Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:34:13 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πτώση τιμής χρυσού...ώρα για αγορά?  (Αναγνώστηκε 17010 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 25, 2011, 02:25:49 μμ »

Καλησπερίζω την όμορφη παρέα. Εδώ και αρκετό καιρό παρακολουθώ την πορεία της τιμής του χρυσού αλλά και του ασημιού. Είχα την τύχη να μπορέσω να αγοράσω 20γρ χρυσό σε ράβδους των 5γρ όταν η ουγγιά ήταν στα 1300 δολλάρια. Λόγο όμως ότι η οικονομική μου δυνατότητα δεν το επέτρεπε, δεν μπόρεσα να αποκτήσω περισσότερο τότε. Τώρα βλέπω πως η τιμή άρχισε λίγο λίγο να πέφτει και σκέφτομαι να κάνω κάποια μικρή αγορά (δεν μπορώ να πάρω μεγάλες ποσότητες) τώρα και ίσως αργότερα αν πέσει κι'άλλο. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να βρώ πλέον μια καλή πηγή σε τιμή, μεταφορικά κτλ. Πιστεύω πως κάτω από 40 ευρώ το γραμμάριο είναι καλά. Ποιά η γνώμη σας?
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 06:23:14 μμ »

Τελικά καλά που δεν πήρα τότε που έκανα το ποστ αυτό. Σήμερα στα τάρταρα ο χρυσός. Κάτα από τα 1600 δολλάρια. Δεν ξέρω και πάλι αν θα πρέπει να κάνουμε κάποια αγορά, ή να περιμένουμε κι'άλλο...τι λέτε?
Καταγράφηκε
micayian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 07:51:36 μμ »

Το δολάριο ανεβαίνει κι ο χρυσός πέφτει....

μάλλον οι τράπεζες έχουν στερέψει από μετρητό, uncle Sam "κόψε" χρήμα να ξανανέβει ο χρυσός!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 09:20:16 μμ »

Και να μην κοψουν χρημα φιλε μου ο χρυσος θα ανεβει!!
Σε  αυτο το αρθρο http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=100.45 ελεγα στην αρχη του χρονου:
<Η εκτιμηση μου εμενα ειναι να δουμε τον χρυσο στο τελος του 2011 να βρισκετε στα 1850 δολαρια το πολυ και την λιρα να φλερταρει τα 350 ευρω αλλα ισως να μην τα πιασει!!>

Πιστευω οτι δικαιωθηκα καθως κλεινει ο χρονος!!

Τολμω δεν να γραψω σημερα οτι μεχρι τον Μαρτιο θα δουμε την ουγκια να περναει τα 2000 δολλαρια !!
Η δε λιρα δεν μπορω να σας πω ποσα ευρω θα κανει, διοτι ισως να μην εχουμε ευρω!!

Και συμπληρωνω : Μακαρι να βγω ψευτης!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
micayian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 10:22:05 μμ »

Πολλά τα σενάρια Γιώργο κι όλα είναι πιθανά...
Εκτίμηση δική μου είναι ότι ο χρυσός στα επομενα χρόνια θα ανέβει σε τιμές που δεν φανταζόμαστε.

Σε βραχυπρόθεσμο ορίζοντα βλέπω να συνεχίζει τη διόρθωση του, αντεύχομαι αυτό που αναφέρεις για τη λίρα και το να μην έχουμε ευρώ, δεν θα ήθελα με τιποτα να βιώσω την κοινωνική κατάρευση που θα ακολουθήσει. (αλλά δυστυχώς, μάλλον δεν θα βγεις ψεύτης) 
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 11:13:01 μμ »

Τον Μαρτιο Απριλιο μπορει να φτασει 1850 ,τωρα ομως καταρεει οπως καταρεει αναπανορθωτα το Ευρω κατα την γνωμη μου ,ισως επισης να προκειται για μικρη διορθωση πραγμα πιθανο για την εποχη ,κατα πολυ εξατρταται απο την τιμη αργου πετρελαιου ,οπου χαλιναγωγειται αποκλειστικα απο τις ΗΠΑ και την προθεση αυτων να στηριξουν το ευρω η οχι ,παιζουν πολλα περιεργα παιχνιδια στις εξαγωγες ολα τα σεναρια παιζουν γι αυτο προτεινεται συνεση και προσοχη στις αγορες,οσο για την επιστροφη στην δραχμη δηλωνω οτι κατα την γνωμη μου ειναι 100% σιγουρη αλλα καθε καθηστεριση αυτης ειναι προς το συμφερον της ελλαδος λογο της σιγουρης υποβαθμισης ολου του ευρωπαικου χρηματοπιστοτικου συστηματος,αλλο πραγμα να φυγει η ελλαδα απο το ευρω με 1/1500 δραχμες και αλλο με 1/600,πιθανο σεναριο ,δυστυχως θα γυρισουμε στην δεκαετια του 50-60,λυπαμαι αν καποιοι στενοχωρουνται με αυτο αλλα ειναι πλεον μη αναστεψημη η κατασταση ,τα μεταλλα θα παρουν συντομα την ανιουσα με ρυθμο τρελο
Καταγράφηκε
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 02:36:35 πμ »

δηλαδη τι εννοειται παιδια κοινωνικη καταρευση αν παμε στην δραχμη?
Καταγράφηκε

PureGold!!!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 09:07:06 πμ »

δηλαδη τι εννοειται παιδια κοινωνικη καταρευση αν παμε στην δραχμη?

φαντασου την Δευτερα να κανεις συναλλαγες με αυτα...Εφιαλτης σκετος Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
micayian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 09:11:44 πμ »

@ Antonio1967

 Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός

Η επιλογή που έκανες στα πρόσωπα για το κάθε χαρτονόμισμα ταιριάζει απόλυτα!!!!  Γλώσσα
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 02:05:36 μμ »

παντως,απο το πεντακοσαρικο,το πεντοχιλιαρο,τουλαχιστον,ειναι οπτικα τουλαχιστον,πιο ενδιαφερον!!!αλλα καλυτερα να μην φτασουμε σε αυτα τα μακαβρια αποτελεσματα.παντως η τζουλια,ισως επιφερει,μια καποια οικονομικη!!!ανορθωση.μην παει το μυαλο σας σε πονηρους συνειρμους,εδω προκειτε,για την σοβαροτητα?της ελληνικης οικονομιας.παντως οι βιαστικες κινησεις,η, που θα αποβουν επικερδεις,η θα μας στειλουν στον ολεθρο.μιλαω,χωρις πλακα,για τις σοβαρες, αυξομοιωσεις του χρυσου,που σιγουρα,ειναι μεγαλο ρισκο,να πει καποιος ανευθυνα την γνωμη του!!οπως ο φιλος που εδιαφεροταν, για αρκετα σοβαρο ποσο χρυσων λιρων,η βιασυνη ειναι κακος συμβουλος.χαιρετω,γιανηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2011, 02:24:42 μμ από giannist » Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 03:26:39 μμ »

το 10,000 μ αρεσει..πραγματικα φεσια εβαλε αυτος φεσια βαζουν και οι πολιτικοι αρα/?>
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 03:28:38 μμ »

να δω τι θα τις κανετε ολες αυτες τις βφ λιρες οταν θα φταση 680 δολλαρια η ουγια σε 8 μηνες.
Ολοι θα πουλανε και να δω ποιος θα αγοραζει.

Ταλληρο 44 πριν 2 χρονια 7 χιλ ευρο
ταλληρο 44 πριν μια βδομαδα στον Ιντεν 25 χιλ ευρο και με Μ###### στο μαγουλο.

Καληνυχτα και ονειρα γλυκα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 03:42:22 μμ »

να δω τι θα τις κανετε ολες αυτες τις βφ λιρες οταν θα φταση 680 δολλαρια η ουγια σε 8 μηνες.
Ολοι θα πουλανε και να δω ποιος θα αγοραζει.

Ταλληρο 44 πριν 2 χρονια 7 χιλ ευρο
ταλληρο 44 πριν μια βδομαδα στον Ιντεν 25 χιλ ευρο και με Μ###### στο μαγουλο.

Καληνυχτα και ονειρα γλυκα.

Αυτό είναι σοβαρό και θέλει προσοχή. Ίσως ξέρεις κάτι παραπάνω επί του θέματος, αλλά οι απόψεις για το θέμα είναι 50-50. Άλλη λένε ότι τόσο που θα πάει η ουγγιά ούτε 2 μεξικάνικα πέσος δεν θα μπορούμε να πάρουμε...άλλοι ότι θα πέρνουμε λίρες με δραχμές...προσωπικά πιστεύω πως ο καθένας αγοράζει ανάλογα με το τι πιστεύει και πως βλέπει την όλη κατάσταση. Εγώ προσωπικά αν σήμερα έπεφτε κάτω από $1550 θα έκανα μια αγορά...όχι μεγάλη, αλλά κάτι θα έπερνα...και από εκεί και πέρα παρακολούθηση για την πορεία του χρυσού...
Δεν ξεχνάμε και το ασήμι βέβαια, που τελευταία μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον, σε μορφή νομισμάτων, και στρογγυλών (silver rounds).
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 04:13:23 μμ »

ΔΗΜΗΤΡΑ 63ΑΡΙ, 1600 ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ, 500 ΤΩΡΑ
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ 63ΑΡΙ , 550 ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ, 300 ΤΩΡΑ
ΤΑΛΗΡΟ 1930 63ΑΡΙ, 200 ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΡΧ.... ΤΩΡΑ
ΔΡΑΧΜΗ 1910 63ΑΡΙ 300 ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ, 200 ΤΩΡΑ
ΔΙΔΡΑΧΜΟ 1911 63ΑΡΙ, 2000 ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΡΧ...ΤΩΡΑ
ΠΑΥΛΟΣ ΑΦΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ, ΑΦΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ (ΣΕΙΡΕΣ 1957-59)

Ξεφορτωσανε ολοι.
Δε βαριεσαι, η ζωη κανει κυκλους, οτι κερδιζει ο ενας καπου το χανει αλλου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
micayian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 04:26:04 μμ »

να δω τι θα τις κανετε ολες αυτες τις βφ λιρες οταν θα φταση 680 δολλαρια η ουγια σε 8 μηνες.
Ολοι θα πουλανε και να δω ποιος θα αγοραζει.

Θα 'ταν ενδιαφέρων να αναφέρεις και τα επιχειρήματά σου.

Ταλληρο 44 πριν 2 χρονια 7 χιλ ευρο
ταλληρο 44 πριν μια βδομαδα στον Ιντεν 25 χιλ ευρο και με Μ###### στο μαγουλο.

Συμφωνώ με την απάντηση του Heretic.

Προσωπικά μία συμβουλή ακολουθώ πάντα στη ζωή μου, που μου την είχε δώσει ένας αρκετά επιτυχημένος χρηματιστής
"Ότι πρόβλεψη (και κίνηση) κι αν κάνεις για γεγονότα, καταστάσεις, μετοχές, assets κλπ. θα πρέπει να βρίσκεις ποιος θα είναι ο χαμένος της υπόθεσης. Αν δεν τον βρίσκεις σημαίνει πως θα είσαι ΕΣΥ!!!"
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences