Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 02:20:28 μμ
Σελίδες: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 96869 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #330 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 11:07:21 πμ »

παράδειγμα φακέλου με  "πινεζοτρύπωμα" που πήγε για απολύμανση .

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #331 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 11:57:37 πμ »

Το δεχομαι ....αν και δεν εξηγει για ποιο λογο εχουν τρυπες ασφραγιστα γραμματοσημα.
Επειτα, η τρυπα που εδειξα στο προηγουμενο ποστ δεν εχει καμια σχεση με αυτες, αυτες ειναι αρκετα ευδιακριτες και μεγαλες, εμενα ειναι ορατη μονο αν δεις το γραμματοσημο σε διαφανεια, γι αυτο ελεγα μηπως ειναι φυσικο του χαρτιου.
Αν ηταν για τετοιο λογο πασο, αλλα πιστευω ειναι η μειοψηφια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #332 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 12:01:46 μμ »

LHH, αν μπει διαρρηκτης η κλεφτης χαιρετισματα, το καλυτερο ειναι καποια καλα να ειναι σε θυριδα ή τελοσπαντων σε καποιο ασφαλες μερος. Παντως καλα κανεις και παιρνεις μετρα, φυλαγε τα ρουχα σου Χαμόγελο
Οσον αφορα αυτα του Βλαστου, θεωρω το πρωτο γραμματοσημο β διαλογης (για τσακισμα) και το δευτερο γ λογω κομμενου κατω περιθωριου. Απορω για τις τιμες κλεισιματος, παρα πολυ υψηλα το προσωρινο για κομμενο περιθωριο.
Ισως να μαι εγω ο λεπτολογος της υποθεσης, τι να πω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #333 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 01:50:42 μμ »

ouzaki
η απολύμανση γινόταν με τις χαρακιές με το ξυράφι,όπως και φαίνονται...

Ωραία τρόφη για σκέψη ,το πως γινόντουσαν οι τρύπες στα γραμμ.,δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό....
Οι φάκελλοι με ΜΚΕ προέρχονται στη συντριπτική τους πλειοψηφία από αλληλογραφία που φύλαγαν δικηγόροι,ναυλομεσίτες τραπεζίτες,άνθρωποι του εμπορίου και της δημόσιας διοίκησις,π.χ. οι δικηγόροι Βλασόπουλος στην Τεργέστη- θα έλεγα ένας στους πέντε φάκελλους-και Δουρούτης κάπου στη Πελοπόννησο,Πάτρα νομίζω,που οι κληρονόμοι τους βρήκαν και τους πούλησαν.
Ισως τους πιάνανε τότε σαν μάτσο με κάτι αιχμηρό...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #334 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 02:02:49 μμ »

Με λιγα λογια LHH και λοιποι, αυτο που ακομα δεν εχω καταληξει μετα απο τοσα χρονια συλλογης, ειναι η αποτιμηση της βαρυτητας των ελαττωματων πανω στην αξια.
Τι θεωρει ο Καραμητσος πχ Fine, τι VF, τι XF, και τι ελατωμματα και βαρυτητα αυτων αντιστοιχουν στο καθενα απο αυτα.
Οπως και τι θεωρειται β διαλογης και γ.
Τα ελατωμματα μπορω και τα εντοπιζω, το θεμα ειναι ομως οτι ακομα δε μπορω να τα αξιολογησω.
Πιστευω οτι για εναν νεο συλλεκτη ειναι θεμα καθοριστικης σημασιας, εγω τοσα χρονια συλλογη και ακομα δε τα εχω καταφερει.
Για μενα ειναι το Α και το Ω σε μια συλλογη. Και μετα επονται τα υπολοιπα, οπως η μελετη. Πρωτα ομως οφειλουμε να γνωριζουμε τι κατασταση ειναι αυτο που κραταμε και πως αξιολογειται σε σχεση με την αξια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #335 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 02:07:39 μμ »

H εξαρση της χολερας στην Ευρωπη ηταν την περιοδο 1815-1860.Οι πιθανοτητες να βρεθουν επιστολες με γραμματοσημα με χαρακιες η τρυπες ειναι σχετικα μικρες,ενω αντιθετα ειναι πολυ συχνες στους φακελλους προγραμματοσημικης περιοδου.
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #336 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 03:28:53 μμ »

ouzaki
η απολύμανση γινόταν με τις χαρακιές με το ξυράφι,όπως και φαίνονται...



δεν γνωρίζω αν άρχισε η προσπάθεια  απολύμανσης πρώτα με χαρακιές η με  την μέθοδο διάτρησης .
εξάλλου αυτό νομίζω δεν έχει και μεγάλη σημασία .
σημασία έχει ότι υπάρχουν πολλά παραδείγματα με φακέλους "πινεζoτρυπημένους" που ανήκουν στην κατηγορία του φιλοτελισμού „ταχυδρομείο χολέρας
εδώ και άλλα παραδείγματα με φακέλους της κατηγορίας αυτής.
ο πρώτος από αμβούργο γia μπορντω 25.11.1831
ο δεύτερος  από κοπενχάγη για jacobstad





Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #337 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 03:49:01 μμ »

εδώ και ένα ωραίο δικό μας  παράδειγμα  με χαρακιά απολύμανσης.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1802


Προφίλ
« Απάντηση #338 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 05:08:56 μμ »

Παραθέτω 2 link με διαφωτιστικές πληροφορίες γιά την αξιολόγηση των γραμματοσήμων.
Εκεί απαντάται και το ουσιώδες ερώτημα του φίλου heretic77 "..τι θεωρει ο Καραμητσος πχ Fine, τι VF, τι XF,.."

http://www.psestamp.com/pdf/2009_GradingGuide_092009.pdf

http://www.mcphilatelics.com/education/stampterms/stampterms.html

Όσο γιά το θέμα των "καρφιτσωμένων", πιθανολογώ πως αυτά προέκυψαν από ατυχείς χειρισμούς κάποιων ταχυδρομικών υπαλλήλων της εποχής τους, προφανώς γιά να διευκολύνεται έτσι η ανάσυρση των φύλλων πριν την κοπή τους. 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #339 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 05:45:23 μμ »

Ευχαριστω πολυ φιλε! Θα το μελετησω και θα επανελθω!
Παντως για τα τρυπια του κρεμ χαρτιου εχω ακομα τις επιφυλαξεις μου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #340 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 07:03:37 μμ »

Νομιζω gemuncey23 πως τα link που παραθεσες ηταν απο τα πιο χρησιμα πραγματα που εχω διαβασει στο στεκι φετος! Μου ανοιξαν τα ματια πραγματικα. Ουσιαστικα λοιπον, το stamp grading ειναι κατι παρομοιο με αυτο των νομισματων (μη πω οτι το ξεπερναει) σε πολυπλοκοτητα. Αρα ουσιαστικα η απαξιωση ελαφρα τη καρδια γραμματοσημων σε β και γ διαλογης ειναι εντελως λαθος ορος. Υπαρχουν τοσες ενδιαμεσες καταστασεις που ενα ελατωμμα δε μπορει να γκρεμοτσακισει την τιμη στο 90% που λεγανε καποιοι καταλογοι. Εξαρταται απο  χιλιους 2 παραγοντες.
Οσο μπαινει κανεις πιο βαθια στο χωρο νομιζω θελει ολο και περισσοτερη μελετη. Βεβαια δε ξερω κατα ποσο αυτο το συστημα βαθμολογησης ή καποιο παρομοιο θα εφαρμοστει και στα Ελληνικα γραμματοσημα, παντως αν γινει κατι τετοιο θα ναι πραγματικα επανασταση στο ελληνικο γραμματοσημο.
Ουσιαστικα ειναι μια αγορα που ειναι στα σπαργανα, και οποιος εχει καλο ματι θα ανταμοιφθει στο μελλον -και το αντιστροφο. Οπως ειναι τωρα η αγορα τσουβαλιαζονται σε γενικους ορους καταστασεις που αργοτερα θα κατηγοριοποιηθουν πιο αναλυτικα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #341 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 07:46:12 μμ »

υπερβολές Σαρκασμός

 βάλε αναζήτηση  στέκι " ΤΑ ΚΑΤΟΧΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΞΙΑ " Σαρκασμός
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #342 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 09:04:23 μμ »

Δύο παρατηρήσεις πάνω στη ωραία κίνηση του jemuncey να μας ανεβάσει τα link.
Η μια γενική.τα αμερικάνικα γραμμ.ειδικά της περιόδου 1847-1882 είναι κατα περίπτωση διαθέσιμα σε μεγάλύτερες ποσότητες από τα αντίστοιχα ελληνικά της ΄περιόδου 1861-1886,άρα και σαφώς πιο αυστηρά κριτήρια...
Η δεύτερη είναι συγκεκριμένη,και αφορά τη σφράγιση με πένα,σε εμάς αν εξαιρέσει κανείς τα Ιονικά του 1859-1864,στις ΜΚΕ έχουν συνήθως κανονική τιμή,και σε κάποιες περιπτώσεις επι φακέλλου,με υπεραξία,ενώ εδώ του δίνει -30% στη τιμή καταλόγου
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #343 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 09:37:26 πμ »

Ενδιαφέροντα  τα link από το ouzaki  , σαν ένα γενικό κανόνα ταξινόμησης που ο καθένας μπορεί να φτιάξει τους δικούς του κανόνες για την συλλογή του . Όταν πάμε όμως να το συνδέσουμε με αξία μιας  συλλογής και μελλοντικές πωλήσεις    δε νομίζω ότι μπορεί να εφαρμοστεί  στην Ελλάδα  καθότι εξαρτάται και από τις διαθέσιμες ποσότητες ΜΚΕ , την ποιότητα τους  , το ενδιαφέρον του κόσμου  και τους όποιους εμπορικούς κανόνες ισχύουν στην αγορά.   Δηλαδή όταν δεν υπάρχει ενδιαφέρον  στην αγορά  ( όπως τώρα) και ο έμπορος στραγγίζει την τιμή αγοράς για να βγάλει  ένα κέρδος τότε η οποιαδήποτε προσπάθεια μας να τεκμηριώσουμε ότι παρολο  τις όποιες  μικροφθορές  τα  γραμματόσημα μας είναι VF ή Sup νομίζω ότι θα πέσουν στο κενό.
Εάν κάποιος στο μέλλον απομονώσει τους έμπορους και καταφέρει να πουλήσει τη συλλογή του σταδιακά   μέσω internet π.χ  τότε όλα καλά . Δε ξέρω όμως εάν στη πώληση θα είμαστε σε θέση ως ιδιώτες να πουλήσουμε ΜΚΕ παρέχοντας εμπιστοσύνη στον πελάτη και χωρίς να έχουμε κάποια πιστοποίηση  . Μονο  εαν θα  βρεθεί κάποιος έμπειρος συλλέκτης που τα ξεχωρίζει και μπορεί  να τα εκτιμήσει .
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #344 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 10:02:16 πμ »

Νομιζω οτι οι κανονες ποιοτητας δεν εχουν να κανουν αυτοι καθεαυτοι με τη σπανιοτητα. Το λεει και μεσα στα κειμενα, αν και εδω που τα λεμε, οι ΜΚΕ ειναι διαθεσιμοι σε τοσο αφθονες ποσοτητες (πλην καποιων λιγων σπανιων) που δε νομιζω να τιθεται ιδιαιτερο θεμα. Μιλαω βεβαια σε σφραγισμενη κατασταση. Επισης, εγω βλεπω αρκετα μεγαλο ενδιαφερον στην αγορα, ακομα και τωρα στην εποχη της κρισης, βλεπω και στο ebay πως υπαρχουν πολλα χτυπηματα, ιδιαιτερα σε καλα κομματια.
Παντως ειναι σωστο αυτο που λες , χωρις πιστοποιηση ενας ιδιωτης δεν ειναι ευκολο να πουλησει με την καταλληλη εμπιστοσυνη και αξιοπιστια. Και οχι μονο ιδιωτης θα προσεθετα εγω.
Προς το παρον παντως υπαρχουν πολλα σκοτεινα σημεια στην αξιολογηση ,πχ στις περιοδους του κρεμ χαρτιου οι μικρολεπτυνσεις περιπου 1 χιλιοστου σε σφραγισμενα κομματια ειναι θα ελεγα η μεγαλη πλειοψηφια και βλεπω οτι και στις δημοπρασιες ΔΕΝ αναφερονται. Θα ελεγα οτι μικρολεπτυνσεις και μικροτσακισεις τα εντασουν στα πλαισια του VF, ενω οταν αναφερουν superb υποτιθεται οτι δεν υπαρχουν (παντα υποτιθεται). Το υποκειμενικο στοιχειο ειναι εντονο αλλα πιστευω θα ερθει καποια στιγμη η πιστοποιηση και θα ξεδιαλυνει το τοπιο.
Το προβλημα με τα γραμματοσημα βεβαια ειναι οτι δε θα συμφερει για φθηνα κομματια, ενω στα νομισματα ακομα και φθηνα κομματια τα πιστοποιει καποιος επειδη σαν ποσοτητα ειναι ασυγκριτα πιο λιγα απο τα γραμματοσημα. Ενω στα γραμματοσημα σε καποιες σειρες, τα φθηνα δε κανουν ουτε 10 λεπτα σαν αξια, οποτε ισως θα επρεπε να τις αξιολογουν ως ενιαιο συνολο. Για τις κεφαλες Ερμη παντως νομιζω θα ηταν οτι πρεπει μια τετοια διαδικασια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences