Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 11:12:42 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΕΣ!!!  (Αναγνώστηκε 67519 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 16, 2014, 02:32:09 μμ »

Με τιμη γυρω στα 300γιουρο ανοιχτα υπαρχουν μονο.
Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 16, 2014, 02:36:18 μμ »

Μη βαρας ρε Θαναση Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 16, 2014, 10:12:57 μμ »

Ναι ειναι δοκιμια και υπαρχουν μονο ανοιχτα.  Αυριο θα σας πω την ιστορια τους γιατι απο το κινητο εινσι δυσκολο να γραφω.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:41:51 πμ »

Βρε συ Κώστα όταν έχεις κάτι στο μυαλό σου γράψε το μην απαντ´ας με υπονοούμενα. Θα μπερδευτουμε εδώ μέσα. Μετά γελάς όταν αρχίζω να κραζω. Εγώ δηλαδή που δεν έχω ιδέα από δοκίμια τι να σκεφτώ τώρα. Ότι αυτός που τις ανέβασε μας δουλεύει (συγνώμη κιόλας) η ότι περιμένει ο ένας τον άλλον για να διαμορφωθεί έτσι κάποια τιμή για το κομμάτι;;;

Γραφτε αυτά που ξέρετε να τελειώνουμε αλλιώς ας μην ανεβαίνει τίποτα !!!!!!

Τραβάς κάποιο ζόρι?
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:00:27 πμ »

Σχετικά με τα δοκίμια αυτά, εν έτη 2003 που δούλευα στον Όμιλο της Sanyo, επειδή είχαμε θυγατρική που παρήγαγε "έξυπνες κάρτες" στην Κομοτηνή αποφασίσαμε να συμμετάσχουμε σε διαγωνισμό του ΟΤΕ για την κατασκευή και προμήθεια τηλεκαρτών.  Για τον σκοπό αυτό αποφασίσαμε να συνεργαστούμε με την INCARD Ιταλίας.  Για την συμμετοχή στο διαγωνισμό έπρεπε να υποβάλουμε κάποια δείγματα τηλεκαρτών.  Το σχεδιαστικό κομμάτι το ανέλαβε η εισηγμένη (και θυγατρική μας) Epiphania που την διοικούσε τότε ο Βγενόπουλος (ήταν το χρηματιστηριακό "όχημα" που μετεξελίχθηκε στην σημερινή Marfin).  Είχα παραγγείλει τότε στην Ιταλική Incard να μου τυπώσει 50 δείγματα (δοκίμια) τηλεκαρτών από κάθε αξία (σύνολο 200 κάρτες).  Όταν τις παρέλαβα όμως είχαν ένα σφάλμα στην εκτύπωση (κάποιο γράμμα είχαν κάνει λάθος) οπότε παράγγειλα στη συνέχεια άλλες τόσες διορθωμένες.  Ο διαγωνισμός έγινε αλλά τελικά ακυρώθηκε λόγω καταγγελιών από τους συμμετέχοντες.  Τις κάρτες αυτές της είχα διαθέσει τότε σταδιακά στην αγορά (όσες δεν είχαν υποβληθεί στον ΟΤΕ).  Συνεπώς υπάρχουν κάποιες με σφάλμα και κάποιες χωρίς.  Μου κάνει εντύπωση όμως πως απορροφήθηκαν και χάθηκαν στην αγορά.

Παρεμπιπτόντως έχω υπάρξει συλλέκτης τηλεκαρτών από τότε που βγήκαν οι τηλεκάρτες και έχουν περάσει τρεις κομπλέ συλλογές από τα χέρια μου (οι μία σχεδόν πλήρες και από κωδικούς).  Ωραίο συλλεκτικό είδος αλλά ευτυχώς πούλησα όταν έπρεπε.  Αυτό βέβαια που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί εξακολουθούν οι συλλέκτες και ασχολούνται με κωδικούς και letraset.  Αυτά τα κάναμε τότε που ήταν ελάχιστες οι τηλεκάρτες για να έχει ενδιαφέρον.  Τώρα που είναι άπειρες τι νόημα έχει?         
Καταγράφηκε

Searcher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 17, 2014, 10:51:30 πμ »

Εγω παντως κανω συλλογη τηλεκαρτων απο το 1994 και επειδη ειμαι παντα  αφραγκος ακομα να την ολοκληρωσω...... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο!! Και ετσι οπως πανε τα πραγματα θα παρει αρκετο καιρο για να γινει ολοκληρωμενη η συλλογη........ Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Οποτε για να απαντησω στην ερωτηση θα πω οτι εγω τη συλλογη τη κανω ακομα απο πεισμα για να την ολοκληρωσω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
riongreece
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 17, 2014, 11:42:59 πμ »

Σχετικά με τα δοκίμια αυτά, εν έτη 2003 που δούλευα στον Όμιλο της Sanyo, επειδή είχαμε θυγατρική που παρήγαγε "έξυπνες κάρτες" στην Κομοτηνή αποφασίσαμε να συμμετάσχουμε σε διαγωνισμό του ΟΤΕ για την κατασκευή και προμήθεια τηλεκαρτών.  Για τον σκοπό αυτό αποφασίσαμε να συνεργαστούμε με την INCARD Ιταλίας.  Για την συμμετοχή στο διαγωνισμό έπρεπε να υποβάλουμε κάποια δείγματα τηλεκαρτών.  Το σχεδιαστικό κομμάτι το ανέλαβε η εισηγμένη (και θυγατρική μας) Epiphania που την διοικούσε τότε ο Βγενόπουλος (ήταν το χρηματιστηριακό "όχημα" που μετεξελίχθηκε στην σημερινή Marfin).  Είχα παραγγείλει τότε στην Ιταλική Incard να μου τυπώσει 50 δείγματα (δοκίμια) τηλεκαρτών από κάθε αξία (σύνολο 200 κάρτες).  Όταν τις παρέλαβα όμως είχαν ένα σφάλμα στην εκτύπωση (κάποιο γράμμα είχαν κάνει λάθος) οπότε παράγγειλα στη συνέχεια άλλες τόσες διορθωμένες.  Ο διαγωνισμός έγινε αλλά τελικά ακυρώθηκε λόγω καταγγελιών από τους συμμετέχοντες.  Τις κάρτες αυτές της είχα διαθέσει τότε σταδιακά στην αγορά (όσες δεν είχαν υποβληθεί στον ΟΤΕ).  Συνεπώς υπάρχουν κάποιες με σφάλμα και κάποιες χωρίς.  Μου κάνει εντύπωση όμως πως απορροφήθηκαν και χάθηκαν στην αγορά.

Παρεμπιπτόντως έχω υπάρξει συλλέκτης τηλεκαρτών από τότε που βγήκαν οι τηλεκάρτες και έχουν περάσει τρεις κομπλέ συλλογές από τα χέρια μου (οι μία σχεδόν πλήρες και από κωδικούς).  Ωραίο συλλεκτικό είδος αλλά ευτυχώς πούλησα όταν έπρεπε.  Αυτό βέβαια που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί εξακολουθούν οι συλλέκτες και ασχολούνται με κωδικούς και letraset.  Αυτά τα κάναμε τότε που ήταν ελάχιστες οι τηλεκάρτες για να έχει ενδιαφέρον.  Τώρα που είναι άπειρες τι νόημα έχει?         
Δημήτρη καλημέρα
Καιρό έχουμε να τα πούμε.Μη σου κάνει εντύπωση που κάποιοι ασχολούνται με letraset και κωδικούς.Κάποιος που η τσέπη του φτάνει μέχρι 10-15.000 ευρώ για να κάνει μια ολοκληρωμένη συλλογή σε κάποιο συλλεκτικό είδος εμ πάσει περιπτώσει επιλέγει την τηλεκάρτα που πιάνει και πολύ χώρο στη βιβλιοθήκη(όπως εκείνη η συλλογή που είχα ανταλλάξει με σένα για 3 νομίσματα....πήρα μία βιβλιοθήκη πράμα και πήρες μία χούφτα πράμα.....λέμε και κανα αστειάκι ...το δοκίμιο πάντως που είχε μέσα ακόμα το έχω και δεν το έχω ξαναβρεί).
Αντιθέτως εμένα μου προκαλεί εντύπωση η κατακόρυφη αύξηση στις τιμές στα καποδιστριακά νομίσματα από τη μέρα που ο αμερικάνος τύπωσε το βιβλίο με τις 240??? ποικιλίες και όλοι έτρεξαν να τις μαζέψουν που μέχρι πριν εκδωθεί το βιβλίο οι περισσότεροι γνώριζαν για τα 11 νομίσματα του καποδίστρια.Πολύ έξυπνος ο τύπος πάντως μιας και από τα λίγα που γνωρίζω έφτιαξε τον κατάλογο λίγο πριν βγάλει τη συλλογή του για πούλημα....αν κάνω λάθος κάπου να με συγχωρέσετε.
Όσον αφορά τα δοκίμια που παραθέτεις και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου τα πρώτα δοκίμια με το σφάλμα πιστεύεις ότι κάποιος ''συλλέκτης'' θα πρέπει να τα βάλει στη συλλογή του (άκουσα ότι πωλούνται 300 ευρώ τα 4!!!!!!) και να πληρώσει πάνω από 10 ευρώ τα 4??
[/quote]
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:01:54 μμ »

Καλημέρα κι από μένα
Το "ζορι" που τραβάω όπως λέει ο Δημήτρης είναι με αυτούς που ξέρουν και κάνουν ότι δεν ξέρουν και δεν γράφουν τίποτα εδώ μέσα. Ουσιαστικά αυτούς πρέπει να ρωτήσουμε τι ζόρι τραβάνε η οτιδήποτε άλλο. Εγώ ξέρω πολύ λίγα πράγματα για τις τηλεκαρτες κι επειδή μου αρέσει το σπορ κι επειδή ο Νίκος πρώτος έχει πει ότι η γνώση καλό είναι να προσφερεται μ αυτή τη λογική γράφω και λέω αυτά που λέω.
Αυτά που έγραψε ο Δημήτρης για τα δοκίμια είναι παρά πολύ κατατοπιστικά και μακάρι να τα γράφανε κι άλλοι αν τέλος πάντων κάποιες φορές ξέρουν τι έχουν στα χέρια τους. Αλλά να μου πεις τώρα εδώ τα έχουν και δεν τα ανεβάζουν όχι να σου πουν και τι είναι ......
Εκτός αν τελικά πρέπει να πληρώνουμε και γι αυτά που βλέπουμε όχι μόνο για αυτά που αγοράζουμε .....

Κατάλαβες φίλε Δημήτρη τι ζόρι τραβάω ;;;;;

Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:07:01 μμ »

Εγω παντως κανω συλλογη τηλεκαρτων απο το 1994 και επειδη ειμαι παντα  αφραγκος ακομα να την ολοκληρωσω...... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο!! Και ετσι οπως πανε τα πραγματα θα παρει αρκετο καιρο για να γινει ολοκληρωμενη η συλλογη........ Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Οποτε για να απαντησω στην ερωτηση θα πω οτι εγω τη συλλογη τη κανω ακομα απο πεισμα για να την ολοκληρωσω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Κι εγώ μαζί σου είμαι άσχετα αν διαφωνούμε σε κάποια πράματα!!!!
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:35:29 μμ »

Σχετικά με τα δοκίμια αυτά, εν έτη 2003 που δούλευα στον Όμιλο της Sanyo, επειδή είχαμε θυγατρική που παρήγαγε "έξυπνες κάρτες" στην Κομοτηνή αποφασίσαμε να συμμετάσχουμε σε διαγωνισμό του ΟΤΕ για την κατασκευή και προμήθεια τηλεκαρτών.  Για τον σκοπό αυτό αποφασίσαμε να συνεργαστούμε με την INCARD Ιταλίας.  Για την συμμετοχή στο διαγωνισμό έπρεπε να υποβάλουμε κάποια δείγματα τηλεκαρτών.  Το σχεδιαστικό κομμάτι το ανέλαβε η εισηγμένη (και θυγατρική μας) Epiphania που την διοικούσε τότε ο Βγενόπουλος (ήταν το χρηματιστηριακό "όχημα" που μετεξελίχθηκε στην σημερινή Marfin).  Είχα παραγγείλει τότε στην Ιταλική Incard να μου τυπώσει 50 δείγματα (δοκίμια) τηλεκαρτών από κάθε αξία (σύνολο 200 κάρτες).  Όταν τις παρέλαβα όμως είχαν ένα σφάλμα στην εκτύπωση (κάποιο γράμμα είχαν κάνει λάθος) οπότε παράγγειλα στη συνέχεια άλλες τόσες διορθωμένες.  Ο διαγωνισμός έγινε αλλά τελικά ακυρώθηκε λόγω καταγγελιών από τους συμμετέχοντες.  Τις κάρτες αυτές της είχα διαθέσει τότε σταδιακά στην αγορά (όσες δεν είχαν υποβληθεί στον ΟΤΕ).  Συνεπώς υπάρχουν κάποιες με σφάλμα και κάποιες χωρίς.  Μου κάνει εντύπωση όμως πως απορροφήθηκαν και χάθηκαν στην αγορά.

Παρεμπιπτόντως έχω υπάρξει συλλέκτης τηλεκαρτών από τότε που βγήκαν οι τηλεκάρτες και έχουν περάσει τρεις κομπλέ συλλογές από τα χέρια μου (οι μία σχεδόν πλήρες και από κωδικούς).  Ωραίο συλλεκτικό είδος αλλά ευτυχώς πούλησα όταν έπρεπε.  Αυτό βέβαια που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί εξακολουθούν οι συλλέκτες και ασχολούνται με κωδικούς και letraset.  Αυτά τα κάναμε τότε που ήταν ελάχιστες οι τηλεκάρτες για να έχει ενδιαφέρον.  Τώρα που είναι άπειρες τι νόημα έχει?         
Δημήτρη καλημέρα
Καιρό έχουμε να τα πούμε.Μη σου κάνει εντύπωση που κάποιοι ασχολούνται με letraset και κωδικούς.Κάποιος που η τσέπη του φτάνει μέχρι 10-15.000 ευρώ για να κάνει μια ολοκληρωμένη συλλογή σε κάποιο συλλεκτικό είδος εμ πάσει περιπτώσει επιλέγει την τηλεκάρτα που πιάνει και πολύ χώρο στη βιβλιοθήκη(όπως εκείνη η συλλογή που είχα ανταλλάξει με σένα για 3 νομίσματα....πήρα μία βιβλιοθήκη πράμα και πήρες μία χούφτα πράμα.....λέμε και κανα αστειάκι ...το δοκίμιο πάντως που είχε μέσα ακόμα το έχω και δεν το έχω ξαναβρεί).
Αντιθέτως εμένα μου προκαλεί εντύπωση η κατακόρυφη αύξηση στις τιμές στα καποδιστριακά νομίσματα από τη μέρα που ο αμερικάνος τύπωσε το βιβλίο με τις 240??? ποικιλίες και όλοι έτρεξαν να τις μαζέψουν που μέχρι πριν εκδωθεί το βιβλίο οι περισσότεροι γνώριζαν για τα 11 νομίσματα του καποδίστρια.Πολύ έξυπνος ο τύπος πάντως μιας και από τα λίγα που γνωρίζω έφτιαξε τον κατάλογο λίγο πριν βγάλει τη συλλογή του για πούλημα....αν κάνω λάθος κάπου να με συγχωρέσετε.
Όσον αφορά τα δοκίμια που παραθέτεις και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου τα πρώτα δοκίμια με το σφάλμα πιστεύεις ότι κάποιος ''συλλέκτης'' θα πρέπει να τα βάλει στη συλλογή του (άκουσα ότι πωλούνται 300 ευρώ τα 4!!!!!!) και να πληρώσει πάνω από 10 ευρώ τα 4??
[/quote]
Που χάθηκες εσύ?  Χαίρομαι που είσαι καλά!!  Ωραία συλλογή εκείνη που σου είχα δώσει και το δοκίμιο εκείνο ήταν από τα πρωτα που είχαν βγει όταν πρωτοκυκλοφόρησαν οι τηλεκάρτες στην Ελλάδα.  Αυτό με κωδικούς και letraset παρ' όλο που το καταλαβαίνω, ο προβληματισμός μου είναι ότι έχουν βγει πάρα πολλές τηλεκάρτες έκτοτε.  Αυτό βέβαια είναι δική μου άποψη και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μειώσω την αξία που έχουν για τους συλλέκτες που τα κάνουν.

Φιλικά

Δημήτρης 
Καταγράφηκε

Searcher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 17, 2014, 02:07:11 μμ »

Ρε παιδια μη τα μπλεκουμε τα πραγματα. Οι τηλεκαρτες καλως η κακως εχουν μια αλφα αξια. Καποια αλλα συλλεκτικα αντικειμενα εχουν αλλη αξια. Και γω αν θελησω να παρω ενα πεντολιρο Γεωργιο η ενα Διλυρο γκινεα NGC υψηλη βαθμολογια θα αναγκαστω να δωσω  ολες μου τις τηλεκαρτες μαζι με τα συλλεκτικα τα δοκιμια τα στρογγυλα τα λαθη τους ριζους τα μινιον τη κνωσσο και οτι αλλο εχω και το πιο πιθανο ειναι να μη φτασω τα λεφτα που χρειαζονται. Οι καρτες σαν καρτες στο 2014  εχουν περισσοτερο συναισθηματικη αξια παρα εμπορικη.... Και το γεγονος οτι καποια κομματια της δεκαετιας του ενενηντα οπως   κωδικοι στογγυλα δοκιμια εχουν ακομα καλα λεφτα για τα δεδομενα αυτο οφειλεται μονο σε ενα λογο:  Στον  καταλογο του γεωργιαδη ( αντε και των αλλων που βγηκαν) και στις τιμες που εκατσε και εβαλε ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ!!!!Εγω για να πω την αληθεια μου ποτε δε καταλαβα πως διαμορφωθηκαν οι τιμες στις τηλεκαρτες ουτε πως γινεται να τιμολογησεις την προσφορα και τη ζητηση.... Εκτος και αν μπορεις να καθορισεις την προσφορα....... Αν δεν ειχε γραψει τιμες και ηταν μονο φωτογραφιες τοτε οι καρτες αυτη τη στιγμη θα κανανε κυριολεκτικα 0 ευρω!!! Οπως αυτη τη στιγμη μηδεν αξια εχουν και οι ολυμπιακες καρφιτσες του 2004 που ποτε δεν εκδοθηκε καταλογος με τιμες και τωρα κανεις δε μαζευει. Τοτε ομως υπηρχαν καρφιτσες που κανανε 500 και 600 ευρω η μια..... Ετσι και οι τηλεκαρτες. Βγηκε ο καταλογος  εγραφε τα Πατμο Μετεωρα 1000 ευρω κλειστα με αποτελεσμα σημερα να μη μπορεις να βρεις ζευγαρι κατω απο 300 ευρω...... Αν ομως τα χε γραψει 500 ευρω το ζευγαρι σημερα θα τα παιρνες και με ενα κατοσταρικακι και ας ηταν 2000 κομματια..... Οσο υπαρχουν αυτοι οι καταλογοι για μπουσουλα οι καρτες δε θα πεθανουν ποτε γιατι παντα καποιος θα πιστευει οτι οι καρτες κανουνε λεφτα.
Και για να ερθω και στις συγκεκριμενες καρτες που ανεβασε ο φιλος ο Δημητρης. Οντως αυτη η ιστορια ειναι πραγματι ενδιαφερουσα διοτι λεει ακριβως την ιστορια αυτων των καρτων και τη δημιουργια τους. Για να δεις ομως Δημητρη τι σημαινει  οτι κατι κανει λεφτα τσεκαρε το τελευταιο καταλογο του Γεωργιαδη στην ενοτητα δειγματα-δοκιμια.  Θυμαμαι πολυ καλα τοτε τι ειχε συμβει ..... Οι καρτες αυτες που λες και συ εγιναν το 2003 λιγο πριν βγει ο καταλογος. Θυμαμαι ποσο πολυ εψαχνε να βρει και τις 4 καρτες για να τις βαλει στον καταλογο αλλα επειδη δε τις βρηκε εβαλε μονο τις δυο...Ποσο προχειρο μπορει να ειναι αυτο σαν πραξη.... Ουτε μπηκε στο κοπο να γραψει ποσοτητα κυκλοφοριας ουτε χρονολογια ουτε τιποτα... Απλα να τις κοτσαρει μεσα για να μη χαθει η τιμολογηση ....  Και μαλιστα τις αναφερει και 300 ευρω τη μια. Δηλαδη η σειρα αυτη ηθελε 1200 ευρω.... Εγω λοιπον τοτε ειχα ανθρωπο στο μοναστηρακι που τις εδινε τετραδα 200 ευρω... Φυσικα αφραγκος τοτε οποτε και δεν τις πηρα..... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο. Αλλα αν καποιος ακολουθησει τη λογικη καταλογου θα πει α ωραια 300 ευρω τη λεει ο καταλογος και θα θελει να την πουλησει απο 100 ευρω και πανω. Εγω προσωπικα αυτες τις 4 καρτες δε μπορω να τις κοστολογησω οπως δε μπορεσα να κοστολογησω και τις 2 που ανεβασα που και αυτες μου ειπαν οτι ειναι συνολικα 4 καρτες και τις αφησα για να μη πεδευομαι μετα να συμπληρωσω τετραδα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 02:34:18 μμ από Searcher » Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:14:51 πμ »

Ας έχουμε στο βάθος του μυαλού μας οτι κάποιοι απο εδω μέσα είναι έμποροι.
Και μην νομίζετε οτι αναφέρομαι μόνο σε όσους γράφουν εδω μέσα. Υπάρχουν έμποροι που μου σχολιάζουν post μου όταν βρισκόμαστε για καμιά συναλλαγή...

Το σχόλιο περί τιμών και καταλόγου του ΜΓ, είναι απο τις μεγαλύτερες αλήθειες πάνω στις τηλεκάρτες.

Και επίσης επειδή κάποιος έχει μία τεράστια συλλογή απο τηλεκάρτες, αυτό δεν σημαίνει οτι αυτόματα έχει και γνώσεις πάνω στο αντικείμενο. Μπορεί απλώς να σπρώχνει χρήμα και να αγοράζει. Δεν πάει να πεί οτι γνωρίζει κι' όλας.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:47:59 πμ »

Ας έχουμε στο βάθος του μυαλού μας οτι κάποιοι απο εδω μέσα είναι έμποροι.
Και μην νομίζετε οτι αναφέρομαι μόνο σε όσους γράφουν εδω μέσα. Υπάρχουν έμποροι που μου σχολιάζουν post μου όταν βρισκόμαστε για καμιά συναλλαγή...

Το σχόλιο περί τιμών και καταλόγου του ΜΓ, είναι απο τις μεγαλύτερες αλήθειες πάνω στις τηλεκάρτες.

Και επίσης επειδή κάποιος έχει μία τεράστια συλλογή απο τηλεκάρτες, αυτό δεν σημαίνει οτι αυτόματα έχει και γνώσεις πάνω στο αντικείμενο. Μπορεί απλώς να σπρώχνει χρήμα και να αγοράζει. Δεν πάει να πεί οτι γνωρίζει κι' όλας.


Μανώλη
Τι να κάνουμε;
Μήπως κατάφεραν τελικά και μας καπέλωσαν Κλείσιμο ματιού αυτοί που γράφεις;
Το τελευταίο δεν το γράφω αποκλειστικά για σένα. Ισχύει για όλους μας.
Για όλους μας που μπήκαμε με κάποιο ρομαντισμό σε αυτό το site.

Όσο για το κατάλογο του Μπάμπη Γεωργιάδη συμφωνώ και γω και το έχω ξανα-αναφέρει, αλλά με δι;αφορετικό τρόπο, ότι δεν είνα δα και η Αγία Γραφή των συλλεκτών τηλεκάρτας. Υπάρχουν αρκετά καλλίτεροι και με περισσότερες λεπτομέρειες άλλοι κατάλογοι για να φτάξεις τη συλλογή σου και όχι για να τη πουλήσεις.
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 18, 2014, 07:25:32 μμ »

Κάποια λαθάκια ακόμη

Σε παρακαλώ διαφώτισ'ε με!...
Που βρίσκεται το σφάλμα στη Χάλκη;
Είναι κλειστή και δεν έχει κωδικό.

Σε ευχαριστώ! Σαρκασμός Σαρκασμός
Ουτε και τσιπ Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

m42b18 isT
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:18:07 μμ »

Ας έχουμε στο βάθος του μυαλού μας οτι κάποιοι απο εδω μέσα είναι έμποροι.
Και μην νομίζετε οτι αναφέρομαι μόνο σε όσους γράφουν εδω μέσα. Υπάρχουν έμποροι που μου σχολιάζουν post μου όταν βρισκόμαστε για καμιά συναλλαγή...

Το σχόλιο περί τιμών και καταλόγου του ΜΓ, είναι απο τις μεγαλύτερες αλήθειες πάνω στις τηλεκάρτες.

Και επίσης επειδή κάποιος έχει μία τεράστια συλλογή απο τηλεκάρτες, αυτό δεν σημαίνει οτι αυτόματα έχει και γνώσεις πάνω στο αντικείμενο. Μπορεί απλώς να σπρώχνει χρήμα και να αγοράζει. Δεν πάει να πεί οτι γνωρίζει κι' όλας.


Μανώλη
Τι να κάνουμε;
Μήπως κατάφεραν τελικά και μας καπέλωσαν Κλείσιμο ματιού αυτοί που γράφεις;
Το τελευταίο δεν το γράφω αποκλειστικά για σένα. Ισχύει για όλους μας.
Για όλους μας που μπήκαμε με κάποιο ρομαντισμό σε αυτό το site.

Όσο για το κατάλογο του Μπάμπη Γεωργιάδη συμφωνώ και γω και το έχω ξανα-αναφέρει, αλλά με δι;αφορετικό τρόπο, ότι δεν είνα δα και η Αγία Γραφή των συλλεκτών τηλεκάρτας. Υπάρχουν αρκετά καλλίτεροι και με περισσότερες λεπτομέρειες άλλοι κατάλογοι για να φτάξεις τη συλλογή σου και όχι για να τη πουλήσεις.

Γιώργο, κάποιοι -δυστυχώς πολλοί- κατάφεραν και εκμεταλλεύτηκαν την αγάπη, το πάθος, την άγνοια, τον ενθουσιασμό των συλλεκτών και μή,  και πούλησαν, αντάλλαξαν, αγόρασαν, κορόιδεψαν πολύ κόσμο. Κάποιοι ακόμα εξακολουθούν να εκμεταλλεύονται πολλούς από εμάς.
Στο χέρι μας είναι να σταματήσουμε να είμαστε πρόβατα.
Οι κάνουλες έχουν στερέψει και πλέον οι αγορές επιβάλλεται να γίνονται με πολύ φειδώ.

Γιώργο, το site δεν φταίει σε τίποτα. Ο έμπορος πάντοτε βρίσκει τρόπο να πουλήσει το εμπόρευμα του. Είτε με 2πλούς λογαριασμούς, είτε με πλάνη. Η 'μαγκιά' είναι, εμείς οι 'έξυπνοι' και οι 'γνώστες', να βγαίνουμε και να ξεμπροστιάζουμε τέτοιους τύπους.

Στον '10λογο του συλλέκτη', ο ΜΓ είχε γράψει κάτι πολύ σωστό. "Ναι στους φίλους'.
Αυτό είναι το Α και το Ω για έναν σωστό συλλέκτη, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences