Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 08:26:16 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγοραστής "απροστάτευτος"?  (Αναγνώστηκε 24387 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 04, 2017, 08:22:22 πμ »

1)Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι αυτό που διασφαλίζει όσο γίνεται περισσότερο το συλλέκτη/τη συλλέκτρια είναι η μελέτη του αντικειμένου που θέλει να αγοράσει. Στο τέλος της ημέρας, όσες γνώμες κι αν έχει μαζέψει πριν προχωρήσει στην αγορά, αν νιωθει ότι η τελευταία προσθήκη στη συλλογή είναι αμφίβολης αυθεντικότητας, το βάρος το φέρει μόνο αυτός ή αυτή.

2)Σε κάθε περίπτωση το σημαντικό για μένα είναι η δυνατότητα επιστροφής και η αντιμετώπιση του λάθους. Τα λάθη γίνονται ακόμη και από έμπειρους συλλέκτες ή εμπόρους, αυτό που ξεχωρίζει την ήρα από το στάρι είναι η επανόρθωσή τους.

3)Η φήμη και μόνο ενός εμπόρου δεν αποτελεί απαραίτητα εγγύηση, μέσα στην τελευταία δεκαετία, που μέσω του διαδικτύου και των φόρουμ τα νέα ταξιδεύουν γρήγορα, έχει "τσαλακωθεί" η φήμη πολλών εμπόρων-"υποδειγμάτων", τόσο που κάποιοι από αυτούς να θεωρούνται ανυπόληπτοι, λόγω εμπλοκής σε πώληση πλαστών αντικειμένων, "σκιώδεις συναλλαγές" κτλ.

4)Από αυτήν την άποψη, δεν είναι δεδομένο ότι ακόμη και τα "βαριά ονόματα" αποτελούν εγγύηση. Κι εκεί πολλές φορές είναι ο λόγος του αγοραστή ενάντια στο λόγο του πωλητή, πιθανόν ακόμη και των θαυμαστών του, οι οποίοι μπορεί να έχουν διάφορους λόγους γι αυτήν την υποστήριξη.

5)Από την άλλη στο ebay υπάρχει η λογική της "επιδιαιτησίας" από τη διαχείριση, η οποία είναι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων υπέρ του αγοραστή. Εκεί εγείρονται και ζητήματα προστασίας των πωλητών από επιτήδειους αγοραστές.

6)Το "αγοράζω" έχει να κάνει με το ότι δεν έχω πουλήσει ποτέ μέχρι τώρα οποιοδήποτε κομμάτι της συλλογής μου. Δε θεωρώ ότι έχει κάποια ιδιαίτερη βαρύτητα, απλά επειδή αναφέρθηκε σε προηγούμενες αναρτήσεις, θα ήθελα να πω ότι ούτε η έννοια του "καθαρού, μη πωλητή" συλλέκτη δίνει κάποιο "ηθικό βάρος". Δυστυχώς από τη στιγμή που εμπλέκονται -σοβαρά- χρηματικά ποσά στο συλλεκτισμό, είναι λογικό να παρατηρούνται και κάθε είδους αντίστοιχες συμπεριφορές. Εκεί ξαναγυρνάμε νομίζω στο πρώτο σημείο. Μελέτη του αντικειμένου με ψύχραιμο μάτι...

Καλώς ήρθες giorgos_p στην συζήτηση.Πραγματικά χαίρομαι που συλλέκτες άλλων ενοτήτων συμμετέχουν,Εχω διαβάσει κείμενα σου και τα έχω βρεί πολύ ενδιαφέροντα καθώς και η κατηγορία της συλλογής σου είναι ενδιαφέρουσα.Να σου πώ εδώ οτι επειδή μελετώ την περίοδο της Ιταλοκρατίας στα Δωδεκάνησα 1912-1943 και έχω μια "ολιστική" συλλογή με έγγραφα,φακέλους,βιβλία,χάρτες και ότι μπορείς να σκεφθείς θα ήθελα την βοήθεια και τη γνώση σου να προσθέσω και αντικείμενα militaria.
Στο θέμα τώρα:
Στα 4 πρώτα που γράφεις συμφωνώ πλήρως,στο 6 σχετικώς γιατί πώς να το κάνουμε,αν μπαίνει θέμα οικονομικού οφέλους και επιβίωσης,τα πράγματα δεν είναι τόσο "αγνά".Είναι λογικό,όχι κατακριταίο.
Για το 5 το έχω ακούσει γράψε κάτι ακόμα σε συνάρτηση με αυτά που είπε ο Midili μετά απο εσένα Χαμόγελο

Αγαπητέ Midili βλέπω ξύπνησες νωρίς,που ήσουν χθές,σε έψαχνε κάποιος Σαρκασμός
Σχετικά με το θέμα προέβλεψα και γώ για της επισκέψεις,βοήθησε και ο Κύριος sac γι αυτό Χαμόγελο
Συμφωνώ και μαζί σου και αναρωτιέμαι και εγώ τι θα γινόταν στην περίπτωση του Heradic 40 όπως την περιγράφεις

Ευκαιρίες  στις live δημοπρασίες  υπάρχουν και πολλές μάλιστα,  αλλά είναι καθαρά θέμα timing και τύχης, δεν λαμβάνει πάντα μέρος στις  δημοπρασίες ο κόσμος  ούτε και εμφανίζεται συχνά.

Μπορεί,ίσως,δεν ξέρω.Η εκκίνηση σπάνια ξεκινάει απο χαμηλά Αναποφασιστικότητα

Πές μας και για το Δίπυλο περισσότερα,το σκέφτομαι να πάω(όχι μόνος βέβαια) γιατί υστερώ σε μυικά προσόντα Σαρκασμός

Αυτό το Σάββατο βέβαια έχουμε να πάμε Χίλτον,βλέπουμε για τα επόμενα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 04, 2017, 08:53:28 πμ »

Θα ήθελα και τη γνώμη του Κου διαχειριστή ο οποίος μπαίνει-βγαίνει(βλέπω ξαφνικά κόκκινο στους επισκέπτες)
Δεν τον έχω δεί να γράφει κάτι στην ενότητα των γραμματοσήμων.
Είμαι βέβαια νέος,αλλά θα ήθελα και τη γνώμη του για το ebay και τα σχετικά με αυτό..
Εξ άλλου ειπώθηκαν πολλά και μερικά άκομψα,δεν είδα κάποιο σχόλιο του Χαμόγελο  
Δεν αρκεί μόνο το κούρεμα..
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 04, 2017, 09:18:47 πμ »

Εμένα προσωπικά μου λείπει και ο Midili  Σαρκασμός
Παιδιά έχω να προτείνω το εξής... Κάθε Σαββάτο πρωί μαζευόμαστε αρκετοί έμποροι, συλλέκτες φιλοτελιστές γενικά σε ένα μικρο καφενεδάκι επάνω στην Ερμού που ονομάζετε "Δίπυλο" (ξέρει ο Saloniko και o Valeroi). Θα έλεγα λοιπόν να συνεχίσουμε την συζήτηση, βρίσιμο, ξύλο  Κλείσιμο ματιού οτιδήποτε τέλος πάντων θέλουμε να κάνουμε εκεί για να γνωριστούμε κιόλας ! Τι λέτε ? Ο ¨Αρης πάντως έρχεται ΚΑΘΕ Σαββάτο και εγώ επίσης.

Ναι, ΔΙΠΥΛΟ δαγκωτό! Αυτά είναι τα καλύτερα!
Dleo, χρωστάω ακόμα κερασματάκι, από το 2015 που μας έβαλες στο αμάξι και μας πήγες κούρσα στην ΝΟΤΟΣ 2015!
Ελπίζω να μπορέσω να κατέβω τέλη Μαϊου, να δούμε και κανένα γραμ/μο μαζι με την παρέα!!! Εχω πάρει μερικά ωραία απο το Ebay φέτος Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 04, 2017, 09:40:41 πμ »

Εμένα προσωπικά μου λείπει και ο Midili  Σαρκασμός
Παιδιά έχω να προτείνω το εξής... Κάθε Σαββάτο πρωί μαζευόμαστε αρκετοί έμποροι, συλλέκτες φιλοτελιστές γενικά σε ένα μικρο καφενεδάκι επάνω στην Ερμού που ονομάζετε "Δίπυλο" (ξέρει ο Saloniko και o Valeroi). Θα έλεγα λοιπόν να συνεχίσουμε την συζήτηση, βρίσιμο, ξύλο  Κλείσιμο ματιού οτιδήποτε τέλος πάντων θέλουμε να κάνουμε εκεί για να γνωριστούμε κιόλας ! Τι λέτε ? Ο ¨Αρης πάντως έρχεται ΚΑΘΕ Σαββάτο και εγώ επίσης.

Ναι, ΔΙΠΥΛΟ δαγκωτό! Αυτά είναι τα καλύτερα!
Dleo, χρωστάω ακόμα κερασματάκι, από το 2015 που μας έβαλες στο αμάξι και μας πήγες κούρσα στην ΝΟΤΟΣ 2015!
Ελπίζω να μπορέσω να κατέβω τέλη Μαϊου, να δούμε και κανένα γραμ/μο μαζι με την παρέα!!! Εχω πάρει μερικά ωραία απο το Ebay φέτος Μεγάλο χαμόγελο

Πες τα Βασίλη γιατί ο Midili με έχει βάλει στα σχοινιά  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 04, 2017, 09:58:25 πμ »

Θα ήθελα και τη γνώμη του Κου διαχειριστή ο οποίος μπαίνει-βγαίνει(βλέπω ξαφνικά κόκκινο στους επισκέπτες)
Δεν τον έχω δεί να γράφει κάτι στην ενότητα των γραμματοσήμων.
Είμαι βέβαια νέος,αλλά θα ήθελα και τη γνώμη του για το ebay και τα σχετικά με αυτό..
Εξ άλλου ειπώθηκαν πολλά και μερικά άκομψα,δεν είδα κάποιο σχόλιο του Χαμόγελο  
Δεν αρκεί μόνο το κούρεμα..

Αγαπητέ φιλε δεν γραφω στην ενότητα φιλοτελισμου διοτι ειναι εξω απο τα νερά μου.
Δεν μπορεσα να ασχοληθω ουσιαστικά.
Εχω στη κατοχη μου αρκετα γραμματόσημα κυρίως σφραγισμενα σε μια συλλογη που ποτέ δεν την εβαλα σε ταξη.
Στην ενότητα αυτη (φιλοτελισμου) ποτε δεν εμπαινα για να διαβασω.
Και προχτες που μπηκα ΚΑΛΕΣΤΙΚΑ απο καποιο μέλος να διαβασω αυτο το θέμα.
Απλά καθημερινά οποτε ανοιγω τον υπολογιστη πρεπει να κανω ενα κλικ σε καθε θέμα οπου εχετε μιλήσει και να βγω να παω στο επόμενο.
Και τι κλικ αυτο το κανω αναγκαστικά για να σβήσει η κοκκινη λάμπα οπου μου λέει υπαρχουν νεα αδιαβαστα μηνύματα.
Όπως σας ειπα και προχτες εισαστε μια ενότητα την οποία την ζηλευα για το πνεύμα το οποιο σας διακατηχε.
Έμπαινε κάποιος με μια μεγαλη και αξιόλογη συλλογη και σας ζητούσε να την εκτιμησετε με σκοπο να την πουλησει και κάποιοι απο εσας προσπαθουσαν να τον πεισουν να μην την πουλήσει αλλα να συνεχίσει το χομπυ του πατέρα του!!!
Εαν συνέβαινε αυτο στα νομίσματα και στα χαρτονόμισμα ξέρετε τι θα γινωταν;;;
Πεφτουμε πανω του ολοι όσοι δεν τα έχουμε τα συγκεκριμένα τεμάχια με σκοπο να τα κερδισουμε.
Και λεω πεφτουμε διοτι βαζω και τον εαυτο μου μέσα! !!
Αλλά θα του την πεσουν και αλλοι με μονο σκοπό την μεταπωληση μετα αλλου !!!
Αρα έχουμε δυο διαφορετικές κατηγορίες η δεύτερη δεν ας μην την χαρακτηρισω.
Βλεπωντας λοιπον όλους εσας σε τρείς περίπου περιπτώσεις οπου είδα και κατάλαβα οτι μπήκαν σκληρές συλλογές εδω μεσα να κουβεντιαζετε ήρεμα και να λέτε τις απόψεις σας περι δυσκολίας και πιθανης τιμής Χωρίς να υπαρχει μια ενταση, ένας καυγας κτλ κτλ σας ζηλεψα.
Δεν μπορω να πω οτι δεν αντιπαρεβαλα της υπόλοιπες ενότητες του φορουμ και δεν σας βρηκα κλάσης ανωτρερους.
Οταν λοιπον καλεστικα να δω τι γίνεται εν συντομία σε αυτα που σας λεω τωρα Αναλυτικά σταθηκα και παρακαλεσα να ηρεμησουν τα πνευματα.
Ο Παναγιωτης απο την αλλη κάνει οτι μπορεί το παιδι (παιδι τρόπος του λεγιν  Μεγάλο χαμόγελο )αλλά δεν μπορεί να ειναι εδω μεσα 24 ώρες.  Εχει και αυτός οικογένειά και εργασία.
Γιαυτο θελω να συνεχίζεται να εισαστε ετσι όπως σας παρατηρω εδω και έναν χρόνο.  Φιλοτελιστες = ενα στολιδι μεσα στο στεκι.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 04, 2017, 10:03:45 πμ »

Διάβασα τα γραφόμενα του διαχειριστή και νιώθω περήφανος που συμμετέχω στο forum.
Ευχαριστώ τον LHH που με προσκάλεσε και γνώρισα συλλέκτες του αντικειμένου μου
τους οποίους δεν θα γνώριζα.
Ευχαριστώ και πάλι
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 04, 2017, 10:13:25 πμ »

Οσον αφορά τωρα το υμπεη.
Ειχα και εχω ακόμη δλδ τον λογαριασμό αλλα την τελευταία μου αγορα πρέπει να την έκανα τέλος 2012 περιπου.
Μετα σταματησα,  χαθηκα γενικός και ξαναεπεστρεψα περισυ αλλά χωρις να ξαναενεργοποιησω τις κάρτες μου στο παιυπαλ.
Το υμπεη ειναι καλο διοτι μπορει να σε φέρει σε επαφη με συλλογές οπου πιθανον να βρίσκονται στην Αμερικη , στην Αγγλια κτλ κτλ. Σου λυνει λοιπον τα χέρια να αποκτησεις κατι απο μακριά.
Εγω όμως δεν ξαναγοραζω απο το υμπεη.
Και γενικά δεν θελω να συμετεχω σε δημοπρασιες οπου ο καθένας  βαζει τον φίλο του η τον διπλο του λογαριασμό να χτυπάει μεχρι να ανεβάσει εκει που θέλει το τεμάχιο.
Δυσστηχως αυτη είναι η πραγματικότητας.  Όλα σπρωχνωνται.
Απο το υμπεη θα αγοραζα η θα προσεγγιζα καποιον ο οποίος εχει θεση μια τιμη φιξ και λέει:  αυτο το δινω τόσο! !! Καθαρά και ξαστερα.
Προτιμώ λοιπον οι αγορές μου να γινωνται μεσα απο φίλους εδω μεσα στο στεκι.
Λεω την τιμη μου . Λένε την τιμή τούς και εαν δεν υπάρχει προσέγγιση τιμών η φιλία στον τόπο της.
Τωρα οσων αφορά το θέμα Ελλήνων πωλητων.
Είναι να το έχει ο Άνθρωπος να θελει να ειναι Κύριος στις πωλήσεις του και ειναι να μην το θέλει! !!
Τι εννοω με αυτό; ;
Οτι κάποιος που δεν σκέφτεται τα λεφτά αλλα βάζει το ΟΝΟΜΑ του πανω απο ολα οταν κάποιος του κανει ενα παραπονο όπως το συγκεκριμένο γραμματόσημο θα πει στον αλλον : φερε μου το πισω και παρε τα λεφτά σου.
Ειτε είναι υμπεη ειτε ειναι κατάστημα είτε είτε.  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 04, 2017, 10:53:54 πμ »

Eπανερχομαι για να επισημανω ένα θεμα που εχει αμμεση σχεση με τον τιτλο του topic, “αγοραστης απροστατευτος”, οσον αφορα το θεμα του ebay.Ενας γνωστος μου, πωλητης κατ’εξοχην,εβγαλε σε δημοπρασια 7 ημερων στο ebay ένα ξενο χαρτονομισμα ,στην ουσια ηταν κατι μεταξυ δοκιμιου (proof/essay) και κανονικου χαρτονομισματος, κατι ακαθοριστο και αγνωστο στη βιβλιογραφια.Πουληθηκε για 850 $ στην Αμερικη.Ο αγοραστης όταν το παρελαβε αποφανθηκε ( καλως η κακως) ότι ηταν κατι πλαστο, και ξεκινησε τη διαδικασια επιστροφης του αντικειμενου .Αναφερε στο ebay το θεμα της γνησιοτητας, και το ebay εστειλε μυνημα στον πωλητη ότι πρεπει να πληρωσει στον αγοραστη τα εξοδα της αποστολης,για να ξεκινησει η διαδικασια.Σημειωτεον,ότι στους ορους της δημοπρασιας, ο πωλητης ανεφερε όπως συνηθιζεται, ότι σε περιπτωση επιστροφης αντικειμενου,ο αγοραστης επιβαρυνεται με το κοστος αποστολης..Στις περιπτωσεις όμως μη γνησιοτητας φαινεται ότι η πολιτικη του ebay είναι διαφορετικη και πιο αυστηρη.Εκει όμως που θελω να καταληξω είναι αλλου..το ebay συνδεεται αυτοματα με τον τροπο πληρωμης το Paypal.Με το που ανοιχτηκε η  υποθεση αυτή ( case/claim)από τον αγοραστη,τα 850 $ δεσμευτηκαν αμεσως στο Paypal  του πωλητη, ο οποιος αρχισε να διαπιστωνει,ότι και αλλα ποσα που εισερχονταν στο λογαριασμο του  εμπαιναν ως “hold” δηλαδη χρηματα  μη διαθεσιμα για τουλαχιστον  21 ημερες.Στην αρχη ο  γνωστος μου δεν καταλαβαινε τι συμβαινει,και επικοινωνησε αμεσως με το Paypal για να του εξηγησουν τον λογο.Η απαντηση που του ηρθε ηταν η εξης : Πωληση πλαστων αντικειμενων και η διαδικασια της κρατησης των χρηματων θα διαρκεσει για 3 μηνες ( εάν βεβαια συνεχιζει τις πωλησεις και τις εισπραξεις στο διαστημα των 3 μηνων).Αυτο στο πρωτο σταδιο.Εαν επαναληφθει δευτερη φορα, οι 3 μηνες θα γινουν 6.. Καταληγω,ότι πλεον ο αγοραστης στο ebay,είναι απολυτα σιγουρος ότι δεν θα χασει τα χρηματα του. ( Βεβαια, ο γνωστος μου που ειχε για 3 βδομαδες και πλεον κρατημενα 3500 ευρω το φυσαξε και δεν κρυωνε..Χαμόγελο  ).
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 04, 2017, 01:26:00 μμ »

Εγώ περιμένω να ακούσω αν είστε μέσα για μια συνάντηση το Σαββάτο το πρωί για καφέ η όχι.
Από συναντήσεις ΜΟΝΟ κέρδη νομίζω θα έχουμε !
Όχι τίποτα άλλο αλλά να ξέρω και τι θα πάρω μαζί μου όχι για να σας πουλήσω... για να σας εντυπωσιάσω  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 04, 2017, 01:32:39 μμ »

Όσον αφορά το εβαυ καλοί μου φίλοι.... Έχετε ξεχάσει να αναφέρετε το κυριότερο πιστεύω !
Το γραμματόσημο δεν αρχίζει και τελειώνει στις ΜΚΕ η στα Ελληνικά γραμματόσημα !
Υπάρχουν εκατοντάδες κράτη, συλλογές επί μέρους η θεματικές που μπορεί κάποιος να κάνει.
Οπότε το εβαυ είναι ένας πολύ καλός τρόπος να βρίσκεις πράγματα καλά και φτηνά.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 04, 2017, 02:55:53 μμ »

Από συναντήσεις ΜΟΝΟ κέρδη νομίζω θα έχουμε !
Όχι τίποτα άλλο αλλά να ξέρω και τι θα πάρω μαζί μου όχι για να σας πουλήσω... για να σας εντυπωσιάσω  Σαρκασμός
Συμφωνώ και λόγω χαρακτήρα είμαι πάντα ανοικτός σε προκλήσεις,ειδικά όταν μπαίνουν με αυτό τον τρόπο.Θα χαρώ να ετυπωσιαστώ γιατί στους δύο βασικούς τομείς που κινούμαι δύσκολα συμβαίνει.
Σχετικά με αυτό το Σάββατο όμως δεν το βλέπω γιατί θα είμαστε Χίλτον με τον Midili και έχω εστιάσει εκεί Χαμόγελο 
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 04, 2017, 03:27:19 μμ »

Το υμπεη ειναι καλο διοτι μπορει να σε φέρει σε επαφη με συλλογές οπου πιθανον να βρίσκονται στην Αμερικη , στην Αγγλια κτλ κτλ. Σου λυνει λοιπον τα χέρια να αποκτησεις κατι απο μακριά.
Εγω όμως δεν ξαναγοραζω απο το υμπεη.
Και γενικά δεν θελω να συμετεχω σε δημοπρασιες οπου ο καθένας  βαζει τον φίλο του η τον διπλο του λογαριασμό να χτυπάει μεχρι να ανεβάσει εκει που θέλει το τεμάχιο.
Δυσστηχως αυτη είναι η πραγματικότητας.  Όλα σπρωχνωνται.
Απο το υμπεη θα αγοραζα η θα προσεγγιζα καποιον ο οποίος εχει θεση μια τιμη φιξ και λέει:  αυτο το δινω τόσο! !! Καθαρά και ξαστερα.
Απο το υμπεη θα αγοραζα η θα προσεγγιζα καποιον ο οποίος εχει θεση μια τιμη φιξ και λέει:  αυτο το δινω τόσο! !! Καθαρά και ξαστερα.

Και εγώ,αν και δεν έχω ποτέ ψωνίσει,αυτά που άκουσα στο παρελθόν απο φίλους και το είπαν και κάποιοι εδώ,
αυτή την αίσθηση μου έχουν μεταφέρει.
Τόνισα και με bold την φράση του φίλου herakliotis γιατί και εγώ λόγω χαρακτήρα θα αγόραζα.
 
Είπε ο heraldic40

Ο αγοραστης όταν το παρελαβε αποφανθηκε ( καλως η κακως) ότι ηταν κατι πλαστο, και ξεκινησε τη διαδικασια επιστροφης του αντικειμενου

Ενδιαφέρον,πολύ ενδιαφέρον...
Αλήθεια ο αγοραστής σε ποιά περίπτωση μπορεί να το κάνει αυτό και να κινηθεί η διαδικασία..
Επειδή μετάνοιωσε,επειδή του ήρθε η ΔΕΗ και είδε οτι δεν μπορεί να το πληρώσει και έκανε λάθος ή παρασύρθηκε και το ξανασκέφθηκε..
Μήπως χρειάζεται κάτι παραπάνω?
Η κάμερα του dsp μήπως?
Ενα πιστοποιητικό απο "ειδικό"?
Αλήθεια τι?
Ας μας πούν οι πωλητές που παρακολουθούν τα γραφόμενα...

     Bidder Click here to know more about anonymous user IDs    Bid Amount   Bid Time   
     h***4 ( 1910Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 710.00   
Mar-25-17 12:14:53 PDT
 
     e***c ( 982Feedback score is 500 to 999)      EUR 705.00   
Mar-25-17 12:15:00 PDT
 
     d***0 ( 1632Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 675.00   
Mar-25-17 12:14:54 PDT
 
     e***t ( 4236Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 321.00   
Mar-25-17 12:10:05 PDT
 
     4***4 ( 361Feedback score is 100 to 499)      EUR 313.70   
Mar-25-17 12:09:00 PDT
 
     e***t ( 4236Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 279.00   
Mar-25-17 12:02:06 PDT
 
     e***t ( 4236Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 236.00   
Mar-25-17 11:51:18 PDT
 
     e***t ( 4236Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 189.00   
Mar-25-17 11:26:10 PDT
 
     d***e ( 248Feedback score is 100 to 499)      EUR 187.00   
Mar-25-17 11:58:17 PDT
 
     h***4 ( 1910Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 160.00   
Mar-25-17 11:17:48 PDT
 
     e***t ( 4236Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 124.00   
Mar-25-17 10:20:03 PDT
 
     d***e ( 248Feedback score is 100 to 499)      EUR 123.00   
Mar-25-17 10:06:18 PDT
 
     s***e ( 724Feedback score is 500 to 999)      EUR 111.59   
Mar-25-17 10:10:50 PDT
 
     s***e ( 724Feedback score is 500 to 999)      EUR 105.59   
Mar-25-17 10:10:22 PDT
 
     e***t ( 4236Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 89.00   
Mar-24-17 14:35:51 PDT
 
     u***n ( 1063Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 75.00   
Mar-24-17 12:04:59 PDT
 
    Starting Price      EUR 69.00   
Mar-20-17 12:15:01 PDT



Πώς ο λαχνός αυτός απο 321 χτύπημα πήγε 675

Μήπως έχει δίκιο ο herakliotis?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2017, 03:35:42 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 04, 2017, 04:10:53 μμ »

Το υμπεη ειναι καλο διοτι μπορει να σε φέρει σε επαφη με συλλογές οπου πιθανον να βρίσκονται στην Αμερικη , στην Αγγλια κτλ κτλ. Σου λυνει λοιπον τα χέρια να αποκτησεις κατι απο μακριά.
Εγω όμως δεν ξαναγοραζω απο το υμπεη.
Και γενικά δεν θελω να συμετεχω σε δημοπρασιες οπου ο καθένας  βαζει τον φίλο του η τον διπλο του λογαριασμό να χτυπάει μεχρι να ανεβάσει εκει που θέλει το τεμάχιο.
Δυσστηχως αυτη είναι η πραγματικότητας.  Όλα σπρωχνωνται.
Απο το υμπεη θα αγοραζα η θα προσεγγιζα καποιον ο οποίος εχει θεση μια τιμη φιξ και λέει:  αυτο το δινω τόσο! !! Καθαρά και ξαστερα.
Απο το υμπεη θα αγοραζα η θα προσεγγιζα καποιον ο οποίος εχει θεση μια τιμη φιξ και λέει:  αυτο το δινω τόσο! !! Καθαρά και ξαστερα.

Και εγώ,αν και δεν έχω ποτέ ψωνίσει,αυτά που άκουσα στο παρελθόν απο φίλους και το είπαν και κάποιοι εδώ,
αυτή την αίσθηση μου έχουν μεταφέρει.
Τόνισα και με bold την φράση του φίλου herakliotis γιατί και εγώ λόγω χαρακτήρα θα αγόραζα.
 
Είπε ο heraldic40

Ο αγοραστης όταν το παρελαβε αποφανθηκε ( καλως η κακως) ότι ηταν κατι πλαστο, και ξεκινησε τη διαδικασια επιστροφης του αντικειμενου

Ενδιαφέρον,πολύ ενδιαφέρον...
Αλήθεια ο αγοραστής σε ποιά περίπτωση μπορεί να το κάνει αυτό και να κινηθεί η διαδικασία..
Επειδή μετάνοιωσε,επειδή του ήρθε η ΔΕΗ και είδε οτι δεν μπορεί να το πληρώσει και έκανε λάθος ή παρασύρθηκε και το ξανασκέφθηκε..
Μήπως χρειάζεται κάτι παραπάνω?
Η κάμερα του dsp μήπως?
Ενα πιστοποιητικό απο "ειδικό"?
Αλήθεια τι?
Ας μας πούν οι πωλητές που παρακολουθούν τα γραφόμενα...

     Bidder Click here to know more about anonymous user IDs    Bid Amount   Bid Time   
     h***4 ( 1910Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 710.00   
Mar-25-17 12:14:53 PDT
 
     e***c ( 982Feedback score is 500 to 999)      EUR 705.00   
Mar-25-17 12:15:00 PDT
 
     d***0 ( 1632Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 675.00   
Mar-25-17 12:14:54 PDT
 
     e***t ( 4236Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 321.00   
Mar-25-17 12:10:05 PDT
 
     4***4 ( 361Feedback score is 100 to 499)      EUR 313.70   
Mar-25-17 12:09:00 PDT
 
     e***t ( 4236Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 279.00   
Mar-25-17 12:02:06 PDT
 
     e***t ( 4236Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 236.00   
Mar-25-17 11:51:18 PDT
 
     e***t ( 4236Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 189.00   
Mar-25-17 11:26:10 PDT
 
     d***e ( 248Feedback score is 100 to 499)      EUR 187.00   
Mar-25-17 11:58:17 PDT
 
     h***4 ( 1910Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 160.00   
Mar-25-17 11:17:48 PDT
 
     e***t ( 4236Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 124.00   
Mar-25-17 10:20:03 PDT
 
     d***e ( 248Feedback score is 100 to 499)      EUR 123.00   
Mar-25-17 10:06:18 PDT
 
     s***e ( 724Feedback score is 500 to 999)      EUR 111.59   
Mar-25-17 10:10:50 PDT
 
     s***e ( 724Feedback score is 500 to 999)      EUR 105.59   
Mar-25-17 10:10:22 PDT
 
     e***t ( 4236Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 89.00   
Mar-24-17 14:35:51 PDT
 
     u***n ( 1063Feedback score is 1000 to 4,999)      EUR 75.00   
Mar-24-17 12:04:59 PDT
 
    Starting Price      EUR 69.00   
Mar-20-17 12:15:01 PDT



Πώς ο λαχνός αυτός απο 321 χτύπημα πήγε 675

Μήπως έχει δίκιο ο herakliotis?

Σαφως αναφερεσαι στο φακελλο, τον οποιο αγορασα εγω.Φαινεται βεβαια απ'αυτο ότι δεν εχεις εμπειρια του ebay Χαμόγελο,τα χτυπημητα δεν είναι όπως σε"" Live" δημοπρασια η στο "room"  ενός οικου δημοπρασιών.Δεν πανε δηλαδή αναλογικα 5-10-15-20..100-150...και παει λεγοντας.Πληροφοριακα οι δημοπρασίες του γαλλου που εβγαλε την αλληλογραφια με τους φακελλους ΜΚΕ,ηταν  πολύ καθαρες, κι οι συμμετασχοντες πραγματικοι κι όχι πιονια η δευτεροι λογαριασμοι του πωλητη.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 04, 2017, 04:18:22 μμ »

Σαφως αναφερεσαι στο φακελλο, τον οποιο αγορασα εγω.Φαινεται βεβαια απ'αυτο ότι δεν εχεις εμπειρια του ebay Χαμόγελο,τα χτυπημητα δεν είναι όπως σε"" Live" δημοπρασια η στο "room"  ενός οικου δημοπρασιών.Δεν πανε δηλαδή αναλογικα 5-10-15-20..100-150...και παει λεγοντας.Πληροφοριακα οι δημοπρασίες του γαλλου που εβγαλε την αλληλογραφια με τους φακελλους ΜΚΕ,ηταν  πολύ καθαρες, κι οι συμμετασχοντες πραγματικοι κι όχι πιονια η δευτεροι λογαριασμοι του πωλητη.

Αγαπητέ φίλε δεν ανέφερα το όνομα σου απο λεπτότητα αλλά αφού το αναφέρεις εσύ Χαμόγελο
Εγώ βάζω ερωτήματα, οι απαντήσεις είναι κατα την κρίση του καθενός.
Το παράδειγμα είναι απλώς παράδειγμα.Σου είπα και νομίζω το θυμάσαι οτι και εγώ τις συγκεκριμένες επιστολές θα τις έπαιρνα γιατί είναι μοναδικές.
Και στην αίθουσα εχω δει παρεπιπτόντως διπλασιασμό τιμής ούκ ολίγες φορές.Δεν πάει απαραίτητα αναλογικά.Ο δημοπράτης τρίβει τα χέρια του και προχωράει..
ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ  αυτόν που χτυπάει ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ, δεν είμαστε και πολλοί!

ΤΟΝΙΖΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΩ ΠΑΛΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΦΥΓΕΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ

ΔΕΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 04, 2017, 04:26:32 μμ »

Είναι γνωστό ότι στις δημοπρασίες κατά καιρούς έχουν χρησιμοποιηθεί βαλτοί και χρησιμοποιούνται ακόμα.
Και εγώ έχω βάλει φίλους να το κάνουν παλαιότερα δεν κρύβομε. Αλλά μου λέτε ότι στην αι8ουσα δεν υπάρχουν φυτευτοί ? Αυτά παντού υπάρχουν.
Η Αύξηση του ποσού που παραθέτει ο φίλος GSHH προφανώς δεν δείχνει τα ενδιάμεσα χτυπήματα παρά μόνο όταν το αντικείμενο αλλάζει χέρια. Οπότε η απάντηση είναι ναι είναι φυσιολογικό !
Η μεγάλη αλήθεια επίσης που λες και είναι το κυρίως μειονέκτημα του Εβαυ είναι ότι έχεις 4 μήνες να γυρίσεις πίσω το αντικείμενο αρκεί να πεις απλά "item is not as described" και να κάνεις ένα claim στο ebay.
Μπορεί πράγματι να το κάνεις γιατί άλλαξες γνώμη η γιατί απλά σου ήρθε το ρεύμα.
Πράγματι ο πωλητής στο εβαυ είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ εκτεθειμένος στον αγοραστή έχοντας μόνον το όπλο του αποκλεισμού του πελάτη από Future Buyer.
Μάλιστα έχει δημιουργηθεί ολόκληρο θέμα τον τελευταίο χρόνο με τούς Κινέζους αγοραστές γραμματοσήμων.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences