Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 07:16:01 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Σε ποιά  ηλικιακή ομάδα ανήκετε;  (Η ψηφοφορία έληξε: Απρίλιος 23, 2016, 08:13:27 μμ)
15-30 - 13 (13.4%)
31-40 - 44 (45.4%)
41-50 - 24 (24.7%)
51-60 - 10 (10.3%)
61+ - 6 (6.2%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 96

Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ηλικία μελών του Στεκιού.  (Αναγνώστηκε 14950 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 13, 2016, 08:13:27 μμ »

Θα είχε πιστεύω ενδιαφέρον να είχαμε μια εικόνα της μέσης ηλικίας των ασχολούμενων με συλλογές.
Αν κάποιος αναρωτιέται το γιατί,πείτε το περιέργεια...
Η διάρκεια της ψηφοφορίας είναι 10 μέρες,όποιος θέλει μπορεί να συμμετέχει.Επίσης,μπορείτε να σχολιάσετε ελεύθερα,όπως πάντα.
Η ψηφοφορία έχει να κάνει με το πόσων ετών είστε,όχι πόσο αισθάνεστε. Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ.
 Αν η Διαχείριση δεν επιθυμεί την ψηφοφορία ως άσχετη με τον συλλεκτισμό(όπως προφανώς είναι),μπορεί να διαγράψει αμέσως το θέμα χωρίς καμμία περαιτέρω εξήγηση,απόλυτα κατανοητό και σεβαστό.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2016, 08:27:36 μμ από sabby » Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2016, 09:43:34 μμ »

Το ερωτημα ειναι ευλογο. Ειναι φυσικο να ψαχνουμε πληροφοριες για ατομα που συνδεονται απο κατι κοινο. Θα κολλησω λιγο στην πρωτη φραση ομως.

Το θεμα ειναι οτι καθως το συγκεκριμενο forum αφορα σε μεγαλη πλειοψηφια του "κλασσικες" συλλογες, τα αποτελεσματα θα αφορουν κλασσικους συλλεκτες. Με αυτο εννοω οτι τα αντικειμενα περι των οποιων ο λογος ειναι τα πιο mainstream. Κοινως εδω θα δουμε ηλικιες συλλεκτων νομισματων-χαρτονομισματων-γραμματοσημων κατα 99% ειμαι πολυ σιγουρος.

Η συλλογη δεν περιοριζεται σε αυτα τα αντικειμενα ομως. Ο προηγουμενος χωρος χομπυ μου ειναι 50% συλλεκτικος και 50% gaming. Αναφερομαι σε συλλογες card games. Και πριν βιαστειτε να το σκεφτειτε ως "παιδκο" hobby, δειτε το παρακατω λινκ για να καταλαβετε για τι τιμες μιλαμε στα συλλεκτικα τεμαχια.

https://www.magiccardmarket.eu/Products/Singles?name=&idExpansion=0&idRarity=&onlyAvailable=&sortBy=lowPrice&sortDir=desc&view=list

Το site ειναι ενδεικτικο οπου πουλανε τυχαιοι ιδιωτες και οχι επαγγελματικα "μαγαζια" (οποτε και ουτε διαφημιση κανω σε κανεναν αγαπητοι moderators). Εκει οι τιμες εκτοξευονται. Κι ομως οι μεσοι οροι ηλικιας σε αυτα ειναι δραματικα χαμηλοτεροι. Παγκοσμιοι πρωταθλητες και οχι μονο σπανια ειναι ανω των 30-35 ετων. Και πολυ λεω. Και με τα βραβεια που λαμβανουν αυτοι εχουν τις μεγαλυτερες συλλογες συνηθως.

Και οπως οι νομισματικοι συλλεκτες εχουν την ngc και την pcgs για grading, ετσι και οι παικτες card games εχουν τις PSA και BGS για τα ακριβα τους κομματια. (ασχετο αν μ' αρεσει η οχι  Γλώσσα) Θελω να πω μ αυτο δεν ειναι κανα υπαναπτυπτο hobby στο εξωτερικο. Αντιθετα ειναι απ' τα μιο μοντερνα και εκει-mainstream.

Στο φορουμ δεν εχουμε καν θεματολογια σχετικη. Και δεν το λεω για μομφη, αλλα ως γεγονος. Ετσι και υπηρχε και εκεινος ο συλλεκτικος κοσμος εδω, ο μεσος ορος ηλικιων στανταρ θα ηταν μικροτερος.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 13, 2016, 09:59:59 μμ »

Συγνωμη για το διπλο ποστ. Και αν και δεν μου αρεσει το επομενο χομπυ, εκει να δειτε τι παιζει. Συλλεκτικες Μινιατουρες. Και παλι μην πηγαινει το μυαλο σας σε "μπαρμπαδακια" και "μολυβενια στρατιωτακια".

Ψαχτε λιγο να δειτε τι γινεται στους χωρους του warhammer απο συλλεκτες. Εκατονταδες μοντελα, να τα χουν ολα, το καθενα με διαφορετικο τροπο. Βιτρινες οσο πιανει το ματι. Οι τρελλαμενοι φτιαχνουν και τεραιν οσο ειναι το σαλονι μου για να απλωσουν τους στρατους τους.

Διαγωνισμενοι για καλοβαμμενα, εξιδεικευσεις, τα λεφτα να πεταγονται για μια αβαφτη απο τα 5 στα 100 ευρω, αλλοι να ζουνε μονο "πουλωντας υπηρεσια βαψιματος". Και να πεις ειναι 5 τρελλοι? Για κοιταξτε που και στην Ελλαδα δεν ξερω και γω ποσα ατομα ιδιωτικου κλαμπ εχουν νοικιασει χωρο στο κεντρο της ΑΘηνας μονο και μονο γι αυτο. Περα του τι γινεται στα μαγαζια.

Λεγοντας ολα αυτα, με αγαπη σας καταθετω τις εμπειριες μου απο εναλλακτικους χομπιστικους και συλλεκτικους χωρους. Προς Θεου δεν προσπαθω να μειωσω κανενα ειδος συλλογης. Αλλωστε κι εγω το τελευταιο διμηνο εχω φαει τρελλο κολλημα με νομισματα και ξημεροβραδυαζομαι σε αυτο το φορουμ να κοιταω θεματα με κερματα και χαιρομαι σαν παιδακι στην Disneyland οσο τα βλεπω.

Απλα αναφερω ξανα οτι αλλοι μεγαλοι συλλεκτικοι χωροι αφορουν αλλες ηλικιες απο του φορουμ.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:18:17 μμ »

Φίλε corvus,αν δείς το avatar μου θα καταλάβεις οτι το gaming δεν μου είναι άγνωστη λέξη. Κλείσιμο ματιού
Η δική μου φιλοσοφία όταν δημιούργησα την ψηφοφορία αυτή,ήταν να μάθω ποιές ηλικίες ενδιαφέρονται να συλλέγουν.Το τί συλλέγουν, ή πόσο κάνει,για μένα έρχεται δεύτερο.Πρώτα έρχεται η χαρά του "νέου αποκτήματος"είτε είναι θυρεός,είτε επινικελωμένη μάρκα ΟΤΕ,είτε καπάκι της ΕΨΑ,ή ακόμα και η platinum edition του asassin's creed...
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:21:25 μμ »

Με χαρα παρατηρω το avatar σου φιλε sabby  Χαμόγελο

Επιμενω, οτι δεν ειναι ολων των ειδων οι συλλεκτες ομως στο ομορφο αυτο φορουμ. Λειπουν κατηγοριες ολακερες.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:32:51 μμ »

Μια χαρα ειναι το θεμα, για να δουμε ποσοι κωλογεροι ειστε εδω μεσα, που με εχετε βρει αμουστακο παλικαρι και με καταπιεζετε.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:46:23 μμ »

Όλες οι ηλικίες μπορεί να ενδιαφέρονται για συλλογές, αλλά σε μια γενική  ψηφοφορία δεν μπορείς να καταλάβεις αντικειμενικά  ποιες ηλικίες ενδιαφέρονται. Σκέψου να ψηφίσουν 10 που να είναι συλλέκτες σε πίνακες ζωγραφικής , κοσμήματα, θα είναι κάποιος από αυτούς  15 έως 30.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:46:43 μμ »

Μια χαρα ειναι το θεμα, για να δουμε ποσοι κωλογεροι ειστε εδω μεσα, που με εχετε βρει αμουστακο παλικαρι και με καταπιεζετε.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αφου σκεπτομαστε να σε στειλουμε κατασκηνωση το καλοκαιρι.Μονο με συγκαταθεση κηδεμονα  Μεγάλο χαμόγελο

Γιαννης 39
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:48:59 μμ »

Μια χαρα ειναι το θεμα, για να δουμε ποσοι κωλογεροι ειστε εδω μεσα, που με εχετε βρει αμουστακο παλικαρι και με καταπιεζετε.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
SilverSurfer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:52:56 μμ »

Είμαι 27 και ασχολούμαι κυρίως με νομίσματα καθώς και συλλεκτικές μινιατούρες! Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
George1999
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 102



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 14, 2016, 02:30:43 μμ »

Ειμαι 17 και ασχολουμαι με τηλεκαρτες,και λιγοτερο με νομισματα και χαρτονομισματα
Καταγράφηκε

If you are good at something never do it for free
ΙΒΑΝ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 280


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 14, 2016, 04:27:27 μμ »

τρελα για χρυσες αγγλιδουλες και οχι μονο Σαρκασμός Σαρκασμός
γιαννης 36
Καταγράφηκε
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 14, 2016, 06:25:14 μμ »

Ειμαι 38 και ασχολουμαι με οτιδηποτε εχει σχεση με χρυσο, νομισματα κλπ.   Χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 14, 2016, 07:14:22 μμ »

Μια χαρα ειναι το θεμα, για να δουμε ποσοι κωλογεροι ειστε εδω μεσα, που με εχετε βρει αμουστακο παλικαρι και με καταπιεζετε.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


να μαζευτούμε όλοι μαζί να πάμε καμιά μπουρδελότσ@ρκα όλοι οι αμούστακι...... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 14, 2016, 07:41:06 μμ »

Πρόσφατα μπήκα στα 44 και συλλέγω νομίσματα,κέρματα ΟΤΕ και δευτερευόντως ασημένια bullion.
Ανυπομονώ για τη λήξη της ψηφοφορίας,σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences