Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 12:57:37 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγγλικό Πεντόλιρο  (Αναγνώστηκε 21147 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
akis131984
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 06, 2012, 03:45:09 πμ »

Θα ήθελα να ρωτήσω την τιμή του Αγγλικού Πεντόλιρου του 1918, με την κεφαλή του Βασιλιά στην πίσω όψη, στην αγορά αυτή τη στιγμή, αν είναι γνήσιο το νόμισμα. Επίσης, θα ήθελα να μάθω την τιμή της λίρας αυτής αν είναι χαμηλότερου βάρους, Λιβανέζικη ή Ιταλική και πως υπολογίζεται η αξία της. Η πεντόλιρα έχει την αξία 5 απλών λιρών? Γιατί κοίταξα τις τιμές στην Εθνική Τράπεζα, εκεί που βγάζει τις ισοτιμίες του χρυσού, και δεν βρήκα τιμή αγοράς και πώλησης της πεντόλιρας. Δεν είμαι πολύ σχετικός με αυτό το θέμα, είμαι νέος στον χώρο. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 06:16:56 πμ »

Πεντολιρα του 1918 δεν υπαρχει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
akis131984
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 04:30:14 μμ »

Είναι ακριβώς ίδια με το Αγγλικό Πεντόλιρο του 1911, απλά η ημερομηνία είναι το 1918. Αν δεν υπάρχει, τότε γιατί ακριβώς μιλάμε? Για πλαστή, όπως Λιβανέζικη, Ιταλική κλπ?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 04:44:40 μμ »

Το βλεπεις σε δημοπρασια? Μηπως ειναι λιρα και μπερδευεσε?
Το εχεις στα χερια σου?
Πες μας βαρος ή δωσε μας φωτο να καταλαβουμε!!
Εσυ μαλον μιλας ή για μιση λιρα ή για ολοκληρη , πεντολιρο δεν υπαρχει!!
Αυτο νομιζω τα λεει ολα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
akis131984
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 05:06:00 μμ »

Έχω δει το ίδιο νόμισμα εδώ μέσα, αλλά με ημερομηνία 1911. Έχει τον Άγιο Γεώργιο και στην πίσω όψη το κεφάλι του Βασιλιά Γεώργιου. Το είδα σε κάποιο ενεχυροδανειστήριο, το ενέχυρα-άθενς, με ημερομηνία 1911, κι ακριβώς ίδιο με το δικό μου. Μόνο που το δικό μου είναι του 1918. Κι εκεί το έχει ως πεντόλιρα στα 1650 ευρώ. Θα ανεβάσω φώτο, αλλά δεν ξέρω πόσο καλά θα φαίνεται. Είναι ακριβώς ίδιο με την λίρα του 1911, απλά έχει άλλη ημερομηνία. Φωτό πως μπορώ να ανεβάσω?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 05:22:46 μμ »

Το πεντολιρο που μας λες στο συγκεκριμενο καταστημα το εχουμε δει ηδη και ειναι ανατυπωση!!
Δεν ειναι επισημη κοπη!!
Γνησια πεντολιρα δεν θα βρεις ποτε σε αυτα τα λεφτα!!
Οσο για την φωτο στειλε την στο μαιλ μου να σου την ανεβασω εγω εδω μεσα αν δεν καταφερεις να κανεις τα παρακατω:
Την ωρα που γραφεις ενα μηνυμα στο κατω μερος εμφανιζετε ενα <Προσθετες Επιλογες>
Πατας το προσθετες επιλογες και πας στο <Επισυναψη Αρχειων> στο επισυναψη αρχειων κανεις κλικ και βαζεις μεσα απο τις εικονες του υπολογιστη σου την φωτο η οποια φωτο πρεπει να ειναι κατω των 120kb !
Αν ειναι παραπανω Πηγαινε στην φωτο και κανε  ανοιγμα με Ζωγραφικη !!
Στην ζωγραφικη πανω πανω  διαβαζεις Αρχειο Επεξεργασια Προβολη Εικονα ΠΑΤΑ το εικονα και επελεξε αλλαγη μεγεθους !! Κανε τα τετραγωνακια που εχουν 100 + 100 κανε τα 50 + 50 και κανε αποθηκευση οταν θα πατησης Χ !! Η εικονα σου εχει μικρυνει και μπορεις να την ανεβασεις!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 05:27:06 μμ »

Και για να μην το κουραζουμε τα πεντολιρα που ειχε βγαλει η Αγγλικη μοναρχια κατα το παρελθον ηταν:
1826
1839
1887
1893
1902
1911
1937
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2012, 11:02:40 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 07:09:17 μμ »

O φιλος μου εστειλε φωτο και σας τις δειχνω.
Αυτο που μου εστειλες φιλε μας ειναι Λιρα!!
Δεν ειναι πεντολιρο!!
Το τι ειναι το καθενα  το γνωριζουμε απο το μεγεθος και το παχος και το βαρος του!!
Εσυ σαν αδαης το μονο που ειχες να κανεις ηταν να το ζυγισεις!!
4 γρμ = Μισολιρο
8 γρμ = Λιρα
16 γρμ = Δυλιρο
40 γρμ = Πεντολιρο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
akis131984
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 07:18:47 μμ »

Θα το ζυγίσω και θα σας πω πόσο είναι. Αν είναι Ιταλική, Λιβανέζικη ή Αγγλική λίρα μπορείς να το ξεχωρίσεις από την φώτο? Η αξία της είναι με βάση τις τιμές του χρυσού που υπάρχουν στην Εθνική Τράπεζα?
Καταγράφηκε
akis131984
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 06:48:58 μμ »

Έχω δύο ίδια νομίσματα, σαν αυτό στη φώτο. Το ένα είναι 4 και το άλλο 8 γρ. Πώς μπορώ να υπολογίσω την αξία του καθενός?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 07:31:12 μμ »

160 το μικρο 330 το μεγαλο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
akis131984
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 08:35:55 μμ »

Που μπορώ να βρω τις τιμές? Στην Εθνική Τράπεζα που βγάζει τις τιμές για λίρες? Επίσης, αν είναι Λιβανέζικες ή Ιταλικές οι τιμές αλλάζουν. Έτσι δεν είναι? Και κάτι ακόμα: Αν θέλω να τις πουλήσω σε συλλέκτες ξέρει κανείς κανένα site σχετικό?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 10:05:28 μμ »

αγαπητε φιλε, μονο η τραπεζα ελλαδος, εχει ιστοσελιδα,για τιμες,κλπ,και ολα οσα σε ενδιαφερουν.οσο για τιμες,αγοραζουν σχεδον στις μερες μας,και στα περιπτερα.σκοπος ειναι να προσεχεις,ποσο,και που?θα πουλησεις,η αγορασεις.αν και ειμαι απλο μελος της ιστοσελιδας,μπορει καποιος φιλος,απο την ιστοσελιδα μας,να στις αγορασει.οσο για την τραπεζα,τις αγοραζει φθηνα,και τις πουλα πιο ακριβα απο το εμποριο,αλλα εχεις καποια εγγυηση,μιας και ειναι κρατικος φορεας.και γενικα στο εμποριο,στις μερες μας,γινονται διαφορα περιεργα.αν και μιαμιση λιρα,δεν ειναι σοβαρο ποσο,για 10-20 ευρω,πανω κατω.σε χαιρετω,γιαννηςτ. 
Καταγράφηκε
akis131984
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 10:23:23 μμ »

Κι η τράπεζα Πειραιώς νομίζω ότι αγοράζει και πουλάει λίρες. Το θέμα είναι ότι προτιμώ να τις δώσω σε κάποιον συλλέκτη, παρά σε μια τράπεζα κι ένα μαυταγορίτη, όπως τα ενεχυροδανειστήρια, λόγω ιδεολογικών πεποιθήσεων και αντιπάθειας προς όλους αυτούς. Με λίγα λόγια, εσύ μου προτείνεις να τις δώσω σε μια τράπεζα? Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που είπες ότι, δηλαδή, είναι λιγότερο πιθανό να σε εξαπατήσουν εκεί, αλλά δεν τους γουστάρω, γιατί αυτοί είναι που μας έχουν φέρει εδώ και μας πίνουν το αίμα. Πώς μπορώ να τις δώσω σε κάποιον ιδιώτη είτε συλλέκτη είτε ο,τιδήποτε? Θα μάθω, φυσικά, πριν τις δώσω από έγκυρη πηγή την αξιά τους, αλλά δε θέλω να τις δώσω σε αλήτες που προανέφερα...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 01:53:28 πμ »

εγω ανεφερα οτι η τραπεζα ελαδος,σε καθε μετατροπη,εχει ιστοσελιδα,που ονομαζεται -τιμη χρυσης λιρας-,που αναλυει,ολα τα ειδη,και τιμες,αγορας και πωλησης.ουτε και εγω,θα αγοραζα,η θα πουλουσα μεσω τραπεζης, λιρες.το πιο καλο που ανεφερες,παρε μια ιδεα απο την αγορα,και πραξε αναλογα.σε χαιρετω,γιαννηςτ. υγ.απο την λιγη πειρα που εχω,αν η μια λιρα,και η μια μιση,που εχεις,(σε καλη κατασταση),κυμαινονται γυρω στα 500 ευρω,πανω κατω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences