Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 10:49:30 μμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 96955 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 15, 2016, 08:18:01 μμ »

Στις 62-67 δεν υπαρχουν τετοιοι χοντροι ΑΕ? Επισης η ημερομηνια δε λεει και πολλα γιατι μπορει να ειναι late σφραγιση, αν και για Ζακυνθο λογικο ειναι να ειχε κινηση και να ανανεωναν τις παραγγελιες πιο γρηγορα.
Αξιζει τιποτα λες?

Τα 5λ καθαρισμένων και 1871 έχουν πάντα την αξία τους,βέβαια το μικρό δίπλωμα που έχει παίζει τον ρόλο του αλλα μην ξεχνάς αν,λέμε αν,πουλήσεις ποτέ  την συλλογή σου,στα τόσα γραμμ.δεν θα πολυφανεί ένα ελαφρο τσακισμα
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 15, 2016, 08:30:39 μμ »

Πρέπει να μας πεις αν έχει ισχυρο ανάγλυφο.
Αν έχει μπορεί να είναι η β''εκδοση των συνεχόμενων αν όχι είναι μαλλον* επιμελημένο αρχών 1862

*τα επιμελημένα έχουν στο μάγουλο μια διακοπή των γραμμων σκίασης και φαίνεται σαν γραμμη,σαν να οριοθετει το μάγουλο και αυτό δεν την έχει...από την άλλη οι ΑΕ είναι ισχυρό αποδεικτικό επιμελημένων
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 15, 2016, 08:56:16 μμ »

Αυτο με το αναγλυφο με δυσκολευει να το καταλαβω , εκτος απο καποιες κραχτες περιπτωσεις που φαινεται απο πισω. Οι εκδοσεις 62-67 εχουν περιγυρο? Αυτο που εχω νομιζω οτι εχει ιχνη λευκου περιγυρου γι αυτο το τοποθετησα στις προσωρινες εκδοσεις..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 15, 2016, 09:59:47 μμ »

Μα είναι απλό ,το βάζεις υπό γωνία σε φως,κατα προτίμηση σε φωτιστικό γραφείου,και παρατηρής τα λευκά μέρη αν προεξέχουν και πόσο.
Αν δεν προεξέχουν δεν είναι η πρώτη των συνεχόμενων-η παλιά Μαίος 1862-,δεν είναι επιμηλημένη,δεν είναι συνεχόμενα,ως και τα πρασικοκύανα του 1865,μετά το ανάγλυφο σχεδόν φεύγει και όλα αυτά με μελέτη των ΑΕ πάντα.
Μάίος οι ΑΕ αχνοφαίνονται
Επιιμελημένη ισχυρή σκίαση με παράλληλα θρόμβους μελάνης
Πρώτα τραβήγματα συνεχόμενων,σαφής εκτύπωση,σκίαση κανονική, χρώμα ΑΕ-τεράστιο πεδίο μελέτης-αντίστοιχο της εικόνας
Τέλος ο λευκός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Ιούλιος 15, 2016, 10:24:19 μμ »

Κακεκτυπα με τιποτα?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Ιούλιος 16, 2016, 09:04:25 πμ »

Απορία
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Ιούλιος 16, 2016, 10:49:42 πμ »

Κακεκτυπα με τιποτα?
[/quote

Μα αφού είναι καλής και σαφής εκτύπωσης
Το σημείο του προηγούμενου μυν.που δεν φαίνεται ολόκληρο:
''Τέλος ο λευκός περίγυρος ,στη περίπτωση αυτή δεν είναι και ο ισχυρότερος,εξάλλου οι περίγυροι στα κακέκτυπα συνδιάζονται με την κακή εκτύπωση των γωνιών-θυμίζουν 1870''
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Ιούλιος 16, 2016, 10:57:09 πμ »

Απορία

Ενα από τα δευτερεύον σφάλμ.πλάκας,που όπως όλα τα σ.π.παίζουν καθοριστικό ρόλο και στη κατάταξη,π.χ.αν αυτό το σφάλμα-που προέρχεται από το απρόσεκτο καθαρισμό της πλάκας ,μάλλον με βούρτσα-όχι το άλλο-που το προξένησε την γρατζουνιά εμφανίζεται από το 1863 τότε αποκλείονται οι παλιότερες εκδόσεις...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Ιούλιος 16, 2016, 11:03:27 πμ »

Αυτο τοτε γιατι κατατασεται στις προσωρινες κακεκτυπες? Ουτε περιγυρο εχει, ουτε λευκες γωνιες, και μαλλον καλη εκτυπωση εχει
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=547&lot=396685
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Ιούλιος 16, 2016, 12:13:17 μμ »

Μία άποψη και μία πραγματικότητα.
Η άποψη ότι η ενασχόληση με τις ΜΚΕ είναι η πεμπτουσία του φιλοτελισμού.
Επείτα ο μεγαλύτερος των ελ.γραμμ.,Α.Αργυρόπουλος,είχε πει,από το μακρινό 1929,ότι ''οι ΜΚΕ  είναι ένας λαβύρινθος''

Στο θέμα μας,κιτρινίλα,έτσι εκλαϊκευμένα,και χρωματισμός αρκούν για την κατάταξη στις κακέκτυπες-με την ανάλογη παρουσίαση των αε.
Τώρα,υπήρξαν και κάποια,συγκριτικά λίγα, κακέκτυπα,τα οποία ήταν σαφής εκτύπωσης,ίσως και γι'αυτό το ξεκινάει από ψηλα,για prussian blue,έστω με τρία μεγάλα περιθώρια
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Ιούλιος 16, 2016, 12:13:38 μμ »

Παρεπιμπτοντως δε βλεπω καποιο αναγλυφο, η τουλαχιστον δε μπορω να το διακρινω εγω.Το κομματι που παραθεσα ειναι στην κατοχη μου και ο χρωματισμος του ειναι εκπληκτικος!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Ιούλιος 16, 2016, 01:08:23 μμ »

Παρεπιμπτοντως δε βλεπω καποιο αναγλυφο, η τουλαχιστον δε μπορω να το διακρινω εγω.Το κομματι που παραθεσα ειναι στην κατοχη μου και ο χρωματισμος του ειναι εκπληκτικος!
Αμα είναι έτσι ,τότε στα επιμελημένα
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Ιούλιος 16, 2016, 01:10:15 μμ »

Αυτο τοτε γιατι κατατασεται στις προσωρινες κακεκτυπες? Ουτε περιγυρο εχει, ουτε λευκες γωνιες, και μαλλον καλη εκτυπωση εχει
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=547&lot=396685
Ίσως ο ΚΜ βασίζεται για την ταξινόμηση κυρίως στον ΑΕ (επιμελημένα-->πιο απαλός) και δευτερευόντως στην εκτύπωση.
Αυτό που έβαλες δεν έχει λίγο περίγυρο πίσω στο μαλλάκι του Ερμή;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Ιούλιος 16, 2016, 01:39:54 μμ »

Αυτο που ποσταρα εχει περιγυρο, του ΚΜ δε  βλεπω να εχει καθολου. Τι διαφορα εχουν οι ΑΕ μεταξυ κακεκτυπων και επιμελημενων?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Ιούλιος 16, 2016, 01:44:55 μμ »

Βαθιάς απόχρωσης και πιο πολύ έντονα εκτυπωμένοι,υπερπλήρης, με πιο έντονα τους θρόμβους χρώματος.
Εξ'αλλου ,επειδή μοιάζουν οι αε μεταξύ των δύο εκδόσεων,στη μια περίπτωση έχουμε πάνω από 4-5 αποχρώσεις αε και στη άλλη, επιμέλημένη ,έχουμε μία με διακυμάνσεις
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences