Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 01:57:00 μμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 96861 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 28, 2016, 04:26:39 μμ »

Και γω πιστευω πως ειναι η "108". Παραθετω 4 κομματια ,με αριθμους  3 και 8..
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 28, 2016, 09:48:24 μμ »

Πολύ ωραία και ενδιαφέρον κουβέντα γίνεται,επειδή, όπως έχω γράψει παραπάνω δεν είναι σε χώρο να δω καταλόγους η σφρ.53 στο 20λ είναι Βόνιτσα ?
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 28, 2016, 10:14:11 μμ »

heretic
Στις πιο πολλές περιπτώσεις στα δίλεπτα.αυτό ο χρωματισμός παραπέμπει στα συνεχόμενα 1862-67.Εδώ βοηθάει και το ορατό από μπροστά ανάγλυφο και η χαρακτηριστική εκτύπωση-είναι και άκρη φύλλου.
Πάντως δεν θα'ταν άσχημη ιδέα να ποστάρεις τα δίλεπτα στο topic που άνοιξα,έτσι ώστε να τα έχουμε συγκεντρωμένα
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 28, 2016, 10:38:42 μμ »

Πολυ γουσταρω που εχουμε ωραια κουβεντα για τις κεφαλες και για τα γραμματοσημα! Μακαρι να μπουνε κ αλλοι στο κολπο!
Σε πιο τοπικ λες?
Το τσακισμα αυτο πιστευεις οτι εκμηδενιζει την αξια ή θα μπορουσε καπως να φτιαχτει?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 29, 2016, 10:11:16 πμ »

Πολύ ωραία και ενδιαφέρον κουβέντα γίνεται,επειδή, όπως έχω γράψει παραπάνω δεν είναι σε χώρο να δω καταλόγους η σφρ.53 στο 20λ είναι Βόνιτσα ?


Ναι, 53 Βονιτσα
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 29, 2016, 10:16:01 πμ »

Νομίζω ότι νοτίζοντάς το και τοποθετώντας το στο κλασερ σου,και καλύτερα βάλτο σε μία ποσέτα,θα επανέλθει αρκετά.
Η τιμή σαφώς μειώνεται ,όχι όμως πως δεν έχει θέση σε συλλογή,νομίζω σε αυτή την περίπτωση η τιμή πέφτει στο 40-50% κάτω
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 29, 2016, 10:20:00 πμ »


Σε πιο τοπικ λες?
 


http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=30165.0

Και μη σου πω ότι  είναι καλή ιδέα να ανοιχτούν topic για την κάθε αξία....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2016, 10:46:52 πμ από LHH » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 29, 2016, 10:42:43 πμ »

Τι να πω, αν θελησουν οι διαχειριστες να μεταφερουν τις φωτο δεν εχω αντιρρηση, νομιζω οτι επειδη ειναι και μεγαλες οι φωτο θα ηταν κουραστικο και ισως επιβαρυντικο για το φορουμ να τις ποσταρω 2η φορα..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Ιούλιος 04, 2016, 09:26:28 πμ »

Ενα νεο κεφαλι για εκτιμηση, κανονικα ημουν σιγουρος για 75-80, το χαρτι δεν ειναι δικτυωτο, αλλα με προβληματιζει το χρωμα του χαρτιου που δε μου παει για κρεμ.

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #129 στις: Ιούλιος 04, 2016, 10:04:06 πμ »

Δεν γνωρίζω εαν οι φωτογραφίες σου αποδίδουν την απόχρωση του χαρτιού άριστα ή όχι. Έγραψες πως το χαρτί δεν σου πάει για κρέμ. Τσέκαρε το γραμ/μο στο χέρι, εαν το χαρτί σου φαίνεται περισσότερο υπόλευκο/λευκάζων απο ότι συνήθως, τότε το κομμάτι ενδέχεται να ανήκει στα σχετικά πρώτα τραβήγματα της 75-80 κατα τα οποία χρησιμοποιήθηκαν για αρκετές αξίες υπόλευκα αλλά και αρκετά λευκάζοντα χαρτιά, ποιότητες οι οποίες κάποιες φορές ήταν και λίγο ή σημαντικά ανώτερες σε σύγκριση με τα συνηθισμένα κρέμ της εποχής.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Ιούλιος 04, 2016, 10:24:26 πμ »

Ναι εχω πετυχει αρκετα καλα τα χρωματα. Το πρωι με το φως οι φωτογραφιες ειναι αντιπροσωπευτικες. Σε σχεση με αλλα κρεμ που εχω , αυτο διαφερει, ιδιως το βλεπω στα λευκα μερη του προσωπου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #131 στις: Ιούλιος 04, 2016, 10:32:12 πμ »

To χρώμα του χαρτιού των ΜΚΕ το αξιολογούμε καλύτερα παρατηρώντας την πίσω όψη του γραμματοσήμου, αφού αυτή δεν φέρει σχέδιο, οπότε το χρώμα του χαρτιού αναδεικνύεται σωστότερα.
Βάλε το γραμματόσημο ανάμεσα σε άλλα σε κρέμ χαρτί και κάνε μια σύγκριση απο την πίσω πλευρά του χρώματος του χαρτιού σε σχέση με το σαφές κρέμ χρώμα του χαρτιού άλλων γραμματοσήμων της περιόδου. Λογικά θα πρέπει να το βρείς απο λίγο έως αρκετά λευκότερο σε σχέση με τον μέσο όρο των υπολοίπων.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Ιούλιος 04, 2016, 11:02:39 πμ »

Ναι ειναι αρκετα λευκοτερο, το ειδα τωρα...εχω το κομματι prussian blue on white και ειναι ενα τικ πιο υπολευκο απο αυτο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Ιούλιος 04, 2016, 01:56:47 μμ »

Το χρώμα πάντως μου κάνει για μπλε-ρουα,royal-blue,αν θυμάμαι και αυτά σε υπόλευκο τυπώθηκαν.
Εν το μεταξύ helios είσαι στο μυαλό μου ,στη δυσκολία του heretic για το χρώμα,αυτό ακριβώς κάνω και εγώ αν έχω αμφιβολιες ,το βάζω αναποδα μαζι με άλλα των εκδόσεων 1875-1886 και ολα λύνονται...μεγάλη βοήθεια δίνει αυτό το κόλπο με τα 1871 επίσης...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Ιούλιος 04, 2016, 02:56:28 μμ »

το προβλημα ειναι καποιες φορες οτι το χρωμα του χαρτιου μπορει να αλλαξει απο εξωτερικους παραγοντες, πχ απο το χαρτι του φακελου, απο την παλαιοτητα (φανταζομαι παιρνει καποιου ειδους 'πατινα' οπως τα νομισματα), απο τις σκονες κλπ...γι αυτο φοβαμαι την πισω πλευρα. Βεβαια ειναι λιγο στον αερα η κουβεντα χωρις απτα παραδειγματα, αλλα θα ποσταρω φωτογραφιες που θα εξηγω τι εννοω. Φιλε LHH  εχω 4-5 κομματια royal blue που εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους και διαφερουν αισθητα απο αυτο. Δε νομιζω οτι ειναι αυτη η αποχρωση παρολλο που θα με συνεφερε λογω τιμης μιας και τα royal blue χτυπανε 20 ευρω και βαλε. Δε το δενω και κομπο ομως, πιστευω οτι για να ειναι κανεις 100% σιγουρος με μια αποχρωση πρεπει να εχουν περασει απο τα χερια του αναριθμητα κομματια για να συγκρινει και στην 75-80 εχω ακομα ψωμι.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences