Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 06:57:16 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πτώση τιμής χρυσού...ώρα για αγορά?  (Αναγνώστηκε 17006 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 05:14:30 μμ »

ΔΗΜΗΤΡΑ 63ΑΡΙ, 1600 ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ, 500 ΤΩΡΑ
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ 63ΑΡΙ , 550 ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ, 300 ΤΩΡΑ
ΤΑΛΗΡΟ 1930 63ΑΡΙ, 200 ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΡΧ.... ΤΩΡΑ
ΔΡΑΧΜΗ 1910 63ΑΡΙ 300 ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ, 200 ΤΩΡΑ
ΔΙΔΡΑΧΜΟ 1911 63ΑΡΙ, 2000 ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΡΧ...ΤΩΡΑ
ΠΑΥΛΟΣ ΑΦΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ, ΑΦΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ (ΣΕΙΡΕΣ 1957-59)

Ξεφορτωσανε ολοι.
Δε βαριεσαι, η ζωη κανει κυκλους, οτι κερδιζει ο ενας καπου το χανει αλλου.

Σωστοοος!!
Παυλος βρεθηκε ενας , απλα δεν ησουν γρηγορος στο να πεις <τον παιρνω> διοτι το 64 σε χαλουσε!!
Τον ηθελες 65+ !!
Ξεχασες την σειρα του 54!! Βρες μου την και αυτη 64+ και δες ποσο θα στην κατσουν!!
Ειδικα το νορμαλ ταληρο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 07:09:27 μμ »

Σημερα ειχα συζητησεις με διαφορους φιλους και γνωστους για την τιμη του χρυσου. Ενας φιλος του θειοιυ μου ηθελε 500 λιρες αλλα δεν ηξερε εαν ειναι τωρα η καταλληλη στιγμη και εαν τις βρει σε λογικη τιμη. Εγω ειχα συννενοηθει με 2 -3 γνωστους που διατηρουν ποσοτητες αλλα ο γνωστος μου δισταζε. Μου ειχε πει οτι συμφωνα με πηγες του ο χρυσος θα πεσει 300-500 δολλαρια σε 1 μηνα για τα επομενα τουλαχιστον 2 χρονια θα εχει πορεια προς τα κατω αλλα θα ανεβαινει λιγο και θα κατεβαινει πολυ. Ο πατερας μου, οχι πλουσιος αλλα διορατικος μου ειχε πει 2 πραγματα: Πρωτον οτι αυτο που κανεις να το κανεις για χομπυ και οχι για επενδυση η τοποθετηση (η καλυτερη τοποθετηση ειναι το εμποριο) και οτι τωρα που το κεφαλιο οργανωνεται, θελει δηλαδη να μαζεψει ολο το χρημα να στερεψει την αγορα διοτι ο λαος ειχε και εχει χρημα και ακομα κραταει (καταθεσεις σπιτια) και οπως "εφαγαν" χρηματιστηριο, ακινητα, κ.λ.π. θα φανε και τον χρυσο. Θα αφησουν τους κοινους θνητους να στοκαρουν και θα τον ριξουν. Θα τα ρημαξουν ολα. Και οσο για επιστροφη στην δραχμη πρωτον κανεις δεν ξερει, δεν μπορει ο καθενας να εκφερει την αοριστη γνωμη του και δευτερον δεν συμφερει η επιστροφη γιατι τωρα μας "αρμεγουν καλυτερα"...
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 07:12:30 μμ »

Κατι ακομα. Εγω προσωπικα δεν σκαω εαν πεσει διοτι εκανα συλλογη, οχι επενδυση-τοποθετηση. Αλλωστε, οπως ολοι και εμεις. Βεβαια οποιος εχει κανει το κουμαντο του και εχει "οχυρωθει" δεν θα αντιμετωπισει προβλημα. Βεβαια, εαν πεσει καποια στιγμη θα ξανανεβει και μετα το ιδιο κ.λ.π. το θεμα ειναι ποτε θα ανεβει και ποτε θα ξαναπεσει κ.λ.π.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 08:11:17 μμ »

ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΕΡΔΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΑΣΕ.ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 10-15 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ.Η ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΤΟΝ ΧΡΥΣΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ.ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΛΑΞΩ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΓΙΑΥΤΟ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.ΕΣΤΩ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ Κλείσιμο ματιού.ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΩΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 08:18:31 μμ »

ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΕΡΔΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΑΣΕ.ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 10-15 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ.Η ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΤΟΝ ΧΡΥΣΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ.ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΛΑΞΩ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΓΙΑΥΤΟ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.ΕΣΤΩ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ Κλείσιμο ματιού.ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΩΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ

Μαζί σου Γιάννη. Βάλε και ασήμι μέσα χεχεχεχεχε.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 10:14:24 μμ »

εαν επενδυεις σε Δημητρες και ποσειδωνες και ταλληρα του 30 για να κονομησεις κανεις λαθος.
Αυτα τα πληρωνεις εαν σου αρεσουν για να κανεις το κεφι σου σαν συλλεκτης.

Εχω πληρωσει ποσειδωνα 2 χιλιαρικα κοπης ρουαλ μιντ και δεν το μετανοιωνω,την χαρα που νιωθω λιγοι θα την καταλαβουν και ουτε με νοιαζει ποσο κανει σημερα η αυριο.Στα ######α μου.

Οταν επενδυουμε σε νομισματα επενδυουμε σε σπανια νομισματα οχι μνονο οι Ελληνες αλλα και ξενοι επενδυουν σε σπανιες ημερομηνιες.

ΔΡΧ 46,45,47,ταλληρα 45,51 κτλπ 50αρικο 76,50αρακι 68

Το χρυσο τον κρατανε ψηλα για να μεινει το ασημι χαμηλα.
Το ασημι ειναι βιομηχανικο μεταλλο και θα ανεβη αρκετα,ο χρυσος ειναι αχρηστο μεταλλο και γινετε παιχνιδι το οποιο οποιος δεν εμαθε το μαθημα του απο το χρηματιστηριο του 1999 θα χρειαστει να ξαναδωσει εξετασεις.

Αφου αγοραζετε χρυσα παρτε τουλαχιστον σπανια σε καλες καταστασεις μπας και περισοσετε τιποτα,κανα λουι ντορ,καμια γκινεα,κανα μεντιβιαλ γερμανικο, ακυκοφορητα και αφηστε τα χρεπια με τις δηθεν τιμες ευκαιριας.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 10:54:46 μμ »

Πιστεύω πως λέγοντε πολλά χρήσιμα πράγματα και ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 11:29:07 μμ »

Φυσικα λεγωνται χρησιμα πραγματα αλλα και χαλιναγωγουνται αποψεις παντοιοτροπως,οφελος αποκομιζει καποιος αναλογως της σκοπιμοτητας του πρωτα σε προσωπικο επιπεδο η και με καλους σκοπους στο να μοιραστει με αλλους ανθρωπινες αποψεις στηριζωμενες παντα σε επιχειρηματα,οι ιδιοτελεις αναφορες ειναι εμφανεστατοι ολλων οπως και η καλοσυνη η πονηροι σκοποι που διακατεχουν καποιες αναφορες,ιδιαιτερα σε οτι αφορα προηγουμενη αναφορα στο Ασημι θα συμφωνησω απολυτα,η εξελιξη στην βιομηχανια ,αστρονομια ιατρικη ,πολεμικη βιομηχανια κ,λ,π,θα  κατεβασουν μακροχρονια ομως πιστευω το 1/54-55  που βλεπουμε αυτη την στιγμη ,μετα το χαος αναπτυξη,και σε αυτην απαιτουνται μεταλα χρησιμα ομως,αυτο δεν σημαινει σε καμμια περιπτωση οτι ο χρυσος θα εχει μονιμη πτωτικη πορεια .
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 12:53:34 πμ »

Πιστεύω πως λέγοντε πολλά χρήσιμα πράγματα και ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Δεν λεγονται μονο αλλα γραφονται,κοιταξτε τις δημοπρασιες νομισματων των τελευτεων 30 ετων,δηλαδη απο το 1979 μεχρι σημερα να δειτε οτι τα σπανια νομισματα ειναι η καλυτερη επενδυση.
Οχι απαραιτητος Ελληνικα(μικρα τιραζ)αλλα και εγγλεζικα και Γαλλικα και Γερμανικα και Ρωσικα.
Οχι βεβαια του σωρου λιρες αλλα σπανιοτητες οπως Γκινεες της Αννας του Γεωργιου του πρωτου κτλπ κτλπ.

Το παρτυ των τελευταιων δυο χρονων με το χρυσο μου θυμιζει το παρτυ του 99 με το χρηματιστηριο,τοτε σε καθε γωνια της Ελλαδος υπηρχε και μια ΕΛΔΕ σημερα υπαρχει και απο ενα ενεχυροδανειστηριο. Μεγάλο χαμόγελο

Θα πεσει πολυ κλαμα ιδιαιτερα  οταν ασχετοι ανθρωποι προσποιουνται τους ειδημονες.

Και οσον αφορα την ιδιοτελεια αγοραζοντας λιρες απο το 1996   και πουλωντας το 2006 στην τραπεζα Ελλαδος αγορασα ενα σπιτη που απο αποταμιευση δεν θα μπορουσα να αγορασω ποτε.Βλεποντας ανθρωπους να αγοραζουν 7.98 γραμμαρια οχι καθαρα προς 338 ευρο το μονο που νιωθω ειναι συμπονια.

Ειναι μια εσκιμο απο 150 δρχ εφτασε 6000.
Και απο 120 ευρο η σχεδον ακυκλοφορητη εφτασε 338 το ρεταλι

Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και δεν προσπαθω να την επιβαλω σε κανεναν.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 04:01:55 μμ »

Rakosyllekths, πόσο πάει η πιστοποίηση του Γενάρη? (Αν θυμάμαι καλά ήταν στα 25 ευρώ το κομμάτι).
Όσον αφορά την επένδυση... Τους ΌΘωνες, τους Γεώργιους και τις εγγλέζικες κορώνες τα συλλέγω γιατί γουστάρω Ιστορία και... πατίνα. Καμιά λύρα αγοράζω για κέρασμα τώρα που θα αποκτήσω δεύτερο γιο, η μόνη σοβαρή επένδυση είναι μια σταθερή ανάλογη με τα προσόντα σου δουλειά.
'Οσον αφορά το εμπόριο, πράγματι είναι η πιο σίγουρη επένδυση... για να βαρέσεις κανόνι. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
golden pap
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 05:10:01 μμ »

Πιστεύω πως λέγοντε πολλά χρήσιμα πράγματα και ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Δεν λεγονται μονο αλλα γραφονται,κοιταξτε τις δημοπρασιες νομισματων των τελευτεων 30 ετων,δηλαδη απο το 1979 μεχρι σημερα να δειτε οτι τα σπανια νομισματα ειναι η καλυτερη επενδυση.
Οχι απαραιτητος Ελληνικα(μικρα τιραζ)αλλα και εγγλεζικα και Γαλλικα και Γερμανικα και Ρωσικα.
Οχι βεβαια του σωρου λιρες αλλα σπανιοτητες οπως Γκινεες της Αννας του Γεωργιου του πρωτου κτλπ κτλπ.

Το παρτυ των τελευταιων δυο χρονων με το χρυσο μου θυμιζει το παρτυ του 99 με το χρηματιστηριο,τοτε σε καθε γωνια της Ελλαδος υπηρχε και μια ΕΛΔΕ σημερα υπαρχει και απο ενα ενεχυροδανειστηριο. Μεγάλο χαμόγελο

Θα πεσει πολυ κλαμα ιδιαιτερα  οταν ασχετοι ανθρωποι προσποιουνται τους ειδημονες.

Και οσον αφορα την ιδιοτελεια αγοραζοντας λιρες απο το 1996   και πουλωντας το 2006 στην τραπεζα Ελλαδος αγορασα ενα σπιτη που απο αποταμιευση δεν θα μπορουσα να αγορασω ποτε.Βλεποντας ανθρωπους να αγοραζουν 7.98 γραμμαρια οχι καθαρα προς 338 ευρο το μονο που νιωθω ειναι συμπονια.

Ειναι μια εσκιμο απο 150 δρχ εφτασε 6000.
Και απο 120 ευρο η σχεδον ακυκλοφορητη εφτασε 338 το ρεταλι

Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και δεν προσπαθω να την επιβαλω σε κανεναν.


Μη κάνεις ανόμιες συγκρίσεις με το χρηματιστήριο του 99,το οποίο εϊχε καταντήσει ιππόδρομος...
Εγώ θυμάμαι οτι ο χρυσός ειχε 290 δολ η ουγιά,το 99...δηλ τότε κάποιοι που εϊχαν επενδύσει σε πραγματικό χρυσό, λιρες  κλπ. και οχι σε χαρτιά...και τώρα εχούν πενταπλασιάσει το κεφαλαιο τους...τι να πούμε ?

Ο ΧΡΥΣΟΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΧΡΥΣΟ  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 07:24:27 μμ »

'Οσον αφορά το εμπόριο, πράγματι είναι η πιο σίγουρη επένδυση... για να βαρέσεις κανόνι. Σαρκασμός Σαρκασμός

Η γνωμη μου ειναι οτι οποιος εχει κανει καλο κουμαντο δεν εχει προβλημα. Αλλωστε το εμποριο ειναι η μεγαλυτερη πηγη πλουτου. Να αγοραζεις φθηνα και να μεταπουλας με κερδος. Να εισαι επιχειρηματιας. Καλυτερο ειναι να εισαι υπαλληλακος σηκω σηκω κατσε κατσε μεροδουλι μεροφαι. Να δουλευεις π.χ. σε μια εταιρια και να εισαι ο τελευταιος ο κλητηρας? Η το αφεντικο. Οσο για το κανονι οποιος δεν ανοιχθηκε και τηρουσε το καλιο πεντε και στο χερι παρα δεκα και καρτερι τωρα ειναι μαγκας και τρωει με χρυσα κουταλια. Διοτι λεφτα υπαρχουν στις τσεπες των ξυπνιων ομως. Γι'αυτο και ειναι λιγοι. Κατι τελευταιο ΟΛΑ ειναι εμποριο, τα πανατα απο την υγεια και την Παιδεια μεχρι τις κυβερνησεις και τους διεθνεις οργανισμους. Η γνωμη μου ειναι οτι σε αυτη την ζωη η θα μπεις στο παιχνιδι η θα μεινεις με την μαζα (πραγμα δυσκολο να ξεφυγεις, αλλα εαν το καταφερεις σωθηκες...)

ΥΓ Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις και δεν απευθυνονται προσωπικα σε εσας απλα διαλεξα να βαλω παραθεση εδω μιας και αναφερθηκε το εμποριο.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
mident
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 08:13:09 μμ »

Καλησπερα σας,ειμαι νεο μελος και εκ των προτερων θα ηθελα να σας ευχαριστησω πολυ για τις διαφορες γνωσεις που μου δωσατε οσο αφορα τον χρυσο και ειδικα τις λιρες.Για ολους πιστευω ειναι καλη εποχη για αγορα χρυσου απο το να εχουμε καποια χρηματα στη τραπεζα και να μας κοροιδευουν,υποτιθεται με τοκους που μας δινουν,αν μας δινουν.Ειμαι απο τους υποστηρικτες της επενδυσης στον χρυσο και πιστευω οτι μακροχρονια ο χρυσος δεν χανει,μονο λιγο καιρο ξαποσταινει και ξανα προς τη δοξα τραβα.
Καταγράφηκε
golden pap
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 08:28:25 μμ »

'Οσον αφορά το εμπόριο, πράγματι είναι η πιο σίγουρη επένδυση... για να βαρέσεις κανόνι. Σαρκασμός Σαρκασμός

Η γνωμη μου ειναι οτι οποιος εχει κανει καλο κουμαντο δεν εχει προβλημα. Αλλωστε το εμποριο ειναι η μεγαλυτερη πηγη πλουτου. Να αγοραζεις φθηνα και να μεταπουλας με κερδος. Να εισαι επιχειρηματιας. Καλυτερο ειναι να εισαι υπαλληλακος σηκω σηκω κατσε κατσε μεροδουλι μεροφαι. Να δουλευεις π.χ. σε μια εταιρια και να εισαι ο τελευταιος ο κλητηρας? Η το αφεντικο. Οσο για το κανονι οποιος δεν ανοιχθηκε και τηρουσε το καλιο πεντε και στο χερι παρα δεκα και καρτερι τωρα ειναι μαγκας και τρωει με χρυσα κουταλια. Διοτι λεφτα υπαρχουν στις τσεπες των ξυπνιων ομως. Γι'αυτο και ειναι λιγοι. Κατι τελευταιο ΟΛΑ ειναι εμποριο, τα πανατα απο την υγεια και την Παιδεια μεχρι τις κυβερνησεις και τους διεθνεις οργανισμους. Η γνωμη μου ειναι οτι σε αυτη την ζωη η θα μπεις στο παιχνιδι η θα μεινεις με την μαζα (πραγμα δυσκολο να ξεφυγεις, αλλα εαν το καταφερεις σωθηκες...)

ΥΓ Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις και δεν απευθυνονται προσωπικα σε εσας απλα διαλεξα να βαλω παραθεση εδω μιας και αναφερθηκε το εμποριο.  Χαμόγελο


Επέτρεψε μου, μια καθημερινή εικόνα σε όλες τις γειτονιές της Αθήνας ,αλλά και όλης της Ελλάδας. Προσωπικά μου προκαλεί θλίψη αφού μεγάλωσα μέσα στο εμπόριο και έκανα τα πρώτα μου επαγγελματικά βήματα.Γνωρίζω πολύ κόσμο που έχει φτάσει σε οικονομικό και κοινωνικό αδιέξοδο κλείνοντας την επιχείρηση του, προσφέροντας όμως θέσεις εργασίας, κλπ...τώρα όλα αυτά εκλείπουν.

Εγιναν πολλά λάθη απο το κράτος, η σημερινή εικόνα προκαλεί θλίψη,και σε πολλούς πρόβλημα επιβίωσης.

Κάποτε,οι παλιοί εμπόροι ελεγαν το εμπόριο αρρωσταίνει,μα δεν πεθαίνει...
Να ελπίζω οτι θα επαληθευθεί αυτή η ρήση ?

ΥΓ Συγνώμη εαν είμαι off topic...
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 09:15:27 μμ »

'Οσον αφορά το εμπόριο, πράγματι είναι η πιο σίγουρη επένδυση... για να βαρέσεις κανόνι. Σαρκασμός Σαρκασμός

Η γνωμη μου ειναι οτι οποιος εχει κανει καλο κουμαντο δεν εχει προβλημα. Αλλωστε το εμποριο ειναι η μεγαλυτερη πηγη πλουτου. Να αγοραζεις φθηνα και να μεταπουλας με κερδος. Να εισαι επιχειρηματιας. Καλυτερο ειναι να εισαι υπαλληλακος σηκω σηκω κατσε κατσε μεροδουλι μεροφαι. Να δουλευεις π.χ. σε μια εταιρια και να εισαι ο τελευταιος ο κλητηρας? Η το αφεντικο. Οσο για το κανονι οποιος δεν ανοιχθηκε και τηρουσε το καλιο πεντε και στο χερι παρα δεκα και καρτερι τωρα ειναι μαγκας και τρωει με χρυσα κουταλια. Διοτι λεφτα υπαρχουν στις τσεπες των ξυπνιων ομως. Γι'αυτο και ειναι λιγοι. Κατι τελευταιο ΟΛΑ ειναι εμποριο, τα πανατα απο την υγεια και την Παιδεια μεχρι τις κυβερνησεις και τους διεθνεις οργανισμους. Η γνωμη μου ειναι οτι σε αυτη την ζωη η θα μπεις στο παιχνιδι η θα μεινεις με την μαζα (πραγμα δυσκολο να ξεφυγεις, αλλα εαν το καταφερεις σωθηκες...)

ΥΓ Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις και δεν απευθυνονται προσωπικα σε εσας απλα διαλεξα να βαλω παραθεση εδω μιας και αναφερθηκε το εμποριο.  Χαμόγελο
Συμφωνω και επαυξανω ,ολα ειναι εμποριο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences