Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 06:15:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μπορουν παλιες Μετοχες να έχουν ακόμη αξία?  (Αναγνώστηκε 2550 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 05:24:40 μμ »

Ξεκινάω αυτό το θέμα εδω γιατι δεν γνωρίζω σε ποιον τομέα θα έπρεπε να το γράψω.Πριν απο λίγες ημέρες ανακάλυψα σε ένα μπαούλο ενός συγγενή μου απο τον παππού του Μετοχές 2 εταιριών που δεν υπάρχουν πια.
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει περίπτωση οι εταιρίες αυτες να έχουν συγχονευτεί με αλλες και μήπως τα χαρτιά έχουν ακόμη κάποια αξία.
Η πρώτη ειναι απο την Τράπεζα της Πελοπονήσσου η οποία ιδρύθηκε το 1926.
Η δευτερη είναι απο την Προνομιούχο εταιρία Παραγωγής και Εμπορίας της σταφίδος ιδρυθήσα το 1905 με κεφαλαιο σε χρυσά φράγκα.

Υπόψην οτι οι μετοχές που ανακάλυψα είναι πάρα πολλές τα χαρτιά δεν είναι ακυρωμένα και δεν είναι ονομαστικά.

Γνωρίζω οτι πριν λίγα χρόνια όλα έγιναν πια άυλα αλλα αν υπάρχει γνώστης του θέματος ας μας πει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 05:38:04 μμ »

Αν ασχολειται κανεις ας μας πει... Άνεση
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 06:05:21 μμ »

Η εταιρεια σταφιδος ειναι απιθανο να υπαρχει σε καποια μορφη
Υπαρχει συνεταιριστικη τραπεζα Πελοποννησου,σε μια οχι πολυ πιθανη περιπτωση οπου θα ηταν φυσικη συνεχεια αυτης που εχεις μετοχες,το πιθανοτερο ειναι οτι λογω μη συμμετοχης σου στις αυξησεις μετοχικου κεφαλαιου επι δεκαετιες, το ποσοστο αυτο θα εχει πρακτικα εξαϋλωθει

Οποτε ειμαι αρκετα πεπεισμενος οτι αυτες οι μετοχες δεν εχουν αξια ως μετοχες παρα μονο ως κειμηλια,συλλεκτικες κτλ οπου και εκει υποπτευομαι οτι πρακτικα δεν υπαρχει καποια πιθανοτητα μεγαλου κερδους,αντε να βρεις καποιον που θα δινε ξερω γω 5-10-20 ευρω αλλα σε αυτο τον τομεα σιγουρα δεν ειμαι ειδικος.
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 06:12:54 μμ »

κ γω ετσι νομιζω.. εχω μερικες απο καποιες εταιριες (μια ειχα βαλει κ δω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11617.0) και αποτι καταλαβα οσο το εψαξα δεν αξιζουν κατι.
οι τιμες ειναι αυτες που ειπες γυρω στα 10-20
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences