Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 09:19:07 πμ
Σελίδες: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 96814 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #315 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 12:30:04 μμ »

Για να δουμε και το παρακατω κομματι, θελω να μου πειτε 2 πραγματα
1) το προφανες, αν αυτη η εκτυπωση θεωρειται κατι το ιδιαιτερο
2) αν θεωρειται λεπτυνση αυτο το ασπρο σημαδακι που φαινεται στη διαφανεια στο κεφαλι  (στο φτερο) ή εγω ειμαι υπερβολικα λεπτολογος








Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #316 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 01:35:12 μμ »

Και βέβαια είναι κάτι το ιδιαίτερο,μια τυχαία περίπτωση να κάτσει μια τρίχα ή κλωστή πάνω στη πλάκα εκτύπωσης,ή ακόμα να ήταν στο κουβά με το χρώμα και να απλώθηκε με το χρωστήρα,όπως και νά'χει είναι μια γοητευτική περίπτωση-εμένα μου αρέσουν και θα πλήρωνα υπεραξία,για άλλους ειναι μη σημαντικό.
Τώρα,στη φωτο φαίνεται λέπτυνση,αλλά το καλύτερο είναι να το δεις πλάι στο φως,όπως κάνουμε με το ανάγλυφο,αλλά από την πίσω πλευρά για να δεις αν λείπει χαρτί...μπορεί να είναι λαδωμένο σημείο και όχι λέπτυνση
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #317 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 02:24:59 μμ »

Ευχαριστω Πανο, οι απαντησεις σου αυτες ειναι πολυτιμες για μενα. Πραγματικα δε ξερω με αυτες τις λεπτυνσεις τι γινεται, αυτα τα φωτεινα σημεια δε ξερω αν θεωρουνται ή οχι. Φαινονται και αλλα στο χαρτι. Δε ξερω αν υπαρχει κεφαλη χωρις τετοια, να μην εχει ουτε ενα. Σου στελνω μια διαγωνια φωτο , οντως μαλλον σα να φαινεται κατι να λειπει, αλλα αυτο ειναι ικανο να χαρακτηρισει το γραμματοσημο ως γραμματοσημο με λεπτυνση?
Η 2η φωτο δειχνει κατι αλλο, μια τσακιση στην κατω γωνια. Αυτες οι τσακισεις θεωρουνται φυσιολογικες ή ριχνουν την αξια? Εννοω τετοιου μεγεθους.
Θελω να πω μετα απο ολα αυτα, υπαρχει κεφαλη του Ερμη να ειναι στην ΠΕΝΑ εντελως λειο χαρτι, χωρις καμια τσακιση εντελως και χωρις ουτε ενα φωτεινο σημειο, τετοια λεπτυνσουλα? Για αυτου του ειδους την τελειοτητα τιμολογουν οι καταλογοι? Ή θεωρουν φυσιολογικα τετοια ελαττωματακια και ακομα το γραμματοσημο ειναι α διαλογης?
Και ενα τριτο. Στον καταλογο Ερμη εχω διαβασει οτι το χαρτι των κρεμ εκδοσεων ειναι κακης ποιοτητας, ενιοτε και με μικρες τρυπες. Μια τετοια περιπτωση δειχνω στη διαφανεια, στην 3η φωτο. Αυτη η τρυπα θεωρειται κατι το φυσικο? Μου κανει για πιο μικρη απο pinhole, οποτε αν ειναι απο τη φυση του χαρτιου, το γραμματοσημο θεωρειται ελατωμματικο?

Οι γνωμες σας θα με βοηθησουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!






Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #318 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 03:11:30 μμ »

Heretic
Εγω προσωπικά την εχω πατήσει ουκ ολίγες φορές σε αγορές μου στο παρελθόν με γραμματόσημα που είχαν λέπτυνση και μικρές τρυπούλες , ιδιαίτερα με τις μικρές τρύπες που μπορεί να ελέγξεις το γραμματόσημο στο φως και να σου ξεφύγουν .. Αυτά τα γραμματόσημα τα ταξινόμησα  κατευθείαν σε δεύτερης διαλογής γιατί πιστεύω ότι δεν είναι σφάλματα, οτι έχουν γίνει από εξωτερικούς παράγοντες . Σε ένα γραμματόσημο με πολύ λεπτό χαρτί , όπως το παρισινό 20 λεπτο  μια μικρή λέπτυνση μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογική και να μην επηρεάσει την τιμή του .Η γνώμη που εχω διαμορφώσει είναι ότι μια λέπτυνση ή τρύπα ρίχνει περισσότερο απo to 1/3 της τελικής τιμής του γραμματοσήμου  κάτω σε σχέση με ένα καλό γραμματόσημο . 
Όμως έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και σε δημοπρασίες υπάρχουν πολλά γραμματόσημα με τέτοιες τρύπες , σπάνια θα δούμε να το αναφέρει ο δημοπράτης στη περιγραφή του .
Επειδή είμαι  παθόν αυτός είναι ίσως  και ένας λόγος που δε θέλω να ψωνίζω από το eaby, τέτοια προβλήματα δε εντοπίζονται.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #319 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 03:18:32 μμ »

Εμενα φερτε μου ενα γραμματοσημο που ειναι καλο απο ολες τις αποψεις και πραγματικα δινω και πανω απο τον καταλογο. Δε νομιζω οτι υπαρχει κεφαλη του Ερμη χωρις κανενα απολυτως ελαττωμα. Πρεπει να ναι μετρημενες, αντε μια στις εκατο.
Υποψιν οι περισσοτερες αγορες μου δεν ειναι απο ebay, αλλα απο γνωστους οικους δημοπρασιων.
Παντως ο καταλογος Ερμη μιλουσε για χαρτι κρεμ με τρυπες. Αρα ισως να θεωρουνται φυσικες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #320 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 03:30:45 μμ »

Θα συμφωνήσω σε αυτό που γράφεις , πολλά γραμματοσημα που πουλιούνται έχουν λεπτύνσεις και λιγότερα τρύπες , είναι περίπου ισομοιρασμένα  τα μη προβληματικά με τα προβληματικά. Είναι δύσκολο να βρεις καλό γραμματοσημο που να έχει και καλά περιθώρια ..
Κάποτε θελα να αγοράσω το παρισινό δεκάλεπτο που είχε πολύ καλή πρόσοψη με περιθώρια  άλλα είχε από πίσω 3 !! σαρνιέρες κολλημένες, φυσικά δε προχώρησα, ακόμα και αυτό πιστεύω οτι μπορεί να ρίξει τη τιμή του.
Εγώ θεωρώ οτι οι έμποροι τα αγοράζουν φτηνά εξαιτίας αυτών των "προβλημάτων τους'' και τα πουλάνε σε κανονικές τιμές.

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #321 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 03:36:26 μμ »

Θα θελα και μια αλλη γνωμη ομως για τον καταλογο Ερμη, οπου αναφερει ξεκαθαρα για χαρτι με τρυπες.
Η πειρα μου τοσων ετων παντως μου εχει καταδειξει οτι στα λεγομενα 'α διαλογης' υπαρχει μια ανεκτικοτητα (απο οικους δημοπρασιων κυριως) σε πολυ μικρες τσακισεις και λεπτυνσεις. Εγω θα χαρακτηριζα ενα γραμματοσημο χωρις απολυτως κανενα ελατωμμα (δηλαδη εντελως λεια επιφανεια και ειδικα στο κρεμ χαρτι κανενα φωτεινο σημειο πισω, χωρια ολα τα αλλα , περιθωρια καλα κλπ) ως πολυτελειας.
Πχ λεει για τα 10λεπτα ο καταλογος τιμη 8 ευρω. Στην αγορα πωλουνται λιγο κατω απο 3 ευρω. Εμενα αν μου δωσει καποιος ενα δεκαλεπτο 80-86 οπως το θεωρω εγω χωρις ελατωμμα, το πληρωνω και 10.
Σιγουρα δεν ειναι δυνατον  να χαρακτηριστει β διαλογης ενα κομματι με τα ελατωμματακια που εδειξα στις πιο πανω φωτο, γιατι αλλιως, στις 'κανονικες' λεπτυνσεις και τσακισεις, το γραμματοσημο θα ειχε 0 αξια. Και τωρα τελευταια βλεπω στο ebay πως κλεινουν λοτα με μεγαλα ποσα, που απεχουν παρασαγγας απο τα ποιοτικα στανταρ που θετω ακομα και για β διαλογης κομματια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #322 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 09:13:11 μμ »

Ας κάνω μια υπόθεση,
εγώ
εσυ heretic
και midili
δεν έχουμε έρθει πρόσωπο με πρόσωπο με ένα έμπορο για να του πουλήσουμε.
Αρα κάνουμε υποθετικές σκέψεις,ειδικά μιλώντας για τον εαυτό μου,που δεν έχω προβει σε καμία πώληση όλα αυτά τα χρόνια.
Ετσι έχουμε,όταν γράφει ο συγγραφέας του καταλόγου,για τρύπες στο υποκίτρινο χαρτί εννοει το πορώδες,αυτό που σε μεγένθυση ας πούμε x10 φαίνεται σαν την επιφάνεια της Σελήνης-!-όλο κρατήρες και ανώμαλη επιφάνεια αλλά στο φως δεν φαίνεται σαν τρύπες,και γι'αυτό το γραμμ.σου heretic έχει pin hole,τρύπημα καρφίτσας και ασφαλώς έχει μια μείωση.
Μείωση που όμως δεν το κάνει midili αυτομάτως β΄διαλογής γιατί και εκει έχουμε διαστάσεις,το παραπάνω γραμμ.έχει πολύ μικρή τρύπα,άρα και στα δικά σου που τα μετακίνησες στα β΄ μπορείς να το επανεξετάσεις.
Οσο αφορά τις τσακίσεις του χαρτιού και εκει υπάρχουν διαβαθμίσεις,οι επιδιορθωμένες που δεν φαίνονται παρά μόνο στο φως,έχουν άλλη μείωση τιμής,μικρότερη από μια άλλη περίπτωση που λυγίζει το χαρτί...
Αυτά αν θυμάμαι καλά ο Ερμης έχει μια αναφορά στη διάφορες βαθμίδες κοστολόγησης των γραμμ.-Δημήτρη ο Νάλτσας έχει και μάλιστα με μεγάλη λεπτομέρεια,στις αρχικές σελίδες.
Και τέλος ,ε,όχι ότι δεν  υπάρχουν γραμμ άψογα,απλά  πηγαίνεις δύο ώρες πριν από την δημοπρασία στο Χίλτον ή στα γραφεία του κάθε οίκου που κάνει δημοπρ.και να εξετάζεις τα λοτ που θέλεις,επιτυχία 100%
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #323 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 09:53:34 μμ »

Δε μπορεις να φανταστεις , προσπαθω να κανω αναδιαταξη τη συλλογη και τα πραγματικα καλα κομματια τα βαζω σε χωρια αλμπουμ. Ε λοιπον, ειμαι στο φως της ημερας διπλα στο παραθυρο και εξεταζω καθε γραμματοσημο, μπορει να μου παρει και 5 λεπτα το ενα. Το τι εχω ανακαλυψει δε λεγεται Χαμόγελο Ολα αγορασμενα απο οικους δημοπρασιων εννοειται (εκτος απο λιγα στο ebay οπου οκ εκει το περιμενεις). Ολα σε τιμες νορμαλ, χωρις να αναφερεται καν ελαττωμα. Ε λοιπον, στο 80% αυτων, ολο κ κατι εβρισκα.
Ειναι πραγματικα τρομερο αυτο που γινεται.
Για μενα μονο η πιστοποιηση θα σωσει την κατασταση.
Αυτο που λες για το ξενοδοχειο, αν ημουν Αθηνα θα το εκανα 100%.
Οταν για να παω Αθηνα θελω ενα 100ευρω το διημερο, τοτε μια αγορα πχ 200 ευρω κρινεται ασυμφορη. Ειναι σα να τα παιρνω ηδη β διαλογης. Χωρια η ταλαιπωρια.
Καλα απορω και για κατι αλλο. Αυτοι οι συλλεκτες εκεινα τα χρονια πραγματικα ή ηταν ηλιθιοι ή δεν ειχαν καθολου συλλεκτικη παιδεια, δε μπορω να εξηγησω το λογο που καρφιτσωνανε τα γραμματοσημα.
Παντως pinhole δε μου κανει, ειναι πολυ πολυ μικρη τρυπα, απο pinholes εχω αλλο υλικο χαχα...
Με εχουν βασανισει οσο δε φανταζεστε αυτα τα γραμματοσημα. Οσο ημουν στα νομισματα επαιρνα το κουτι μου ετοιμο και ημουν ευχαριστημενος. Μεχρι που εμφανιστηκαν καποιοι που παραποιουσαν και τα κουτια ακομα, οποτε λεω σ'αυτη τη χωρα δεν υπαρχει σωτηρια. Μου κοψανε το ενα χομπι, θα μου κοψουν και τα γραμματοσημα τωρα.
Πραγματικα δεν εχω θεμα να χασω λεφτα αν ειναι να παρω κατι που μ αρεσει. Δε μπορω ομως να πληρωνω για αλφα πραγμα και να παιρνω βητα. Να δωσω και υπεραξια για ενα αλφα πραγμα που θα το παρω και θα το χαιρομαι μια ζωη. Οχι να παρω τον κατιμα πληρωμενο για χαβιαρι.
Πιστευω οτι καποια στιγμη που θα ειμαι πολυ μεγαλος και δε θα φοβαμαι για τη ζωη μου ή για τιποτα αλλο, θα κανω ενα ωραιο ποστ και θα αναφερω τα παντα, οτι εχω παρει, τις περιγραφες και το τι πραγματικα πηρα, ακομα θα αναφερω και ονοματα και οτιδηποτε. Ελπιζω οταν θα μαι 80 χρονων να μη με φανε πριν την ωρα μου  Μεγάλο χαμόγελο

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #324 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 10:08:56 μμ »

Αφηρημένος ξέχασα ότι Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα Στριφογύρισμα ματιών
Και επίσης ξέχασα για το γραμμ με το θέμα αν έχει λέπτυνση,σαν να μου φαίνεται ότι λειπει μέρος χαρτιού στο σημείο που φεγγίζει,άσε που αν ήταν κάποια ουσία,λαδιά,θα είχε και οπτικό ίχνος.
Το να βασανίζεσαι σημαίνει ότι και σε εξιτάρει κιόλας,το πρόβλημα είναι να μη απογοητευτείς...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #325 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 10:17:56 μμ »

Προσπαθω να καταλαβω η αγορα τι ανεκτικοτητα δειχνει και τι αποτιμαει α' β και γ διαλογης.
Δινω 2 παραδειγματα κλειστων δημοπρασιων. Τι διαλογης πιστευετε ειναι τα κομματια και αν οι τιμες κλεισανε συμφωνα με την κατασταση τους..
http://www.ebay.com/itm/222264692190?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/322276360765?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #326 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 10:55:55 μμ »

Πιστευω οτι καποια στιγμη που θα ειμαι πολυ μεγαλος και δε θα φοβαμαι για τη ζωη μου ή για τιποτα αλλο, θα κανω ενα ωραιο ποστ και θα αναφερω τα παντα, οτι εχω παρει, τις περιγραφες και το τι πραγματικα πηρα, ακομα θα αναφερω και ονοματα και οτιδηποτε. Ελπιζω οταν θα μαι 80 χρονων να μη με φανε πριν την ωρα μου  Μεγάλο χαμόγελο

Μη μας αγριεύεις τώρα.
Εχει χρόνια να γίνει κακό για γραμματόσημο.

ΦΟΝΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΟ

Μία από τις τραγικότερες ιστορίες στο συλλεκτικό χώρο ξετυλίχτηκε με αφορμή ένα μπλε γραμματόσημο των 2 σεντ από τη Χαβάη. Στα τέλη του 19ου αιώνα το γραμματόσημο αυτό ανήκε στον γάλλο Γκαστόν Λερού. Το 1892 ο συλλέκτης αυτός βρέθηκε μέσα στο σπίτι του δολοφονημένος. Η αστυνομία βρισκόταν μπρος σε ένα μυστήριο, καθώς δεν έλειπε κανένα από τα αρκετά πολύτιμα αντικείμενα που κοσμούσαν το σπίτι. Όμως ένας ντετέκτιβ, καθώς ξεφύλλιζε κάποιο από τα άλμπουμ του νεκρού, παρατήρησε ότι το γραμματόσημο της Χαβάης έλειπε. Το ερευνητικό του δαιμόνιο τον οδήγησε σε έναν άλλο γνωστό συλλέκτη, κάποιον  πλούσιο άνδρα ονόματι Έκτορ Ζιρού. Ο ντετέκτιβ, υποδυόμενος τον συλλέκτη, προσέγγισε τον Ζιρού, κέρδισε την εμπιστοσύνη του και κατόρθωσε αυτό που επεδίωκε: ο Ζιρού δέχθηκε να του δείξει κάποιο βράδυ τη συλλογή του. Μπροστά του βρισκόταν η μπλε Χαβάη, εξαιτίας της οποίας ο Λερού οδηγήθηκε στο θάνατο. κατά τη διάρκεια της δίκης ο Λερού ομολόγησε το φόνο. Τα λόγια του ήταν «Χωρίς τη Χαβάη δε μπορούσα να ζω».


Το γραμματόσημο των 2 σεντ της Χαβάης (κατάλογος Michel αρ.1) εκτιμάται στα 200.000 € σφραγισμένο και στα 700.000 € ασφράγιστο. Εκδόθηκε την 1η Οκτωβρίου 1851, ακριβώς 10 χρόνια πριν την έκδοση του πρώτου ελληνικού γραμματοσήμου. Η Χαβάη εξέδιδε τα δικά της γραμματόσημα από το 1851 ως το 1899. Ένα έτος αργότερα προσαρτήθηκε στις Η.Π.Α. Το γραμματόσημο ανήκει στη σειρά των «ιεραποστολικών», τα οποία ονομάστηκαν έτσι επειδή χρησιμοποιούνταν κυρίως για την αλληλογραφία των ιεραποστόλων που βρίσκονταν στο νησιωτικό σύμπλεγμα. H αξία των 2 σεντ προοριζόταν κυρίως για την αποστολή εφημερίδων προς τις Η.Π.Α. Σήμερα είναι γνωστά μόνο 15 κομμάτια και συγκαταλέγονται στις εξαιρετικές σπανιότητες του φιλοτελισμού. Τα πρώτα γραμματόσημα εκτυπώθηκαν στη Χαβάη στο τυπογραφείο μίας εφημερίδας, της «The Polynesian»



Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #327 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 08:42:22 πμ »

Heretic τα γραμματόσημα του Βλαστού να τα κρίνουμε σύμφωνα με τα περιθώρια τους ? Γιατί λεπτύνσεις και τρύπες δεν φαίνονται ..  Και από Βλαστό εγώ στο παρελθόν έχω πάρει γραμματόσημα με τρύπες .  Εγώ προσωπικά γραμματόσημα με περιθώρια πολύ στενά δεν αγοράζω γιατί τα θεωρώ ότι δεν έχουν καλή μεταπώληση .

Σχετικά με θέματα απογοήτευσης που ανέφερες επειδή είσαι  στην επαρχία,  νομίζω ότι υπάρχουν παιδιά από Αθήνα εδώ στο στέκι που ενδεχόμενα θα μπορούσαν να σε διευκολύνουν  ελέγχοντας κάποιους λαχνούς  δημοπρασίας όταν  σε ενδιαφέρουν , συλλεκτική  αλληλεγγύη..  Σαρκασμός


Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #328 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 09:39:21 πμ »

salonico
Ωραία ιστορία!
Και να προσθέσω ότι ο κάτοχος μιας συλλογής γραμμ.πρέπει να ιεραρχεί την ασφάλεια των γραμμ.με πρώτο πράγμα την ακεραιότητά  τους.
Τι μπορεί να συμβεί σε περίπτωση πλημμύρας στο σπίτι,π.χ. σπάσιμο σωλήνα,μπάσιμο νερών βροχής,-πάντα σε υπερυψωμένο μέρος-,πυρκαγιάς,εγώ έχω πάντα διπλα στα άλμπουμ και μια τσάντα του ικέα,για την ανάγκη να βάλω μέσα τα τέσσερα πιο σημαντικά άλμπουμ,σε περίπτωση μικρών παιδιών,σε μέρος που δεν θα φτάνουν ή ακόμα και σφράγισμα με ταινία, και τέλος μιας δομικής καταστροφής,ας πούμε σεισμός-σπάνιο.
Μετά τα παραπάνω έρχεται ο κλοπή,που ας υποθέσουμε ότι ένας διαρρήκτης παίρνει το άλμπουμ-ποιό από όλα?-και μετά τι?...
Το μόνο που βλεπω σε αυτή τη περίπτωση είναι τα πάει σε κάποιο τσιγγάνο/παλιατζή,με μηδαμινό κέρδος/αξία κόπου.
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #329 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 10:42:07 πμ »

Καλα απορω και για κατι αλλο. Αυτοι οι συλλεκτες εκεινα τα χρονια πραγματικα ή ηταν ηλιθιοι ή δεν ειχαν καθολου συλλεκτικη παιδεια, δε μπορω να εξηγησω το λογο που καρφιτσωνανε τα γραμματοσημα.



καλημέρα,

ούτε ηλίθιοι  ηταν , ούτε στην  έλλειψη συλλεκτικής παιδείας
οφείλεται  ο λόγος για τις " τρύπες πινέζας" σε φακέλλους /γραμματόσημα.

ήταν ένα μέτρο προστασίας στην προσπάθεια καταπολέμησης της χολέρας
που δάμαζε τότε στην ευρώπη .

τρυπούσαν τους φακέλους και τους κρατούσαν πάνω
από αναθυμιάσεις για απολύμανση  .
μαζί  με  τους φακέλους άρπαζαν και καμία αδέσποτη  „τρύπα“  και τα γραμματόσημα .

αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί όλες τις τρύπες που βλέπουμε σε  γραμματόσημα  .

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences