Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 06:57:31 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Jewellery BOX 1894  (Αναγνώστηκε 4688 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« στις: Μάιος 09, 2016, 01:50:34 μμ »

 
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/921/PmqnXs.jpg
 
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/922/f0zx0U.jpg
 
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/921/Fa4Jdv.jpg
 
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/921/LaF3eC.jpg
 
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/921/ebHLnh.jpg
 


Καποια εκτιμηση?ολο ειναι χειροποιητο ακομα και οι κεφαλές λεόντων και τα γράμματα ειναι απο χρυσό 22κ και ξυλο απο τριανταφυλο.ανηκει σε Βαρώνο της Βαυαριας (Baron Ferdinand von Uechtritz)εχει προσωπογραφια του μεσα ζωγραφιστη την οποια δεν μπορω να την τραβηξω λογω του περιεχομενου.

ευχαριστω εκ των προτερων-
Νικολας
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 10, 2016, 03:47:59 μμ »

 Απορία Απορία κανεις ρε παιδια?
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 10, 2016, 04:20:09 μμ »

Φίλε ροδακα  το κουτί που έχεις είναι κλασικό παράδειγμα tramp art, google αρε το για να δείς τι είναι,
Οι πιθανότητες να ανήκε σε βαρωνο είναι πολύ κοντά στο 0.
Ίσως το εσωτερικό ανατρέψει το παραπάνω,αλλά δεν κρατάω την αναπνοή μου.
είσαι σίγουρος οτι είναι χρυσό? Ίσως τότε σε συνδιασμο με το εσωτερικό αναθεωρησω..
Βασιλης
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 12, 2016, 09:32:15 πμ »

Φίλε ροδακα  το κουτί που έχεις είναι κλασικό παράδειγμα tramp art, google αρε το για να δείς τι είναι,
Οι πιθανότητες να ανήκε σε βαρωνο είναι πολύ κοντά στο 0.
Ίσως το εσωτερικό ανατρέψει το παραπάνω,αλλά δεν κρατάω την αναπνοή μου.
είσαι σίγουρος οτι είναι χρυσό? Ίσως τότε σε συνδιασμο με το εσωτερικό αναθεωρησω..
Βασιλης

καταρχας θα ηθελα να σε ευχαριστησω για την πολυτιμη  βοηθεια σου,να ανακαλυψω τι ειναι!!!οι λεοντες(πλην των κρικων) και τα γραμματα ειναι τσεκαρισμενα σε χρυσοχοο και ειναι οτι ανεφερα,εκτος απο τους μεντεσεδες του καπακιου και η κλειδαρια που ειναι απο χαλκο.ειχε και πόδια λεοντα τα οποια πριν καποια χρονια αποκολιθηκαν απο το κουτι,οταν τσεκαριστηκε.μεσα στο κουτι γραφει στα γερμανικα εις μνημη του Baron Ferdinand von Uechtritz αρχοντα του μαυρου δασους εις την καρσλουη 1857 και εχει ζωγραφισμενη την προσωπογραφια του.σε ευχαριστω και παλι.
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2016, 10:51:15 πμ »

Άρα όπως σου είπα δεν άνηκε  σε βαρωνο, αλλά  κάποιος θαυμαστής ίσως το έφτιαξε εις μνήμην του.
Έχω δει 3 ακόμα με λιοντάρια, ολα ήταν μπρουτζος,θα το ξανατσεκαρα για το αν είναι χρυσά.
Τράμπα αρτ  φτιαχνονταν απο απλούς ανθρώπους,αγρότες,εργάτες ακόμα και φυλακισμενους.
Τώρα όσο αναφορά την αξία, τα τελευταία χρόνια οι τιμές έχουν πέσει δραματικά ακόμα και στήν  γερμανια και αμερική που είναι οι 2 αγορές για τέτοια αντικείμενα.το κουτί καθαυτό 50-100 συν οτι υπεραξια του δώσει το πορτραιτο και τα λιοντάρια αν είναι όντως χρυσα
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 12, 2016, 04:55:07 μμ »

Άρα όπως σου είπα δεν άνηκε  σε βαρωνο, αλλά  κάποιος θαυμαστής ίσως το έφτιαξε εις μνήμην του.
Έχω δει 3 ακόμα με λιοντάρια, ολα ήταν μπρουτζος,θα το ξανατσεκαρα για το αν είναι χρυσά.
Τράμπα αρτ  φτιαχνονταν απο απλούς ανθρώπους,αγρότες,εργάτες ακόμα και φυλακισμενους.
Τώρα όσο αναφορά την αξία, τα τελευταία χρόνια οι τιμές έχουν πέσει δραματικά ακόμα και στήν  γερμανια και αμερική που είναι οι 2 αγορές για τέτοια αντικείμενα.το κουτί καθαυτό 50-100 συν οτι υπεραξια του δώσει το πορτραιτο και τα λιοντάρια αν είναι όντως χρυσα
στο ebay που με προετρεψες να μπω οντως ειδα πολλα που η τιμη τους δεν ξεπερναει τα 150€,και συνηθως ειναι αυτα που ειναι μετα το 1900.αυτα που ειναι ποιο πριν ειναι αρκετα ποιο πανω απο την τιμη που λεμε,πχ  http://www.ebay.com/itm/Exquisite-Tramp-Art-Ornately-Decorated-Box-In-Memorium-Zum-Andenken-Folk-Art-/130886132251 (την εχουν μαρκαρει 20 ατομα εαν προσεξες) και αλλα που δεν εχουν τοσο ωραιο διακοσμο οπως το δικο μου πχ  http://www.ebay.com/itm/TRAMP-ART-BOX-FROM-BLACK-FOREST-1897-/371621404197. γιατι τετοιες διακυμανσεις σε τιμες???θα το ξανατσεκαρω εγω προσωπικα και θα σου πω 100% για τους λεοντες.οι περισσοτεροι εχεις δικιο ειναι απο μπρουτζο και με εβαλες και εμενα σε διλλημα αλλα λογω ενος γεγονοτος που σου προανεφερα παραπανω 99,9% θεωρω πως ειναι ετσι οπως σου ειπα...
Καταγράφηκε
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 12, 2016, 05:44:58 μμ »

Σαν αντικειμενο ειναι ωραιο, αλλα του λειπουν τα ποδια που ειναι ενα αρνητικο στοιχειο. Τωρα η τιμη του καθοριζεται και απο την ζητηση. Εδω στην Ελλαδα θεωρω οτι ειναι σχεδον ανυπαρκτη. Τωρα μπορεις να το βαλεις στο ebay και βλεπεις αν θα υπαρξει ανταποκριση.
Αλλα μην επηρεαζεσαι μονο απο το ποσοι παρακολουθουν στο ebay ενα αντικειμενο.Ξερω περιπτωσεις αντικων που τις παρακολουθουν 30 - 50 ατομα και ειναι απουλητα ακομα και 2 χρονια...
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 12, 2016, 06:00:12 μμ »

Σαν αντικειμενο ειναι ωραιο, αλλα του λειπουν τα ποδια που ειναι ενα αρνητικο στοιχειο. Τωρα η τιμη του καθοριζεται και απο την ζητηση. Εδω στην Ελλαδα θεωρω οτι ειναι σχεδον ανυπαρκτη. Τωρα μπορεις να το βαλεις στο ebay και βλεπεις αν θα υπαρξει ανταποκριση.
Αλλα μην επηρεαζεσαι μονο απο το ποσοι παρακολουθουν στο ebay ενα αντικειμενο.Ξερω περιπτωσεις αντικων που τις παρακολουθουν 30 - 50 ατομα και ειναι απουλητα ακομα και 2 χρονια...
να ξεκαθαρισω πως δεν σκοπευω να το δωσω,δεν γνωριζα μεχρι σημερα τι ακριβως ητανε και αυτο που ηθελα κατα μια εννοια το βρηκα.οντως ειναι πολυ ομορφο κομματι και οσοι το εχουν δει απο κοντα  εντυπωσιαζονται οπως και εγω  Άνεση ,και το θυμαμαι αχνα μιας και ημουν παιδι και ποιο εντυπωσιακο με τα ποδια των λεοντων ως βαση.Σαφώς και δεν μετραει ποσοι το εχουν ''μαρκαρει'' αλλα ποσοι θα το χτυπησουν και το δεχομαι-ομως ειναι το ποιο ακριβο και αυτο εχουν μαρκαρει και αυτο δειχνει κατι...αυτο ειπα!παντως τετοιο αντικειμενο νομιζω πως μπαινει 1η φορα στο στεκι απο οσο ειδα,και ισως αυτο αποδυκνυει οτι μαλλον κατι τετοιες αντικες ειναι αγνωστες για τους περισσοτερους στην ελλαδα και ετσι ισως και για αυτο το λογο να μην υπαρχει ζητηση.ο φιλος vasilisfla μαλλον φαινεται γνωστης του αντικειμενου περισσοτερο απο εμενα Κλείσιμο ματιού και ισως αυτος πει περισσοτερα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2016, 06:29:28 μμ »

 Φιλε Ροδακα, η χρυση εποχη για τις αντικες στην Ελλαδα ηταν πριν χρονια, με τα ευκολα (δακεικα η επιδοτουμενα) λεφτα, οπου ο καθε νεοπλουτος(η) ηθελε να το παιξει γιαπης και να παρει ενα δυο "κομματια", συνηθως αγνοωντας την πραγματικη τους αξια, οτι του πασαραν οι φαντεζι αντικερ.

 Τωρα πλεον πολυς κοσμος δεν εχει ουτε για τα βασικα, οι περισσοτεροι χρωστανε και της Μιχαλους, τωρα ξεθαβουν απο τα πατρικα στο χωριο η απο αποθηκες οτι παλιο εχουν και προσπαθουν να το ξεφορτωθουν, σε μια αγορα τελειως πεθαμενη.

 Δεν ειναι θεμα αγνοιας κλπ, ειναι απλως θεμα συνθηκων.
 Ακομα και η πιο στιβαρη αγορα συλλεκτικων, τα νομισματα, περνα γερη κριση, ποσο μαλλον τα παλια αντικειμενα.
 Για να μην παρεξηγηθουμε, δεν μιλω για το κομματι σου, αλλα γενικα , μιας και αναφερθηκε η ντοπια αγορα και η ανυπαρξια ζητησης.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 12, 2016, 06:44:11 μμ »

Συμφωνω και εγω με τον φιλο Haro και να συμπληρωσω πως ακομα και αντικες αξιας εχω δει να πουλιουνται σε εξευτελιστικες τιμες απο ανθρωπους που βρηκαν καποια αντικειμενα απο προγονους τους και τα πουλανε οσο οσο. Δυστυχως χαλεποι οι καιροι για αντικες...
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 12, 2016, 07:17:19 μμ »

Φίλε μου, ζούσα στήν αμερική 12 χρόνια και έχω πουλήσει μερικές χιλιάδες κομμάτια αντικες..
 Οτι σου λέω ισχύει..
Τα κομάτια που θεωρούνται  αμερικάνικα,λόγω του οτι τα χτυπάνε φαν του φολκ αρτ, πάνε ψηλότερα.χρυσά  δεν είναι τα λιοντάρια,αν είναι έχεις παγκόσμια πρωτη και θα χαρώ να κάνω λάθος.
Αντί να κοιτάς τι ζητάει ο καθένας, πάτα στο εβαυ  tramp art box και μετά στα αριστερά  παρά εκεί πουλεει πουλημένα ή sold
   http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=tramp%20art%20box&LH_Complete=1&LH_Sold=1&rt=nc&_trksid=p2045573.m1684
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 12, 2016, 07:22:19 μμ »

Επίσης το να περιμένεις καλή εκτίμηση χωρίς να δείχνεις το εσωτερικό καταντάει λίγο περίεργο...
Με την ίδια λογική έχω και εγώ ενα κουτί του 1822 αξίας απο μόνο του 40 εύρω αλλά μέσα έχει πρωσοπογραφια του κανάρη ζωγραφισμενη και υπογραμμενη απο την μπουμπουλινα..Πόσο κάνει?(χωρίς φωτογραφία)......
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 12, 2016, 08:24:07 μμ »

Σιγά  τα ωά  ρε παιδιά  που ασχολούμαστε  ..... και νομίζει  ότι έχουμε  κι αγωνιά  για  το  τι έχει  μέσα
... Εγώ μόνο  άμα είχε  σκατα  δεν υ το ανοιγα
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 12, 2016, 08:25:19 μμ »

Άσε που είναι του 96 όχι  του  94
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 13, 2016, 12:00:40 πμ »

Σιγά  τα ωά  ρε παιδιά  που ασχολούμαστε  ..... και νομίζει  ότι έχουμε  κι αγωνιά  για  το  τι έχει  μέσα
... Εγώ μόνο  άμα είχε  σκατα  δεν υ το ανοιγα
δεν σου ζήτησε κανένας να έχεις αγωνία,ειδικά για τα ωα οπως λες.κ έκτος οτι είσαι προκλητικός κ προσβλητικός χωρίς καν να με γνωρίζεις ,με ξεπερναει να σου απαντήσω αναλόγως,άπλα σεβομαι το φορουμ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences