομα. Χεστηκα για τα κοματα. Αγαπω απλα  την πατριδα μου
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 03:21:25 μμ »

Να παμε και στο συλλεκτικο του θεματος; Τα μαζευει κανενας; Πιστευω οτι χωρανε σε μια συλλογη Ελληνικων χαρτονομισματων.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 05:53:41 μμ »

...   ...(Για τα πλαστά μάρκα, ίσως επανέλθω από συλλεκτικό ενδιαφέρον, όταν καταλάβω τι εννοεί ο ποιητής.)

Τί δεν καταλαβαίνεις ;  Τί -  δεν -  καταλαβαίνεις;

-Ότι είχαν οι στρατιωτικές μονάδες τυπογραφικές μηχανές και τυπώναν "μάρκα αέρα";
-Ότι τα φρεσκοτυπωμένα ψευδο-μάρκα αφήναν μελάνη στα χέρια όπως οι παλιές εφημερίδες;
-Ότι υποχρέοναν τους Έλληνες κατακτημένουν να τα δέχονται και σου ζητούσαν και ρέστα σε ελληνικές δρχ με την όποια αξία είχε τότε η ελληνική δραχμή;
-Αμφισβητείς ακόμα και τα αρχεία της Τραπέζης της Ελλάδος;
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 06:09:32 μμ »

@Μιχάλης 80

Δεν έχω ήχο στο PC, γιατί σπάνια μου χρειάζεται. Ω, του θαύματος, μόνο για πολιτικές συζητήσεις!

Τα συγκεκριμένα χαρτονομίσματα (όλη τη σειρά) τη γνωρίζω πολύ καλά από συλλεκτική άποψη. Ξέρω ότι υπάρχουν σε μεγάλες ποσότητες, αλλά δεν ξέρω να υπάρχουν τόσα πλαστά...

Κάποιος Λιθουανός κάποτε, για παράδειγμα, μου έδωσε καμιά δεκαριά 50μαρκα (F-VF), για να με ευχαριστήσει για μια εξυπηρέτηση.

Πάντως από αυτά που λες, δεν προκύπτει ότι ήταν πλαστά...
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 06:13:40 μμ »

Λοιπόν έχουμε και λέμε....
Δάνειο προ 70ετίας===> γελοίο αντικείμενο διεκδίκηδης
       ΑΡΑ
Δάνειο από 10ετίας====> 1/7 γελοιότητα διεκδίκησης
      κατα συνέπεια
Αν τώρα συνάψουμε δάνειο με όρο την αποπληρωμή των τόκων και μόνο για τα επόμενα 30 χρόνια
          τότε
Με το πέρας των 30 χρόνων θα είναι σχεδόν ημιγελοίο να αποπληρώσουμε και το δάνειο
          ή
θα είναι γελοίο να πληρώσουμε έστω το μισό
   ΑΜΕΣΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Βαρουφάκη είσαι Θεός (έχε το νου σου μη μας καταλάβουνε...)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 06:18:37 μμ »

@partsa

Δύο (ή περισσότεροι) συνέταιροι δεν είναι απαραίτητο να είναι ισότιμοι. Μπορεί να έχουν διαφορετικά ποσοστά. Μπορεί ο ένας να βάζει το κεφάλαιο και ο άλλος την εργασία. Μπορεί ο ένας να βάζει την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος και ο άλλος τη γνώση της πιάτσας. Πολλοί και διάφοροι συνδυασμοί.

....

Κι εγώ αγαπάω την πατρίδα μου και βλέπω ότι περισσότερα λάθη έχουν κάνει οι Έλληνες παρά οι Γερμανοί.

...
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 06:25:35 μμ »

@Μιχάλης 80
Δεν έχω ήχο στο PC, γιατί σπάνια μου χρειάζεται.
Ο.Κ. πάσο. Ο ήχος όμως χρειάζεται. Αν το ακούσεις θα καταλάβεις.
Πάντως από αυτά που λες, δεν προκύπτει ότι ήταν πλαστά...
Το θέμα το γνωρίζω , το είχα δει παλαιότερα πριν 2 περίπου χρόνια στην τηλεόραση.
Η ΤτΕ μιλάει για 800~850 εκατ. δραχμές .
Μια ακόμη μεγάλη ζημία που προκάλεσαν οι Γερμανοί κατακτητές στην πατρίδα μου.

Τώρα αν είναι πλαστά... Τι να σου πω...
Τύπωνε με πολύγραφο ο κάθε στρατιωτικός διοικητής όσα ήθελε.
Δεν τα εξέδωσε καμία κεντρική τράπεζα. Διά της βία επιβλήθηκαν στον κατακτημένο ελληνικό λαό ως "καταναγκαστικό και νόμιμο" χρήμα.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 06:33:21 μμ »

Στην ευρωπαικη ενωση μπηκαμε ως ισοτιμο κρατος μελος, στην πορεια εξελιγχθηκαμε ως καρπαζοεισπρακτορες και εξ αιτιας μας φυσικα, αλλα οχι μονο.
Σχετικα με το αρθρο, το 'πλαστο' φανταζομαι οτι δεν εννοειται με την εννοια του ψευτικου, αφου ουτως η αλλως τα τυπωνανε με το τσουβαλι και οι ελληνες ηταν υποχρεωμενοι να τα δεχονται, γιατι να βγαζανε πλαστα; Αυτο το χρημα απαγορευοτανε να κυκλοφορησει στη Γερμανια για το φοβο του πληθωρισμου. Εβαλα το αρθρο για συλλεκτικη κουβέντα με ενα μικρο δικο μου σχολιο αλλα πηγαμε τελειως αλλου...
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 06:33:34 μμ »

@partsa

Δύο (ή περισσότεροι) συνέταιροι δεν είναι απαραίτητο να είναι ισότιμοι. Μπορεί να έχουν διαφορετικά ποσοστά. Μπορεί ο ένας να βάζει το κεφάλαιο και ο άλλος την εργασία. Μπορεί ο ένας να βάζει την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος και ο άλλος τη γνώση της πιάτσας. Πολλοί και διάφοροι συνδυασμοί.

....

Κι εγώ αγαπάω την πατρίδα μου και βλέπω ότι περισσότερα λάθη έχουν κάνει οι Έλληνες παρά οι Γερμανοί.

...
Ναι αλλά όταν υπάρχουν και άλλες δύο παράμετροι που χρειάζεται να λάβουμε υπόψιν.

α) Η διακύρηξη της Ένωσης μιλάει για Ισότιμα κράτη-μέλη (εταίρους)
β) Το καπιταλιστικό σύστημα δεν είναι ακριβοδίκαιο. Και εξηγούμαι, δεν μπορεί για τα λάθη κάποιον, να χρωστάνε αγέννητα παιδιά και εγγόνια ή κ δισέγγονα....(Είναι σαν να λέμε ότι θα καταδικάσουμε κ το εγγόνι του δολοφόνου για τον φόνο)
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 06:34:15 μμ »

@partsa

Δύο (ή περισσότεροι) συνέταιροι δεν είναι απαραίτητο να είναι ισότιμοι. Μπορεί να έχουν διαφορετικά ποσοστά. Μπορεί ο ένας να βάζει το κεφάλαιο και ο άλλος την εργασία. Μπορεί ο ένας να βάζει την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος και ο άλλος τη γνώση της πιάτσας. Πολλοί και διάφοροι συνδυασμοί.

....

Κι εγώ αγαπάω την πατρίδα μου και βλέπω ότι περισσότερα λάθη έχουν κάνει οι Έλληνες παρά οι Γερμανοί.

...
Εκτος αν το καταστατικο οριζει οτι οι συνεταιροι ειναι απλα ισοτιμοι χωρις δηλαδη ορισμο ποσοστων που σημαινει οτι σε ενα συνεταιρισμο 10 πχ ατομων καθε ενας εχει μεριδιο 10%........για τα λαθη που εχουμε κανει σαν χωρα θα συμφωνησω απολυτα αλλα οχι και οτι οι γερμανοι εχουν κανει λιγοτερα λαθη....ελεος....μηπως πρεπει να ζητησουμε και συγγνωμη
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences