Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 11:43:44 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 16
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Όριο εμβάσματος στο εξωτερικό 500 Ευρώ μέσω ίντερνετ.  (Αναγνώστηκε 66419 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 06:24:25 μμ »

Να βγάλω το Καλασνικοφ από το γράσσο;;;

(Φιλάκια...)
? Άνεση
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 09:46:34 πμ »

Η πρόεδρος της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζών και διοικητής της Εθνικής Τράπεζας Ελλάδος Λούκα Κατσέλη στη συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών, είπε, σχετικά με την άρση των capital controls, ότι αυτό μπορεί να γίνει στο τέλος του έτους, αρχές του επόμενου έτους, υπό την προϋπόθεση ολοκλήρωσης της ανακεφαλαιοποίησης.
Κατ' εμέ, αυτές είναι πολύ αισιόδοξες δηλώσεις, γιατί η ανακεφαλαίωση προϋποθέτει την υλοποίηση και άλλων παραμέτρων που σαφώς παρουσιάζουν μεγάλες δυσκολίες...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 09:50:00 πμ »

ξαναμίλησα σήμερα με την τραπεζα, μου ειπε οτι περιμένουν εντολή από την κυβέρνηση και οτι δεν βγήκε ΦΕΚ .τρεχα γύρευε δηλαδή
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 11:03:27 πμ »

Βρε Μιχάλη, αν είναι απλώς διαδικαστικό, όπως σου είπαν, μικρό το κακό. Αν περιμένουν απλώς το χαρτί, είναι το "καλό" σενάριο. Αν σου έλεγαν "δεν έχουμε ιδέα" ή "περιμένουμε την εγκύκλιο με οδηγίες για την εφαρμογή ή την υλοποίηση", εκεί θα ίσχυε το "ττέχα γύρευε"... :-)
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 12:48:17 μμ »

Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι σε όλες τις άλλες περιπτώσεις που έχει υπάρξει χαλάρωση των κεφαλαιακών ελέγχων (π.χ. σωρευτική ανάληψη, έως 420 Ευρώ, κάθε Παρασκευή, αύξηση ορίου εξαγωγής για επαγγελματίες κ.λ.π.) τα μέτρα εφαρμόστηκαν άμεσα.

Ειδικά για το συγκεκριμένο μέτρο περιμένουμε και περιμένουμε και περιμένουμε...!!!!

Σα να'χουμε κάνει αίτηση για συνταξιοδότηση στο ΟΓΑ ένα πράγμα...!!!! Αναποφασιστικότητα Θυμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 12:54:59 μμ »

Λογικό είναι, σύντροφε συνονόματε. Από αυτή την περίπτωση χάνουν λεφτά (την προμήθεια του "χειροκίνητου" εμβάσματος). Τις κάρτες, για παράδειγμα, τις ενεργοποίησαν νωρίτερα, γιατί είχαν να κερδίσουν από το 3% της προμήθειας.

Πιο... τίμια θα σου φερθεί κάποιος που θα συνατήσεις τυχαία μια νύχτα στο Λάγκος της Νιγηρίας (λιμάνι), παρά ελληνική τράπεζα. (< Σημειώστε το αυτό.) :-))))
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 12:59:39 μμ »

Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι σε όλες τις άλλες περιπτώσεις που έχει υπάρξει χαλάρωση των κεφαλαιακών ελέγχων (π.χ. σωρευτική ανάληψη, έως 420 Ευρώ, κάθε Παρασκευή, αύξηση ορίου εξαγωγής για επαγγελματίες κ.λ.π.) τα μέτρα εφαρμόστηκαν άμεσα.

Ειδικά για το συγκεκριμένο μέτρο περιμένουμε και περιμένουμε και περιμένουμε...!!!!

Σα να'χουμε κάνει αίτηση για συνταξιοδότηση στο ΟΓΑ ένα πράγμα...!!!! Αναποφασιστικότητα Θυμός

Το πρώτο που αναφέρεις δεν έχει επιπτώσεις. Τι 60/ημέρα, τι 420/εβδομάδα. Ενα και το αυτό.
Το δεύτερο θα δημιουργούσε προβλήματα στον εφοδιασμό της αγοράς και κατ' επέκταση σε μας τους καταναλωτές. Ενδεχόμενος περιορισμός, θα αύξανε τα λουκέτα των καταστημάτων και κατ' επέκταση θα πολλαπλασίαζε τα προβλήματα των τραπεζών.
Η εξαγωγή, όμως, συναλλάγματος από ιδιώτες και επιπτώσεις θα έχει στην Εθνική οικονομία και μείωση των τραπεζικών αποθεμάτων, οπότε την καθυστερούν όσο μπορούν.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 02:51:22 μμ »

Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι σε όλες τις άλλες περιπτώσεις που έχει υπάρξει χαλάρωση των κεφαλαιακών ελέγχων (π.χ. σωρευτική ανάληψη, έως 420 Ευρώ, κάθε Παρασκευή, αύξηση ορίου εξαγωγής για επαγγελματίες κ.λ.π.) τα μέτρα εφαρμόστηκαν άμεσα.

Ειδικά για το συγκεκριμένο μέτρο περιμένουμε και περιμένουμε και περιμένουμε...!!!!

Σα να'χουμε κάνει αίτηση για συνταξιοδότηση στο ΟΓΑ ένα πράγμα...!!!! Αναποφασιστικότητα Θυμός

Το πρώτο που αναφέρεις δεν έχει επιπτώσεις. Τι 60/ημέρα, τι 420/εβδομάδα. Ενα και το αυτό.
Το δεύτερο θα δημιουργούσε προβλήματα στον εφοδιασμό της αγοράς και κατ' επέκταση σε μας τους καταναλωτές. Ενδεχόμενος περιορισμός, θα αύξανε τα λουκέτα των καταστημάτων και κατ' επέκταση θα πολλαπλασίαζε τα προβλήματα των τραπεζών.
Η εξαγωγή, όμως, συναλλάγματος από ιδιώτες και επιπτώσεις θα έχει στην Εθνική οικονομία και μείωση των τραπεζικών αποθεμάτων, οπότε την καθυστερούν όσο μπορούν.

Ναι απόλυτα λογικά αυτά που λες, αλλά εμένα η πρακτική που εφαρμόζουν μου φαίνεται...κομπογιαννίτικη!
Είτε μην άρεις καθόλου τον περιορισμό για την εξαγωγή συναλλάγματος (με τα σωστά επιχειρήματα που λες), είτε, άπαξ και τον εξαγγείλεις άρε τον όπως κάνεις μ'όλα τ'άλλα μέτρα.

Αυτό το "εξαγγέλω αλλά δεν εφαρμόζω" ειδικά για το συγκεκριμένο μέτρο κομπογιαννίτικο μου φαίνεται!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 02:54:40 μμ »

Λογικό είναι, σύντροφε συνονόματε. Από αυτή την περίπτωση χάνουν λεφτά (την προμήθεια του "χειροκίνητου" εμβάσματος). Τις κάρτες, για παράδειγμα, τις ενεργοποίησαν νωρίτερα, γιατί είχαν να κερδίσουν από το 3% της προμήθειας.

Πιο... τίμια θα σου φερθεί κάποιος που θα συνατήσεις τυχαία μια νύχτα στο Λάγκος της Νιγηρίας (λιμάνι), παρά ελληνική τράπεζα. (< Σημειώστε το αυτό.) :-))))

Αυτό που λες εσύ είναι άλλη περίπτωση.
Εννοείς δηλαδή να έχει δοθεί η εντολή υλοποίησης του μέτρου απ'την κυβέρνηση, αλλά σκοπίμως και εκ του πονηρού να μην την εφαρμόζουν οι τράπεζες, για το λόγο που λες!
Άαααααααλλη περίπτωση κομπογιαννιτισμού αυτή...!!!!

Εγώ ξέρω ότι έκανα αγορά 20 Ευρώ απ'το ebay , πήγα να κάνω την πληρωμή , απέτυχα και ο πωλητής με κυνηγάει (και δικαίως ο άνθρωπος!) πότε θα πληρώσω και δεν ξέρω τι ν'απαντήσω!  Αναποφασιστικότητα Λύπη Θυμός

Υ.Γ.: Δεν το'ξερα ότι είμαστε συνονόματοι.  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 03:05:09 μμ »

Εγώ, σε ανάλογη περίπτωση, του έστειλα ένα mail και του εξήγησα ότι λόγω των capital δεν μπορεί να γίνει η μεταφορά, του ζήτησα συγγνώμη και ακύρωση. Το κατανοήσε και όλα καλά. Ηταν βέβαια έμπορος και μάλιστα Γερμανός, οπότε καταλαβαίνεις...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 03:07:14 μμ »

Εγώ, σε ανάλογη περίπτωση, του έστειλα ένα mail και του εξήγησα ότι λόγω των capital δεν μπορεί να γίνει η μεταφορά, του ζήτησα συγγνώμη και ακύρωση. Το κατανοήσε και όλα καλά. Ηταν βέβαια έμπορος και μάλιστα Γερμανός, οπότε καταλαβαίνεις...

Και ο δικός μου Γερμανός είναι και αναμένω να'χω την ίδια αντιμετώπιση, απλά περιμένω σήμερα και αύριο μήπως κάτι αλλάξει.
Στην αντίθετη περίπτωση θα κάνω το ίδιο...δυστυχώς!  Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 03:09:19 μμ »

Πάντως, προς πληροφόρηση, με τις τελευταίες αλλαγές στους κεφαλαιακούς ελέγχους, ισχύει το εξής:

"Οι μεταφορές κεφαλαίων στο εξωτερικό επιτρέπονται, χωρίς να απαιτείται έγκριση από τις Ειδικές Υποεπιτροπές των τραπεζών ή την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών, για τις εξής περιπτώσεις:
...
...
•η αποδοχή και εκτέλεση εντολών μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τράπεζες έως του ποσού των πεντακοσίων (500) ευρώ ανά καταθέτη (Customer ID) και ανά ημερολογιακό μήνα, μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των τραπεζών που λειτουργούν στην Ελλάδα και αποδέχονται καταθέσεις, το οποίο έχει οριστεί και κατανεμηθεί ανά τράπεζα με την Απόφαση αριθμ. 770/30.9.2015 (ΦΕΚ Β΄ 2119) της  Επιτροπής Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών".
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 03:18:53 μμ »

Γιατί σου κάνει εντύπωση; Έχω τόνους παραδειγμάτων για τις ελληνικές τράπεζες.

Προεξάρχον το σχετικό σχόλιο του Σημίτη, όταν ήταν πρωθυπουργός, ότι οι τράπεζες δεν εφαρμόζουν τους νόμους (σε θέμα που είχε γίνει τότε για κάποιες προμήθειες και τα "ψιλά γράμματα" γενικότερα).

Κάποτε μου ήρθε επιστροφή φόρου στον τραπεζικό μου λογαριασμό (Eurobank) με χρέωση 3 ευρώ. Πάω Ολυμπιακός στο ΓΛΚ, ανεβοκατεβαίνω δυο-τρεις ορόφους, μου δίνουν την υπουργική απόφαση που προβλέπει ότι οι συμβάσεις με τις τράπεζες θα πρέπει να προβλέπουν ότι τα όποια έξοδα θα πρέπει να βαρύνουν το κράτος και όχι τον πολίτη, Ολυμπιακός στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας, κάνω μια αναφορά και την άλλη μέρα μου διαγράφουν τα 3 ευρώ.

Σου λέει, ποιος θα φάει μια μέρα και θα χάσει ένα μεροκάματο για να βρει την άκρη. Και αν τη βρει, του λέμε "συγγνώμη, λάθος" και το σβήνουμε. Πόσοι έχουν κάνει αναφορά για να ζητήσουν πίσω τα 3 ευρώ;;;

Τη συγκεκριμένη χρέωση "εισερχόμενου εμβάσματος" δεν μπορούσαν να τη χρεώσουν στο κράτος, σύμφωνα με τη σύμβαση που είχαν υπογράψει, γιατί το κράτος δεν θα τη δεχόταν.



Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο (με 0% προκαταβολή κιέτς), άλλα υπόγραψα στη δανειακή σύμβαση, άλλο ποσό μου ήρθε. Μπουκάρησα στα κεντρικά της Alphabank και απαίτησα να δω το χαρτί με την υπογραφή μου. Μετά από πολλά και διάφορα μου απάντησαν ότι "δεν υπάρχει χαρτί με την υπογραφή μου". Είχαν πλαστογραφήσει το συμβόλαιο, γιατί είχαν κάνει λάθος...

(Το τι έγινε στη συνέχεια είναι άλλο κεφάλαιο. Κάποτε όμως που το συζήταγα με κάποιον γνωστό από την Εμπορική, χαμογέλασε με ύφος "ανακάλυψες κι εσύ την Αμερική"...)

...όρεξη να έχεις να σου λέω...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 03:26:22 μμ »

Απόφαση αριθμ. 770/30.9.2015 (ΦΕΚ Β΄ 2119)

Τυπικά ισχύει από χθες, ουσιαστικά από σήμερα. Αν έκανες αγορά προχθές, είσαι παράνομος. ;-)

(Πλάκα κάνω, καλά ξεμπερδέματα, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε...)
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 03:29:15 μμ »

...
•η αποδοχή και εκτέλεση εντολών μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τράπεζες έως του ποσού των πεντακοσίων (500) ευρώ ανά καταθέτη (Customer ID) και ανά ημερολογιακό μήνα, μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των τραπεζών που λειτουργούν στην Ελλάδα και αποδέχονται καταθέσεις, το οποίο έχει οριστεί και κατανεμηθεί ανά τράπεζα με την Απόφαση αριθμ. 770/30.9.2015 (ΦΕΚ Β΄ 2119) της  Επιτροπής Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών".
Αρα, όχι μέσω e-banking, αλλά μέσω τραπεζών. Αντί να χρεωθώ 1€ θα χρεώνομαι με 15€. Για την ώρα αποτρεπτικό!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 16
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences