Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 10:58:37 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αισιοδοξία από Β.Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 4536 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 14, 2015, 01:37:49 μμ »

Όταν λες "στους άλλους", εννοείς "στους άλλους Έλληνες" ή σε "αλλοδαπούς"; Συμφωνώ με όσα λες, αλλά από τη στιγμή που οι συμπατριώτες μου νοιάζονται "τι θα φάνε, τι θα πιούνε και τι θ' αρπάξει ο πισινός τους", αναγκαστικά και το δικό μου μέλλον καθορίζεται από αυτούς.

Το "μαζί τα φάγαμε" δεν είναι σχήμα λόγου, είναι η μόνη αλήθεια που ειπώθηκε αυτόν τον καιρό. (Βέβαια, στο ερώτημα "αυτός που το είπε πού βρήκε το θράσος και μιλάει", δεν έχω απάντηση.)

Αφού τους ψηφίσαμε και τους δώσαμε εντολή "Τσοβόλα, δώσ' τα όλα", πώς να τους κατηγορήσω.

Τέσπα... ξαναγυρνάω στην άποψή μου ότι το σημαντικότερο πρόβλημα της Ελλάδας είναι οι Έλληνες, κυβερνήτες και κυβερνώμενοι. Ας φέρουμκε τον Νταβούτογλου να μας βάλεο τάξη. :-)
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 14, 2015, 01:44:23 μμ »

Το πρόβλημα είναι ότι όταν οι οι μισοί έλληνες διαπρέπουν και δημιουργούν οι άλλοι μισοί ζηλοφθονούν!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 14, 2015, 02:03:55 μμ »

Αγαπητέ Γιώργη, με αναγκάζεις να αναφερθώ σε κάτι πολύ συγκεκριμένο, που αφορά τις υποδομές. Το έχω ξαναγράψει, βέβαια, αλλά είναι ένα καλό παράδειγμα "ελληνικότητας".

Τα ΕΛΤΑ εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία των Ολυμπιακών Αγώνων για να επεκτείνουν τις υποδομές τους να αυξήσουν τον κύκλο εργασιών τους και στον συλλεκτικό τομέα (και αλλού). Η Τράπεζα της Ελλάδος... εβλεπε τα τρένα (και την Ολυμπιάδα) να περνούν...

Δεν θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση να αναφέρεις την άποψή σου σχετικά, ας την υποθέσει ο καθένας μας...

Τελικά, αποφάσισε η ΤτΕ "να κουνήσει τον πισινό της" πολύ αργότερα, μέσα στην κρίση. Έστω και αργά, μπράβο της. Παρόλα αυτά, ξεσηκώθηκαν κάποιοι Έλληνες συλλέκτες ενάντια σε αυτές τις προσπάθειες (και την έγκαιρη των ΕΛΤΑ και την καθυστερημένη της ΤτΕ), γιατί έχασαν την κότα με τα χρυσά αυγά... Αντί να συγχαρούν αυτούς που πάνε να στήσουν μια υποδομή και να δημιουργήσουν κάτι, εξανίστανται γιατί έχασαν το φαϊ...

Άρα, ποιοι είναι οι άπληστοι και οι ιδιοτελείς;

ΥΓ Έτσι και καταρρεύσει και ο χρυσός, θα παραπονιούνται οι Έλληνες συλλέκτες ότι δεν έμεινε τίποτα που "αξίζει" να συλλεχτεί. :-)
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 04, 2015, 02:15:55 μμ »

Γνώρισα τον κύριο Ηλιόπουλο και τον πιλότο του. Πραγματικά παληκάρια.
Εύχομαι στον κύριο Ηλιόπουλο, παρά τις κρίσιμες οικονομικές συνθήκες που επικρατούν στη Χώρα μας, να προχωρήσει και να ολοκληρώσει με επιτυχία το πρόγραμμα παραγωγής και διάθεσης του αεροσκάφους.
Δ
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences