Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 08:21:33 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 λίρες 1836 Σαρδηνίας Κάρλο Αλμπέρτο  (Αναγνώστηκε 4863 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 24, 2015, 12:15:15 πμ »

Ευχαριστώ τον Smartmorpheus για την κατατοπιστική του απάντηση και την παράθεση και των 2 οπισθότυπων. Το θέμα είναι μάλλον λυμένο απο πλευράς σπανιότητας, τότε όμως γιατί η ngc το δίνει σε XF40 στα 3000 και δεν φεύγει στο ebay στα 1980 ? Αυτό εδώ φαίνεται ότι είναι σε AU κατάσταση, αρα θεωρητικά πιάνει παραπάνω....
Ο καταλογος της NGC αφορα τιμες για νομισματα πιστοποιημενα απο αυτην σε καθε βαθμο, που πουληθηκαν σε δημοπρασιες.
Δινει μια γενικη ιδεα, αλλα δεν ειναι ακριβης μπουσουλας.
 Η αποσταση ενος πιστοποιημενου XF με αυτο του φιλου σου, που κατα πασα πιθανοτητα ειναι xf details, ειναι τεραστια.
 Και φυσικα, ο υποψηφιος αγοραστης θα πρεπει να ξερει αρκετα για τα νομισματα αυτα για να αναγνωρισει γνησιοτητα.
 Αν θες την προσωπικη μου γνωμη, εαν ο φιλος σου θελει να αποκομισει καποια καλη υπεραξια περαν της τιμης του μεταλλου, θα πρεπει να το πιστοποιησει, εστω και μονο για την γνησιοτητα.
 Αλλιως το βλεπω χλωμο για Ελλαδα να πετυχει μια καλη πωληση. (και παλι πιστοποιημενο details μην περιμενει και πολλα  στην Ελλαδα..)
Οι εδω εραστες των μεγαλων συλλεκτικων χρυσων προτιμουν πεντολιρα, αντε και κανα εκατοφραγκο Γαλλικο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 24, 2015, 09:21:50 πμ »

Τυγχάνει να είμαι συλλέκτης τύπων, και τον λόγο που δεν πιάνουν μεγάλη υπεραξία αυτού του είδους τα νομίσματα, τον εξήγησα :
Κι αυτό επειδή οι περισσότεροι συλλέκτες χρυσών, κυνηγούν τύπους και όχι όλες τις σειρές. Ειδικά σε αυτοκρατορίες ή χώρες που έχουν κάθε χρόνο κοπή (ακόμη και πολλές κοπές ανά έτος), όπως η Γαλλία, η Ιταλία, η Αυστρία κλπ.

Στην Ελλάδα για παράδειγμα, έχω ένα μονόλεπτο του 1869 κι ένα του 1878 και έτσι έχω κλείσει τους τύπους μονόλεπτων του Γεωργίου. Οπότε αν τύχει να βρω ένα μονόλεπτο του 1870, θα προσπαθήσω να το αποκτήσω μόνο αν είναι πολύ υψηλής κατάστασης και σε καλή τιμή. Η μέση κατάσταση του μονόλεπτου του 1870 δεν με απασχολεί παρόλο που είναι σπανιότερο, διότι και να το αποκτήσω δεν αναβαθμίζω.


Ωπ κατι εσβησες απο τα παραπανω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σωστός... Είναι το ίδιο νόμισμα, γι αυτό και έσβησα το σχόλιο.
Μπορούν να γίνουν συγκρίσεις με άλλα που ανέβηκαν.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences